Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Dimensiuni camera bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Buna,

Poate ca sunt prostesti intrebarile mele de mai jos, dar ma risc:

pe camera de la bicicleta care o am acum scrie dimenisunile: 26 x 1.7/2.15.

1. Ce semnifica aceste valori mai exact ?


2. O camera cu dimensiunile 26 x 1.9/2.125 mi s-ar potrivi sau ar fi prea mare ?


Multumesc.

Edited by ppp123, 08 September 2011 - 00:06.


#2
b107

b107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 02.01.2011
26 se refera la diametrul rotii, uzual, mai sunt si roti pe 28
1,7 se refera la "grosimea" balonului cauciucului, sunt diverse dimensiuni: 1,50; 1,75; 1,90 etc (mai sunt si exprimari de genul 11/2 si 13/4)

#3
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
@ppp123: Depinde pe ce fel de anvelopă vrei să pui acea cameră. Zi-ne și ce scrie pe anvelopă. În principiu diferența este mică și ar trebui să se potrivească, dar ar fi preferabil ca lățimea anvelopei să pice în interiorul intervalului de lățime al camerei. Camerele sînt destul de flexibile și pot fi folosite și pe anvelope care ies din limite dar e mai bine să nu.

Cum spunea și b107, primul număr este diametrul. El trebuie respectat neapărat și trebuie să fii atent și la standardul de notare, pentru că există mai multe standarde, unele în inch, unele în mm, dar nu sînt compatibile deloc. Și pînă și noțiunea de "standard" este înșelătoare, pentru că 26" de exemplu poate însemna nu mai puțin de 5 chestii complet diferite cînd le traduci în dimensiuni ISO. Mai multe detalii.

Deci în primul rînd trebuie să știi "standardul" jantei (în cazul tău 26) și să cauți doar anvelope și camere care încep cu 26x.

Al doilea număr reprezintă "lățimea"; de fapt la anvelope este distanța dintre șanțurile de pe jantă unde se prind sîrmele anvelopei. Evident, din moment ce secțiunea anvelopei este un U și e făcută din cauciuc, există o marjă destul de mare de flexibilitate, pentru că acel U se poate îngusta sau lăți într-o oarecare măsură. Dacă îl crăcănezi sau strîngi prea mult (adică pui o anvelopă prea lată pe o jantă prea îngustă sau invers) atunci sîrmele nu vor mai prinde bine și există riscul ca anvelopa să sară de pe jantă, pentru că în permanență camera este sub presiune și împinge anvelopa spre exterior. La camere nu se dă o singură lățime ci un interval, tocmai pentru că ele se pot umfla și pot deservi o gamă mai largă de anvelope.

MTB-urile au în general jante mai late decît cursierele. Lățimea anvelopelor variază de pe la 1.00 pînă la 2.40 în folosirea uzuală. Lățimile mici (1.00-1.50) sînt mai aerodinamice, au greutate mai scăzută, dar în schimb amortizează mai puțin (volum mai mic). Sînt preferate pe cursiere și folosire pe asfalt. Cele de la 1.75 în sus sînt mai grele dar în schimb amortizează mai mult, au priză mai bună și deci sînt preferate pentru genuri de ciclism care presupun șocuri mai mari precum offroad, trial ("țopăială" și cascadorii pe biciclete). Tot anvelopele late sînt preferate și de cicliștii urbani, care preferă o amortizare mai bună în detrimentul greutății totale a bicicletei.

Amortizarea oferită de anvelope este mai importantă decît orice alt tip de suspensie (pe furcă, pe cadru, pe șa). Calitatea, lățimea și tipul profilului anvelopelor este una dintre primele lucruri care contează la o bicicletă și care determină cît de bine se comportă pentru ce e folosită.

#4
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Salut,

Multumesc mult pentru raspunsuri si imi cer scuze pentru intarzierea cu care raspund...

Camera initiala (26 x 1.7/2.15) era buna, fiind camera cu care a venit bicicleta cand am cumparat-o.

Asta ce am cumparat-o imi parea mult mai mare decat cealalta ... asta noua intra in cealalta ca diametru (a se vedea poza atasata) insa am pus-o si e ok.

Poate pe viitor ar fi mai indicat totusi sa cumpar exact dimensiunile camerei originale cu care a venit echipata bicicleta ...!?

Attached Files



#5
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Atîta timp cît e de 26 și te încadrezi în plaja de grosimi potrivite anvelopei, nu contează.

#6
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
cand se cumpara o camera , pe langa dimensiunile care trebuie sa se potriveasca, de ce se mai tine cont?
eu as vrea sa mi cumpar o camera sa o am la mine tot timpul si stiu ca preturile sunt destul de flexibile. stiu ca grosimea camerei "se plateste", adica cu cat este mai calitativa cu atat este groasa?

#7
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu neapărat. Calitatea e dată de faptul că materialul nu se uzează în timp, adică poate sta multă vreme pe bicicletă (sau pe raft) şi n-ai surprize să apară pori deschişi. Nu are legătură grosimea decât dacă urmăreşti o greutate cât mai mică (la cursiere).

La ce trebuie neapărat să fii atent e tipul de valvă. Sunt 3 tipuri, auto/Schrader, Presta, respectiv Dunlop (mai rar). Auto e mai groasă cu vreo 2mm, deci nu va încăpea prin gaură de Presta din jantă. Invers se poate, cu un mic colier adaptor din plastic sau cauciuc.

Mai poate fi o surpriză lungimea valvei, după cum am văzut într-un topic recent pe aici.

#8
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
cum pot sa mi dau seama ce tip de valva am? ma gandesc ca daca merg ci bike ul , cel de la mag imi da la fel, nu?

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Da

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/10mJHEZH4mo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Dacă le vezi o dată n-ai cum să le mai confunzi. Iar dacă ai o jantă şi nu ştii de care e măsori cu şublerul, Presta are 6mm şi Schrader are 8.

#11
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
mersic fain de lamuriri.

#12
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Poate ca e cam tarziu, dar pun aici o poza pentru exemplificarea lor.

[ http://www.wistio.com/wp-content/uploads/2014/08/presta-valve-vs-Schrader-valve-vs-dunlop-valve.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gozmyn, 28 August 2014 - 15:11.


#13
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
da,e de ajutor.
totusi niste firme bune de camere care ar fi? eu sincer nu stiu ce am pe ea, oricum e stoc, anvelopele sunt specialized,ca si bici

#14
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Schwalbe, Continental şi Maxxis sunt firme bune care se găsesc relativ uşor pe la noi.

Sunt ok şi CST, Kenda, Rubena, Bontrager şamd la ~10 lei bucata, eu de exemplu pentru oraş din alea îmi iau.

#15
RadooMarian

RadooMarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.01.2013
merci fain. la mine 100% oras pentru moment, pana la primavara viitoare  sau hai sa zicem vara viitoare cand sper sa-mi iau copilul cu mine prin padure

Edited by RadooMarian, 29 August 2014 - 10:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate