Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(ralsera) Casuta Bragadiru(p+m)

- - - - -
  • Please log in to reply
603 replies to this topic

#19
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postginaro, on 21st September 2011, 17:14, said:

Am si eu 3 intrebari :D
1. E mai ieftina pe cadre?
2. Are etaj? Se pare ca nu, daca fac o simpla impartire :)
3. Construieste cu firma?
Multa bafta!


1 nu
2 da, 60mp parter, restul etaj. m-am exprimat eu gresit
3 nu

#20
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
news?
:)

#21
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
O sa ne apucam saptamana viitoare . Sambata as vrea sa ma intalnesc cu constructorul sa cumparam fierul.
Cum deosebesc fierul romanesc de celelalte? Citisem in cateva jurnale ca deosebirea se face prin striatii , iar in altele ca deja toate tipurile de fier arata la fel.
Nu ma pricep absolut deloc . Ce acte trebuie sa primesc la achizitie? Trebuie sa aiba eticheta , sa mi se dea un certificat de calitate?
Stie cineva cat costa o analiza la laborator si cat dureaza ? Ma gandesc ca asta e cea mai sigura metoda. Din cate am inteles depozitul de unde o sa cumparam este in Branesti . A cumparat cineva din zona?

#22
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Nu am apucat sa mai facem nimic toamna trecuta. Autorizatia a  aparut cam greu , asa ca am renuntat , gandindu-ne ca o sa ne fie mai bine in primavara.
Acum autorizatia e gata , am vorbit cu cateva firme , ofertele pentru manopera au fost in jur de 5000 de euro - am preferat sa ne ocupam noi de materiale.
Nu prea ne pricepem  , dar am zis ca o sa invatam din mers . Am vrea sa optam pentru o firma - tata si fiu- recomandati de un prieten care si-a facut cu ei casa acum doi ani si a fost foarte multumit.
Pretul este de 5200 euro ( ne asigura in acest pret paza si manopera la tencuiala interioara este bonus).
Am atasat si proiectul. Ceva sugestii inainte de a bate palma? va multumesc

Attached Files



#23
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012

View Postralsera, on 30th March 2012, 16:58, said:

Nu am apucat sa mai facem nimic toamna trecuta. Autorizatia a  aparut cam greu , asa ca am renuntat , gandindu-ne ca o sa ne fie mai bine in primavara.
Acum autorizatia e gata , am vorbit cu cateva firme , ofertele pentru manopera au fost in jur de 5000 de euro - am preferat sa ne ocupam noi de materiale.
Nu prea ne pricepem  , dar am zis ca o sa invatam din mers . Am vrea sa optam pentru o firma - tata si fiu- recomandati de un prieten care si-a facut cu ei casa acum doi ani si a fost foarte multumit.
Pretul este de 5200 euro ( ne asigura in acest pret paza si manopera la tencuiala interioara este bonus).
Am atasat si proiectul. Ceva sugestii inainte de a bate palma? va multumesc

Pretul sa zicem ca e bunicel.  
Buna treaba cu paza.Eu am platit anul trecut 30 ron/noapte.
Cam ciudat bonusul (manopera la tencuiala interioara)
In rest.......spor la treaba!

#24
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
De ce ti se pare ciudat ? Din cate am inteles eu , a vrut sa demonstreze ca zidurile vor fi drepte si tencuirea o sa fie fara probleme . Ma gandesc ca prin asta a vrut sa-si asigure si continuitatea lucrarii , pentru ca trebuie sa-i achit mai intai instalatia electrica .


View Postdoruvacarenco, on 30th March 2012, 22:54, said:

Buna treaba cu paza.Eu am platit anul trecut 30 ron/noapte.
Nu te-am intrebat cum procedai cu paznicul . Ii faceai un stoc seara si dimineata verificai ? Cred ca asta o sa fie cam greu , avand in vedere ca locuim in Titan , terenul e la Bragadiru si ziua de lucru o sa inceapa probabil la 7

#25
gabiy74

gabiy74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 24.03.2011

View Postralsera, on 30th March 2012, 16:58, said:

Nu am apucat sa mai facem nimic toamna trecuta. Autorizatia a  aparut cam greu , asa ca am renuntat , gandindu-ne ca o sa ne fie mai bine in primavara.
Acum autorizatia e gata , am vorbit cu cateva firme , ofertele pentru manopera au fost in jur de 5000 de euro - am preferat sa ne ocupam noi de materiale.
Nu prea ne pricepem  , dar am zis ca o sa invatam din mers . Am vrea sa optam pentru o firma - tata si fiu- recomandati de un prieten care si-a facut cu ei casa acum doi ani si a fost foarte multumit.
Pretul este de 5200 euro ( ne asigura in acest pret paza si manopera la tencuiala interioara este bonus).
Am atasat si proiectul. Ceva sugestii inainte de a bate palma? va multumesc



avem acelasi structurist :peacefingers:

#26
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012

View Postralsera, on 30th March 2012, 23:38, said:

De ce ti se pare ciudat ? Din cate am inteles eu , a vrut sa demonstreze ca zidurile vor fi drepte si tencuirea o sa fie fara probleme . Ma gandesc ca prin asta a vrut sa-si asigure si continuitatea lucrarii , pentru ca trebuie sa-i achit mai intai instalatia electrica .



Nu te-am intrebat cum procedai cu paznicul . Ii faceai un stoc seara si dimineata verificai ? Cred ca asta o sa fie cam greu , avand in vedere ca locuim in Titan , terenul e la Bragadiru si ziua de lucru o sa inceapa probabil la 7

1. Ciudat pentru ca mi se pare un pic cam mare bonusul.
2. Paznicul era un prieten de familie si am beneficiat de ajutorul lui contra acelei sume "modice". Ca sfaturi: pune constructorul sa lege cu sarma groasa fierul beton,
    cheresteaua "impachetata",etc.....seara preda totul paznicului,iar dimineata contoleaza daca s-a umblat la "semnele" lasate de el. Eventual avertizeaza paznicul
    sa nu controleze decat cu privirea. Suces! :peacefingers:

#27
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006

View Postgabiy74, on 31st March 2012, 09:16, said:

avem acelasi structurist :peacefingers:
Ai construit ? A fost totul ok ? Nu l-am cunoscut personal, doar prin intermediul arhitectei

Pentru doruvacarenco : multumesc pentru sfaturi , speram sa ne descurcam

#28
gabiy74

gabiy74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 24.03.2011
[quote name='ralsera' date='31st March 2012, 21:42' post='11307184']
Ai construit ? A fost totul ok ? Nu l-am cunoscut personal, doar prin intermediul arhitectei


Nu,incep dupa Paste. E un baiat ok,poti sa vorbesti cu el oricand,raspunde la telefon si te lamureste.Sper s-o tina la fel si cand incepem. Bafta!

#29
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Merci, si tie
O recomandare pentru un diriginte de santier ? As prefera pe cineva care sa-si faca treaba

#30
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
A luat cineva materiale de la Dumiserv din zona Bragadiru?
Pentru betoane am gasit pe net Heracles Agregate la 170 lei B150. COnstructorul mi-a recomandat RaiBetoane (parca) unde B150 este 200 lei .
Cica e de calitate . Conteaza asa mult calitatea la betonul mort ?

#31
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
prima zi(10 ore intre poze):

Attached Files



#32
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

View Postconu71, on 4th April 2012, 20:44, said:

prima zi(10 ore intre poze):
lol ti se pare ca au facut mult intr-o zi?  :thumbup:
cel din usa taia frunza la caini? :kisstogether:
P.S. coane se poate considera asta mail ,poate veniti si voi la niste reglaje ca la masuratori cand a fost vorba de bani mama ce mai veneati!:))

#33
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Astazi am umblat mai mult dupa materiale . Am gasit fier romanesc cu 3.2 lei  , cherestea cu 480 lei , cuie si sarma cu 4.5 lei .
Am sunat la Damila(am vazut o recomandare aici pe forum ) dar nu aveau decat fier amestecat (romanesc-bulgaresc-grecesc, spun ei ) cu 3.16 lei, cherestea deloc, cuie si sarma cu 5 lei
Am vazut o recomandare pentru cherestea de la moldoveanca(cred ca am nimerit si acolo era o domnisoara care vb muldoveneste )
Cheresteaua era 500 lei . M-au intrebat daca am firma, am spus ca da, crezand ca sunt ceva facilitati ptr ca vanzarea de cherestea e scutita de tva si ma gnadeam ca luand pe firma nu mai platesc tva, dar mi-au zis ca nu - daca vreau factura se mai plateste 50 de lei in plus ptr intocmire acte.
Al treilea depozit a fost Doremit . Aici mergeai , dadeai comanda, plateai tot si iti aducea materialele zilele urmatoare . Preturile erau relativ ok, pentru reduceri  trebuia sa platesti toate materialele in avans . Nu mi-au zis cat era reducerea , dar mi s-a parut cam aiurea sistemul asta cu dat toti banii inainte.
Pana la urma am ales Dumi Serv, e sub pod , pareau mai normali , cu preturi ok , transport si descarcare inclusa , in plus platesti marfa , incarci camionul si ai plecat , nu trebuie sa le lasi banii in avans.
La betoane alta nebunie , ei dau preturi fara factura , fara pompa , fara fara
Betoniera din Bragadiru nu avea ciment si nici nu stiau cand o sa aduca
La Heracles Agregate de care am intrebat rar raspunde cineva la telefon . Pretul nu este 170 de lei cat scria pe site , ci 185 - fara tva , fara pompa. Pompa mai costa 350 lei + tva .
Am ales Rai Betoane la un pret de 190+tva , cu tot cu pompa .
Muncitorii nu au facut decat baraca , au lasat un paznic , urmeaza ca maine sa faca santurile si vineri dimineata sa turnam cimentul
Am gasit si diriginte de santier - un domn extrem de simpatic , mai in varsta , a venit azi si a vorbit cu constructorul , l-a repezit din prima si i-a spus ca maine seara o sa fie din nou  acolo sa vada daca a sapat santurile drepte . Sper sa se tina de treaba , la prima vedere mi-a placut .
Poze nu am apucat sa fac , nu aveam de pozat decat baraca , dar incepand de maine o sa fac  zilnic

Edited by ralsera, 04 April 2012 - 20:15.


#34
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postm_mosu, on 4th April 2012, 19:53, said:

lol ti se pare ca au facut mult intr-o zi?  :thumbup:


am zis eu ca mi se pare mult? au venit pe la 11 cred:))))))) eu doar am pus poze

maine vezi ca te sun sa rezolvam cu reglajul. nu mi mai raspunde aici ca o poluam pe cumnatica

#35
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
ziua 2:

Attached Files



#36
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
In sfarsit primele poze si prima zi de munca .Maine dimineata la 7 vom turna betonul

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate