Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Originea românilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32344 replies to this topic

#21439
c0gnate

c0gnate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 20.10.2008

 Pierde_verile, on Nov 23 2008, 10:52, said:

Cred că e vorba de prima educație (învățarea limbii și celelalte) care este și fundamentală. Dacă nu ai crescut printre oameni, ci printre lupi, nu poți fi om. Dar dacă ești om, deja ai avut o familie  (sau un anturaj), deja aparții fundamental și esențial de un anumit grup, fără să îți fi ales educatorii. Pentru că această educație primară este familială apare impresia că este transmisă genetic. Oricum se conservă și genele de la o familie dintr-o generație la familia din următoarea generație, dar este, sau pare, un fenomen secundar.

Unii "antinaționaliști" sunt nervoși că unui om îi pare tot atât de importantă viața ca și etnia de care aparține, cu care este solidar, a cărei identitate o împărtășește. Dar nu e normal ca prima educație să îți pară tot atât de importantă ca naștere ta biologică?
De acord ca prima educatie --cea facuta in familie si primii ani de scoala-- este determinanta. Procesele de autoidentificare etnica la oamenii din minoritatile nationale si evoluarea acestei autoidentificari, prin casatorii mixte, participarea la razboaie, inaintarea in societatea majoritara, etc,  prezinta un teren bogat de studiu asupra acestei probleme.

#21440
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Mă îndoiesc că dacă am fi rămas simpli celți, dacă nu veneau romanii, nu am fi ajus să vorbim salvonește. Poate dacă ceream sprijin de la Roma și din Germania ca ungurii... Și mă îndoiesc că România - ca teritoriu - nu semăna cu Germania dacă nu ar fi fost celții de la Budapesta și Belgrad. Adică ar fi preluat constructiv moștenirea romană și ar fi (re)devenit centrul lumii slave.

Ii uitasi pe velsi, kazari, bubuli si lana de aur.

#21441
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

 soka norman, on Nov 23 2008, 16:51, said:

ai uitat de iliri
daca noi venim din iliria atunci suntem iliri romanizati
bine acuma,ilirii nu erau chiar asa diferiti fata de traci la caracter,cred
Toate dovezile istorice converg spre ce zicea un document aproape contemporan: Celtul e frate cu Galul și cu Ilirul (poate are Vyck o poză cu textul respectiv). Speculațiile arheologice că ilirii aveau, întrucâtva,  aceeași arheologie ca și tracii trebuie confruntate cu ce zic cronicile. Arheologia putea fi la fel și limba nu. Din iliră s-a păstrat ceva tocmai în Italia și bate puternic spre o limbă kentum.

Edited by Pierde_verile, 23 November 2008 - 17:13.


#21442
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Pierde_verile, on Nov 23 2008, 17:05, said:

Moștenirea celtă se suprapune perfect peste cea romană. Tocmai în această romanizare exemplară sau plenară a celților este explicația existenței noastre. Mă îndoiesc că dacă am fi rămas simpli celți, dacă nu veneau romanii, nu am fi ajuns să vorbim slavonește. Poate dacă ceream sprijin de la Roma și din Germania ca ungurii... Și mă îndoiesc că România - ca teritoriu - nu semăna cu Germania dacă nu ar fi fost celții de la Budapesta și Belgrad. Adică ar fi preluat constructiv moștenirea romană și ar fi (re)devenit centrul lumii slave.
adica celtii au fost atat de romanizati (exemplar si plenar, cum spui) incat nu ne-a mai ramas mare lucru de la ei. pe de alta parte daca ne socotim vechimea de cand acei celti (celtiliri) au fost romanizati inseamna ca, din punctul tau de vedere, componenta daca/slava nu e pre-romana. ok, am inteles.

deci:
pierde_verile spune ca cea mai importanta componenta pre-romana este cea celtica

 tihomir, on Nov 23 2008, 17:10, said:

Ii uitasi pe velsi, kazari, bubuli si lana de aur.
faceam un inventar al opiniilor privitoare la cea mai importanta componenta pre-romana a noastra. pierde_verile a zis celtii, cyber mi-a dat un raspuns baroc din care n-am inteles mare lucru. tu ce spui?

#21443
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

 tihomir, on Nov 23 2008, 17:10, said:

Ii uitasi pe velsi, kazari, bubuli si lana de aur.
Sunt acolo dar sunt scriși cu cerneală invizibilă. Aș vrea să văd un academician bășinos cum se raportează la istoria reală a satului natal, din toate perioadele, păstrată totuși în elemente vagi, așa cum prezenta Ioan Costea Țara Moților. În orice caz una din explicațiile miracolului asimilării slavilor de către vlahi în România de azi sunt turcii vechi: avarii, khazarii, pecenegii, cumanii, "simbioza" noastră cu ei (termen preluat de la Iorga). Nu e exclus ca aurul furat de Carol cel Mare din cîmpia Tisei să provină din exploatările urieșilor din Apuseni.

 ego_zenovius, on Nov 23 2008, 17:18, said:

adica celtii au fost atat de romanizati (exemplar si plenar, cum spui) incat nu ne-a mai ramas mare lucru de la ei. pe de alta parte daca ne socotim vechimea de cand acei celti (celtiliri) au fost romanizati inseamna ca, din punctul tau de vedere, componenta daca/slava nu e pre-romana. ok, am inteles.

deci:
pierde_verile spune ca cea mai importanta componenta pre-romana este cea celtica


faceam un inventar al opiniilor privitoare la cea mai importanta componenta pre-romana a noastra. pierde_verile a zis celtii, cyber mi-a dat un raspuns baroc din care n-am inteles mare lucru. tu ce spui?
El știe să repete ce au spus alții.

#21444
c0gnate

c0gnate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 20.10.2008

 Vyck, on Nov 23 2008, 13:51, said:

Principarul argument al "migrationistilor", unicul de fapt este limba pe care o vorbim. Ei zic ca nu se putea forma decat in imperiu Roman.
Mai putin limba, per se, decat toponimiile de o parte si cealalta a Dunarii. Apoi intrebari de felul: "cum s-au putut forma mai multi latinofoni la nordul decat la sudul Dunarii?" si  "unde sunt latinofonii antici din Peninsula Balcanica?".

#21445
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 ego_zenovius, on Nov 23 2008, 17:01, said:

nu erau opiniile mele ci ale lui pierde_verile. eu nu faceam decat sa le consemnez si sa-mi manifest unele nelamuriri.

apropo, din punctul tau de vedere care e cea mai importanta componenta pre-romana a noastra?



nu ma zapaci. care e cea mai importanta componenta pre-romana a noastra?


Cea mai importanta componenta preromana, a noastra, este fara indoiala, cea ... NU PREA EXISTA.

Nu prea exista nici un ad-strat consistent, si asta o demonstreaza studiul comparat cu lb. neo-romanice occidentale.

Avem un ghiveci germanic, cu privire la fonetism, plus ceva elemente irano-slavo-dacice, insa prea putin importante.

Edited by Cyber-sapiens, 23 November 2008 - 18:18.


#21446
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Cyber-sapiens, on Nov 23 2008, 18:10, said:

Cea mai importanta componenta a noastra, este fara indoiala, cea romanica (cu pondere lingvistica de 60 % pt., interpretariile savantilor din perioada 1945-1989 si intre 70-90 %, pentru cei de azi).
intrebarea era care e cea mai importanta componenta pre-romana a noastra?
pre-romana, adica de dinaintea romanilor, anterioara componentei romanice.

#21447
stefanmm

stefanmm

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,250
  • Înscris: 13.04.2007

 lamasoianu, on Nov 23 2008, 13:46, said:

Rabinul Beniamin de Tudela (anul 1160).

Menumorout (...) si teritoriul acesta il locuiau, niste neamuri ce se numesc Cozari
Aici avem doua teritorii diferite (amplasate la o distanta de 700km distanta unul de celalalt) si avem doua tipuri de evrei diferite care nici macar nu se cunosteau decat de la distanta.

Primul grup de evrei sunt sefarzii care vorbeau ladino (spaniola) si erau de credinta talmudica, de origine etnica berbera (nordul Marocului dar stabiliti in Spania dupa anul 700 si alungati in 1492). Al doilea grup de evrei sunt hazarii, la origine turci si de religie iudaica, dar denumita karaitism. Talmudicii si karaitii nu se iubeau de loc.

Evreul Benjamin pomenit mai sus, era intr-un turneu negustoresc prin Balcani unde se aflau mai multe comunitati evreiesti, de asta data nici talmudice/serfarde, nici hazare/caraite. Astia erau alt grup de evrei, romaniotii. Benjamin nu venise la romanioti, el venise la confratii sai sefardici care faceau comert in zona. Un astfel de grup de evrei sefardici traiau la Valona (Vlore, in Albania) care au lasat scris pe la 1100 ca orasul era vlah. Evreul Benjamin intalneste o populatie de vlahi care aveau o onomastica biblica si ii respectau pe evrei in schimb ii casapeau pe greci. SA nu uitam ca insusi tarul Samuila si fratii sai Aron, Moise si David aveau tot o onomastica biblica. Numai ca acesti vlahi erau undeva unde astazi se intersecteaza Albania cu FYROM (Macedonia), Grecia si Bulgaria.

Pe cand Menumorut se afla in Bihor, la o distanta de peste 700km. Hazarii au fost aliatii bizantinilor. Prin sec X au loc conflicte intre bizantini si bulgari pe de o parte si franci pe de alta parte. Bizantinii cer ajutorul hazarilor, care fusesera cel mai important imperiu la nord de Marea Neagra. Ramuri ale hazarilor patrunsesera si in Transilvania, dovada Menumorut, un kabar. Ajutorul acordat de hazari bizantinilor s-au numit unigurii, adica ungurii care au adus cu ei alte triburi "kabare", adica evrei hazari. Unul din ei, va fi al III-lea rege maghiar, Samuel Aba (un evreu). Este foarte bine documentata prezenta evreilor la inceputul prezentei ungurilor in Panonia. De fapt evreii hazari controlau nordul si nordvestul actualei Ungarii.

Cum vezi, toti acesti evrei intra in contextul istoriei rom^nilor mai mult tangential.

Cea mai profunda coexistenta a unor evrei cu rom^nii au avut insa romaniotii. Acestia sunt evreii originari ai imperiului roman. Romaniotii practica un alt rit diferit de cel talmudic sau carait. Romaniotii care mai exista astazi vorbesc un dialect grec. Au fost insa romaniotii care au vorbit un dialect rom^nesc. Se pastreaza mai multe mostre al acestui dialect rom^nesc. De altfel acesti evrei romanioti se autointitulau "ovreu"/"ovrei". In limba rom^na "jidan"/"jidov" sunt neologisme in sensul ca au intrat in limba mult timp dupa formarea ei. "Ovreu" este un arhaism in limba rom^na.

Interesant ca avem in limba rom^na si "carai". Exista in onomastica. Dati un search pe google si veti vedea.

#21448
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 ego_zenovius, on Nov 23 2008, 18:16, said:

intrebarea era care e cea mai importanta componenta pre-romana a noastra?
pre-romana, adica de dinaintea romanilor, anterioara componentei romanice.

Scuze, eram pe mai multe site-uri consecutiv si lucram ceva.

#21449
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 ego_zenovius, on Nov 23 2008, 17:16, said:

intrebarea era care e cea mai importanta componenta pre-romana a noastra?
pre-romana, adica de dinaintea romanilor, anterioara componentei romanice.
Dacică. De ce întrebi?

#21450
stefanmm

stefanmm

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,250
  • Înscris: 13.04.2007

 c0gnate, on Nov 23 2008, 17:30, said:

"cum s-au putut forma mai multi latinofoni la nordul decat la sudul Dunarii?"
Daca-i adunam pe toti aromanii din Balcani, noi mai multi him decat bulgarii, sarbii, grecii si albanezii la un loc. Tu care oras vrei sa te duci tu Balcani, centrele oraselor sunt facute de aromani. Du-te tu Koceani, si cainii zburascu aromaneste acolo.
Mite Kostov Papuli - "De la 1913, de cand turcul fu alungat din Macedonia, aromanii ramasera ca puii fara cloce"

 c0gnate, on Nov 23 2008, 17:30, said:

si  "unde sunt latinofonii antici din Peninsula Balcanica?".
1. in Rom^nia (la nord de Dunare)
2. asimilati
3. vlahii/rom^nii din sudul Dunarii

#21451
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 ego_zenovius, on Nov 23 2008, 17:18, said:

adica celtii au fost atat de romanizati (exemplar si plenar, cum spui) incat nu ne-a mai ramas mare lucru de la ei. pe de alta parte daca ne socotim vechimea de cand acei celti (celtiliri) au fost romanizati inseamna ca, din punctul tau de vedere, componenta daca/slava nu e pre-romana. ok, am inteles.

deci:
pierde_verile spune ca cea mai importanta componenta pre-romana este cea celtica


faceam un inventar al opiniilor privitoare la cea mai importanta componenta pre-romana a noastra. pierde_verile a zis celtii, cyber mi-a dat un raspuns baroc din care n-am inteles mare lucru. tu ce spui?


ZENO, eu zic sa se faca diferenta intre INFLUENTA fonetica si influenta lexicala.

S-au facut mai multe incercari pe forum, insa destul de subtiri:

Latina avea majoritatea consonatismului prezent azi in Romana, " Ă-ul ", este prezent la germanici, la fel si " Ț-ul ", apoi avem " Z-ul ", putin raspandit la greci, insa foarte raspandit la SLAVI, DACI si IRANICI.

...

Edited by Cyber-sapiens, 23 November 2008 - 18:31.


#21452
stefanmm

stefanmm

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,250
  • Înscris: 13.04.2007

 Vyck, on Nov 23 2008, 13:51, said:

Principarul argument al "migrationistilor", unicul de fapt este limba pe care o vorbim. Ei zic ca nu se putea forma decat in imperiu Roman.
Dar cum s-a stabilit originea limbi noastre? si cum de avem acele cuvinte dacice BARSA, VIEZURE ?

RO-(LAT + SL + UTP) = X; X-CUVINTE DE ETIMOLOGIE NECUNOSCUTA = viezure si barza.

restul slave restul CUVINTE DE ETIMOLOGIE NECUNOSCUTA din care Barza si Viezure pot fi Dacice.

lb Romana se putea forma si aici(in Carpati) datorita unui numar mare de cuvinte comune tracao-latine
cu ce idee nastrusnica vor mai veni migrationisti?
Vezi Zenovie, iarasi trebuie sa ma repet: Peste 70% din lexicul limbii engleze este latin. Limba engleza este o limba germanica.

Cum vezi Zenovie, pe forumul asta suntem ca la balamuc. Unul a transformat forumul in dictionari, altii revin la vechea lor obsesie, un fix. Ramunc incepe normal (limba rom^na este o limba neolatina dezvoltata din latina vulgara, in cadrul imperiului roman) pe urma o ia pe dunga, defineste limba prin lexic.

Bai Ramunce, ti-am recomandat in primul rand sa renunti la zacusca, musaca, ghiveci, varza, terci samd. In al doilea rand daca definim o limba prin lexic ajungem la teza ungurilor ca limba rom^na este o limba slava. In al treilea rand, daca ne uitam la lexic, afla ca albaneza are un lexic foarte bogat latin, cu o proportie atat de mare incat ar putea fi considerata limba latina, dar nu este.

#21453
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Cyber-sapiens, on Nov 23 2008, 18:19, said:

Scuze, eram pe mai multe site-uri consecutiv si lucram ceva.
ok, si, care-i raspunsul la intrebarea:
care e cea mai importanta componenta pre-romana a noastra?

 florincroitoru, on Nov 23 2008, 18:21, said:

Dacică. De ce întrebi?
de curiozitate.

 stefanmm, on Nov 23 2008, 18:32, said:

Vezi Zenovie, iarasi trebuie sa ma repet: Peste 70% din lexicul limbii engleze este latin. Limba engleza este o limba germanica.

Cum vezi Zenovie, pe forumul asta suntem ca la balamuc. Unul a transformat forumul in dictionari, altii revin la vechea lor obsesie, un fix. Ramunc incepe normal (limba rom^na este o limba neolatina dezvoltata din latina vulgara, in cadrul imperiului roman) pe urma o ia pe dunga, defineste limba prin lexic.

Bai Ramunce, ti-am recomandat in primul rand sa renunti la zacusca, musaca, ghiveci, varza, terci samd. In al doilea rand daca definim o limba prin lexic ajungem la teza ungurilor ca limba rom^na este o limba slava. In al treilea rand, daca ne uitam la lexic, afla ca albaneza are un lexic foarte bogat latin, cu o proportie atat de mare incat ar putea fi considerata limba latina, dar nu este.
raspunde si tu, rogu-te, la intrebarea mea:
care e cea mai importanta componenta pre-romana a noastra?

#21454
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 Pierde_verile, on Nov 23 2008, 16:11, said:

Toate dovezile istorice converg spre ce zicea un document aproape contemporan: Celtul e frate cu Galul și cu Ilirul (poate are Vyck o poză cu textul respectiv). Speculațiile arheologice că ilirii aveau, întrucâtva,  aceeași arheologie ca și tracii trebuie confruntate cu ce zic cronicile. Arheologia putea fi la fel și limba nu. Din iliră s-a păstrat ceva tocmai în Italia și bate puternic spre o limbă kentum.
Înțeleg cam greu ceea ce scrii.Ia de la http://www.secarica.ro un progrămel și pune-l ca să scrii și tu ca românii deștepți,nu ca tihomir.
Așa este obiecte f asemănătoare pot avea popoare diferite.
Aș vrea un exemplu de iliră ca să văd dacă e centum ori satem. Dacă nu ai nu mai vorbi de asta.

#21455
c0gnate

c0gnate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 20.10.2008
N-are nimeni vreo parere in legatura cu lista numelor din sec XIV-XVIII din pomelnicile mitropoliei Bucurestiului? Desi intrebarea se refera la o perioada in afara topicului, raspunsul la ea are repercursiuni aferente. Intrebarea ar fi cam asta: sunt acesti oameni 1) rom^ni cu nume sarbesti si bulgaresti, sau 2) sarbi si bulgari ai caror urmasi astazi sunt rom^ni? Apoi urmeaza o alta intrebare: de unde stim?

 c0gnate, on Nov 22 2008, 18:50, said:

In legatura cu numele slave ale vlahilor din Serbia in sec XIII, am gasit o lista a numelor din mitropolia Bucurestiului din sec XIV-XVIII, care tot sunt in majoritate slave. Cum se interpreteaza asta? Cu alte cuvinte, ce inseamna "nume rom^nesc"? Si, de cand au rom^nii "nume rom^nesti"?


Lista numelor de botez din pomelnicele unor biserici si manastiri din mitropolia Bucurestiului din perioada secolelor XIV - XVIII  

scoase de mine din cartea in limba rusa

Documente vlaho-bulgaresti sau daco-slavone
(Vlaho-Bolgarskiea ili Dako-Slaveanskiea Gramoti)
Iuri Venelin,
Academia Imparateasca Rusa, St. Petersburg, 1840
pp. 341-359

Cartea se gaseste aici:

http://www.kroraina....b/jv/index.html


Agafița, Albul, Amza, Anca, Andimir, Andreia, Angelina, Anghel, Anița, Anușca,  Apostol, Aroida, Aspra, Atilia

Badea, Bălașa, Balaur, Baldovin, Balea, Balica, Balomir, Ban, Banul, Barbul, Bărlarcea, Beala, Bealan, Bealuța, Berindei, Bița, Boba, Bobe, Bogdan, Bogdana, Boico, Bojco, Borcea, Borga, Branea, Braș, Bucur, Bucura, Buda, Bujor, Bunea, Burazan

Calcea, Calea, Călin, Calița, Călman, Calota, Canona, Caplea, Cazan, Cerna, Cernat, Cernea, Cernica, Chealina, Chera, Cheran, Chiajna, Chica, Chira, Chiran, Chirana, Chirca, Chireța și Chireața, Chiric, Chirigheana, Chița, Coca, Cocona, Codrea, Coica, Coman, Conda, Condișa, Costea, Cracea, Crăciun, Crăciuna, Crasa, Crăstighean, Crăstina, Creața, Cristea, Criveaz

Daean, Daica, Dăico, Dana, Danciul, Danco, Danea, Darina, Datca, Deava, Defta, Delea, Despa, Deva, Dima, Dimce, Dimieana, Dița, Dobre, Dobrina, Dobrișan, Dobrița, Dobrobaneț, Dobromir, Dobroslav, Dobrota, Dochian, Doda, Doia, Doinița, Dona, Done, Donița, Dospina, Dragan, Dragana, Draghicean, Draghici, Draghiea, Dragne, Dragolo, Dragomir, Dragomira, Dragoș, Dragoșan, Dragota, Drăgulin, Druma, Duca, Dumitrana, Dumitrașco,

Eftinca, Ezla,

Fătiean, Florea, Florina, Frănsilea, Franțea, Frujina,

Gago, Gagulea, Ganea, Gheorma sau Ghiorma, Gherghe, Gherghina, Ghețea, Ghinea, Goița, Gonțea, Goran, Gorban, Grâjdana, Grașa, Grigorașco, Grozea, Gruia, Gruița, Gubana, Gubanea,

Haida, Hera, Hristea, Hrizea, Hrusana

Iacov, Iana, Ianachie, Iane, Ianul, Ilinca, Ionașco, Ionea, Iordan, Iovana, Iovca, Irina, Ista, Ivan, Ivana, Ivanco, Ivașco,

Jiva, Jivan, Jivana, Jivco

Lăpădat, Lațcar, Lațco, Leana, Leca, Liica, Lișa, Lița, Luca, Lupul

Maida, Măinea, Mala, Mălcan, Malco, Malo, Manea, Manole, Marco, Marina, Marula, Mihai, Mihalcea, Miinco, Milco, Milea, Mileana, Milița, Miloș, Milotin, Milovan, Mina, Minea, Mira, Mircea, Mirea, Mogoș, Moma, Mușa,

Nafta, Naizana, Nan, Neacșa, Neacșul, Neaga, Neagoe, Neagoslav, Neagoslava, Neagulea, Neamraza, Neanciul, Necolcea, Neda, Nedea, Nedelco, Nedelea, Negoita, Negoița, Negota, Nica, Novac

Oancea, Obretin, Odobașa, Oprea, Oprina, Oprișa, Oprișea,

Pacan, Pan, Pancea, Para, Paraschiva, Pârvul, Păuna, Pecana, Perva, Petca, Petcana, Petra, Petrana, Petrașco, Petreacan, Piena, Pieța, Pracsiea (Praxiea), Preda, Prezea, Proca, Prodan, Prodana

Racovița, Rada, Radea, Radivoe, Radonița, Radoslav, Radoslava, Radul, Raico, Razmirița, Rizea, Rucsandra, Ruja, Rusa, Rusinea

Șadia, Safta, Saida, Saidulea, Salomiia, Sanda, Sarchezii, Șeian, Șerban, Șerbana, Siica, Sima, Simina, Sinea, Slav, Slava, Slavco, Slavița, Slavna, Smeada, Socolea, Sora, Srebrena, Stana, Stănae, Stanca, Stancea, Stanciul, Stanco, Stanea, Stănilo, Stanislav, Stanislava, State, Stefana, Stepan, Stepcea, Sterian, Stoe, Stoian, Stoica, Stoico, Stoina, Strezea, Stroe, Sultana

Tatul, Tiha, Toma, Tudor, Tudora, Tudoran, Tudorașco, Tudosie,

Țarco, Țura, Țveata

Udrea, Udrican, Udriște, Ursu

Vălchea, Vălculea, Văldas, Vașaca, Velica, Velicico, Velisar, Vilaea, Vintila, Vișa, Vișan, Vișana, Vlad, Vlada, Vladilo, Vladul, Vlaica, Vlaico, Vlaicul, Vlaiculea, Vlăsan, Voica, Voinea, Voislav, Voița, Vucița,

Zara, Zlata, Zmeada sau Smeada, Zoica, Zoița, Zota, Zul


#21456
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

 ego_zenovius, on Nov 23 2008, 17:18, said:

faceam un inventar al opiniilor privitoare la cea mai importanta componenta pre-romana a noastra. pierde_verile a zis celtii, cyber mi-a dat un raspuns baroc din care n-am inteles mare lucru. tu ce spui?

Dacica atat la nord cat si la sud de Dunare, românii, chiar si la sud de Dunare, apar tot pe locurile unde inainte erau dacii (mai tarziu au coborat mai in sud) ceea ce nu cred ca e intamplator. Tracii sudici s-au grecizat sau au devenit albanezii de mai tarziu iar alti romanici din Balcani nu au format poporul roman ci alte romanitati, in Dalmatia si Pannonia, azi disparute. Componeta dacica este baza prelatina a poporului roman.

Quote

Intrebarea ar fi cam asta: sunt acesti oameni 1) rom^ni cu nume sarbesti si bulgaresti, sau 2) sarbi si bulgari ai caror urmasi astazi sunt rom^ni? Apoi urmeaza o alta intrebare: de unde stim?

Sunt nume tipice pentru acea perioada, nume autohtone dar si slave si turanice, specifice boierilor romani, unele s-au pastrat si azi, altele nu. Interesat numele "Lapadat", nu e un nume propriuzis ci un nume pe care copilul l-a primit in urma unei boli pentru a "pacali" moartea, un stramos al meu s-a pricopsit cu acest nume care in final a fost trecut in acte, numele de botez fiind altul, mai mult ca sigur ca asa s-a intamplat si cu cel din pomelnic.

Edited by tihomir, 23 November 2008 - 18:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate