Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Incepe ofensiva Vodafone?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
964 replies to this topic

#55
nrares

nrares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 13.10.2003

gopo32, on Sep 29 2005, 21:17, said:

Si totusi sunt singurii pe piata care au 3G, nu? Si singruii care vand servicii integrate pentru companii mari - cu care au atras o multime de clienti foarte mari... N-ar fi prea mult pentru niste "capacitati tehnice la limita"? :))

La ce te referi?

<{POST_SNAPBACK}>



Stimabile, gresesti teribil. Orange (de fapt Dialog) a fost primul furnizor de solutii integrate de telecomunicatii pentru companiile mari. Serviciul 3G era in functiune cu doua luni inainte la Orange fata de Connex, atat doar ca nu este destinat clientilor persoane fizice ci doar ca solutie pentru clientii de portofoliu (aka companii mari). Nu vreau sa ridic in slavi Orange dar asta e realitatea.

PS. Am fost printre primii clienti Connex (16 Octombrie 1997) si am si abonament platit de firma la Orange.

#56
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

nrares, on Sep 30 2005, 16:42, said:

Serviciul 3G era in functiune cu doua luni inainte la Orange fata de Connex, atat doar ca nu este destinat clientilor persoane fizice ci doar ca solutie pentru clientii de portofoliu (aka companii mari).

<{POST_SNAPBACK}>

:D Ori am înteles eu prost, ori ne spui ca Orange a lansat 3G-ul la începutul anului ! Chiar daca nu o fi decât pentru companii, informatia asta este falsa : nu exista nici o urma de semnal 3G Orange în Bucuresti !  -_-

#57
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
probabil ca incurca edge-ul cu 3g-ul  -_-

#58
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

Cosconor, on Sep 30 2005, 18:18, said:

:D Ori am înteles eu prost, ori ne spui ca Orange a lansat 3G-ul la începutul anului ! Chiar daca nu o fi decât pentru companii, informatia asta este falsa : nu exista nici o urma de semnal 3G Orange în Bucuresti !  -_-

<{POST_SNAPBACK}>

n-auzi ca nu e decat ptr companii mari ISS de pe Orange? aia vin lunar si isi iau galeata de semnal 3G...nu e ptr toti  :nonobad:

#59
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

reclamagiu, on Sep 30 2005, 19:07, said:

n-auzi ca nu e decat ptr companii mari ISS de pe Orange? aia vin lunar si isi iau galeata de semnal 3G...nu e ptr toti  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>

Care Orange, eu am vazut ca zicea de Dialog. Vreau si eu o galeata din aia de semnal, cat ma costa?

#60
gopo32

gopo32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.09.2005

nrares, on Sep 30 2005, 17:42, said:

Stimabile, gresesti teribil. Orange (de fapt Dialog) a fost primul furnizor de solutii integrate de telecomunicatii pentru companiile mari. Serviciul 3G era in functiune cu doua luni inainte la Orange fata de Connex, atat doar ca nu este destinat clientilor persoane fizice ci doar ca solutie pentru clientii de portofoliu (aka companii mari). Nu vreau sa ridic in slavi Orange dar asta e realitatea.

PS. Am fost printre primii clienti Connex (16 Octombrie 1997) si am si abonament platit de firma la Orange.

<{POST_SNAPBACK}>


Imi pare rau, dar te pot contrazice.
Este o mare diferenta intre serviciile integrate si 3G.

1. 3G este o tehnologie lansata comercial (atat pentru firme cat si persoane fizice doar de catre Connex pana acum); Orange sunt in teste de ceva vreme, dar departe inca de a lansa. Edge, e cu totul altceva - cred ca ar putea colegii nostri de forum - mult mai tehnici decat mine - sa ne explice.
2. Serviciile integrate (adica telefonie FIXA, mobila, VPN si solutii de date in banda larga) - sunt un pachet de servicii. Intr-adevar, incearca si Orange de aproximativ un an de zile sa atace si aceasta piata, pe care Connex a exploatat-o la greu inca din primul an de la liberalizare. Aici este si motivul pentru care a atras multe contracte mari gen Coca Cola, Electrica, Raiffeisen si multi altii - vezi comunicate de presa. E ceva de genul: in loc sa platesc 10 facturi la Romtelecom, Astral sau RDS, 2-3 operatori de telefonie mobila si niste linii dedicate - platesc una singura la Connex si primesc si un super discount pentru asta.... Si din cate cunostinte am (de exemplu stiu de cei de la Whirlpool care au renuntat la Orange pentru o astfel de solutie de la Connex - desi erau clienti din 97 la Orange) - stiu ca sunt super bune solutii oferite.

#61
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

gopo32, on Sep 30 2005, 20:22, said:

1. 3G este o tehnologie lansata comercial (atat pentru firme cat si persoane fizice doar de catre Connex pana acum) ; Orange sunt in teste de ceva vreme, dar departe inca de a lansa.

<{POST_SNAPBACK}>

Exact, Orange abia instaleaza reteaua 3G. Nu pot lansa 3G dedicat special pentru segmentul business, pentru ca daca era cazul, noi am fi detectat semnalul UMTS.

reclamagiu, on Sep 30 2005, 18:07, said:

aia vin lunar si isi iau galeata de semnal 3G...

<{POST_SNAPBACK}>

:huh:

Edited by Cosconor, 30 September 2005 - 20:34.


#62
gopo32

gopo32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.09.2005
Corect, asa stiam si eu.

#63
kaizen

kaizen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 21.05.2005

Philips, on Sep 30 2005, 03:53, said:

Cam toate astea sunt realitati deja.... "suprasolicitarea" de mai sus e de fapt noul 4G.... :)  :)  :) ...si......Orange se duce tot mai departe....hehehe

<{POST_SNAPBACK}>

Au facut deja teste pentru 4G in Japonia.....

#64
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005
Redenumirea Connex ingrasa publicitatea

01 Oct 2005, 03:07
Rebrandingul Connex va insemna pentru piata publicitatii, chiar si pe termen scurt, o crestere importanta. Este vorba atit despre sumele investite de Vodafone pentru a comunica noul nume, cit si despre incercarea Orange de a se mentine pe pozitia de lider.



Intentia Vodafone de a rebrendui Connex va aduce pe piata publicitatii, cel putin pe termen scurt, o crestere importanta. Printre principalii cistigatori se vor numara atit vinzatorii de spatii publicitare, cit si agentiile de publicitate sau chiar si cele de branding care vor fi angajate sa duca pina la capat transformarea treptata a Connex-ului in Vodafone. „Rebrenduirea Connex in Vodafone, ca rebrenduirea oricarei marci nu poate sa schimbe piata in totalitatea sa. Este adevarat, compania ar putea aloca in aceasta perioada bugete cu 10-15% mai mari decit in mod normal, dar cresterea va fi pe contul lor, nu in intreaga piata“, este de parere Adrian Dura, presedintele Asociatiei Romane a Agentiilor de Publicitate (RAAA). Piata publicitatii a fost estimata pentru anul trecut la aproximativ 200 de milioane de euro, iar pentru anul acesta, reprezentantii RAAA mizeaza pe o crestere neta de 20-25%.

Orange e pe pozitie

Este posibil insa ca o campanie puternica din partea Connex sa insemne si o crestere a bugetelor de publicitate alocate de Orange, principalul competitor al Connex. „Rebrandigul Connex-Vodafone va duce la cresterea competitivitatii deja existente pe piata romaneasca si va stimula dezvoltarea unor noi produse si servicii. Aceasta achizitie a fost anticipata cu mult timp in urma, iar Orange a tinut seama de aceasta posibila schimbare in elaborarea strategiei sale pentru Romania. Orange este lider de piata in Romania datorita unei strategii care urmareste dezvoltarea unei relatii pe termen lung cu clientii prin oferte flexibile si personalizare si lansarea in permanenta de produse si servicii. In viitor intentionam sa continuam consolidarea pozitiei de lider pe piata romaneasca de telecomunicatii“, ne-au declarat reprezentantii Orange.

Pentru moment, oficialii Connex sustin ca nu pot face publice informatiile referitoare la strategia de comunicare a companiei. Singurele elemente oficiale, anuntate de Arun Sarin, presedintele Vodafone se refera la faptul ca o perioada va exista un dual-brand Connex-Vodafone, urmind ca ulterior brandul Vodafone sa fie cel dominant.

Batalia intre agentii

Contul Connex apartine agentiei de publicitate McCann Erickson. Contul Vodafone este detinut insa de catre Walter Thompson Co, reprezentata in Romania de Scala Thompson, ceea ce face posibila o schimbare de agentii. Aceasta in conditiile in care, in mod obisnuit, atunci cind un brand international preia unul local, se respecta contractul international si in ceea ce priveste marca preluata. Decizia depinde insa, bineinteles, si de strategia clientului, in cazul acesta Vodafone. •

#65
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

vodafone_ro, on Sep 30 2005, 21:43, said:

Redenumirea Connex ingrasa publicitatea

01 Oct 2005, 03:07
Rebrandingul Connex va insemna pentru piata publicitatii, chiar si pe termen scurt, o crestere importanta. Este vorba atit despre sumele investite de Vodafone pentru a comunica noul nume, cit si despre incercarea Orange de a se mentine pe pozitia de lider.

blah, blah, blah

<{POST_SNAPBACK}>


Informatia de unde e? Banuiesc ca sursa nu esti tu.

#66
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005
www.bloombiz.ro

un articol mai pe josul paginii

#67
gopo32

gopo32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.09.2005
E clar ca o sa investeasca si unii si altii mult mai agresiv in publicitate in cazul rebrandingului. Asa s-a intamplat si la ultimul rebranding...;)

#68
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005
Arun Sarin: Connex va deveni Vodafone

Dan Dragomir
  Operatorul de telefonie mobila Connex, achizitionat de Vodafone în
primavara, va deveni Vodafone cât mai fundând posibil si nu va fi vorba
de o
simpla schimbare de nume, a declarat Arun Sarin, directorul executiv
(CEO)
al celui mai mare operator de telefonie mobila din lume, care a vizitat
ieri
România.
"Dupa încheierea procesului prin care încercam sa ne recuperam marca va
exista o perioada de utilizare a unui co-branding Connex-Vodafone, însa
pâna
la urma Connex va deveni Vodafone", a asigurat Arun Sarin. El a amintit
ca a
fost în România în 1997, în echipa care a obtinut licenta de
functionare a
operatorului de telefonie mobila. "Toate asteptarile noastre de atunci
au
fost cu mult depasite", a spus el.
Seful Vodafone a asigurat ca a urmarit evolutia Connex înca de la
început.
Întrebat de ZF care a fost principalul factor care a determinat
Vodafone sa
cumpere Connex abia anul acesta, el a raspuns ca a asteptat numai
acordul de
a vinde al actionarului principal, Telesystems International Wireless
(TIW).
Arun Sarin, acompaniat de Ted Lattimore, presedinte si director de
operatiuni al MobiFon, a asigurat ca schimbarea la fata a Connex va fi
simtita în momentul în care compania va deveni Vodafone. "Vorbim de
servicii
care pâna acum nu au existat, telefoane în exclusivitate, posibilitatea
de a
avea aceleasi tarife de telefonie oriunde în lume, în tarile unde
opereaza
Vodafone", a asigurat el. Deocamdata însa, procesul Vodafone -
Telemobil
continua, iar urmatoarea înfatisare va avea loc pe 6 octombrie.
Telemobil a
înregistrat marca Vodafone în România în 1995. Operatorul Zapp spune ca
în
1995 marca nu era cunoscuta în România si a fost utilizata pentru
produse si
servicii oferite de Telemobil. Lupta pentru marca Vodafone treneaza de
mai
bine de un an.
Vodafone a cumparat Connex în luna martie 2005, în cadrul unei
tranzactii de
4,4 miliarde de dolari (3,43 miliarde de euro), care a inclus preluarea
operatorului Oskar Mobil si plata datoriilor acestuia. Surse din
industrie
au declarat anterior ZF ca Vodafone a estimat valoarea Connex la 3,3
mld. $
(2,53 mld. euro) si ca a platit pentru 79% din actiunile operatorului
2,3
miliarde de dolari (1,8 miliarde de euro).

#69
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
3G? Viitorul? ala care suna bine? suna bine, dar nu raspunde nimeni.

Poate am inceput prea ironic, sa ma explic. Vreunul dintre voi e dispus sa dea bani grei pe... clipuri pe telefonul mobil? stiri in real time? joculete de 2 bani? Rezumand, sunteti dispusi sa platiti pentru CONTENT? (nu vorbesc de bandwidth, date etc, ci content). Eu cred - corectati-ma daca gresesc - ca nu. Pentru ca daca da, nu mai downloadam melodiile mp3 piratate ci le cumparam (nu e o critica la adresa cuiva, nici eu nu as da bani pe asta).
Inclusiv in lumea cu bani se pune intrebarea - si se pune pe bune de tot - daca merita mers pe 3G pentru ca unora pur si simplu li se rupe si vor doar voce, si/sau ceva date.
Asadar eu nu cred chestia cu 3G in Romania... mi se pare o idee de investitii foarte proasta. Daca as fi CFO la astia nu mi-as pune semnatura pe asa ceva. Nu in urmatorii 3-5 ani.
Da, poate Vodafone va veni cu ceva oferte bune etc etc. Ultimele reclame la Connex mi s-au parut de fiecare data cand le-am vazut (pe fiecare in parte, adica) prima oara reclame la Orange, pana sa apara scrisul cu Connex etc - deci banuiesc ca e o tentativa de a amesteca cele 2 "branduri" (ghilimelele sunt pt connex), ca apoi sa scufunde connex si sa vina cu vodafone si sa faca mai usor diferentierea. Who knows? Vom vedea.

Pana atunci, voi ce credeti?
Hai sa facem un poll: care ar fi factura maxima pe care ati fi dispusi sa o indurati la mobil, daca v-ar oferi tot - net rapid, poze, filme, voce etc? In euro, sa zicem, ca banuiesc ca asta va fi in cele din urma referinta, in asta suntem platiti etc. (Incercati sa fiti realisti vis-a-vis de utilitatea clipurilor pe telefonul mobil, sau a posibilitatilor de a sta pe net pe calculator conectat prin mobil - baterie, chestii, stiti voi.)

#70
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
factura maxima cam 50 euro. content nu ma prea intereseaza. dar video call si date la 384 kb/s sunt obligatorii.

#71
Mike Grunger

Mike Grunger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.07.2004
3G aduce in primul rand beneficii de imagine. In al doilea rand, contribuie la decongestionarea retelei, in al treilea rand permite transfer de date de mare viteza pentru comunicatii business si pe urma inseamna infotainment. Nu cred ca si-a propus nimeni sa scoata bani anul asta sau la anul din 3G.

Have fun

Si a propos de content, mai vorbim cand se va lansa Vodafone Live

#72
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View PostMike Grunger, on Oct 21 2005, 11:40, said:

Si a propos de content, mai vorbim cand se va lansa Vodafone Live

Il si vad pe om dand 2-4 euro pe-un joc, ha, ha, ha.

Anyway, 50 euro, vreo 10 pt voce, restul pt tranfer de date (adica telefonul conectat la laptop, nu platit bani pe content inutil)

Ca fapt divers, E-Plus a venit in Germania c-o oferta excelenta, trafic de date (inclusiv UMTS unde este) nelimitat si ca timp si ca trafic, cu 40 euro/luna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate