Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Sfat achizitie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
nu, la modelele ieftine, mai toti sunt nevoiti sa reduca din calitatea build-ului. si slabut la placa video ma refeream, adica nu duce mai mult de un film full hd [d-ala ripuit, ca la calitate blu-ray, poti sa visezi]

#56
RobyRc

RobyRc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 05.07.2011
Uite ATI HD 4250..chiar e ok..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/46ELHPw70Ok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WPrhfWFofmU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#57
bogdan95

bogdan95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 12.07.2009
Lenovo=Chinese Shit...cel putin cele ieftine... Are tata un g530 si e in service de 3 saptamani (au probleme maaari la display, merge doar cu cartoane...)...plus ca nu merge nimic calumea pe el... Eu iti recomand cu caldura Dellul cu AMD. Celeroanele sunt puturoase... si GTA San Andreas merge fluent pe un laptop Toshiba de acum 6 ani cu placa video intel GMA2300 si procesor intel dual core de 1,6 asa ca daca nu vrei mai mult de atat poti lua cam orice...

#58
Richard11

Richard11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.07.2011
Salut,

Eu iti recomand un Dell fiind foarte fiabile si destul de puternice: http://www.pcgarage....40-24ghz-black/

sau daca tii asa mult sa mergi pe platforma intel: http://www.pcgarage....s-geanta-bonus/

Spor!

#59
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Daca esti stan patitul si ai un laptop in garantie nu inseamna ca e varza brandul. asta de intampla la oricine, alcineva zice ca are placa video mai slaba ca de pe cel cu hp, hp are 4500mhd, lenovo are intel hd. Parca era mai noua intel hd. Celeronul ala este practic un pentium t4300 care nu are speedstep. Deci implicit pentium este puturos?!
E mai rapid ca un athlon oricum...
Si banuiesc ca laptopul il poti vedea inainte de a-l primi, mai ales ca il iei in rate sau cum ai zis tu, daca nu arata ca in poze, le spui de la obraz.
http://images4.okr.r...440-700_700.jpg
http://nasul.net/lap...-pareri-review/

Edited by cristutzu, 08 September 2011 - 18:28.


#60
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
iar link-uri de la nasul.net? ala e paralel, nu a facut decat sa scrie cate o fraza doua despre absolut fiecare produs de la emag, fara sa stie ce vorbeste...

#61
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Stii tu ca n-a folosit laptopul ala? Important e ca e un filmulet, o poza, o ceva. Tu ai arata ceva vreo poza? Macar nasu a facut-o.

#62
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
daca cauti pe google imagini, gasesti destule poze cu aproape orice produs, asa ca nu mai face pe batman. atata timp cat spune inclusiv abetarii in acele review-uri, pentru mine acel site e egal cu zero. end of story

#63
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

 cristutzu, on 8th September 2011, 17:39, said:

Stii tu ca n-a folosit laptopul ala? Important e ca e un filmulet, o poza, o ceva. Tu ai arata ceva vreo poza? Macar nasu a facut-o.
Cred ca ar trebui sa taci.Ai citit cumva vreun review facut de "nusul" sa vezi cat de prost e facut?

P.S.:Vezi ca nu a pus mana pe nici 10% din laptop-urile la care le fce review-uri(daca le poti spune asa).Pozele le ia de pe net si nici macar nu le ia corect.De exemplu am vazut multe poze la niste vaio-uri care nici macar nu corespundeau cu realul.Erau puse poze de la seria C la seria E,de assemenea am vazut si la hp-uri aceeasi chesti.Asa ca mie nasul mi se pare cel mai prost blog din Romania si nu ar trebui sa ne orientam din ce cacaturi scrie  acolo.


Te intereseaza un laptop?Citesti review-uri de pe notebookcheck si dupa te duci in magazin si vezi despre ce e vorba;).

Bafta!

Edited by danutz96, 09 September 2011 - 09:56.


#64
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Tine-ti crezurile doar pentru tine.

#65
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
esti in minoritate. nu mai face offtopic.

#66
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

 cristutzu, on 9th September 2011, 18:46, said:

Tine-ti crezurile doar pentru tine.
Nu sunt crezuri.Sunt adevaruri nenea.

#67
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Decat sa dai sfaturi cum ca msi se indoaie precum o coala de hartie, mai bine vezi-ti de treaba si ia-ti tu laptopul ala pe care il recomanzi si in plus de asta nenea sa-i zici lui taica'tau. Ce daca sunt in minoritate, sincer nu-mi pasa. Si nasul ala (n-am nicio treaba cu el daia nu mai pot eu de blogul lui) dar daca ai casca ochii ai vedea ca lenovo ala chiar este lenovo vandut de emag, deci iti faci o idee cum arata si ai mai vedea ca zice ca se putea baga un material mai bun la el sau ce ma'sa zicea acolo. Cat despre celeronul la 2.1 Ghz este net superior amd-ului de 1.6 si intel hd chiar duce full hd fluent.
Sa nu fie offtopic, o solutie foarte buna a fost propusa de Richard si anume http://www.pcgarage....40-24ghz-black/.
Procesor echivalent a celeron/pentium la 2.1 GHz dar are in plus hd 4250 care este superioara intel hd in jocuri. Dar treaba este ca depaseste bugetul cu 63 de lei si ar necesita memorie in plus.
Cel mai tare este ca faci offtopic sa stopezi offtopicul corectule.

Edited by cristutzu, 10 September 2011 - 13:40.


#68
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Eu nu stiu de ce nasul a devenit subiectul discutiei.Anyway.E ultima data Cristi(sper ca asa te cheama,nu te-am botezat eu,daca greses scuza-ma) cand fac vreun comentariu despre ce scrii tu.Poti sa te dai si curu de pamant(scuza-mi expresia) ca nu ma mai intereseaza ce postezi tu-aberatii sau sfaturi bune,ce-or fi.

Acum sa revenim la topic:

Vad ca initiatorul nu a mai postat nimic.Bugetul a ramas acelasi?



Daca mai poti pune 200 lei ar fi perfect asta  .Nu mi se pare mult 200 lei in plus mai ales cand vine vorba de un laptop.

#69
JijIlA

JijIlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.08.2010
Salut!
Sfat achizitie laptop.
Buget 3200-3300 lei.
Eu m-am gandit la asa ceva ; http://www.oktal.ro/...nux-o61181.html
Astept alte idei.
O sa-l folosesc si la ceva gaming.
Am uitat sa adaug ceva , as vrea sa fie pe 17 diagonala. :D

Edited by JijIlA, 11 September 2011 - 21:27.


#70
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
lenovo

ai i7 placa video dedicata, tot ce-ti trebuie. nu lua acer. build nasol, fiabilitate cu pauze.
succesuri.

apropo, pretul ala include windows, e o eroare pe site el e defapt 3250ron :lol:

#71
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Mai bine iei ceva de 15" si mai perormant sau de 17 " si mai putin performant de la alte firme ,decat sa iei ceva performant ,ecran de 17" si tototusi destul de ieftin zic eu de la acer.IN banii astia mai bine ia ceva de 15" daca vrei ceva performanta.Revin cu recomandari.

#72
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,879
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate gasesc, sunt si laptopuri destul de bune facute de MSI, Dell cu ecrane de 17" si placi video dedicate.
De exemplu acest Dell e destul de bun, singurele probleme ar fi ca nu are sistem de operare inclus in pret, HDD-ul e la 5400RPM, si placa video e mai slabuta, chiar daca are 2GB memorie dedicata e un GT 525M.
Eu am un laptop de 17" ca PC secundar si iti spun sincer, nu m-as putea obisnui cu un ecran de 15,6" si tastatura fara numpad. La unul de 17" ai nu numai tastatura completa (in mod obisnuit), ci si spatiu mai mare pentru maini si astfel nu te trezesti cu o senzatie de disconfort dupa 45-60 de minute de butonat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate