Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

(ralsera) Casuta Bragadiru(p+m)

- - - - -
  • Please log in to reply
603 replies to this topic

#1
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
M-am hotarat si eu cu greu sa incep sa scriu in jurnalul de casa. Nu ma  pricep foarte bine, sunt inca in stadiul de documentare , dar sper sa-mi corectati prostiile pe care le voi scrie.
O sa trec peste prima faza , cea cu umblatul dupa avize , Vali in jurnalul sau a dat aproape toate detaliile .
Terenul este mic , 200 mp, casa este si ea mica 120 mp, p +m , pentru doua persoane.
Mai avem de intarusat terenul , saptamana viitoare depunem de autorizatie.
Ieri am facut un prim pas , ne-am facut fantana . A fost la panza a 2-a , la 30 m , cu tub albastru.
Am citit- primit o groaza de informatii legate de sapat , pus plase, margaritar. Cel care mi-a facut fantana mi-a spus ca nu mai e nevoie sa pun plase peste filtrul screen ca are fanta foarte mica , de 0.5 si risca sa scada debitul
Nici margaritar nu a pus, a zis ca apa s-a limpezit foarte repede si nu mai este nevoie. Sper ca totul a fost facut cum trebuie .
As avea cateva intrebari legate de costul materialelor. Cat cat ar costa mp pentru casa la rosu , mai putin acoperis si geamuri?  Am vrea sa folosim materiale bune : ciment de la betoniera , fier romanesc, caramida porotherm.
O sa incerc sa incarc putin mai tarziu si proiectul casei.
Le multumesc anticipat celor care  imi vor raspunde.

Edited by ralsera, 25 August 2011 - 10:16.


#2
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Buna,

AI facut cumva analizele la apa?
Si eu am casa in Bragadiru, dar inca nu am sapat pentru put. As fi dorit sa stiu daca este mai buna apa din panza a doua decat in prima.

Ca si costuri, P+M te va duce undeva la 140 euro/mp cu materiale de calitate.

Pe mine P+1+pod ma duce undeva in 160.

#3
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Ieri am facut fantana , o sa facem si analiza la apa saptamanile viitoare.
Cei din spatele meu au putul la 12 m si muncitorii care lucreaza beau apa de acolo de peste 1 an .
Cand spui 140 euro te referi doar la costul materialelor fara manopera ?

#4
madvet

madvet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 10.02.2002
.....cat a costat fantana ?
ce fel de pompa ?
multumesc !

#5
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
A fost 130 lei/m , adica 3900 lei pentru 30 m
Pompa inca nu ne-am luat

#6
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Astia 140 euro ar trebui sa includa si manopera. Citeste jurnalele de pe forum si o sa-ti faci o idee.

#7
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Merci pentru raspuns.  Am citit cateva jurnale dar o sa incerc sa citesc mai mult .

#8
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 ralsera, on 25th August 2011, 10:05, said:

...Nici margaritar nu a pus, a zis ca apa s-a limpezit foarte repede si nu mai este nevoie...
Nu te mai increde in chestii de genul celei de mai sus. Daca tu asa vrei, asa sa faca, nu de alta dar cel care scoate bani din buzunar esti tu iar acel margaritar sa fii sigura ca a fost platit cu varf si indesat de tine.

Fii mai exigenta cu meseriasii, in rest succes. 

 

 ralsera, on 25th August 2011, 10:49, said:

...Pompa inca nu ne-am luat
Aici pot sa iti spun cazul meu, am cumparat cea mai ieftina pompa din Obor de la taraba de la nenea Astru si merge de bubuie dupa 2 ani

Edited by Insurer, 25 August 2011 - 11:59.


#9
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Atentie!! E-coli n-are miros si nici culoare. Din cite stiu pe barbati nu prea ii deranjeaza (se poate sa ma insel). Nu faceti probe de apa mai devreme de 100mc scosi din put. N-ar strica si niste var nestins aruncat acolo. Si eu tot in Bragadiru am construit si daca ar fi dupa mine cel putin un vecin ar trebui sa stea la "racoare" ceva ani pentru ca "face ceva" in apa pe care alti oameni o beau.

#10
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Azi am avut mari probleme cu vecinii care au sapat  pentru fosa exact pe limita de proprietate , ba chiar au sapat si pe terenul meu .
Am fost la primarie la urbanism si am depus o sesizare , au venit cei de acolo si vecinii au primit un fel de mustrare verbala. Am cerut si eu sa vad proiectul vecinului pentru ca din cate imi aminteam nu era langa casa mea dar arhitectul a refuzat sa mi-l arate spunand sa fac alta sesizare prin care sa solicit documentul
Am facut si a doua sesizare si cei de la urbanism si-au amintit brusc ca vecina avea fosa la 40 cm fata de limita de proprietate .
Am vrut sa le las o copie  la cartea de identitate sa-mi trimita raspunsul la sesizare fara sa existe dubii in privinta adresei dar mi s-a spus ca raspunsul atat ptr mine, cat si ptr vecina este verbal , urmand ca vecina sa-l sune la receptia fosei.
Cu toate ca in proiect e trecuta mini statie de epurare si ei isi faceau fosa cei de la urbanism nu au spus nimic .
A mai avut cineva probleme de acest gen? Nu mi s-a parut deloc normala atitudinea, ptr ca acum nu-mi ramane decat sa merg zilnic acolo sa vad daca o respecte retragerea aceea de 40 cm.
O alta problema ar fi ca trebuie sa urmaresc daca isi pune ciment jos la fosa . Un vecin spunea ca mai multe persoane din zona au turnat un strat subtire, au facut receptia , apoi l-au spart .
Complicat avand in vedere ca nici nu ne-am apucat de constructie  :(

Edited by ralsera, 06 September 2011 - 21:49.


#11
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Raspuns verbal nu cred ca exista trecut undeva in legislatie la modalitati de comunicare cu institutiile oficiale ale statului, locale sau centrale. Stai pe capul lor, eventual cauta sa discuti cu un avocat (poti cere o ora de consultanta, ca nu costa o avere) si te va invata ce sa spui cand vorbesti cu ei. Eu am impresia ca ceva dubios este acolo.

#12
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 ralsera, on 6th September 2011, 21:38, said:

Daca cele doua sesizari au fost facute verbal de tine tocmai de aceea ti-au raspuns la fel, doar ca sa iti inchida gura. Ia sa pui mana pe un pix si o foie sa o lasi colo la registratura cu numar si tot ce trebuie sa vedem daca mai raspund tot asa.

Acum insa trebuie sa fii constient ca ti-ai batut cuie in talpa. In momentul in care te vei apuca de constructie vei avea numai reclamatii din partea vecinului pentru cele mai aberante motive. Sfatul meu este ca inainte de toate sa te imprietenesti cu vecinii pt ca altfel va veti certa ca chiorii toata viata si nu vreau in cartier la noi sa apara DDTV-u`  :naughty: .

Edited by Insurer, 07 September 2011 - 07:14.


#13
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
:nonobad:
Saluta-ti vecinii, ajuta-i daca cer asta, decent...in rest, consulta un... avocat, pt a stii ce trebuie facut.
Ai scris catre Urbanism, nu?
Trebuia sa-ti raspunda in scris in max 30 zile.

#14
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Sesizarile au fost scrise. Exista pe  undeva stipulata vreo distanta la care iti poti pune fosa fata de limita de proprietate ?
E adevarat ca nu e bine sa te certi cu vecinii dar trebuie sa respectam si niste reguli de bun simt

#15
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Dupa mintea mea, e tot constructie si trebuie sa pastreze (conform codului civil) 0,9, distanta fata de limita de proprietate.

#16
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 22.06.2004
au venit cei de la primarie pana la urma si au pus o sa se retraga 40 cm. daca se retragea de la inceput 15 cm macar nu mai iesea rahatul asta. dar asa este cu oamenii. e bine ca s a rezolvat provlema pana la urma

#17
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 22.06.2004
se pare ca au gasit constructor cumnateii mei. in jur de 17000 de euro casa la rosu 120 mp cu tot cu materiale, casa fiind pe cadre. 140 de euro/mp zic ca este un pret bun mai ales ca ei au doar 13000 din cei 17000 si constructorul a acceptat sa termine casa la rosu pe banii lui si diferenta sa fie platita dupa ce o termina de facut. sa le fie cu noroc si sa-i vad cat mai repede mutati in casa noua

edit: cred ca de saptamana viitoare incep sapaturile

Edited by conu71, 20 September 2011 - 17:37.


#18
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Am si eu 3 intrebari :D
1. E mai ieftina pe cadre?
2. Are etaj? Se pare ca nu, daca fac o simpla impartire :)
3. Construieste cu firma?
Multa bafta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate