Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Arbori care cresc repede

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Otetarul e specie imvaziva asa e dar nu e asta al meu. Frunzele astuia sunt mult mai scurte si nu drajoneaza deloc. Si lemnul e mai tare decat al otetarului ca am taiat cateva crengi crescute prea jos.

#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 camsonat, on 05 iunie 2017 - 22:08, said:

Otetarul e specie imvaziva asa e dar nu e asta al meu. Frunzele astuia sunt mult mai scurte si nu drajoneaza deloc. Si lemnul e mai tare decat al otetarului ca am taiat cateva crengi crescute prea jos.
M-ai ucis nene cu exprimarea ta " imvaziva " . Baga abecedarul in fata monitorului inainte de a posta ...

#39
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Te rog sa ma scuzi. E doar o eroare de tastare, am postat de pe telefon si nici vederea nu mai este ce era candva. Da' o parere despre specie n-ai?

Edited by camsonat, 06 June 2017 - 09:58.


#40
netejoru

netejoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 24.07.2012
Pare a fi Frasin
https://ro.wikipedia.org/wiki/Frasin

#41
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Frasinul mititel seamănă cu oțetarul.
Oarecum...

Frasin:
Attached File  frasin.JPG   300.1K   79 downloads
Oțetar:
Attached File  otetar.JPG   400.61K   78 downloads

Merg pe varianta că-i frasin, în special fiindcă colegul zice că are secțiunea compactă.

#42
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 camsonat, on 05 iunie 2017 - 20:31, said:

Atasez cateva poze si poate il recunoaste cineva.

Frasin, mai lasa`l inca 2 ani si scoti niste cozi de scule bune.

#43
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Si dupa aia fac umbra cu lopata. Posted Image
Se pare ca se apuca unul de un bloc alaturi si va proteja si de ceva priviri indiscrete.
Mai asteptam o floare, ceva pentru edificare.
Multumesc.

Edited by camsonat, 06 June 2017 - 16:22.


#44
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
N`ai ce sa astepti, e frasin.

#45
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Ce frumos e ! Sa fac si eu rost de niste frasini ! Nu stiam ca cresc asa repejor !

p.s. E jale cu astia cu blocurile, te doare capul, baga verdeata cat mai multa :)

#46
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Am pus platan, artar, tei si pe asta. In 2015 au aprobat planul de urbanism P+10E. Asta intre case P+1E.

#47
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Azi am fost la o pepiniera la Ghimpati sa mai iau cate ceva. Inginerul la un moment dat ma intreaba "un frasin nu vreti?". Ma uit la el, nu semana mai deloc cu ce am eu acasa. I-am aratat si lui pozele de mai sus si nu a recunoscut nici el ce ar putea fi. Dilema persista.

#48
bambus79

bambus79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2017
Salcia creata a crescut in Ilfov, 3 m in 2 ani, dintr-un ciot de 2 m, aruncat. Am pus crengi in pamant, fara sa le ud si au crescut la 1,80 m intr-un an. Poate fi o varianta, dar trebuie udata mult, ca sa se duca cu radacinile in jos dupa apa, altfel  se inradacineaza la suprafata si poate fi doborata de vant.
Caprifoiul a crescut cam 1,5-2 m in acest an, dar dureaza sa se dezvolte ca tufa, uniform. Unele soiuri au frunze semicaduce, iar florile ca sa miroase trebuie sa fie fff multe. Eu am 10 m liniari, dar e abia la inceput, intr-o luna din radacina au crescut 1 m.

#49
feliciapbhr

feliciapbhr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.03.2011

 camsonat, on 05 iunie 2017 - 20:31, said:

Va cer ajutorul in identificarea unui copacel cu crestere relativ rapida. A ajuns in curte cumparat de mama care a fost pacalita ca e nu stiu ce salcam japonez. Putea sa iasa si corcodus ca il tineam oricum. Creste ca 1.5m pe an.
Atasez cateva poze si poate il recunoaste cineva. Are 2 ani la noi in curte, nu a facut flori pana acum si nu are spini.
Multumesc
Pana sa vezi umbra de la el te pun vecinii sa-l tai fiindca nu ai respectat cei 2,5-3 m de la limita hotarului, in cazul in care este arbore de talie mare si nici  0,5 m daca ma uit bine la lonicera aceea superba de langa el.

#50
feliciapbhr

feliciapbhr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.03.2011

 camsonat, on 05 iunie 2017 - 20:31, said:

Va cer ajutorul in identificarea unui copacel cu crestere relativ rapida. A ajuns in curte cumparat de mama care a fost pacalita ca e nu stiu ce salcam japonez. Putea sa iasa si corcodus ca il tineam oricum. Creste ca 1.5m pe an.
Atasez cateva poze si poate il recunoaste cineva. Are 2 ani la noi in curte, nu a facut flori pana acum si nu are spini.
Multumesc
Am uitat-  mai c-ar semana cu Ligustrum vulgare la frunze si scoarta dar daca mai creste in inaltime mult sigur nu este el. Daca face in varful crengii o floare alba  ca cea de liliac frumos mirositoare, el este si atunci... felicitari ai un lemn cainesc in curte si ai incalcat si legea cand l-ai pus langa gard.

#51
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
E frasin toata ziua certificat de cunoscatori. Nu a facut flori pana acum. La cum incalca vecinii mei legea asta e nimic. Abia astept sa deschida gura ca i-o si astup cu produse organice.
Lonicera e caprifoi toata ziua.

Edited by camsonat, 17 December 2017 - 15:00.


#52
feliciapbhr

feliciapbhr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.03.2011
Lonicera= caprifoi. Frasinul, daca pui cateva crengi rupte intr-o galeata de apa,  pana a doua zi ar trebui sa coloreze apa in albastrui- maroniu si  la suprafata apei apare ca si la pata de petrol in apa- uleios albastrui. Este bun de pus in apa la gaini ca si dezinfectant.

#53
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 camsonat, on 08 iunie 2017 - 11:03, said:

Am pus platan, artar, tei si pe asta. In 2015 au aprobat planul de urbanism P+10E. Asta intre case P+1E.

Daca blocul face umbra pe casa ta, il poti actiona in judecata pe proprietarul blocului.

#54
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Asa e, legea zice ca daca am o ora soare pe latura respectiva nu pot comenta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate