Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

singapore

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

View Postbalauru69, on 07 octombrie 2014 - 20:09, said:

Inteleg ca a fost open-jaw. Ce layover ai avut?
495-550 Euro mi se pare un pret OK pt SIN. +50 pt. BKK.

3h in Doha si la dus si la intors. Inca n-am avut, peste 10 zile plec.

Edited by George2210, 08 October 2014 - 11:35.


#56
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Georgica ai fost la meci azi? Genie a fost cam praf dar asta nu ii stirbeste deloc din meritele Simonei.

#57
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Salut,

Pe la sfarsitul lunii Noiembrie o sa ajung in Singapore unde o sa stau 3 zile full dupa care ma indrept spre Thailanda.
Am facut o lista a unor chestii pe care as vrea sa le vad si sa le fac in timpul ce-l am de petrecut acolo: vizita la Gradina Botanica - in special expozitia de Orhidee; plimbari in zona Marina Bay Sands - poze la Merlion, Helix Bridge, Gardens by the Bay; poate o tura cu Singapore Flyer; incursiune prin cartierul indienilor la Mustafa; poze si ceva cockatil-uri la 1-Altitude si Ku de Ta; plimbare prin cartierul chinezesc; o vizita la Funan IT Mall; un picnic la Esplanade Roof Garden; o tura cu cable car pana pe muntele Faber; sesiune foto la Marina Bay Sands Light and Water Show si o plimbare pe Orchard.

Ar mai fi Gradina Zoologica si night safari dar parca nu sunt foarte convins. Poate imi impartasiti din experienta voastra daca merita sau nu si daca as avea timp sa fac toate astea in 3 zile.

In ce priveste mancarea, solutia mai ieftina ar fi localurile de pe Smith Street, Cartierul Chiezesc sau Little India.

Bineinteles, de nerefuzat sunt cateva din deliciile locale:
http://ieatishootipo...hawker-edition/

Legat de transport, ma gandeam sa luam un Sigapore Tourist pass pe 3 zile - 20 $. Poate e o solutie mai ieftina decat ez-link card? Bine, la momentul actual nu-mi dau seama daca nu cumva multe din obiective sunt la distanta de mers pe jos.

Ma gandeam sa schimb in dolari americani aici si acolo sa fac din nou schimbul in dolari singaporezi. Cred ca ar fi cea mai avantajoasa optiune. Cam de cati bani credeti ca ar fi nevoie pentru 3 zile de persoana excluzand cazarea?

Multumesc!

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ez link este mai avantajos.
de cati bani e nevoie, nu am de unde sa stiu.Singapore e un oras scump.nu va fi ieftin la Ku de Ta.as recomanda si New Asia Bar la etajul 71 al Swissotel.insa platesti pentru priveliste, evident.
de mancat, pe saturate si la preturi avantajoase.ai o gramada de hawker centers, cred ca Newton e foarte promovat si cunoscut printre turisti.
numai bine.

#59
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View Postmihaigerard, on 06 noiembrie 2014 - 23:25, said:


Ar mai fi Gradina Zoologica si night safari dar parca nu sunt foarte convins. Poate imi impartasiti din experienta voastra daca merita sau nu si daca as avea timp sa fac toate astea in 3 zile.

Ma gandeam sa schimb in dolari americani aici si acolo sa fac din nou schimbul in dolari singaporezi. Cred ca ar fi cea mai avantajoasa optiune. Cam de cati bani credeti ca ar fi nevoie pentru 3 zile de persoana excluzand cazarea?

Multumesc!

Gradina Zoologica si Parcul de Pasari Jurong n-ar trebui ratate, dupa parerea mea. Daca n-ai timp de amandoua, mergi macar la gradina zoologica! Eu n-am fost la Night Safari, asa ca n-as sti sa-ti spun cum e, dar am petrecut vreo 5-6 ore ziua si as mai fi stat.
EZ Link card e mai convenabil.
Cea mai ok optiune in ceea ce priveste banii e sa sa scoti acolo de pe card si, eventual, sa ai cateva sute de dolari la tine pentru situatii de forta majora.

Distractie placuta!

#60
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postbrixie, on 10 noiembrie 2014 - 10:58, said:

Gradina Zoologica si Parcul de Pasari Jurong n-ar trebui ratate, dupa parerea mea. Daca n-ai timp de amandoua, mergi macar la gradina zoologica! Eu n-am fost la Night Safari, asa ca n-as sti sa-ti spun cum e, dar am petrecut vreo 5-6 ore ziua si as mai fi stat.
EZ Link card e mai convenabil.
Cea mai ok optiune in ceea ce priveste banii e sa sa scoti acolo de pe card si, eventual, sa ai cateva sute de dolari la tine pentru situatii de forta majora.

Distractie placuta!

Multumesc!
Problema cu scoaterea de bani de pe card acolo e ca eu am cont la ING si astia ma taxeaza de ma ususca daca nu scot bani in UE.

#61
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Offtopic...Nu stiu ce card ai tu la ING si ce legatura are cu scoaterea de bani in bancomate din UE, insa la cardurile pe care le folosesc eu de la ING (Visa/MC in lei si euro) comisionul de retragere la bancomate in strainatate (deci nici o legatura cu UE...tu ai preturi preferentiale in UE?) este de 2.5 euro+1% din suma pt contul in euro respectiv 10 lei + 1% pt lei. Folosesc varianta asta de vreo 6-7 ani in multe parti din lume, deci poate ar fi bine sa te interesezi exact de conditii, la schimbul valutar din lei in euro/$ si apoi din Euro/$ in moneda locala pierzi undeva la 4% + risc de tepe...
Despre gradina zoologica din Singapore, poate e preferinta de gusturi insa din punctul meu de vedere merita doar daca te duci cu copii, in rest e foarte bine organizata, etc insa tot o gradina zoologica e, pana la urma. Night Safari mi s-a parut o pierdere de vreme, vezi niste animale care au niste reflectoare pe ele, animale care evident dorm sau sunt inerte, ca doar nu-s in savana sa vaneze... Treaba se schimba daca ai copii dupa tine, banuiesc. In schimb  gradina de orhidee e o chestie deosebita, chiar daca nu te dai in vant dupa flori.

#62
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Mie mi-a placut la gradina zoologica foarte mult si n-am copii; chiar o recomand si adultilor. :)

#63
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

View Postmihaigerard, on 06 noiembrie 2014 - 23:25, said:

Ar mai fi Gradina Zoologica si night safari dar parca nu sunt foarte convins. Poate imi impartasiti din experienta voastra daca merita sau nu si daca as avea timp sa fac toate astea in 3 zile.
Gradina Zoologica nu m-a dat pe spate. Daca ai vazut deja o alta gradina zoologica decenta(ex. Praga), e cam acelasi lucru. E interesant, dar nu e cea mai cea din lume.
In schimb Gradina Botanica(+orhidee) si Gardens by the Bay(mai ales noaptea) sunt foarte frumoase.

Prefer sa schimb bani la case de schimb, in tara schimbi in valuta la cursul BNR in general, iar acolo nu pierzi mult. Cu cardul insa, pe langa comisioanele oficiale pierzi si la schimbul valutar leu- euro + euro - moneda locala care se face la cursul bancii si e foarte nefavorabil.

View Postrazvanait99, on 20 octombrie 2014 - 20:00, said:

Georgica ai fost la meci azi? Genie a fost cam praf dar asta nu ii stirbeste deloc din meritele Simonei.
Am fost la meciul cu Genie si la cel cu Serena din grupe care a fost fix de ziua mea Posted Image

Edited by George2210, 10 November 2014 - 11:48.


#64
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postalexxxxx, on 10 noiembrie 2014 - 11:29, said:

Offtopic...Nu stiu ce card ai tu la ING si ce legatura are cu scoaterea de bani in bancomate din UE, insa la cardurile pe care le folosesc eu de la ING (Visa/MC in lei si euro) comisionul de retragere la bancomate in strainatate (deci nici o legatura cu UE...tu ai preturi preferentiale in UE?) este de 2.5 euro+1% din suma pt contul in euro respectiv 10 lei + 1% pt lei. Folosesc varianta asta de vreo 6-7 ani in multe parti din lume, deci poate ar fi bine sa te interesezi exact de conditii, la schimbul valutar din lei in euro/$ si apoi din Euro/$ in moneda locala pierzi undeva la 4% + risc de tepe...
Despre gradina zoologica din Singapore, poate e preferinta de gusturi insa din punctul meu de vedere merita doar daca te duci cu copii, in rest e foarte bine organizata, etc insa tot o gradina zoologica e, pana la urma. Night Safari mi s-a parut o pierdere de vreme, vezi niste animale care au niste reflectoare pe ele, animale care evident dorm sau sunt inerte, ca doar nu-s in savana sa vaneze... Treaba se schimba daca ai copii dupa tine, banuiesc. In schimb  gradina de orhidee e o chestie deosebita, chiar daca nu te dai in vant dupa flori.

Scuze, cred ca am confundat putin. Totusi, daca imi aduc bine aminte, era vorba de un comision suplimentar pe care il lua ING-ul la conversia valutara daca nu scoteai euro. S-ar putea sa ma insel sau sa se fi renuntat la treaba asta. Dar stiu ca am primit o data o notificare de la ei pe aceasta tema.

View PostGeorge2210, on 10 noiembrie 2014 - 11:47, said:

Gradina Zoologica nu m-a dat pe spate. Daca ai vazut deja o alta gradina zoologica decenta(ex. Praga), e cam acelasi lucru. E interesant, dar nu e cea mai cea din lume.
In schimb Gradina Botanica(+orhidee) si Gardens by the Bay(mai ales noaptea) sunt foarte frumoase.

Prefer sa schimb bani la case de schimb, in tara schimbi in valuta la cursul BNR in general, iar acolo nu pierzi mult. Cu cardul insa, pe langa comisioanele oficiale pierzi si la schimbul valutar leu- euro + euro - moneda locala care se face la cursul bancii si e foarte nefavorabil.


Pe cea din Praga am vazut-o. Deci s-ar putea sa zic pas. :)

Casele de schimb sunt mai avantajoase decat bancile? Banuiesc ca sunt mai sigure decat la noi.

Edited by mihaigerard, 10 November 2014 - 12:00.


#65
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
daca mergi mult cu  transportul in comun, Singapore Tourist pass ramane cel mai convenabil pentru ca ai acces nelimitat pe aproape toate  mijloacele de transport . Cu EZ link card trebuie sa platesti fiecare cursa .
NIci pe mine nu m-a dat pe spate Singapore Zoo, asta dupa ce am vazut acum doi ani Bioparcul din Valencia care este mult mai frumos si mai diversificat. Little India as lasa la urma, daca o sa mai ramana timp .... nu e cine stie ce de vazut.  Orchid Garden e minunata, Gardens By The Bay, Marina Bay, zona CBD , Sentosa Island cu Universal Studios .
  Eu marea majoriatate a platilor, le-am facut cu cardul de la Transilvania (comision zero pentru plata la POS, 2.5 lei + 2% din suma extrasa de la ATM )

Pentru o vedere spectaculoasa o orasului pe timp de zi dar si de noapte, poti incerca 1 Altitude bar din zona Marina Bay (vezi foto )

Attached Files


Edited by mccrya, 10 November 2014 - 20:23.


#66
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

View Postmihaigerard, on 10 noiembrie 2014 - 12:02, said:


Casele de schimb sunt mai avantajoase decat bancile? Banuiesc ca sunt mai sigure decat la noi.
Nu stiu cum e cu bancile, eu folosesc oriunde case de schimb. Intrebi inainte daca au comision ca sa fii sigur.

#67
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostGeorge2210, on 10 noiembrie 2014 - 11:47, said:

. Daca ai vazut deja o alta gradina zoologica decenta(ex. Praga), e cam acelasi lucru.

View Postmihaigerard, on 10 noiembrie 2014 - 12:02, said:

Pe cea din Praga am vazut-o. Deci s-ar putea sa zic pas. Posted Image

Nu se compara nici macar din avion Zoo Singapore cu Zoo Praga

#68
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostOctavian_SK, on 09 ianuarie 2015 - 13:56, said:





Nu se compara nici macar din avion Zoo Singapore cu Zoo Praga

Dupa ce vezi fauna din Masai Mara, Serengeti sau Kruger, Singapore Zoo e un esec total, la fel ca si pseudo night safari-ul.

#69
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postrazvanait99, on 10 ianuarie 2015 - 18:20, said:

Singapore Zoo e un esec total,
Yah, sure :) si saracii aia de stau la coada la bilete /taxiuri cu orele habar n-au de asta Posted Image

#70
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
in comparatie cu bioparcul din Valencia, zoo Singapore este sub cu mult....atat la diversitatea faunei dar mai ales la amenajarea zonelor pentru animale . In schimb, gradina de orhidee nu trebuie ratata :)

Edited by mccrya, 11 January 2015 - 19:19.


#71
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostOctavian_SK, on 10 ianuarie 2015 - 19:59, said:


Yah, sure :) si saracii aia de stau la coada la bilete /taxiuri cu orele habar n-au de asta Posted Image

Cei care din varii motive nu pot avea o vacanta in savana se multumesc cu gradina zoologica din Singapore. Eu prefer sa vad animalele in mediul lor natural, sa le vad cum vaneaza, cum au grija de odraslele lor si cum zburda pe teritorii de zeci de kmp.

#72
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Diferenta fiind ca in savana ai doar animale care traiesc... in savana. La zoo ai posibilitatea sa vezi specii din mai multe zone geografice.
Oricum cred ca e destul off topic aici. Fiecare are gusturile lui si e liber sa aleaga ca i se potriveste.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate