Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

munka

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
horia25ufc

horia25ufc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.10.2010
caut de lucru in spania, am terminat facultatea de agronomie in timisoara, oare am vreo sansa,?
:thumbup:

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
nu.

#3
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
se scrie munca,nu munka

si nu ai sanse! dute in germania la cules cartofi.

#4
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View Postevon, on 2nd September 2011, 17:24, said:

si nu ai sanse! dute in germania la cules cartofi.

Ar vrea el :))

#5
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
[quote name='evon' date='2nd September 2011, 17:24' post='10373321']
se scrie munca,nu munka

si nu ai sanse! dute in germania la cules cartofi.


Se scrie si "du-te " daca tot vrei sa dai lectii de masterat in limba romana :thumbup:

#6
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Este greu sa gasesti de munca in Spania in acest moment , mai ales ca guvernul a limitat din nou accesul la piata de munca spaniola pentru romani .Asadar daca vei veni aici nu vei avea drept de munca .

Iar vorbind de gramatica , asa cum au spus cei de mai sus , ar trebui sa incerci sa mai studiezi putin , pentru mine cele mai strigatoare greseli , din cele scrise de tine sunt ; scrierea cu minuscule " spania " , " timisoara " .

Edited by teknotronik, 05 September 2011 - 00:40.


#7
horia25ufc

horia25ufc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.10.2010

View Postevon, on 2nd September 2011, 16:24, said:

se scrie munca,nu munka

si nu ai sanse! dute in germania la cules cartofi.
mi se pare mie, sau esti un frustrat care nu a fost capabil sa ia bacalaureatul anul aceasta?......multi dati lectii din fata calculatorului iar in viata reala sunteti egali cu 0, in fine, asta e romanul

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fix asa e romanul. Am terminat o facultate in Romania si vreau sa plec in Spania. Da de ce nu muncesti in Romania ? Spaniolii au si ei absolventii lor care au nevoie de locuri de munca.

#9
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011
lasati omul in pace,a cerut numai cateva informatii despre cum se poate munci in nenorocita aia de peninsula iberica,probabil  nu stie faptul ca studiile din RO nu fac o para chioara acolo,daca doresti iti pot da ceva informatii,intrebarea este:ce meserie stii sa faci cu adevarat?(in afara de studii superioare)

#10
sumicomm

sumicomm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.07.2011
In Spania in momentul de fata este foarte greu sa-ti gasesti de munca. Aici reusesti sa te angajezi doar daca ai cunostinte care sa te ajute sau un noroc foarte mare sa te aleaga pe tine firma spaniola ca roman si nu pe spanioli ori sa sti cum sa-i convingi ca esti mai bun decat toti spaniolii care candideaza cu tine , deci iti spun ca 99% nu ai sanse sa te angajezi de unul singur doar cu un CV in mana si fluturand cu el . Aici suntem vazuti foarte prost ca romani si sansele de reusita in ceva sunt aproape nule.

Toate cele bune.

Edited by sumicomm, 19 October 2011 - 15:56.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Toți românii sunt văzuți prost acolo ?

#12
sumicomm

sumicomm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.07.2011

View PostMembruAnonim, on 19th October 2011, 16:01, said:

Toți românii sunt văzuți prost acolo ?


Spaniolii ii baga pe toti romanii in aceeasi oala , crezi ca fac vreo diferenta?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu cred că da. Tu nu ?

#14
sumicomm

sumicomm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.07.2011
Nu

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ciudat, eu aproape eram convins că știu să facă o diferență între români. Așa mi-au lăsat impresiia. Poate sunt doar buni actori.

#16
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
Suscriu la ce s-a scris: Nu stiu sa faca nici o diferenta sunt niste zdrente pe romaneste :) patronii acum profita de asa zisa criza, si te f*t cum stiu ei mai bine ;)

PS: Daca auziti vreo stire de un bar incendiat in Tenerife, sa stiti ca un roman a facut asta ;) nu de alta, dar nu se mai poate bataia asta de joc . Cat despre sansele de a munci sunt de la 0 in jos: in cel mai bun caz gasesti un patron chipurile de treaba, te sclaviseste, muncesti fara contract, cand ii zici de contract iti zice lasa ca vorbim , acum ai grija de ai clienti afara de exemplu intr-un bar; sau dupa 2 saptamani de munca ii ceri 40 de euro sa platesti o amenda si iti zice ca e criza si tot felul de chestii :) hijos de la gran puta.  Sau prin absurd iti face contract de media-jornada dar tu muncesti 10-12 ore si daca ai pretentii la bani iti zice iote de scrie in contract, plus dezavantajul ca in momentul cand vei cobra paro, de asemenea vei cobra jumatate :) fel si fel de chestii . Oricum, mult succes tuturor.

PS2: teknotronik nu am uitat de favorul care mi l-ai facut, dar inca nu sunt pozitionat de nici o forma ... imi pare rau pentru intarziere

Edited by rob3r7o, 19 October 2011 - 20:06.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă tu ca persoană alegi să lucrezi în astfel de condiții iți bați joc de tine singur...

#18
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postrob3r7o, on 19th October 2011, 20:05, said:

PS2: teknotronik nu am uitat de favorul care mi l-ai facut, dar inca nu sunt pozitionat de nici o forma ... imi pare rau pentru intarziere


Stai linistit , sa fii sanatos si sa-ti ajute Dumnezeu sa gasesti un loc bun de munca .
Nu-ti pierde speranta .
Cat despre spanioli si felul in care se comporta unii dintre ei in aceasta perioada , incearca sa treci peste si sa te gandesti cam cum s-ar purta romanii cu spaniolii daca situatia ar fi fost exact invers , ei sa fie emigranti la noi in tara pe criza asta .
Eu cred ca ar fi mult mai rau pentru ei , noi suntem mai rai , ei inca sunt ingaduitori pot spune , vorbind la general .
Gandeste-te ca sunt peste un milion de familii spaniole in care toti membrii sant in somaj .
Nici lor nu le este usor , si cu atat mai mult le este mai greu cand vad ca multi romani se descurca mai bine ca ei .






View PostMembruAnonim, on 19th October 2011, 21:05, said:

Dacă tu ca persoană alegi să lucrezi în astfel de condiții iți bați joc de tine singur...

Sunt situatii in care nu prea ai de ales , cel putin pe moment , apoi lucrurile se mai schimba .
Atata timp cat cineva munceste in Spania , la ora actuala , nu poate sa spuna nimeni ca-si bate joc de el insusi , indiferent care ar fi conditiile .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate