Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Andorra

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
As dori sa aflu diverse chestiuni legate de acest stat: nivel de trai, salariul mediu, chiriile.

multumiri anticipate

#2
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009
Populatia: 82.000(2007)
Varsta media: 41,5 ani
Rata somajului 0%
Oamenii din Andorra ocupa locul doi ca speranta de viata - 82 ani.
915.20 euro (salariul MINIM cica)
Nivelul de trai nu l-am gasit insa scrie ca e foarte foarte bun.
Chirie: 7.27€/m2
In functie de asta,fa-ti si tu o idee.



Capitala
Andorra La Vella

Presedinte
Nicolas SARKOZY si Episcopul Joan Enric VIVES i SICILIA

Forma de guvernare
Democratie parlamentara (din Martie 1993) dar isi pastreaza coprincipi ca presedinti ; presedintele Frantei iar celalalt este episcopul de Urgel (Spania), ambii sunt representati local de alti coprincipi. Consiliul general unicameral contine 28 de scaune alese prin vot popular pe o perioada de patru ani.

#3
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View PostAndrey77, on 26th August 2011, 14:15, said:

Populatia: 82.000(2007)
Varsta media: 41,5 ani
Rata somajului 0%
Oamenii din Andorra ocupa locul doi ca speranta de viata - 82 ani.
915.20 euro (salariul MINIM cica)
Nivelul de trai nu l-am gasit insa scrie ca e foarte foarte bun.
Chirie: 7.27€/m2
In functie de asta,fa-ti si tu o idee.



Capitala
Andorra La Vella

Presedinte
Nicolas SARKOZY si Episcopul Joan Enric VIVES i SICILIA

Forma de guvernare
Democratie parlamentara (din Martie 1993) dar isi pastreaza coprincipi ca presedinti ; presedintele Frantei iar celalalt este episcopul de Urgel (Spania), ambii sunt representati local de alti coprincipi. Consiliul general unicameral contine 28 de scaune alese prin vot popular pe o perioada de patru ani.
eeeii, asa m-ai ajutat....

astea le stiam si eu de pe wikipedia. altceva ? ceva concret ?

#4
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007
O tarisoara mica cocotata in virful muntilor ,au vama cu francezi la 2400 m(Pas de la Casa)sint destui romani la munca acolo ,de munca gasesti sezonier la statiunile de schi sau tot timpul anului in Andorra la Vella care e capitala munca cred ca ai gasi in constructii sau la magazine care sint deschise 7 zile din 7 tot anul.Chiriile sint mai scumpe ca in Spania da pe goagal Alquiler Pisos Andorra limba de baza e catalana ca si in Barcelona si Costa Brava insa la magazine si hoteluri vorbesc si spaniola, franceza, engleza.Daca intri cu masina sa te asiguri ca ai RCA deoarece daca ai un accident fara RCA masina se confisca ,Preturile sint cam cu 10-20 la suta mai mici ca in Spania si Franta din cauza ca nu au taxe (la carburanti ,tigari si alcool poate si 30 la suta mai mici).Sa pastrezi chitantele daca cumperi ceva acolo si iesi din tara deoarece cu masina romaneasca o sa fii oprit si posibil sa iti ceara chitantele .

#5
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postconrad1, on 18th September 2011, 11:58, said:

O tarisoara mica cocotata in virful muntilor ,au vama cu francezi la 2400 m(Pas de la Casa)sint destui romani la munca acolo ,de munca gasesti sezonier la statiunile de schi sau tot timpul anului in Andorra la Vella care e capitala munca cred ca ai gasi in constructii sau la magazine care sint deschise 7 zile din 7 tot anul.Chiriile sint mai scumpe ca in Spania da pe goagal Alquiler Pisos Andorra limba de baza e catalana ca si in Barcelona si Costa Brava insa la magazine si hoteluri vorbesc si spaniola, franceza, engleza.Daca intri cu masina sa te asiguri ca ai RCA deoarece daca ai un accident fara RCA masina se confisca ,Preturile sint cam cu 10-20 la suta mai mici ca in Spania si Franta din cauza ca nu au taxe (la carburanti ,tigari si alcool poate si 30 la suta mai mici).Sa pastrezi chitantele daca cumperi ceva acolo si iesi din tara deoarece cu masina romaneasca o sa fii oprit si posibil sa iti ceara chitantele .
cred ca in vacanta de iarna cand venim spre casa, o sa dam o tura prin Andorra, sa facem un popas. Asa cred ca o sa-mi fac mai usor o idee cat de cat despre ce si cum. multumesc de raspuns

Edited by red-rose, 20 September 2011 - 09:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate