Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

motănel

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
danstanciu

danstanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.09.2011

View PostDeria_Leena26, on 13th September 2011, 15:27, said:

Inteleg ca sunteti profesor... De ce nu l-ati dus niciodata la un veterinar? Nici macar pentru o deparazitare? Nici pentru vaccinuri?

Georgel e un dragalas.
Toți vecinii mei care și-au dus cățeii sau pisicuții la vet, i-au îngropat după max. trei ani... Nu sunt superstițios, dar Mișu, la 16 ani, este încă un scump, dar ca dimensiuni este un monstru bine proporționat, încă vioi, câteodată mușcăcios... Îi place să asculte muzică clasică (Tchaykovski), Joe Satriani, Yngwie Malmsteen, Deep Purple etc. Îi place și să stau de vorbă cu el și să-i spun că-l iubesc și să-l pup.

#20
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postdanstanciu, on 13th September 2011, 16:49, said:

Toți vecinii mei care și-au dus cățeii sau pisicuții la vet, i-au îngropat după max. trei ani... Nu sunt superstițios, dar Mișu, la 16 ani, este încă un scump, dar ca dimensiuni este un monstru bine proporționat, încă vioi, câteodată mușcăcios... Îi place să asculte muzică clasică (Tchaykovski), Joe Satriani, Yngwie Malmsteen, Deep Purple etc. Îi place și să stau de vorbă cu el și să-i spun că-l iubesc și să-l pup.

A, scuzati, nu retinusem varsta. :)

Matza mea cea mare se uita la TV. :D

#21
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
si ale mele se uita la tv, sunt hipnotizate, mai pune cate una labuta pe ecran :lol:

#22
danstanciu

danstanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.09.2011

View Postrsn13, on 13th September 2011, 19:49, said:

si ale mele se uita la tv, sunt hipnotizate, mai pune cate una labuta pe ecran :lol:
Am uitat să menționez ceva important: de câte ori face la tăviță, îl spăl pe Mișu cu apă caldă și săpun pe lăbuțe și la funduleț. Nu-i permit să se lingă decât după ce-l spăl... Poate de aici rezultă și starea bună a sănătății lui...

#23
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ce dragut! Nu m-as fi gandit! :P

In mod normal, pisicile care stau exclusiv in apartament sunt mult mai putin expuse diferitelor boli si deci sansele sa le faca sunt mai mici. Vaccinarea e (dupa parerea mea) optionala in astfel de cazuri. O deparazitare din cand in cand insa poate fi binevenita, chiar daca nu neaparat obligatorie.

Totusi daca Georgel a fost recuperat de pe strada poate n-ar fi o idee rea o doza de deparazitare interna pentru Misu, cand vin in contact cu alte pisici sansele sa ia ceva sunt mai mari.

Cum se mai impaca cei doi? Poate pana la urma ramane si Georgel in casa. :D

#24
danstanciu

danstanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.09.2011

View PostDev, on 13th September 2011, 22:45, said:

Ce dragut! Nu m-as fi gandit! :P

In mod normal, pisicile care stau exclusiv in apartament sunt mult mai putin expuse diferitelor boli si deci sansele sa le faca sunt mai mici. Vaccinarea e (dupa parerea mea) optionala in astfel de cazuri. O deparazitare din cand in cand insa poate fi binevenita, chiar daca nu neaparat obligatorie.

Totusi daca Georgel a fost recuperat de pe strada poate n-ar fi o idee rea o doza de deparazitare interna pentru Misu, cand vin in contact cu alte pisici sansele sa ia ceva sunt mai mari.

Cum se mai impaca cei doi? Poate pana la urma ramane si Georgel in casa. :D
Cum se mai impaca? Acum nu-mi merge pe diacritice... Cred ca Misu moare... Il va duce fiul meu la veterinar, eu sunt la serviciu. Ori a luat ceva de la Georgel, ori crede ca nu-i mai acordam atentie. Azi-noapte am dormit tinandu-i o labuta in mana pana pe la ora 5. Abia pe la 5 am adormit. Daca l-ar fi adoptat cineva pe Georgel pana acum, alta ar fi fost situatia....

#25
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Misu are o varsta destul de inaintata, din pacate va puteti astepta de acum si la momente din astea triste :(. Totusi nu cred ca cele doua evenimente sunt legate unul de altul.

Ce are mai exact Misu? Nu e la fel de activ ca de obicei?
Ii tineti in aceleasi camere? Poate ar fi o idee sa-i izolati cat de cat ca sa nu se mai vada.

Sanatate lui Misu.

#26
danstanciu

danstanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.09.2011

View PostDev, on 16th September 2011, 11:31, said:

Misu are o varsta destul de inaintata, din pacate va puteti astepta de acum si la momente din astea triste :(. Totusi nu cred ca cele doua evenimente sunt legate unul de altul.

Ce are mai exact Misu? Nu e la fel de activ ca de obicei?
Ii tineti in aceleasi camere? Poate ar fi o idee sa-i izolati cat de cat ca sa nu se mai vada.

Sanatate lui Misu.
Astăzi, pe la 14h 55m, Mișu a murit... Am optat pentru o injecție letală, deoarece din minut în minut intra în stop cardio-respirator și erau trei persoane care-i făceau masaj cu rândul... Nu se mai putea face nimic... Se pare că a avut o comoție cerebrală gravă; în ultimele 2 zile nu mai mâncase nimic, nici apică n-a băut... Azi noapte am stat cu el și-l țineam de câte o mânuță până când am adormit pe la 5 dimineața. Își mai revenise, dar pe la 9 când am plecat la serviciu i se făcuse iar rău... Mi-am anulat o meditație și l-am ținut de lăbuță la cabinet până când injecția letală și-a făcut efectul... Permanent m-am uitat în ochișorii lui și m-am abținut să nu plâng de față cu alte persoane... Doare foarte tare...

Pe Georgel îl ofer în continuare cuiva care să-l iubească cel puțin pe jumătate din cât l-am iubit eu pe Mișu...

#27
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
:( imi pare tare rau

#28
danstanciu

danstanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.09.2011

View PostDev, on 16th September 2011, 17:41, said:

:( imi pare tare rau
Dacă cineva mă întreabă din nou la școală: "d-nu, ce mai face Mișu?"- pur și simplu mă distruge... De ce? Se vede în poza atașată...

Attached Files



#29
danstanciu

danstanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.09.2011
Oare chiar nimeni nu este interesat de Georgel? Nu-l ia nimeni acasă?

#30
danstanciu

danstanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.09.2011
Georgel tocmai a plecat la noul său domiciliu. Sunt sigur că va fi fericit!
Sper să-l mai văd uneori...
Mulțumesc mult!!!

#31
danstanciu

danstanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.09.2011
Rog pe cei doi tineri care l-au adoptat pe Georgel azi dimineață, să-mi scrie dacă vor meditație la mate sau fizică pentru cineva...

#32
danstanciu

danstanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.09.2011
În amintirea lui MIȘU vreau să aduc acest subiect din nou în față... Mi-e tare dor de MIȘU, nu cred că-mi va trece vreodată starea asta... Pe data de 16.09.2011 când a murit, l-am ținut în casă de la ora 15:30 până pe la 21:00 când a venit și soția acasă de la serviciu; vroia să-l vadă și ea... L-am
îngropat în fața blocului și în fiecare dimineață sau seara mă uit și plâng... Luni 26.09.2011 spre marți 27.09.2011 am tras vreo 20 min. de plâns în urma căruia m-am ales cu o febră musculară generalizată, frisoane puternice și dureri de cap până azi 30.09.2011... Acum mă simt mai bine, dar mă apucă iar starea asta în care simt că mi-e dor de MIȘU... Nu știu dacă-mi va trece vreodată. Îmi cer scuze pentru astfel de destăinuiri care ați putea să le percepeți drept ridicole, dar eu m-am atașat de MIȘU într-un fel greu de înțeles pentru majoritatea oamenilor... Mă rugam lui IEHOVA, Dumnezeul în care cred, să-mi ia jumătate din restul vieții mele și să-l dea lui MIȘU, în felul acesta nemaivăzându-ne unul pe altul murind (muream aproape simultan), dar rugăciunea nu s-a împlinit, tocmai datorită faptului că de multe ori îi cerem lui Dumnezeu prostii, în loc de lucruri care dovedesc maturitate spirituală... Sunt multe lucruri care mă leagă de MIȘULICĂ, de exemplu muzica... Îi plăcea să asculte formația Focus cu albumul "Live at the Rainbow", album pe care-l cumpărasem prin vara lui 1997... Îi plăcea muzica bună lui Mișu... Mi-e greu să mai scriu acum... Vă doresc noapte bună!
Cu stimă, tuturor iubitorilor de animăluțe,
                                                        Dan

Vă mai pun la dispoziție o poză din care reiese și mai clar personalitatea motanului meu drag...

Attached Files



#33
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006
Vă mai pun la dispoziție o poză din care reiese și mai clar personalitatea motanului meu drag...
[/quote]
Ce botic delicat avea...

#34
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Stiu ca durerea nu va trece dar in amintirea lui Misu, poate ii dai o sansa acestui frumos care seamana destul de bine cu adoratul. Am vazut poza intamplator pe un site si m-am gandit ca un pisoi asemanator iti va mai alina durerea. Am trecut si eu printr-o perioada extrem de grea cand mi-a murit unul din caini si faptul ca mi-am luat altul de aceeasi rasa m-a ajutat sa depasesc momentul. Daca vrei sa vezi mai multe poze, iti pot trimite link-ul prin mp

Attached Files

  • Attached File  030.jpg   190.52K   53 downloads
  • Attached File  008.jpg   185.6K   46 downloads
  • Attached File  031.jpg   193.81K   44 downloads

Edited by Freddy12, 06 October 2011 - 11:25.


#35
danstanciu

danstanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.09.2011
Mulțumesc mult!
Eu vroiam unul foarte mic, așa cum era Mișu când l-am luat. L-aș lua și pe acesta dacă e motan. Trebuie să i-l arăt soției. Nu-i nevoie de alte poze, doar să știu câte luni are, dacă-l pot obișnui cu apa (trebuie să-i fac baie) și dacă acceptă și soția...

#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca motanelul e din Bucuresti, am inteles ca are 3 ani  si este castrat. Poti cere informatii la numerele de telefon  0768304062, d-na Laura sau la Crrstina 0762-734383. Specific faptul ca habar nu am cine sunt aceste persoane, am vazut anuntul de adoptie pe un site si m-a frapat asemanarea cu motanelul care s-a prapadit. Daca ai mesageria privata activa iti pot trimite link-ul ca sa vezi anuntul intreg

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate