Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Coasa clasica

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 asulintunecat, on 9th November 2011, 22:37, said:

Si coasa nu se crapa daca este batuta cu rabdare si uniform .

Alea rusesti crapau oricum le`ai fi batut.
Taina am aflat`o dupa `90 de la niste baieti din Republica Moldova  care vindeau polizoare de mina.
Am intrebat si eu la ce`s bune si atunci mi`au explicat ce si cum.
Coasele erau special facute sa fie ascutite cu polizorul deoarece era mai
mare productivitatea. Aveau pe ele ceva marcaj si ei stiau de asta , nici nu incercau sa
la bata.

Grig

#20
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

 LOCOmotive, on 03 septembrie 2011 - 18:47, said:

Daca gasesc pliantul ala imi comand unul de curios, sa vedem ce si cum. Otelul garantat e bun, am mai multe unelte de la ei si niciuna nu m-a dezamagit. Conicae sunt garantat, altfel n-are cum sa faca muchia ascutita.
Desi este cam tarziu,o incercare:Ai facut rost au ba?

Cica bistritenii au ileu din cel cu 2 tuburi de otel,numite ileu pentru total nestiutorii.

#21
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Attached File  naklepavac_measured1.JPG   30.65K   122 downloads

Cam astea ar fi masuratorile
"Attached is an image with measurements.
The caps both have inside Ø=14mm, outside Ø=22mm.  The profile of the edge on the first one is that from Ø=16.0mm to Ø=18.6mm it is flat, and slopes away to either side.  The second one is flat from Ø=14mm to Ø=16.5mm, then slopes away.
The inside length of the cap is 36.5mm, outside it is 48.0mm long.  I suspect the caps have been somehow hardened to resist deforming under hammer blows.
Hopefully the diagrams here make sense.
Everything is given as a diameter, though one of my blue markings looks like a radius, it is just meant to show where the diameter is being taken.  The red diameter is (obviously) the diameter of the post to which the caps mate.
It is nice that a few things are less expensive in Europe-- my jig was 11€ and a Rozsutec stone was 2€-- things I keep hidden away because all of my neighbors have the idea that scythe stones are to be used not by firmly sweeping the flat edge against the blade, but by violently grinding down the scythe with the corner of the edge, leading to lots of oddly shaped old scythe stones lying around."
de aici

#22
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Dar coasa batuta pe o bucata de sina, cum era la tara, nu se mai practica ? Posted Image
Ceva pareri legate de forma cozii, toporishca, aveti?
Pe net nu am vazut cozi cum sunt pe la noi.
Care ar fi mai buna?

#23
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Pe bucata de sina prea putin,pe ileu insa...Posted Image
Pareri despre coada numai cine a lucrat cu mai multe feluri.Insa ele depind de tara,
De exemplu vezi aici coasa elvetiana si americana.
Pe de alta parte,e mai usor sa cosesti din cea cu motor,mai putin banii pe amestec.Fizic,este net superioara,nu obosesti asa tare.
Eu am dat si cu cea clasica (nu stiu inca sa ascut pe ileu,caci aia ii o arta ce o inveti din propriile greseli,pentru ca trebuie sa iti faci mana) si am si cu motor,din ceea de bazar,destul de puternica,si,sincer,imi mult mai usor cu cea pe benzina,nu stau atat (nu ii dau cute),nu trebuie batuta (dar trebuie ascutite panzele) si ca si efort fizic e clar.
Insa daca vrei sa ramii cu banii in buzunar,mijlocel ca tras prin inel (si nu de butoi cum zicea un confrate Posted Image),conditie fizica,cu productivitate aproape jumate,si iarba taiata si nu rupta,ramii pe clasica.
Daca ai si multitudine de pietre (mai mari sau mici) dai cu motor cu disc de 40dinti,daca dai cu disc cu 3-4-8 dinti poate ramii tu fara.
Eu tocmai mi-am luat ieri din Huedin (a fost targ saptamanal) coasa clasica si o coasa de 70,mai groasa.Singura problema la cine sa o dau pentru prima bataie (cea mai importanta si cea mai grea).
Scula de mai sus de batut am dat schita la un cumnat sa intrebe la strungar.Ramane de vazut.

Aaaaaa,era sa uit.
Vis-a-vis de coase,citeam anul trecut pe undeva ca coada clasica,ca pe la noi si americani este mai dura,mai "tapana",este pentru brazda de 1,5 max 2m,pe cind cele de forma literei s,mai scurte si cu manere la distanta de coada in sine permit un arc de cerc mai mare,deci productivitate marita,cu coasa reglata "la mare",adica mai lunga de varful degetelor cu o palma buna.(era ceva site englezesc sau american,unde erau comparate cozile drepte si cele s; de google-it dupa termenul scythe)

Edited by alexbjorg, 26 June 2013 - 11:11.


#24
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Ieri am fost la coasa, iarba + buruieni de ajungeau la talie. Cosit pt. curatat/mulci, nu de dat la animale (la ce era pe acolo oricum nu s-ar fi atins nici un animal de ea).
Sunt la inceput cu cositul si desi e obositor (mai ales daca nu stii) imi face placere sa cosesc.
In timp ce coseam, a aparut vecinul, pe parcela lui, cu o coasa pe benzina. La ce galagie face si ce fum lasa in urma mi-am dat seama ca nu o sa dau niciodata banii pe asa ceva.
E o adevarata placere cand cosesti sa auzi cum se taie iarba, pasarelele, mirosul ierbii proaspat taiata ...
Pe duminica vreau sa merg in piata (ocico) sa-mi cumpar o coasa (asta e imprumutata). De batut doar am vazut, nu am incercat pana acum, dar este un inceput pt. orice.
Om vedea unde ajungem.

#25
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
ocico=ocskapiac=piata de vechituri
Mai bine rogi pe cineva sa iti aleaga coasa,ca ii tricky,,,

Edited by alexbjorg, 26 June 2013 - 17:37.


#26
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Posted Image
Sper ca cei care vand sa aibe ceva habar.
Am tot citit si pe aici si pe alte site-uri despre cum sa-ti alegi coasa... acum no fi capat de lume daca pe prima o gresesc Posted Image .
Oricum la cate video-uri m-am uitat, parca am cosit mai bine ieri, incep sa ma obisnuiesc cu miscarea.
Daca azi nu ploua mai vine o tura Posted Image  .

#27
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Daca rezolvi ceva cu ileul sa dai de stire, poate face 2 in loc de una Posted Image

#28
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Bon.Strungarul spuse ca mi-ar face-o dar n-are material (otel).Mai cautam...

#29
ciocaionflorin

ciocaionflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 23.03.2008
sau daca gasiti o firma de la care sa comandam, rugamintea este sa ne-o spuneti si noua.

#30
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Eu am gasit la englezi Posted Image

#31
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010

 alexbjorg, on 29 iunie 2013 - 08:37, said:

Bon.Strungarul spuse ca mi-ar face-o dar n-are material (otel).Mai cautam...

Tabla otel 8 milimetri e ok? Daca da, poate fi taiata de un flex amarat (1000watt, 11 000 r/m & 125mm)?

#32
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010

 fodur, on 17 iulie 2013 - 12:49, said:


Tabla otel 8 milimetri e ok? Daca da, poate fi taiata de un flex amarat (1000watt, 11 000 r/m & 125mm)?
Posted Image
Scuze pentru cifra uriasa, aveam numarul in cap pentru altceva .. cred ca 2-3 mm ajung.

#33
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Salut, intru si eu in discutie. App de pret, o coasa la rusii din piata e 20-30 roni, una de calitate la feronerie e de 10 ori mai scumpa. O coasa buna trebuie sa fie cat mai subtire si din OLC (otel de inalta calitate), pt a taia cu usurinta iarba iar pentru rezistenta are bordura exterioara opusa taisului. Pun si eu 2 poze cu ce am facut treaba vara asta o ¨batrana coasa¨ si o cositoare cu motor termic. Clasica coasa o bat cu ciocanul pe o bila cilindrica de rulment de care am sudat un surub ascutit pt a o infige in pamant sau intr-un butuc de lemn.
Motocositoarea are abia un an, cateodata fac treaba cu ea cateodata nu, conteaza de iarba, dar efortul fizic depus e mult mai mic. Sporul intodeauna e dimineata pana sa se scuture roua, cand da soarele incep tantari si alte insecte sa misune si placerea se transforma in chin, iarba se usuca si fuge pe sub taisul coasei.
Pt o pozitie cat mai corecta cosasul trebuie sa stea drept cu bratul stang lipit de corp, antebratul ridicat aproape de vertical iar miscarea de rotire stanga-dreapta se face din mijloc ajutandu-se si de mana dreapta, ca un dans cu o fata solida:).

App la incepator varful coasei se indoaie usor in sus pt. a nu se infige in pamant.

Attached Files


Edited by IngN, 17 July 2013 - 17:12.


#34
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

 fodur, on 17 iulie 2013 - 14:45, said:

Posted Image
Scuze pentru cifra uriasa, aveam numarul in cap pentru altceva .. cred ca 2-3 mm ajung.
Si mai departe? O sudezi pe restul sculei?Aia ar fi numai ileul,cea pe care culca lama.Si cele 2 "dopuri" cu "buzele" aferente cum faci?
Intreb ca si solutii,nu "de destept".
Sa zicem ca la ileu ar fi ok,Dai gaura,tragi pe "deget",sudezi si rctifici pe strung.Dar la dopuri nu vad cum.Sincer.
Pe de alta parte,am batut si eu coasa,prima oara in viata (batuta cam de 8 ori dintr-o parte si inapoi,deci de 16 ori)si culmea,si taie Posted Image
Ca a iesit un pic valurita,amu' sa avem pardon,dar aia se va "manca" si va disparea.
Cit despre flex si tabla de otel,poate ca ar merge dar mai greut,nu stiu ca nu am incercat asa ceva.

"o bila cilindrica de rulment" ori e bila ori cilindru Posted Image.
Iarba uda de roua e clasa prima Posted Image
La coasa se coseste clasic,cu lama aproape paralel cu solul,sau stilul "cioplit","ciupit",unde duci coasa de la stg-dr in sus,si vii cu ea din fundul gradinii de la luna ca messershmitt-ul in picaj si razi totul in cale (nu deie domnul un ciot ca ramai cu juma' de toporishca in mana,ca mine-am prins o margine de sant ascuns in iarba mare si deasa,toporisca crapata si uscata de frasin,stil normal dar mai in forta ca trebuia batuta,iarba uscata,pe la pranz.

Edited by alexbjorg, 17 July 2013 - 19:12.


#35
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 alexbjorg, on 17 iulie 2013 - 19:12, said:


"o bila cilindrica de rulment" ori e bila ori cilindru Posted Image.

Rola cilindrica de rulment, acu e mai bine:).

Daca face valuri ai batut-o prea lat dar nu-i panica o sa faca surfing lama prin iarba, ca o mica glumita. E mai rau cand crapa ca nu mai taie iarba, o agata, dar e bun cand e hatarare.

#36
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Prima oara in viata mea,( ba sa nu mint,anul trecut am avut o tentativa,si i-am facut vreo 3-4 dinti,si a luat-o cumnatu' s-o repare,de a facut-o joagar,si culmea,si taia),nascut si crescut in betoanele lui ceasca amu-s 40 de ani Posted Image.Hotarare si ambitz Posted Image
Dap, am batut buza de aproape 1 cm Posted Image era si cam groasa in gura,dupa cei vechi in breasla,da' numai de 70 Posted Image.Buna de facut scoala pe ea.
Cumnatu' si acum,la 45,face firez din ea Posted Image.El da cu coltul si intr-o parte,adica oblic,nu paralel cu gura,si ii asa,mai greu,de mana,mocan din varful muntelui
Am inceput pe ileu mic,din cel de 2/3cm,ca altul nu aveam,dar aflai in "traista cosasului" un ileu de 3/4,best of si ciocan cu vidia,din cel cu gura sudata,dar subtire in gura( 2mm).Ma bate gandul sa il rectific sa se poata folosi ca ii deja ruginit,saracul.

Edited by alexbjorg, 17 July 2013 - 19:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate