Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Originea românilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32344 replies to this topic

#32239
lolekbolek

lolekbolek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 16.10.2006

View PostSylvestruTW, on 23rd September 2009, 14:19, said:

Vai de mine, ce prost esti! Pentru Biserica latina, occidentala, ortodox [drept credincios] inseamna catolic. Pentru Biserica greaca, orientala, ortodox [drept credincios] inseamna ortodox.

N-ai inteles nimic, nu-i asa? Ca se te afund si mai mult iti mai zic:

Asa cum Biserica latina si-a asumat denumirea de "catolica" [universala] la fel si cea greaca si-ar fi putut asuma aceeasi denominatiune[si stii ce? chiar si-a asumat-o - in romaneste se zice "una biserica soborniceasca si apostoleasca"; in greceste se zice "una biserica catolica si apostoleasca"]. Si invers. Ceea ce ar fi putut rezulta in denumiri precum "Biserica latina ortodoxa" si "Biserica greaca catolica".

Esti prea prost sa intelegi, stiu. Insist:

"Ortodox" are doua sensuri: 1) drept credincios [e.g. islam ortodox]; 2) apartinand cultului grec, oriental [e.g. rom^nii sunt ortodocsi]
esti pe langa. eu am analizat cat de confuz si manipulator e wiki. pacaleste. as fi putut da surse in limba maghiara dar n-am vrut. nu e cazul. am dat citatul in latina ca sa vezi cat de mincinos e wiki. vezi ce a tradus leinarius si vezi cum pacaleste wiki. faptul ca am pus semnul ? este doar ca sa atrag atentia. si fiindca iti plac asa de mult netotii din luminis ignorati in 1000 de ani de istorie,te-am trimis si pe tine in luminis, unde poti practia in liniste laba lui occam.

#32240
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

View PostLeinarius, on 23rd September 2009, 12:40, said:

Mda... Pomana din timpul vietii are rostul ei, bolovane, rost profund crestinesc: acela de a darui celor mai nevoiasi (azi mai mult vecinilor) cele de folos, pentru ca ei sa pomeneasca mai apoi pe cel care le-a daruit... E vorba de pomenirea in rugaciuni, etc.
E ceva diferit de parastas. Dimpotriva, la unele pomeni pentru morti apar legaturi cu traditii precrestine, dar nu intram acum in amanunte.

Orice ofrandă religioasă așteaptă exclusiv un echivalent spiritual. Parastasul nu așteaptă nimic de la cel mort. Când degenerează încep înjurăturile la adresa celui răposat  că  nu a lăsat cele necesare pentru masa respectivă. În final „cel răposat” își organizaează singur „parastasul”, chiar „înmormântarea” - expresia unei degenerări, a neînțelegerii obiceiului, luat ca o formă  fără  fond.

La fel nășitul este o ofrandă pentru cei tineri, cei nou născuți, cei proaspăt căsătoriți.  În Vechiul Regat a degenerat în plata nașilor de către cei nășiți. Iarăși e o formă fără fond într-o societate văduvită de componenta  ei spirituală.

Edited by Pierde_verile, 23 September 2009 - 14:32.


#32241
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View PostPierde_verile, on 23rd September 2009, 15:30, said:

La fel nășitul este o ofrandă pentru cei tineri, cei nou născuți, cei proaspăt căsătoriți.  În Vechiul Regat a degenerat în plata nașilor de către cei nășiți. Iarăși e o formă fără fond într-o societate văduvită de componenta  ei spirituală.

Fals!
Nasul este o institutie. In Banat se practica de asemenea mersul cu colac/dar la nasi. Este un intreg mecanism de reglare sociala chestiunea cu nasitul.
Mai intereseaza-te.

In zilele noastre asistam in general la degradarea sau denaturarea multor traditii decente, omenesti, care isi pierd rolul practic si devin un fel de reflex, pe care nu multi le inteleg, dar pe care multi le "pastreaza".

La Baia Mare am vazut cum umblau puradeii la stropit a doua zi de Pasti... Au transformat stropitul in cersala.
In satele Chioarului am vazut cum se transforma colindatul (ala cand se merge la vecini, rude cu colinda - se colinda decent, etc) in betivit din poarta-n poarta, cu ocuparea soselei de catre hoarde de tineri aburiti...

Muzica traditionala a devenit un fel de pretext pentru a strecura tot felul de fufisme si de aspecte subculturale in spatiul ocupat anterior de traditii si decenta...

Asadar in contextul asta apar (sau reapar) tot felul de practici ciudate, mentinute sau reinventate de minti strambe.

Fenomenul nu este specific "miticilor" sau oltenilor, este pan-national, imbracand desigur "haine" specifice fiecarei regiuni.

#32242
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postlolekbolek, on 23rd September 2009, 15:10, said:

esti pe langa. eu am analizat cat de confuz si manipulator e wiki. pacaleste. as fi putut da surse in limba maghiara dar n-am vrut. nu e cazul. am dat citatul in latina ca sa vezi cat de mincinos e wiki. vezi ce a tradus leinarius si vezi cum pacaleste wiki. faptul ca am pus semnul ? este doar ca sa atrag atentia. si fiindca iti plac asa de mult netotii din luminis ignorati in 1000 de ani de istorie,te-am trimis si pe tine in luminis, unde poti practia in liniste laba lui occam.

Cine este OCCAM asta, eu stiu doar de ONAN biblicul ---------> onanie !?

#32243
zmedeu

zmedeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 09.08.2009

View PostLeinarius, on 23rd September 2009, 11:44, said:

Zice ca unii din regatul Ungariei - unguri si nemti si alti "ortodocsi"(adica apartinatori de Roma) se amesteca si se fac un popor cu acei valahi.
aici avem suportul teoriei lui Pohl al originii etnicitatii rom^nesti: limba rom^na devine o lingua franca, fenomen care ingrijoreaza biserica din Roma suparata ca subiectii sai, vor migra din punct de vedere ierarhic spre o alta entitate religioasa, cea a schismaticilor (care NU este definita a fi bizantina, adica cu sediul la Constantinopolis).

View PostLeinarius, on 23rd September 2009, 11:44, said:

Se refera la asimilarea ungurilor si nemtilor catolici in mediu romanesc trans-carpatic.
Aici introduci propria ta schimonosire a textului original:

et nonnulli de regno Ungarie, tam Ungari, quam Theutonici et alii orthodoxi, morandi causa cum ipsis transeunt ad eosdem, et sic cum eis, quia populus unus facti cum eisdem Walathis eo contempt

unde se pomeneste despre "teritoriul trans-carpatic"?
unde se pomeneste ca teritoriul transcarpatic ar fi rom^nesc?

View PostLeinarius, on 23rd September 2009, 11:44, said:

Documentul se cunoaste. Este practic o tragere de urechi a regelui maghiar de catre papa, in al carui serviciu se presupunea ca se afla, ca tiitorul scaunului apostolic al regelui Stefan, pentru pierderea de oameni in favoarea valahilor schismatici.
Documentul are o importanta mult mai mare pentru rom^ni, dovedeste modul in care s-a alcatuit etnia rom^neasca, prin asimilarea ungurilor si a sasilor. De altfel cetatea de scaun a lui Basarab I, Campulung Muscel (de fapt Longo Campo iar in rom^neste Dlăgopole cum in 1521 un negustor cu rude la Sofia, Bulgaria o pomeneste), a fost initial o localitate saseasca si maghiara. O dovedeste existenta in centrul orasului a bisericii catolice ce adaposteste mormantul comitelui Laurentiu (de fapt Lorencs).


Textul mai are o importanta. Nu rezulta deloc ca rom^nii ar fi fost persecutati, din moment ce papa este suparat pe coroana maghiara de ingaduinta, generatoare de asimilare a ungurilor si sasilor in masa de rom^ni. Mai demonstreaza o superioritate culturala a rom^nilor din moment ce ungurii si sasii se asimileaza printre rom^ni.

Edited by zmedeu, 23 September 2009 - 17:07.


#32244
lolekbolek

lolekbolek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 16.10.2006
am gasit o traducere
http://www.ceangai.r...ie/istorie8.htm

Perugia, 14 noiembrie 1234
Papa Grigore al IX-lea către Béla al IV-lea, regele Ungariei
"În episcopia Cumanilor - cum am fost informaţi - trăieşte un oarecare popor cu numele de Valah...şi mulţi, atât Unguri cât şi Germani şi alţii din regatul Ungariei au venit aici. Trăind aici amestecaţi cu ortodocşi, în vremea aceea au fost asimilaţi formând un popor cuVlahii, primind sfintele sacramente dela ortodocşi prin care faptă au negat credinţa creştină şi au scandalizat pe credincioşii ortodocşi"....

Sursa: Horváth Antal: "Strămoşii catolicilor din Moldova", Sf. Gheorghe, 1994
Originalul latin în Franz Zimmermann, Karl Werner: "Urkundenbuch zur Geschichte der Deutchen in Siebenburgen", vol.I, Sibiu, 1892

parerea mea ca in cateva locuri incurca ortodocsi cu schismatici.
as corecta:
"În episcopia Cumanilor - cum am fost informaţi - trăieşte un oarecare popor cu numele de Valah...şi mulţi, atât Unguri cât şi Germani şi alţii din regatul Ungariei au venit aici. Trăind aici amestecaţi cu schismatici, în vremea aceea au fost asimilaţi formând un popor cu Vlahii, primind sfintele sacramente de la schismatici prin care faptă au negat credinţa creştină şi au scandalizat pe credincioşii ortodocşi( de fapt catolici)"....



avand in vedere razboiul intre schismatici=vlahi/romani si papalitate+ Latin Empire:
http://en.wikipedia....ki/Latin_Empire
atunci pata intunecata din moldova se poate explica prin migrarea populatiei-schismatice- din balcani- din cauza imperiului latin =empire of romania , un imperiu catolic :
http://en.wikipedia....aplogroupI2.png
razboaiele incep in 1205, deci in 1234 conform scrisorii papei apar probleme in moldova. probabil ca populatia schismatica refugiata s-a bucurat de simpatia localnicilor...

#32245
zmedeu

zmedeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 09.08.2009

View Postlolekbolek, on 23rd September 2009, 18:46, said:

parerea mea ca in cateva locuri incurca ortodocsi cu schismatici.

gresesti:

View Postlolekbolek, on 23rd September 2009, 18:46, said:

au negat credinţa creştină şi au scandalizat pe credincioşii ortodocşi
ti s-a mai explicat, in textul respectiv  "ortodox = catolic"

Biserica de la inceputurile ei a fost ortodoxa (cea dreapta) si catolica (cea universala). Atat cea bizantina cat si cea romana purtau in titulatura lor: "ortodox si catolic". Faptul ca noi astazi spunem ortodox la cea rasariteana si catolic la cea apuseana este o conventie. Exact cum o conventie este ca alb inseamna opusul lui negru adica deschis pe cand negru inchis (putea fi si invers). Astea sunt conventii care ne fac viata mai usoara (cica).


Oricum textul foloseste termenul de "schismatic". CAre poate insemna multe si nu neaparat "depedent de Constantinopolis". Asta este important. Biserca bosniana era schismatica de exemplu.

View Postlolekbolek, on 23rd September 2009, 18:46, said:

avand in vedere razboiul intre schismatici=vlahi/romani si papalitate+ Latin Empire:
http://en.wikipedia....ki/Latin_Empire
Asta este aiurea. Numai o minte de ungur putea sa scorneasca o astfel de bazaconie! :ciocan:

View Postlolekbolek, on 23rd September 2009, 18:46, said:

atunci pata intunecata din moldova se poate explica prin migrarea populatiei-schismatice- din balcani- din cauza imperiului latin =empire of romania , un imperiu catolic :
Astea sunt tampenii, dar au un sambure de adevar: cavalerii teutoni.

Cavalerii teutoni provin din imperiul latin din Constantinopolis, care incepe odata cu 1204. Cavalerii teutoni sunt asezati in Tara Barsei pe la 1211. Ei vor supune Cumania si vor ajunge in sud pana la Dunare iar in est pana la Marea Neagra si Prut.

Cetatea Neamtului a fost construita de ei. In perioada respectiva, pe la 1200 cumanii erau mercenari renumiti la sud de Dunare. Totodata cumanii apar intr-o coexistenta cu rom^nii in Balcani. E foarte posibil ca teutonii sa-si fi adus forta de munca si militari din Balcani, cumano-vlahi.

Ceea ce explica prezenta acestor cumano-vlahi din Balcani in Tara Barsei, cu rol militar si totodata descalecarea Basarabilor de pe la 1300.

Tot in aceeasi perioada, secolul 13, regalitatea maghiara acorda si altor ordine militaro-religioase, precum ospitalierilor, ioanitilor samd feude in diferite teritorii controlate de regalitatea maghiara, precum in Oltenia. Toate aceste ordine militare isi au originea in Romania latina. Toate aceste ordine aveau nevoie de forta de munca si militari ca sa controleze feudele. Motiv ca isi aduc oameni (militari, constructori, meseriasi, forta de munca).

Putem spune ca regalitatea maghiara prin ordinele militaro-religioase recreaza Romania la nord de Dunare.

Edited by zmedeu, 23 September 2009 - 18:09.


#32246
berserkr

berserkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 11.09.2006
@zmedeu Nu inteleg de ce te chinui cu asta. Nu stie nici limba romana ca lumea. E doar un oarecare cu rol de provocator. Nivel zero. Ce naiba, nu te-ai saturat de ei? Vrei sa adopti pe baza "Am nevoie de-o casa"?

#32247
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

View PostLeinarius, on 23rd September 2009, 15:57, said:

Fals!
Nasul este o institutie. In Banat se practica de asemenea mersul cu colac/dar la nasi. Este un intreg mecanism de reglare sociala chestiunea cu nasitul.
Mai intereseaza-te.

In zilele noastre asistam in general la degradarea sau denaturarea multor traditii decente, omenesti, care isi pierd rolul practic si devin un fel de reflex, pe care nu multi le inteleg, dar pe care multi le "pastreaza".
  Mă așteptam la o o replică de genul:  „acele tradiții regățene (care au ajuns celebre pe mapamond: http://www.ziua.net/...-03-10&id=22916) nu au degradat din cele ardelene, ci au propriul lor flux de curgere  din vechime”.


Nu mai umbla cu fente. Nu discutam de modernizare și pierderea, degradarea tradițiilor la modul general,  ci de diferențe premoderne (depistabile, la fel, în coregrafia folclorică). Eu discut exclusiv de tradiții și obiceiuri premoderne, așa cum putem să le mai decantăm în zilele noastre.

#32248
zmedeu

zmedeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 09.08.2009

View Postberserkr, on 23rd September 2009, 19:04, said:

@zmedeu Nu inteleg de ce te chinui cu asta. Nu stie nici limba romana ca lumea. E doar un oarecare cu rol de provocator. Nivel zero.
nu sunt de acord cu tine.
Ma supara insa cand vine cu ifosele de superioritate. IN rest este ok.

View Postberserkr, on 23rd September 2009, 19:04, said:

Ce naiba, nu te-ai saturat de ei?
ma satur cand vin cu Tinutul Secuiesc. Atunci ii bag in p.iz.da mamei lor de bozgori.

View Postberserkr, on 23rd September 2009, 19:04, said:

Vrei sa adopti pe baza "Am nevoie de-o casa"?
ce vrei sa spui?

Bozgorii nu inteleg ca fara rom^ni regalitatea maghiara n-ar fi existat. Iar ei ca natiune, astazi, erau un gunoi, mai rau ca tiganii. Asta nu inteleg ei, derbedeii, care nu inteleg cine sta la baza istoriei lor. :ciocan: Iar voi continuatistii nu-i ajutati sa inteleaga. Din contra. Le intariti convingerile, ca ei sunt rasa superioara, iar rom^nii rasa inferioara.

Edited by zmedeu, 23 September 2009 - 18:16.


#32249
berserkr

berserkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 11.09.2006
@pierde verile Poate nu stii despre influenta cultelor orinetale asupra religiei romane inca din vremea republicii, culte care mai apoi au patruns in crestinismul Romei si au penetrat in toate riturile crestine, ramanand numai in provinciile care n-au apucat sa se sincronizeze cu capitala pana au fost smulse din imperiu. Este un studiu foarte bun al lui Franz Cumont dar despre istoria religiilor poti citi si la Mircea Eliade. Pe Pamfile cred ca nu l-ai citit. Oricum problema e o padure imensa, nu poti trage concluzii din ziare. Sunt studii serioase asupra mitologiei romanesti. De acolo poti intelege reminescentele barbare. Oricum chestia cu parul de lemn o gasesti revigorata la un scriitor occidental care n-a patruns prea adanc in mitologie sau obiceiuri asociate, Bram Stoker. El a luat-o din Transilvaina :D
@zmedeu cu adoptia am vrut sa spun ca oricare baga strambe e adoptat de cui ii convine numai pentru o idee conforma, sper ca nu apelezi la asta. Tipul e pe dinafara total, habar n-are despre romani. E si el un tantar care bazaie in legea lui.

Edited by berserkr, 23 September 2009 - 18:21.


#32250
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostPierde_verile, on 23rd September 2009, 15:30, said:

La fel nășitul este o ofrandă pentru cei tineri, cei nou născuți, cei proaspăt căsătoriți.  În Vechiul Regat a degenerat în plata nașilor de către cei nășiți.
da dom'le - in regat a degenerat pe cand in ardeal institutia nașilor a evoluat, s-a ajuns la 12 perechi:
http://www.realitate...ean_618962.html


View PostPierde_verile, on 23rd September 2009, 10:15, said:

Este rezultatul unei experiențe de viață: debutată cu un avertisment în armată, când un bucureștean mă călca pe picior și dup-aia urla la mine că de ce îl calc...
deci toata agitatia asta a ta ridicola si lipsita de demnitate ti se trage de la faptul ca in urma cu doua'j de ani te-a calcat un bucurestean pe bombeu?

#32251
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostLeinarius, on 23rd September 2009, 15:57, said:

Fals!
Nasul este o institutie. In Banat se practica de asemenea mersul cu colac/dar la nasi. Este un intreg mecanism de reglare sociala chestiunea cu nasitul.
Mai intereseaza-te.

In zilele noastre asistam in general la degradarea sau denaturarea multor traditii decente, omenesti, care isi pierd rolul practic si devin un fel de reflex, pe care nu multi le inteleg, dar pe care multi le "pastreaza".

La Baia Mare am vazut cum umblau puradeii la stropit a doua zi de Pasti... Au transformat stropitul in cersala.
In satele Chioarului am vazut cum se transforma colindatul (ala cand se merge la vecini, rude cu colinda - se colinda decent, etc) in betivit din poarta-n poarta, cu ocuparea soselei de catre hoarde de tineri aburiti...

Muzica traditionala a devenit un fel de pretext pentru a strecura tot felul de fufisme si de aspecte subculturale in spatiul ocupat anterior de traditii si decenta...

Asadar in contextul asta apar (sau reapar) tot felul de practici ciudate, mentinute sau reinventate de minti strambe.

Fenomenul nu este specific "miticilor" sau oltenilor, este pan-national, imbracand desigur "haine" specifice fiecarei regiuni.

Ba, chiar ai dreptate, eu aici in Chioar am copilarit, cat si prin Baia-Mare, ... pacat ca nu ai avut de asteptat in gara in Baia-Mare vara, alaturi de aurolaci, puradei murdari in pielea goala cu mucii pan la pamant cerandu-ti bani, ori tiganusi-cersetori ce scuipa pe tine daca ii dai la o parte, tiganci ce-si spala puradeii la stropitoarea din gara de unde bea lumea apa jegosand-o si balosand-o, apoi ologi, nebuni si prefacuti, toti cersetori cu bubele la vedere de-ti vine sa versi cipsurile proaspat consumate, in plus mai apar si iehovistii cu ale lor, ...

Made in ROMANIA si asta e in nord, oare cum o fi prin sud ?!  :puke:

PS: Am uitat de statul in vagoane unde astia se aseaza taman langa tine si te inmiesmeaza bine, ba se mai desculta, isi fac vant cu poalele, mai apare o baba de la tara dintre alea neingrijite si ea ..., mai apar navetisti cu injuraturile de rigoare, ... de-ti vine sa cobori din tren si sa-l astepti pe cel de mai tarziu care e mai putin aglomerat, ... lucru pe care l-am facut cand nu am mai putut suporta si era rau de tot (in troleibuze sa stiti ca e aceeasi situatie pe traseul catre gara orasului, si din ele mai coboram vara cu cateva statii mai devreme ...).

#32252
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View Postzmedeu, on 23rd September 2009, 17:59, said:

Cavalerii teutoni provin din imperiul latin din Constantinopolis, care incepe odata cu 1204.

Aici gresesti. Ordinul cavalerilor teutoni a fost infiintat 1190 in Palestina. Singurul "imperiu roman" cu care au avut treaba era cel german.

Edited by alalaltu, 23 September 2009 - 19:21.


#32253
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostCyber-sapiens, on 23rd September 2009, 16:28, said:

Cine este OCCAM asta, eu stiu doar de ONAN biblicul ---------> onanie !?

Then you should change your nickname to Cyber-Very-Low-Sapiens.
Orice persoana care vrea sa aiba de-a face cu stiinta trebuie sa stie ce e acela briciul lui Ockham si ca numele respectivului se ortografiaza des "Occam".

#32254
zmedeu

zmedeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 09.08.2009

View Postalalaltu, on 23rd September 2009, 20:19, said:

Aici gresesti. Ordinul cavalerilor teutoni a fost infiintat 1190 in Palestina. Singurul "imperiu roman" cu care au avut treaba era cel german.
Gresesc partial.
Iar tu gresesti fundamental cand spui Singurul "imperiu roman" cu care au avut treaba era cel german.
Intre 1209 - 1239 marele maestru al Ordinului Teutonic a fost Hermann von Salza care si-a dezvoltat ordinul datorita lui Frederic al II-lea, regele Regatului celor  doua Sicilii, unul din cei mai importanti regi ai acelor vremuri, un normand-german (dupa mama normand, dupa tata un Hohenstaufen).

A trait tot timpul in Sicilia, un fin cunoscator al Romaniei (imperiul roman de rasarit). Ajunge imparat al Sfantului Imperiu Romano-German. Ca german si Hohenstaufen tu il vezi prin prisma "imperiului german". In realitate Frederic este cunoscut de specialisti prin filiera sa normanda, ca cel care a creat puntea de legatura intre civilizatia Romaniei cu cea a occidentului.

Iar Hermman von Salza si-a dezvoltat ordinul tocmai prin aceasta legatura, cea a Romaniei.

Ceea ce nu inteleg afonii este ca Palestina a apartinut Romaniei. Regatul Ierusalimului creat pe sistemul feudal occidental (catolic) se supune legilor feudale occidentale, care pune in varful piramidei imparatul. Cand cruciada a IV-a sfarseste in Romania cucerita de cruciati, imparatul latin de la Constantinopol devine suzeranul regatului Ierusalimului. De aici si conflictele intre Frederic al II-lea si imperiul bizantin de limba latina.

Edited by zmedeu, 23 September 2009 - 19:58.


#32255
ecraul2

ecraul2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.07.2009
Ma las de site-ul asta, prea multi destepti pentru mine....aici nimeni nu incerca sa inteleaga, sa dezbata, sa construiasca impreuna cu ceilati...fiecare stie deja totul....cum am zis prea destepti pentru mine

PS chestia cu ardeleni - bucuresteni (mitici) denota o persoana frustrata (rau) indiferent din ce parte (se trage)

Edited by ecraul2, 23 September 2009 - 19:58.


#32256
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmdionis, on 23rd September 2009, 20:44, said:

Then you should change your nickname to Cyber-Very-Low-Sapiens.
Orice persoana care vrea sa aiba de-a face cu stiinta trebuie sa stie ce e acela briciul lui Ockham si ca numele respectivului se ortografiaza des "Occam".

Era vorba de altceva, o fi fost vreo remarca plina de sarcasm ?!, oricum nu prea are S _ _ A, ... cu PREFECTUR_A!

Revenind la problema forumului, vada ca merg mai multe variante:

Urmasi de TRACO-geti, ori urmasi de ROMANI !

a. Continuitate nord-dunareana;
b. Continuitate sud-dunareana;
c. Discontinuitate nord-dunareana;

...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate