Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

taxa intrare vizitatori spital nicolae oblu Iasi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
17 răspunsuri în acest subiect

#1
Unliving

Unliving

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 06.09.2005
Mi se pare total ilegal sa-mi ceara un parlit de gardian la intrare taxa ca sa pot intra sa-mi vizitez prietena, care amandoi suntem asigurati medical, ca de-aia ne taxeaza statul asta imputit 30% impozit pe ce castigam si apoi inca 24% pentru ce folosim banii.

Jegu de la intrare nici macar nu mi-a taiat o chitanta sau bon, desi i-am cerut explicit chestia asta.

Voua vi se pare corecta chestia asta, si am fost la ora 14:00 care cred ca este ora normala de vizitare.

Pana la urma pentru ce pana mea se plang spitalele astea ca au datorii, si de ce spitalele arata ca si cum au defecat toti bolnavii pe pereti?? Noi platim TAXA pe ABSOLUT TOT, mai au si pretentii sa ne taxeze suplimentar pentru aceeasi chestie. Imi fierbe sangele, zau asa!

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.028
  • Înscris: 25.09.2006
Data viitoare nu mai platesti si gata.

#3
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.682
  • Înscris: 17.02.2008
Daca nu te lasa sa intri chemi politia.
Sa ai si un numar de tel. pregatit, de la Fisc, daca politisti iti zic ca taxa e legala dar individul tot nu vrea sa taie chitanta.

Editat de Sorin84k, 19 septembrie 2011 - 00:41.


#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.028
  • Înscris: 25.09.2006
Si ala va nega totul.

Nu nene, treci pe langa el si nu il bagi in seama si te duci in treaba ta, chiar daca striga dupa tine.

#5
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.682
  • Înscris: 17.02.2008
Ma indoiesc ca va striga dupa el, e fomist si tupeist, nu cred ca il lasa sa treaca fara sa dea partea.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.798
  • Înscris: 06.09.2004
stiu ca in general cer bani in afara orelor de vizitare... esti sigur ca stii programul bun? daca esti sigur ca sunt alea orele de vizitare, treci pe langa el cu tupeu.

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.344
  • Înscris: 14.06.2006
Regulamentul spitalului poate spune ca se plateste accesul auto si/sau accesul vizitatorilor. In multe spitale din Romania se plateste taxa de acces. In acest caz taxa este perfect legala. Ilegal este faptul ca paznicul nu-ti elibereaza o dovada ca ti-a luat banii.

#8
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.199
  • Înscris: 12.03.2008

 December, on 19th September 2011, 06:13, said:

Regulamentul spitalului poate spune ca se plateste accesul auto si/sau accesul vizitatorilor. In multe spitale din Romania se plateste taxa de acces. In acest caz taxa este perfect legala. Ilegal este faptul ca paznicul nu-ti elibereaza o dovada ca ti-a luat banii.
Da,perfect legala :puke:
Mai lipseste sa puna astia taxa sa putem iesi pe strada  :thumbdown:

#9
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 7.506
  • Înscris: 22.01.2007

 Unliving, on 19th September 2011, 07:56, said:

Mi se pare total ilegal sa-mi ceara un parlit de gardian la intrare taxa ca sa pot intra sa-mi vizitez prietena, care amandoi suntem asigurati medical, ca de-aia ne taxeaza statul asta imputit 30% impozit pe ce castigam si apoi inca 24% pentru ce folosim banii.

Jegu de la intrare nici macar nu mi-a taiat o chitanta sau bon, desi i-am cerut explicit chestia asta.

Voua vi se pare corecta chestia asta, si am fost la ora 14:00 care cred ca este ora normala de vizitare.

Pana la urma pentru ce pana mea se plang spitalele astea ca au datorii, si de ce spitalele arata ca si cum au defecat toti bolnavii pe pereti?? Noi platim TAXA pe ABSOLUT TOT, mai au si pretentii sa ne taxeze suplimentar pentru aceeasi chestie. Imi fierbe sangele, zau asa!

Il ameninti cu protectia consumatorului sa-ti arate decizia managementului spitalului pentru taxa aia!

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu e nimic legal. Poate doar in Moldova. In Bucuresti, Cluj si Ploiesti n-am intalnit nicaieri asa ceva, cu atat mai mult in timpul orelor clare de vizita.

Editat de ripper, 19 septembrie 2011 - 08:54.


#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.878
  • Înscris: 06.01.2008
La Spitalul Judetean de urgenta "Constantin Opris" din Baia Mare se cere/cerea astfel de taxa in timpul orelor de vizitare, iar in afara orelor de vizita nu aveai acces in spital.

Editat de Hider141, 19 septembrie 2011 - 09:19.


#12
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.336
  • Înscris: 01.12.2005
Cred ca ar putea fi legala taxa daca ti s-ar oferi ceva in schimb, cum ar fi un halat si papuci de unica folosinta.

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Oho, vise! :D
Alea le cumperi separat... daca le cumperi, ca multe spitale n-au asa ceva.

De curiozitate, cat era "taxa" asta? Ca vad ca nu s-a spus p-aci...

#14
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.344
  • Înscris: 14.06.2006
La Piatra Neamt e un leu si primesti pelerina si papucei de aia de unica folosinta. Accesul auto se mai taxeaza cu inca un leu.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.878
  • Înscris: 06.01.2008
Macar acolo primesti ceva. In BM nu primesti nimic in afara de un bilet ce atesta ca ai platit taxa de intrare.

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002

 December, on 19th September 2011, 11:16, said:

La Piatra Neamt e un leu si primesti pelerina si papucei de aia de unica folosinta. Accesul auto se mai taxeaza cu inca un leu.
Asa e bine.
Eu am vazut si cu 5 lei doar pt shosoni.

#17
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.028
  • Înscris: 25.09.2006

 December, on 19th September 2011, 06:13, said:

In acest caz taxa este perfect legala.
Nu este legal atata timp cat aceea este o institutie publica, adica a carei functionare este asigurata deja din bani publici.
E ca cu drumurile publice din Romania la care se cere taxa de acces (vezi cum era in Constanta, Mamaia, sau cum vor astia acum sa faca pentru autostrazi). Ilegal si imoral din moment ce drumurile alea sunt deja construite si intretinute din banii contribuabilului.

#18
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.344
  • Înscris: 14.06.2006

 dan84, on 19th September 2011, 12:45, said:

Nu este legal atata timp cat aceea este o institutie publica, adica a carei functionare este asigurata deja din bani publici.
Atata timp cat este hotarare de CJ votata si aprobata, e perfect legala. Ca si taxa de la Mamaia. Ne convenea sau nu, ea era o taxa luata prin hotarare (de CL in cazul ala), deci perfect legala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate