Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Diacritice - pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

Poll: Diacritice (30 member(s) have cast votes)

Sa folosim diacritice?

  1. Da (24 votes [80.00%])

    Percentage of vote: 80.00%

  2. Nu (6 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

Vote Guests cannot vote

#1
vacduzz

vacduzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.01.2008
Anul trecut ma obisnuisem sa scriu articolele corect in limba romana, cu diacritice. Imi placea sa fiu corectat de Live Writer si totul era OK din punctul meu de vedere.
Apoi cineva mi-a "vandut" un pont cum ca ar fi mai SEO sa scriu fara diacritice.

Acum, eu ma gandesc ca cititorilor le-ar fi mai usor sa faca diferenta inte fata, față si fată, dar pe Google in general cauta tot fara.
Pe de alta parte, am facut cateva cautari pe google cu si fara diacritice la cuvinte banale si am descoperit ca variantele cu diacritice au mai multe rezultate.

Voi e parere aveti? Ce ma sfatuiti?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
In documente oficiale trebuie si e recomandat dar pentru activitati de comunicare neoficiale nu vad de ce am folosi...

#3
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Eu zic sa da

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Am vazut un thread similar pe un forum similar, faza distractiva e ca omul deja scrisese cu diacritice si titlul threadului deja era zborsit.
Teoretic e mai frumos si profesional dar trebuie sa testezi cu browserele care te viziteaza (inclusiv browsere mobile, cu diferite localizari, etc). Daca nu esti dispus sa investesti ceva munca sa testezi cum merge mai bine te lasi pagubas.

#5
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Unele litere sunt ușor de făcut, altele sunt peste mâna, apoi funcțiile de pe tastatura se suprapun, mai ușor este să faci totul fără diacritice, apoi să treci printr-un program de corectura, cât durează, 1-2-3 secunde.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 Aether, on 6th October 2011, 19:17, said:

Unele litere sunt uïżœor de fïżœcut, altele sunt peste mïżœna, apoi funcïżœiile de pe tastatura se suprapun, mai uïżœor este sïżœ faci totul fïżœrïżœ diacritice, apoi sïżœ treci printr-un program de corectura, cïżœt dureazïżœ, 1-2-3 secunde.
Nu te poti bgaza pe programele pentru autocorectie (Vezi Proofing Tools pentru Office), deoarece acestea transforma cuvintele luandu-le pe cele mai des folosite.
Eu cred ca pe mess, poti scrie cum vrei, la fel si in mesaje catre prieteni sau oriunde, in rest, trebuie respectate regulile pentru ca altfel, intr-un an se ajunge la tot felul de 'agramaticalisme' si greseli de scriere, cronice.

#7
bladee

bladee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 18.10.2009
Folosește în continuare diacritice, deși pot fi cu sedilă sau cu virgulă. E corect să le folosești.

#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Scriu cu diacritice de cca.un an,asta pentru că un „prutean” bucureștean :thumbdown: ma tot sâcâia că „contuar” se scrie corect „contor”,deși el avea mult mai multe greșeli gramaticale în postările lui,am decis din acel moment că este timpul să folosesc diacritice tocmai ca să contracarez eventualii vânători de „noduri în papură”,atunci când vreau să-mi prezint un punct de vedere pe acest forum. :peacefingers:

#9
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
nu folosesc, mai mult ma incurca.

#10
Ombilic

Ombilic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.04.2011
folosesc diacritice daca scriu ceva mai important(pe forum imi permit sa scriu fara majuscule si diacritice).
am avut insa surpriza ca numai unu din 11 teste initiale sa fie redactat cu diacritice(si culmea, nu era cel de limba si literatura romana, era cel de matematica). nu mai vorbesc de zecile de greseli de gramatica pe care le'am gasit prin cerinte(si nu erau textele pe care trebuia sa le rescriem corect la romana).

concluzia... sunt 100 % pro.

#11
Nk11

Nk11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.04.2011
Depinde de situatie, in general nu folosesc diacritice.
Diacriticele le folosesc cand e vorba de ceva mai serios, spre exemplu, un referat pentru liceu.

Cand vine vorba sa citesc un articol lung, prefer sa il cistesc cu diacritice. E mult mai clara citirea.

#12
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

 vacduzz, on 6th October 2011, 19:04, said:

...dar pe Google in general cauta tot fara.
Ti-ai raspuns singur la intrebare. Fara diacritice, daca te gandesti la SEO.

Edited by w3room, 06 October 2011 - 19:06.


#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ca idee, gasiti pe net fonturile agreate de browsere.

Edited by YOUR_GOD, 06 October 2011 - 19:27.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Viorelsolar, on 6th October 2011, 19:40, said:

am decis din acel moment că este timpul să folosesc diacritice tocmai ca să contracarez eventualii vânători de „noduri în papură”,atunci când vreau să-mi prezint un punct de vedere pe acest forum. :peacefingers:
Cu alte cuvinte te-ai subordonat constient celor care cauta nod in papura :P

#15
vacduzz

vacduzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.01.2008

 w3room, on 6th October 2011, 20:05, said:

Ti-ai raspuns singur la intrebare. Fara diacritice, daca te gandesti la SEO.


Exact. Întrebarea era dacă ar trebui să mă gândesc mai mult la SEO sau la cititorii blogului.
În cazul al 2-lea ar însemna că trebuie să sper că la un moment dat lumea va căuta folosind corect diacriticele - lucru care e posibil să se întâmple.

Pe mine, personal, nu mă deranjează să scriu cu diacritice, chiar dacă am tastatură în limba engleză, scriu la fel de repede.

Mai e problema, cum a punctat și cineva mai sus, că unele dispozitive nu au suport corect pentru literele românești, în special „ș” și „ț”. Chiar pe Windows XP sunt probleme.
Oricum, XP se va dispărea cu timpul, 7 și 8 au suport foarte bun (tastatura română standard e ușor de folosit). Pe Mac nu știu care e situația, iar pe Linux, userii fac update destul de des.
Deci tastatură avem. dar credeți că userii o vor folosi?

#16
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Nu stiu ce sa zic. Cred ca ar trebui sa mai rastogolesti netu putin si sa mai cauti subiecte pe tema asta. Mi-e putin cam greu sa cred ca nu poti sa le imparti pe amandoua, desi treaba e cam clara. Majoritatea utilizatorilor scriu fara diacritice.

Personal, folosesc windows xp (nu ma reprofilez din motivele mele) si nu scriu cu diacritice decat daca as fi obligat de internet (mult spus).

#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Atâta timp cât suntem români, trebuie să scriem în română.

Dacă nu, suntem romani, și scriem în romana.

Deci problema e pusă greșit. Tehnica se modelează după nevoile omului, nu invers. Pentru că omul a inventat tehnica, nu invers.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Au venit ortografii de pe topicurile alea plicticoase :proud:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate