Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Galaxy S3 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
20643 replies to this topic

#20359
lulla

lulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.02.2013
Rezolvat. Am luat doar "varful" de la teapa. Am cumparat incarcator 1000ma + cablu, degeaba, la fel incarca greu, bateria noua... L-am pus pe masa la o analiza cu lupa si am observat ceva stramb la mufa de incarcare. Directia service. Acolo a descoperit si "doctorul" ca are mufa indoita si ca era plina de oxizi. Schimbat  mufa. 5o ron. Ajuns acasa pun incarcatorul si incepe incarcarea. De la 25% la 100% intr-o ora si 40 minute. De descarcat cam cu 1% pe ora. Cam repede nu-i asa?  A doua zi cam la fel. Incerc sa opresc pe timpul noptii wi-fi, date, gps consuma cam 3-5 procente pe timpul noptii. Am renuntat la un allview p6 life pentru s3. La p6 toata noaptea nu consuma mai mult de 1-2%, pe timpul zilei ecranul tinut 4-5 ore aprins, jocuri, wi-fi 20-30 min vorbit seara mai aveam 25-30%. Bine, era si nou. La s3 dupa 2ore de wi-fi, jocuri, date, sunt sub 50%, luminozitate putin mai mult decat minim, dar de, am citit cele 1000 si ceva pagini de la s3 si mi-am dat seama ca e cam gurmand la energie. Toate "este" la fel. Asta e. Mie imi place mult telefonul, acum am doua baterii asa ca ... Sper sa nu mai am alte probleme.

#20360
azazica

azazica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.01.2008
salutare
care mai testati romuri, in principiu lolipop sa imi spuna si mie o varianta buna, stabila, baterie ok, eventual bug-uri..doresc cei care au mai mult de 1 saptamana instalat si care sunt convinsi ca vor merge numai pe acela. Nu ma joc pe el, nu am facebook instalat. Am avut o incercare cu ArchiDroid_V3.1.4 dar aveam o problema cand vroiam sa intru sa apelez: peste tot mergea ok iar cand vroiam sa apelez sau intram la contacte abia ca raspundea la comezi.
momentan sunt pe QS 3.4
multam fain

Edited by azazica, 25 October 2015 - 07:32.


#20361
Nek14

Nek14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.04.2010
Salut, am cumparat si eu un S3 varianta 4G acum cateva zile si am niste intrebari la voi:
1. Rama este cam dusa, gen crapaturi si exfoliata unde gasesc sa ii schimb si eu rama?
2. O husa gen S-View dar care sa aiba decat geamul de sus si prin care sa mearga sa folosesti ecranul daca apesi pe el unde gasesc?
3. Merita sa il las cu android 4.4.4 sau sa ii pun CM 11 sau 12?.
Multumesc anticipat.

#20362
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008

View PostVladCatalin, on 14 octombrie 2015 - 10:13, said:

De vreo 2 saptamani, telefonul a inceput sa faca figuri.
Mai precis, cand e aproape încărcat (asta însemnând ca ajunge pe la 95%), se închide.
Am încercat cu alt acumulator, cu alt incarcator, alt cablu. Face la fel si daca e incarcat folosind bateria externa. Sau de la usb-ul calculatorului.

Are careva vreo idee ce sa ii fac? Exceptând schimbarea telefonului Posted Image

Softul e cel original.
Problema a fost foarte simpla. Cum am folosit un ALT incarcator original, si-a revenit. Din fericire nu intotdeauna probleme sunt grave si rezolvarea lor nu inseamna costuri mari.

#20363
Nek14

Nek14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.04.2010

View PostNek14, on 29 octombrie 2015 - 12:36, said:

Salut, am cumparat si eu un S3 varianta 4G acum cateva zile si am niste intrebari la voi:
1. Rama este cam dusa, gen crapaturi si exfoliata unde gasesc sa ii schimb si eu rama?
2. O husa gen S-View dar care sa aiba decat geamul de sus si prin care sa mearga sa folosesti ecranul daca apesi pe el unde gasesc?
3. Merita sa il las cu android 4.4.4 sau sa ii pun CM 11 sau 12?.
Multumesc anticipat.
Nu imi poate raspunde nimeni?

#20364
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008

View PostNek14, on 29 octombrie 2015 - 12:36, said:

Salut, am cumparat si eu un S3 varianta 4G acum cateva zile si am niste intrebari la voi:
1. Rama este cam dusa, gen crapaturi si exfoliata unde gasesc sa ii schimb si eu rama?
2. O husa gen S-View dar care sa aiba decat geamul de sus si prin care sa mearga sa folosesti ecranul daca apesi pe el unde gasesc?
3. Merita sa il las cu android 4.4.4 sau sa ii pun CM 11 sau 12?.
Multumesc anticipat.
1. Ignora rama, se schimba doar cu tot cu display-ul. Daca chiar te deranjeaza, ia-ti o husa de aia din silicon negru, mai tare, ce-ti acopera si inveleste tot telefonul si nu mai vezi nicio rama.
2. Ca sa poti apasa ecranul trebuie ori sa nu fie plasticul ala deloc, ori unul ce ii ca si foliile. Ai putea sa iei o husa S-View normala, sa-i tai partea de plastic si sa-i pui o bucata dintr-o folie. In rest, nu ma pricep la huse.
3. Ce te deranjeaza la android 4.4.4 ? Tu inca ai varianta cu 2 GB de RAMI, care merge mult mai bine decat S3 i9300, are memorie RAM foarte multa plus ca ai primit si kitkat original==> nu ai nevoie de custom ROM, eventual doar root si scoti afara aplicatiile inutile si ce consuma bateria( gen Google Play Services si pui un YouTube versiune mai veche ce nu are nevoie de Google Play services) sau le dai backup si disable din NoBloat.
Eu unul am S3 i9300, am custom rom, dar cu TouchWiz, deoarece imi plac functiile lor, plus ca am auzit ca pe Cyanogen camera face poze mai proaste( driverul ii unul, sa-i spunem, "generic",), plus ca bateria ar tine mai putin.
Tu stii ce-ti doresti mai exact. Daca ai o problema anume sau te nemultumeste ceva la el, posteaza aici cat mai detaliat si vom incerca sa te ajutam.

#20365
pustiul_red

pustiul_red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 09.01.2010

View PostNek14, on 29 octombrie 2015 - 12:36, said:

Salut, am cumparat si eu un S3 varianta 4G acum cateva zile si am niste intrebari la voi:
1. Rama este cam dusa, gen crapaturi si exfoliata unde gasesc sa ii schimb si eu rama?
2. O husa gen S-View dar care sa aiba decat geamul de sus si prin care sa mearga sa folosesti ecranul daca apesi pe el unde gasesc?
3. Merita sa il las cu android 4.4.4 sau sa ii pun CM 11 sau 12?.
Multumesc anticipat.
Are dreptate colegul master,esti bine cu android 4.4.4 daca chiar vrei sa schimbi poate iti place miui v6 este bazat pe stock.

#20366
pegaspegas

pegaspegas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 01.01.2009
recomand din toata inima cm11. are suport oficial, vin update-urile OTA. cat despre cum merge, comparativ cu stock-ul vodafone 4.x.x .... nu incape nicio comparatie.


eu am pus si cm12, de la temasek, dar telefonul e prea vechi/are prea putin ram. nu merita. merge prost si te enervezi degeaba.


recomand cm11.

#20367
soso35

soso35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.08.2009
Buna seara
Va rog un sfat daca se poate de la cineva care s-a lovit de urmatorul aspect:
Am un Samsung S3 si de o perioada nu se mai actualizeaza automat emailurile, am dat revenire la setarile din fabrica si problema s-a remediat ptr. cateva zile. Trebuie sa-i dau actualizare manuala si e enervant ca nu sunt anuntat cand primesc un email. Unde ar putea fi problema si cum se remediaza ?

Edited by soso35, 05 November 2015 - 18:56.


#20368
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Incearca cu gmail. Am patit ceva similar cu app de email exchange.

#20369
soso35

soso35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.08.2009

View Postgeekos, on 06 noiembrie 2015 - 00:55, said:

Incearca cu gmail. Am patit ceva similar cu app de email exchange.
Multumesc, acum functioneaza.

#20370
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Pe I9300 se poate instala 4.4.2 stock care are pe S3 Neo? În afară de ram practic este același telefon.

#20371
pustiul_red

pustiul_red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 09.01.2010

View Postadrian81, on 07 noiembrie 2015 - 17:16, said:

Pe I9300 se poate instala 4.4.2 stock care are pe S3 Neo? În afară de ram practic este același telefon.
Este un rom bazat pe stock s3 neo care e facut pentru s3. Dar sa pui stock s3 neo pe s3 nu se poate, nu se potrivesc driverele

#20372
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012
Salut! Am dat un full reset la telefon de ceva vreme... dupa reset, telefonul si-a dat back up si am niste imagini neodrite in galerie pe care nu le pot sterge... Stie ceva cum le-as putea sterge? A mai patit cineva asa? Imaginiilea alea sunt de pe un cont imurg, pe care nu tin minte sa il fi accesat de pe telefon...  Asa arata imaginiile:  [ http://s22.postimg.org/b7ep93k01/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt puse si in foldere diferite...

#20373
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ti le-a importat de pe contul de gmail, din picasa.

#20374
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012
Si cum pot scapa de ele?

#20375
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012

View Postgumball3000, on 12 noiembrie 2015 - 21:46, said:

Ti le-a importat de pe contul de gmail, din picasa.
Am reusit mersi de ajutor!

#20376
CatalinMar

CatalinMar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.11.2015
Am primit un telefon Samsung Galaxy s3 sch I535 din S.U.A. (blocat in reteaua Verizon). Am incercat sa-l utilizez in retelele din Romania si orice sim as introduce in telefon primesc un mesaj de genul "Insert the sim card" (nu-l identifica deloc).
Mai mult, am incercat sa aflu imei prin *#06# si imi spune ca nu e disponibila nicio retea mobile. Pe spatele telefonului este trecut un cod imei de tipul 99000....
Ce trebuie sa fac pentru a putea folosi acest telefon in retelele din Romania???

Va multumesc anticipat pentru ajutor!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate