Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...
 Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3833 replies to this topic

#397
mivol

mivol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2013
Este un motor foarte bun!
Am atasat fisa tehnica.

Se pot face cu el: motosapa, pompa, generator electric, scuter, ATV, cart ...

Attached Files

  • Attached File  978.pdf   2.27MB   127 downloads


#398
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,620
  • Înscris: 21.02.2006
Dintr-un motor din asta ce tractoras ar iesi. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RrGTE85tcNg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stie cineva daca importa vreo firma de la noi asa ceva?

Edited by pufarin, 10 April 2013 - 19:59.


#399
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postmivol, on 10 aprilie 2013 - 19:48, said:

Se pot face cu el: motosapa, pompa, generator electric, scuter, ATV, cart ...
Multumesc de raspuns rapid. As vrea sa fac ceva pt agricultura gen motosapa, motocultor, in nici un caz pompa sau jucarii gen cart sau ATV. Are iesire pe ax cilindric cu canal de pana.

#400
addyyyOO7

addyyyOO7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.10.2008
daca ne-ai spune specificatiile motorului... gen capacitate, putere, cuplu... poate ca am putea sa ne facem o idee in legatura cu eventualele posibilitati  pt folosirea motorului...

#401
mivol

mivol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2013
@addyyyOO7

vezi postul meu de mai sus (#397) Posted Image

#402
addyyyOO7

addyyyOO7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.10.2008
...eram intrat de pe telefon.. si pana am postat deja primise raspuns Posted Image

Am vazut si manualul pdf... pt o motosapa e ok motorul...

Edited by addyyyOO7, 11 April 2013 - 06:57.


#403
addyyyOO7

addyyyOO7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.10.2008
...reconfigurare traseu :D

Avand nevoie sa-mi usurez munca am decis sa montez motorasul pe cadrul de la motosapa... cateva mici adaptari si s-a potrivit de parca ar fi fost de acolo :) trage destul de bine... cu ocazia asta l-am si testat sa vad daca e bun de ceva ...singura diferenta e ca nu mai am marsarier...

Cum trebuie sa ajunga benzina la carburetor, prin cadere? la ce nivel tre sa fie situat rezervorul?
Uneori parca da rateuri pe evacuare si aproape ca moare motorul chiar dacan nu e in sarcina... daca inchid putin clapeta de aer parca merge mai binisor... oare un filtru de aer va rezolva problema?

...proiectul cu tractorasul contiuna...dar voi folosi un motor de dacie... azi am facut rost de alternator, electromotor si carburator... luni tre sa merg sa vad cat imi cer aia la depozitul de fiare vechi pe un motor ca aveau vreo 3 pe acolo :)

Ce greutate are un motor, fara anexe, de dacia 1310? ...aia imi cer 2 lei/kg sau 2 kg fier vechi la schimb pe 1kg cumparat de la ei... si as vrea sa stiu dinainte cam de ce suma as avea nevoie

Ce consum aproximativ are motorul de dacie 1310 in regim de relanti (~850 rpm)?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2AEIVUXzfpc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#404
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Discurile da-le jos.Te incurca la frezatul in adancime.Proprie eperienta.Intr-adevar nu mai topaie asa tare pe laterala dar nu lasa frezele sa coboare "mai in adincime".
Daca poti,ai de unde,mai pune un rand de freze.

Edited by alexbjorg, 13 April 2013 - 19:19.


#405
addyyyOO7

addyyyOO7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.10.2008
pei inainte o foloseam fara discuri...dar acum am montat  ca sa fie completa...

pei inainte o foloseam fara discuri...dar acum am montat  ca sa fie completa...

#406
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Cred ca pentru a face un plug, care se poate adapta usor si la o remorcuta cu un scaunel e suficient un motor de minim patru cai putere. Ca tot intreba Cheta, care se pricepe din cate stiu eu foarte bine la generatoare. In cazul lui Addyyy 007, din cate stiu eu, nu trebiue sa ai o diferenta mare de nivel intre rezervor si motor, dar e posibil ca in rezervor sa se creeze vid si atunci alimentarea nu se mai face cum trebuie, deci busonul de la rezervor trebuie sa aiba o supapa sau o gaurica pe unde sa intre aerul. Masinile foarte vechi aveau o pompita actionata de sofer pt a baga aer in rezervor. O alta cauza poate fi cantitatea de aer care intra in amestecul carburant. Se poate regla prin incercari repetate.

Asa arata un diferential de aro 10 modificat pt tractoras.

Attached Files



#407
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007

View PostaddyyyOO7, on 13 aprilie 2013 - 20:37, said:

pei inainte o foloseam fara discuri...dar acum am montat  ca sa fie completa...
Si eu am ascultat de cineva care zicea ca sint contra topaielii si dupa 5 minute le-am dat jos ca intrau frezele numai 5-6cm.Oricum,fa si tu o proba cu si fara discuri si spune-ne si tu diferenta(daca intr-adevar se intimpla si la tine)
Dupa cum reactioneaza,am impresia ca se pot folosi (frezele+discuri) la raritat sau cum ii zice,ca discurile nu lasa frezele sa intre mai adinc(frezare de suprafata superficiala)dar si protejeaza plantele sa intre sub freze.

View Postusernamealin, on 13 aprilie 2013 - 23:44, said:

Asa arata un diferential de aro 10 modificat pt tractoras.
Arata bine si foarte bun.O intrebare insa:ce garda la sol iti ermite acel diferential?15cm?20?Cu el nu treci peste randurile de cartofi.Altfel,este foarte bun la toate lucrarile.

#408
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Poti mari garda utilizand jenti/anvelope de diametru mare.

#409
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Eu stiu asta(proprie experienta) dar am fost curios de raspunsul posesorului acelui diferential.Practic,ce roti foloseste si la ce lucrari se vrea a se folosi dif-ul.

#410
addyyyOO7

addyyyOO7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.10.2008
@ Alex inainte sa se strice motorul original foloseam motosapa fara discuri si intradevar intra mai adanc... la fel si eu cred ca discurile au doar rol de protectie :)

#411
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Pe undeva pe la 30 de centimetri, dar ma gandesc sa-i pun genti pe 15 sau 16 si cauciucuri de tractor, am vazut la un magazin specializat    pe tractoare si garda va fi mai mare. Dar in cazul meu, tractorul nu va fi folosit in agricultura, pt ca eu stau intr-o zona muntoasa unde se face prea putin agricultura, va fi folosit mai mult in padure sau pe langa casa pt a tracta o remorca si pt a cara diverse materiale.

#412
PopaAlex93

PopaAlex93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.04.2013
buna seara!revin cu  o idee despre motocultorul in constructie.am gasit pe un site un motor de ij de 350 cm3 in 2 pistoane.omul care il vinde zice ca il detinde de 8 ani si nu a fost folosit dar mai zice ca are ambielaj,cilindri,pistoane si segmenti noi.pana aici toate  bune si frumoase  dar omul mai zice ca are o piesa lipsa la aprindere.i-am spus   respectivului ca  sa imi pozeze partea cu aprinderea si  sa vaad daaca pot face ceva.pretul e unu foarte bun..cred ca un pic mai mare ca la  fiare vechi...o sa revin cu  o parere dupa  vizionarea pozelor cu aprinderea,cele cu motorul intreg sunt incantatoare.va salut

Edited by PopaAlex93, 15 April 2013 - 17:58.


#413
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca...,consumul de benzina nu este o problema pt dvs.,pot spune ca aceste motoare sunt foarte rezistente .

#414
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 22.11.2003
motor cu 2 pistoane a fost pus pe ij jupiter
din ce am auzit eu de la motociclistii mai batrani, aceste motoare aveau o problema la ambielaj.
in sensul ca: fiecare din cele 2 pistoane avea ambielajul lui, iar acestea 2 se cuplau printr-o pana (sau, ma rog, un sistem de cuplaj). in timp, datorita uzurilor (si materialelor slabe probabil) cuplajul/pana respectiva capata joc in canalul ei, cele 2 parti ale ambielajului ne mai fiind solidare, ca dintr-o singura bucata. acest fapt conduce la imposibilitatea reglarii exacte a punctelor de aprindere a celor 2  cilindri si la un mers neregulat/prost al motorului sau chiar nefunctionarea lui.
acum nu stiu daca e doar un mit, dar e bine de studiat aspectul asta
mai ales ca motorul respectiv va functiona intr-un regim greu si fara racire eficienta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate