Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Titlu executoriu fara investire

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Salut! Tocmai mi-a venit prin posta amenda si decizia de suspendare a permisului pt neoprirea la semnalele agentilor de circulatie.
Am o neclaritate: ce inseamna

Quote

Contravenientul....X... are obligatia:
- sa achite, in lei, ....
- sa trimita la unitatea emitenta - Politia Rutiera, cu sediul in Bucuresti, Bd. Logofat Udriste... in termen de 15 zile de la data comunicarii PVCC, documentele care atesta plata amenzii, impreuna cu o copie a prezentei instintari de plata PVCC seria ... neatacat in termen de 15 zile de la data comunicarii, devine, potrivit legii, titlu executoriu fara investire sau alta formalitate din punc de vedere al amenzii.

Eu inteleg ca militia peste o luna, adica dupa 15 zile dupa cele 15 zile cand pot ataca amenda, poate contacta direct un executor judecatoresc, care sa imi execute suma din conturi sau sa imi scoata bunurile la licitate, fara a=si solicita initial datoria in intanta, asa cum fac toti muritorii de rand?
Si acum trebuie sa le duci la sediu si dovada platii amenzii!!! traiasca BOC :thumbup:

Edited by Highlander91, 01 September 2011 - 17:47.


#2
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
In termeni lejeri, da, asta inseamna.

Cu urmatoarele precizari:

1) statul nu contacteaza executori judecatoresti ca "muritorii de rand", ci te executa prin executori fiscali, niste unii din structura ANAF-ului, mai exact a DITL-ului;

2) cand cineva detine impotriva ta un titlu executoriu de drept, acel cineva nu trebuie sa mearga in instanta pentru a-ti solicita datoria, il poate duce direct la un executor;

3) statul nu are aceasta posibilitate pentru ca este divin; sunt multe categorii de acte intre subiecti de drept privat (civili, "muritori de rand") care sunt titluri executorii de drept potrivit legii. Exemple: contractul de imprumut autentificat de un notar public, cecul, biletul la ordin, contractul de leasing, contractul de asistenta juridica pe care-l inchei cu un avocat, factura de energie electrica, si lista continua cu multe altele.

Militia nu va contacta un executor fiscal, ci amenda instituita prin procesul verbal, neatacat in 15 zile, ti se va trece "la impozit", adica iti va aparea la DITL ca obligatie de plata impreuna cu impozitul pe masina, pe imobile etc. Abia cand n-o sa platesti aceste sume vei fi executat de catre DITL prin executorii fiscali.

#3
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

 tchoara, on 1st September 2011, 19:45, said:

Militia nu va contacta un executor fiscal, ci amenda instituita prin procesul verbal, neatacat in 15 zile, ti se va trece "la impozit", adica iti va aparea la DITL ca obligatie de plata impreuna cu impozitul pe masina, pe imobile etc. Abia cand n-o sa platesti aceste sume vei fi executat de catre DITL prin executorii fiscali.
Pai si pana acum trecea la impoziit. Si nu te poate executa statul direct, fara actionarea in instanta. Sunt mai multe termene, ca am mai cumparat chestii executate.
Si daca e cum zici tu, de ce sa ma duc eu atat cu PVCC cat si cu dovada platii amenzi la Udriste? In fine, acum oricum ma duc sa le dau permisul, dar parca vad ca stau la doua cozi ca prostu.

#4
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Da, si pana acum ti le trecea la impozit, dar de data asta s-au gandit sa mentioneze.

Quote

Si nu te poate executa statul direct, fara actionarea in instanta. Sunt mai multe termene, ca am mai cumparat chestii executate.

Nu confunda procedura executarii silite cu procedura recuperarii creantei bugetare. Da, cand se ajunge la executare sunt mai multe termene, in functie de contestatie, in functie de licitatie, insa in procedura se ajunge direct, fara actiune in instanta.

Trebuie sa ajunga dovada platii la Udriste pentru ca Politie si DITL-ul nu au baza de date comuna, si Politia n-are de unde sa stie ca tu ai platit amenda respectiva. Daca nu le tirmiti dovada platii, ei vor inainta documentatia catre DITL cu recomandare de impunere, si pana la urma ajungi la DITL cu chitanta, deci tot trebuie sa dovedesti ca ai platit. Bugetarii nu fac exces de zel sa compare platile facute de tine cu rolul fiscal, n-o sa zica nimeni "stai asa, ca baiatul a platit deja, hai sa nu-l taxam". Tot ce primesc de la Politie, ei baga pe impozit, chiar daca ai platit deja.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate