Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cultura ECO/BIO in SERA - sfaturi de constructii pentru sere

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Va salut,
Vad ca sunt mai multe subiecte dar toate sunt deviate ....

Propun sa discutam doar despre CULTIVAREA DE PRODUSE in spatii protejate dar tratamentele sa fie exclusiv ECO.
Rugam pe cei care au experienta ( au testat) sa ne impartaseasca si celorlalti.
Va rog nu postati "pe langa" . Am dori cat mai mutle safturi si de asemenea idei si solutii pentru constructia de solarii.

Cu stima,
Danny

#2
cidru

cidru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.02.2011

View Postrodanny, on 24th August 2011, 09:46, said:

Va salut,
Vad ca sunt mai multe subiecte dar toate sunt deviate ....

Propun sa discutam doar despre CULTIVAREA DE PRODUSE in spatii protejate dar tratamentele sa fie exclusiv ECO.
Rugam pe cei care au experienta ( au testat) sa ne impartaseasca si celorlalti.
Va rog nu postati "pe langa" . Am dori cat mai mutle safturi si de asemenea idei si solutii pentru constructia de solarii.

Cu stima,
Danny

Salutare,
Anul acesta am încercat eu așa ceva într-un solar de doar 50 mp. Am folosit doar zeamă de urzică pentru prevenirea bolilor și întărirea plantelor iar ca îngrășământ doar zeamă de găinaț. Apa de irigat am avut grijă să nu fie rece și să stea cel puțin 24 ore într-un butoi descoperit. Rezultatele au fost foarte bune, plantele sau dezvoltat foarte bine, nu au avut nici o boală, recolte bogate și se pare că voi mai mânca roșii din solar încă vreo lună. Deci se poate și fără chimicale.  :rolleyes:

#3
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
La capitolul realizari pe 2011 avem un solar de 10mp cultura de rosii ECO ( doar balegar in primavara si teren neutilizat cu ingrasamint in ultimii 20 de ani ). Cam 55 de fire si productie de >200 de kg din august pina la iarna cind incepe inghetul zdravan.
Rosiile cresc incontinuu si deja leaga pe la 2m pentru luna oct...
Trebuiesc carnite periodic ca sa nu rupa folia iesind in sus...:)
Merita doar pentru consum propriu caci si la un pret de 10 lei/kg nu merita valorificate la cita munca am investit... dar satisfactia e pe masura.

Attached Files

  • Attached File  1883.JPG   3.32MB   311 downloads

Edited by gry2000, 29 August 2011 - 15:00.


#4
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Foarte tare....
Multumesc pentru primii care auinscris in subiect....

Cum ai facut zeama de gainat? Cum ai facut zeama de urzici?
Cum ai dat-o ? Cat de concentrata?

Urzici de unde ai gasit?
danny

#5
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Ce zeama prietene ?...nu am folosit asa ceva :)
Doar irigare periodica cu apa rece din put, dimineata, de 2x/sapt.
Si munca de ingrijire necesara. ( taieri, curatari, legat...etc )

#6
cidru

cidru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.02.2011

View Postrodanny, on 29th August 2011, 17:11, said:

Foarte tare....
Multumesc pentru primii care auinscris in subiect....

Cum ai facut zeama de gainat? Cum ai facut zeama de urzici?
Cum ai dat-o ? Cat de concentrata?

Urzici de unde ai gasit?
danny

Zeama de găinaț am facut-o în felul următor: Am pus într-un butoi de 200 L până la jumătate găinaț peste care am turnat apă până ce s-a umplut butoiul. Am lasat să se macereze la soare, mestecând odată la 2-3 zile. Această zeamă am folosit-o în proporție de 1-10, deci 1L de zeamă la 10 L apă. Udarea plantelor cu astfel de soluție se face doar odată la 10 zile, în rest doar cu apă (apa să nu fie rece tare și pe cât posibil udarea să se facă doar dimineața în perioada de creștere).
Zeama de urzici am facut-o așa: Am umplut o găleată cu urzici pe care le-am tăiat cam la 20 cm lungime (ca să intre mai bine în găleată), peste ele am turnat apă și le-am lăsat la soare timp de 24-30 ore, dar nu mai mult de 30 ore. Această zeamă am folosit-o în proporție de 50-50, deci jumătate zeamă, jumătate apă. Soluția asta am folosit-o doar la stropit plantele o dată la 2 săptămâni pentru a preveni bolile, deci pentru a întări planta.
Urzici găsești peste tot, cresc și în grădini, mai ales pe lăngă garduri.
Sper să-ți fie de folos  :rolleyes: .
Atașez mai jos poze cu roșile din solar.

Attached Files



#7
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postcidru, on 2nd September 2011, 08:37, said:

Zeama de găinaț am facut-o în felul următor: Am pus într-un butoi de 200 L până la jumătate găinaț peste care am turnat apă până ce s-a umplut butoiul. Am lasat să se macereze la soare, mestecând odată la 2-3 zile. Această zeamă am folosit-o în proporție de 1-10, deci 1L de zeamă la 10 L apă. Udarea plantelor cu astfel de soluție se face doar odată la 10 zile, în rest doar cu apă (apa să nu fie rece tare și pe cât posibil udarea să se facă doar dimineața în perioada de creștere).
Zeama de urzici am facut-o așa: Am umplut o găleată cu urzici pe care le-am tăiat cam la 20 cm lungime (ca să intre mai bine în găleată), peste ele am turnat apă și le-am lăsat la soare timp de 24-30 ore, dar nu mai mult de 30 ore. Această zeamă am folosit-o în proporție de 50-50, deci jumătate zeamă, jumătate apă. Soluția asta am folosit-o doar la stropit plantele o dată la 2 săptămâni pentru a preveni bolile, deci pentru a întări planta.
Urzici găsești peste tot, cresc și în grădini, mai ales pe lăngă garduri.
Sper să-ți fie de folos  :rolleyes: .
Atașez mai jos poze cu roșile din solar.

Am inteles...
Intrebare...cu zeama de pasri ai bagat prin picurare? Cum ai filtrat-o?

Legat de urzici...nu prea am ..si in plus nu sunt tot timpul anului :(
Ce te faci in restul anului?
Danny

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
zeama de urzica preparata se foloseste atunci-proaspata pt.stropire, dupa aia se foloseste pt.udat (e buna ca ingrasamant). eu cultiv urzici e langa gard pt.zeama asta de urzica (e buna insecticid), daca o tunzi periodic ai toata vara (a mea si acum e verde). insecticid e si ceaiul de coada calului, dar zeama de urzica se pare ca e si ingrasamant foliar.

tratament anti-mana si eco e piatra vanata.

#9
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
@anknic
Buna seara!
Va rog lamuriti-ma si pe mine, cand spuneti piatra vanata va referiti la zeama bordeleza, cea care se gaseste in comert?
Multumesc!

#10
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da, scuze, am vrut sa editez sa scriu zeama bordeleza si m-am luat cu altele.

#11
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Am inteles acum.
Multumesc mult, sanatate!

#12
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Fain de tot subiectul asta.
M-am apucat sa cresc si eu vegetale din cauza producatorilor, ca si majoritatea celor care produc pe aici. Tot ce stiu ei sunt pesticide si chimicale, care distrug microorganismele si viermii din pamant care au si ei un rol acolo, iar dupa cativa ani pamantul nu mai produce de loc si oamenii nu stiu de ce, si in acelasi timp nu sunt bune pentru sanatate.

Am fost dezamagit sa vad ca numai banul conteaza. Daca majoritatea de aici produc vegetale si alte produse, cu chimicale si pesticide, de ce as cumpara de la ei si nu din turcia, adica de la magazin?

Ce am mai invatat si eu de pe net e sa folosesti in gradina plante care atrag insecte benefice cum ar fi mamarutza care mananta insecte daunatoare, larvele si ouale lor, si pasari care de asemenea mananca insectele dounatoare si tantari. Pentru pasari poti sa faci o casuta mica si un vas cu apa prin apropiere ca sa stea pe aproape.

De asemene plante ca si busuiocul sau usturoiul indeparteaza unele insecte daunatoare.

Nu stiu daca stiti dar gunoiul de la gaini se foloseste pentru ca, contine mult nitrogen ( sau azot)

Edited by dinpoplaca, 23 December 2011 - 04:21.


#13
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Niste videouri pentru solutii de omorat insecte.

In primul video spun ca doar apa cu niste sapun o sa uste o gramada de insecte. Daca mai adaugi niste ulei de menta sau cafea o sa fie si mai eficient


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tJGwOcv5LF8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ci2Q4S8WiSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Cele mai bune 10 insecte benefice pe care le poti avea in gradina. http://www.organicga...garden?page=0,0

Cel mai usor ca sa le aduci in gradina e sa ai folori ( articolul spune ce fel de flori) sau chiar mararul si patrunjelul inflorit atrage insectele astea.

Viermele din poza a doua a inceput sa apara in europa in spania prima data, iar acum a aparut chiar si in romania. El vine din america.
O sa dea mare bataie de cap crescatorilor de rosii pentru ca in cateva zile poate manca o planta intreaga. Ouala alea albe de pe vierme sint ouale unui viespe care se hraneste cu viermele ala si il omoara, deci e bine sa ai plante care atrag viespele ala.

#15
Dumbo79

Dumbo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2012

View Postrodanny, on 24th August 2011, 08:46, said:

Va salut,
Vad ca sunt mai multe subiecte dar toate sunt deviate ....

Propun sa discutam doar despre CULTIVAREA DE PRODUSE in spatii protejate dar tratamentele sa fie exclusiv ECO.
Rugam pe cei care au experienta ( au testat) sa ne impartaseasca si celorlalti.
Va rog nu postati "pe langa" . Am dori cat mai mutle safturi si de asemenea idei si solutii pentru constructia de solarii.

Cu stima,
Danny

CULTURA  eco  100%  e o utopie  in secolul  XXI .  Putem vorbi de produse  cat mai apropiate   de ce ar trebui sa fie  !  Prin urmare  multi se pacalesc crezand ca  mananca  din "hrana  zeilor"  se inseala  dar e bine  ca vor  ceva  mai bun !

Facand  analize  de apa si sol   de oriunde  se doreste, se  vor  gasi   substante  ce  sunt  considerate  nesanatoase  pentru  organismul uman   asa ca  eco   , bio    lasati-le  mai moale   priviti  realistic !

#16
iordache32

iordache32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.10.2012

View PostDumbo79, on 17 februarie 2012 - 13:07, said:

CULTURA  eco  100%  e o utopie  in secolul  XXI .  Putem vorbi de produse  cat mai apropiate   de ce ar trebui sa fie  !  Prin urmare  multi se pacalesc crezand ca  mananca  din "hrana  zeilor"  se inseala  dar e bine  ca vor  ceva  mai bun !

Facand  analize  de apa si sol   de oriunde  se doreste, se  vor  gasi   substante  ce  sunt  considerate  nesanatoase  pentru  organismul uman   asa ca  eco   , bio lasati-le  mai moale   priviti  realistic !

Ai dreptate,apa si aerul sunt poluate dar tu personal ce preferi sa consumi?sau mai bine zis consideri ca au proprietati identice legumele care au fost crescute cu chimicale fata de cele crescute traditonal?

#17
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
eu am folosit exact ca userul ciudin. identic !!!!
foarte foarte multumit de calitate , mai putin de cantitate dar nu prea a contat acest lucru  !

#18
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View PostDumbo79, on 17 februarie 2012 - 13:07, said:

CULTURA  eco  100%  e o utopie  in secolul  XXI .  Putem vorbi de produse  cat mai apropiate   de ce ar trebui sa fie  !  Prin urmare  multi se pacalesc crezand ca  mananca  din "hrana  zeilor"  se inseala  dar e bine  ca vor  ceva  mai bun !

Facand  analize  de apa si sol   de oriunde  se doreste, se  vor  gasi   substante  ce  sunt  considerate  nesanatoase  pentru  organismul uman   asa ca  eco   , bio lasati-le  mai moale   priviti  realistic !

poate ca nici macar nu stiu cetatenii romani ce inseamna eco sau bio.

Edited by vasiuca, 01 November 2012 - 10:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate