Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Arbori care cresc repede

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Dar nu prevede si cand.
Asa ca tu nu ai iarna!

#56
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 09.01.2008
Doar iarna afecteaza. Soarele vede casa la ora 10.30 la solstitiu. Rasaritul e partea care mi-a fost furata de primarul care e in arest si sper sa iasa de acolo cand vad eu rasaritul din pat iarna.

#57
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Cam jumatate dintre ei au devenit scriitori brusc, ramanand cu averea ilicita, banii furati.


Nu primarul trebuie dat in judecata.
Ci proprietarul blocului.

Pt ca papagalii psd din parlament...nu au prevazut momentul creării umbrei...

#58
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Pana la urma, cei care au plantat Tei, are sau nu creștere rapida?
Și care ar fi, din experienta proprie, pomii cu creștere rapida?

#59
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007

View Postomnitera, on 02 octombrie 2011 - 20:39, said:

Buna seara!

Pinii, asisderea, au un ritm rapid de crestere. E drept, cred ca depinde si de conditiile specifice zonei.
Un pin am si eu si in vreo 5-6 ani a ajuns pe la aproape 3 metri inaltime.

View Postcamsonat, on 05 august 2017 - 17:47, said:

Azi am fost la o pepiniera la Ghimpati sa mai iau cate ceva. Inginerul la un moment dat ma intreaba "un frasin nu vreti?". Ma uit la el, nu semana mai deloc cu ce am eu acasa. I-am aratat si lui pozele de mai sus si nu a recunoscut nici el ce ar putea fi. Dilema persista.
Foloseste aplicatia  PlantNet, ai sanse mari sa afli ce e.

View Postcamsonat, on 05 iunie 2017 - 20:31, said:

Va cer ajutorul in identificarea unui copacel cu crestere relativ rapida. A ajuns in curte cumparat de mama care a fost pacalita ca e nu stiu ce salcam japonez. Putea sa iasa si corcodus ca il tineam oricum. Creste ca 1.5m pe an.
Atasez cateva poze si poate il recunoaste cineva. Are 2 ani la noi in curte, nu a facut flori pana acum si nu are spini.
Multumesc
Instaleaza pe telefon aplicatia PlantNet si vei afla instant.

Edited by tiestodj20, 27 August 2020 - 14:38.


#60
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 09.01.2008
Multumesc, voi incerca.

#61
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 09.01.2008
Deci da, aplicatia a identificat arborele ca fiind frasin de camp (fraxinus angustifolia).
Multumesc.

#62
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

 marxsovignon, on 27 august 2020 - 10:42, said:

Pana la urma, cei care au plantat Tei, are sau nu creștere rapida?
Și care ar fi, din experienta proprie, pomii cu creștere rapida?
Am plantat eu tei in zona mea, 3 bucati, dar si udati in vara poate din cauza terenului, cresterile au fost minime.
Salcamii la mine in zona cresc repede., in 3 ani au crescut de la varga mica la peste 3 metri inaltime si 10cm diametru, am plantat cativa dar mai vreau sa plantez.

#63
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006

 marxsovignon, on 27 august 2020 - 10:42, said:

Pana la urma, cei care au plantat Tei, are sau nu creștere rapida?
Și care ar fi, din experienta proprie, pomii cu creștere rapida?


Am plantat acu 4 ani un tei arginitiu (parca) de 3.5-4m inaltime. E la strada, aproape de sant, pamantul destul de moale/afanat. L-am si udat, dar am si uitat de el, deci fara ingrijire in mod special. Are acum vreo 5-5.5m inaltime, e cam dublu ca grosime (adica avea cam 2cm diametru la plantare, acu are vreo 4-5cm).   Nu mi se pare o creste "foarte" rapida...e ok...

Deodata cu teiul de mai sus am plantat un mesteacan, in curte, tot asa cam 4m lungime la plantare, vreo 2-3cm grosime tulpina. Ala are acu vreo 6-7m inaltime, cam 8-9-10cm grosime tulpina la baza. Si, acu 3 ani sau cand or fost vijeliile alea nasoale mi-o rupt varful la el, cam 1.5m inaltime. Deci probabil ca era deja la vreo 8-9m inaltime daca nu il rupea.  e drept ca a crescut mai mult in inaltime, nu a facut crengi in lateral prea multe/mari/groase, parca abia de anul asta l-am vazut sa se "lateasca" mai tae sa inceapa sa intinda crengi. Nu pot sa zic ca l-am ingrijit in mod special, e drept ca poate l-am udat ceva mai des fiind langa casa in stratul cu flori.  Asta mi se pare ca a crescut rapid.  Drept urmare am mai plantat anul asta inca 3 bucati :-)  i-am lauat mai mici de data asta ca erau semnificativi mai ieftini, si se inalta ei rapid in urmatorii ani.

Anul trecut in primavara am bagat in pamant o creanga de salcie, cam 1.5-1.8m inaltime maxim, si 1cm tulpina. Fara radacini si de astea.... o creanga dreapta de salcie taiata dintr-o salcie batrana de pe malul Timisului. Anul asta are cam 3m inaltime, grosime cam 1.5-2cm .... la asta am lasat tot timpul capatul de la furtun (nu inchide perfect) si picura, era umezeala la radacina.  No asta s-a lungit bine de tot, repede, si gratis :-)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate