Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3833 replies to this topic

#433
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Mie imi place motorul, desi nu se preteaza la ceea ce fac, dar pare sa aiba cel putin 5-6 cai putere. Azi desi inca e sarbatoare, nu m-am abtinut sa nu fac nimic, asa incat postez o poza cu puntea fata.

Scuze pt imaginea intoarsa!


Attached File  IMG_20130507_160400.jpg   844.81K   296 downloads

Edited by scaiba, 07 May 2013 - 22:46.
Acu' nu-i mai întoarsă


#434
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.02.2010
Parca in armata am vazut un motor la fel ca asta, antrena un generator pus pe o autostatie de emisie receptie ruseasca.

#435
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Am fost la un magazin cu specific tractoare si am vazut cauciucuri cu profil in v de doua tipuri, pe 14 la aproximativ 200 ron bucata si pe 16, la aproximativ 300 ron bucata. Pe mine ma avantajeaza cele pe 16. Ma gandesc serios sa cumpar, deoarece la un tractor o buna parte a tractiunii depinde de acest profil.

#436
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,886
  • Înscris: 31.01.2010

View Postiuliandumitrescu, on 10 mai 2013 - 11:01, said:

Parca in armata am vazut un motor la fel ca asta, antrena un generator pus pe o autostatie de emisie receptie ruseasca.

Statia era R118 BM3 pe pe un Gaz 66.
Era de la generator motorul si cred ca avea in jur de 10-12 cp .

Grig

#437
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Old school Posted Image
Posted Image

Edited by alexbjorg, 13 May 2013 - 18:48.


#438
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Ar fi foarte bun pt un tractoras. Poate piesele de schimb sa fie o mica problema.

#439
jumba85

jumba85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.01.2013
salut la toata lumea e cam liniste de ceva timp nimeni nu pune nimic.Dragi tovarasi nu mai sunt realizari na mai terminat nimeni tractorasul  sa posteze

#440
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Ocupata lumea cu semanatul,irigatul,etc.Mai  putin timp de povesti.

#441
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 01.06.2012

View Postalexbjorg, on 23 mai 2013 - 10:12, said:

Ocupata lumea cu semanatul,irigatul,etc.Mai  putin timp de povesti.
Acum cu ploile astea mai scapam de irigat (asteptam sa rasara ceva).......si mai cautam sa construim......o idee ....un model...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FECv55yNDU8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian68n, 23 May 2013 - 18:05.


#442
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Fratilorrr! Va spun eu nu va luati de facut tractoare ca ramaneti fara bani in buzunare!
Eu care credeam ca fac din rahat, bici am dat o gramada de bani pe cauciucuri, genti, tabla, profile, etc. Daca exista orice persoana pe aici care vrea sa-mi spuna cat sunt de prost, acum e momentul.

#443
cheluIS

cheluIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.01.2012
@usernamealin
Ce ai patit ? Ai un sentiment de "zadarnicie" ? Ai senzatia ca nu mai termini ?
Cunosc sentimentul . Am renuntat sa contabilizez banii cheltuiti cu tractorasul meu ... si mai am mult de lucru .
Problema este ca nu prea mai am timp . In visele mele ... caroserie motor , aripi spate , faruri , bord cu instrumente , etc ... , rosu aprins ... eheee ...

Ne mai auzim .

#444
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cand vezi ca nu mai poti lasa lucrurile sa stea "pe dreapta" o vreme si te apuci de ele cand ai alt "spirit", de obicei se intampla iarna cand nu prea ai ce face prin curte. Este timp pentru toate, sanatate si putere de munca sa fie. Ai timp sa gandesti ce si cum vrei sa faci.

#445
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,886
  • Înscris: 31.01.2010
@usernamealin
Calm ca nu esti nici primul nici ultimul care a ajuns la fundul sacului cu rabdare.
Timpul rezolva si "disperarea " asta.
Sa`ti iasa!

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 16 June 2013 - 20:07.


#446
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007
Caz concret "nenorocul" lui Iorgu :D
Si-a revenit insa si merge mai departe.
Si noi mai dam pe la fundul gropii(a se citi rahat) din cind in cind,dar tot scoatem capul :D

#447
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Multumesc fratilor! Parca,parca incep sa-mi revin.

#448
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 01.06.2012

View Postusernamealin, on 03 mai 2013 - 22:08, said:

Multumesc! Pot sa-ti dau un pret aproximativ a ceea ce m-a costat pe mine, undeva la 1500 RON si daca vreau  sa fac totul ca la carte, cu genti pe 16 si cauciucuri cu prifil v pe spate, vopsea la alegere si design placut, aproximez undeva pe la 3000. Cred ca la acesti bani  si cu putina rabdare iti poti construi un tractoras destul de aratos si din punct de vedere functional competitiv. Spun asta pt a ajuta pe cei interesati sa aiba un termen de comparatie. Inca o data multumesc, aprecierile dumneavoastra, a tuturor ma ajuta sa ma simt din nou ca intr-un colectiv.
Pai gata la o luna deja bati in retragere ??Posted Image Pina la urma acest tractoras unde se incadreaza la categoria hobby sau profesional ??Pina acum personal am achizitionat piese de la o Dacia 1300 si tot nu ajung !Posted Image Plus alte componente de Opel,Wv ......de la dezmembrari,fier vechi etc,etc...
Dar in concluzie merg mai departe..Posted Image totul e sa ai rabdare si sa pui suflet in ceea ce faci ! Dupa toate experientele facute de mine si de alti colegi (vezi foruri rusesti,poloneze...)am ajuns sa aleg intre cele doua categorii de tractorase home made :
Prima categorie ar fi cele adaptate (modificate) din motosape,motocultoare masini de tuns iarba si alte motoare mici.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uFTeB6gJ5qk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A doua categorie ar fi cele care folosesc motoare auto (Wv,Opel,Dacia,etc)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZEWebvUGdDg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian68n, 17 June 2013 - 11:33.


#449
addyyyOO7

addyyyOO7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.10.2008
Si eu am ajuns in impas... s-a rupt o bucata din segmentul de ungere a motorului de 6 cai si a uzat pistonul... acum nu mai are compresie...
Am un motor de dacie desfacut dar nu mai am timp sa ma ocup sa il asamblez si sa ii construiesc intalatia electrica... poate prin august o sa fiu mai liber si sper sa mai dau inainte...

#450
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Sa ma ierte domnul Cristian68n, dar pe la varsta de 3 ani, atunci csnd ma intreba tatal meu ce vreau sa ma fac atunci cand voi fi mare, eu raspundeam cu consecventa ca ma voi face tractor. Dupa niste zeci de ani, iata ca am ajuns sa incerc sa-mi realizez visul, ma voi face tractor si alta nu. Adevarul ca sunt vreo trei ani de cand am achizitionat prima piesa in vederea construirii unui tractor si tot adevarat ca vreau sa-l fac de la a la z, cu piese de orice.

P.S.
Scuze pt balbe!


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate