Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cultura ECO/BIO in SERA - sfaturi de constructii pentru sere

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
iordache32

iordache32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.10.2012
Am primit un raspuns din partea unei societati ,sa o numesc asa, ce acrediteaza producatorii bio,in legatura cu semintele,ce tip de
seminte pot folosi si mi-au spus ca pot fi si hibrizi.Deci eu,producator bio,incep din start cu  ce vor ei  seminte bio nu se gasesc.Propunerea mea este sa nu mai numim aceasta metoda de crestere ca fiind bio=eco ci TRADITIONALA.Asta daca vrem sa fim cinstiti cu noi insine,desigur ca banul primeaza in anumite situatii dar cineva care ne certifica eco ne forteaza sa mintim=banul vorbeste..

#20
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 iordache32, on 02 noiembrie 2012 - 06:38, said:

Am primit un raspuns din partea unei societati ,sa o numesc asa, ce acrediteaza producatorii bio,in legatura cu semintele,ce tip de
seminte pot folosi si mi-au spus ca pot fi si hibrizi.Deci eu,producator bio,incep din start cu  ce vor ei  seminte bio nu se gasesc.Propunerea mea este sa nu mai numim aceasta metoda de crestere ca fiind bio=eco ci TRADITIONALA.Asta daca vrem sa fim cinstiti cu noi insine,desigur ca banul primeaza in anumite situatii dar cineva care ne certifica eco ne forteaza sa mintim=banul vorbeste..

se pare ca nici tu nu stii ce inseamna eco sau bio colegule.

#21
iordache32

iordache32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.10.2012
Te rog frumos si insistent sa-mi dai tu definitia cu propriile cuvinte si fara a folosi alte surse de ...inspiratie,da??Spun definitie pentru
ca in sine este acelasi lucru,am pus semnul=(inseamna egal sau acelasi lucru)
   Deci te rog insistent sa-mi dai definitia,poate ma inveti ceva....poate

#22
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 iordache32, on 02 noiembrie 2012 - 20:49, said:

Te rog frumos si insistent sa-mi dai tu definitia cu propriile cuvinte si fara a folosi alte surse de ...inspiratie,da??Spun definitie pentru
ca in sine este acelasi lucru,am pus semnul=(inseamna egal sau acelasi lucru)
   Deci te rog insistent sa-mi dai definitia,poate ma inveti ceva....poate

afla ca la produsele bio se folosesc si insecticide si fungicide si nu au treaba hibrizii cu produsele bio sau eco cum vrei sa le zici ca tot aia e.

#23
iordache32

iordache32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.10.2012

 vasiuca, on 03 noiembrie 2012 - 17:41, said:

afla ca la produsele bio se folosesc si insecticide si fungicide si nu au treaba hibrizii cu produsele bio sau eco cum vrei sa le zici ca tot aia e.
Vasiuca ,regret sa spun dar ai probleme de intelegere sau de interpretare sau ambele(amandoua)
Poti sa-mi dai o definitie cu propriile tale cuvinte sau vorbe a ce numesti tu produse bio sau eco? fara
a te folosi de alte surse de inspiratie?

#24
magdalena16

magdalena16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2012
Pai asa iti spun toti,vor in primul an de conversie doar facturi si certificate ecologice,toti producatorii ii numeri pe degete care au aceste acte, pun culturi eco doar cu hibrizi,si pe acestea le procura tot de afara cu certificat,factura,traduse si para-traduse.Daca te lasa mana si ai un ban esti pe lista,daca nu ,nu te baga ca te rupe birocratia,certificarea eco, si iti goleste si ultimul banut.Pana una alta vinde la fel ca pana acum legume si seminte,nu pune eticheta de Bio sau Eco,care este tot acelasi lucru,asta ca sa nu te ia astia la intrebari in piata,si poti vinde fara probleme.Ideea este sa iti faci o nisa,cumaparatori fideli,nenea google,sa stie omul ca tu nu pui decat gunoi de porumbel si rame la legume si gata.Oricum pana nu scapam de birocratie nici nu am de gand sa le dau astora o galagie de bani ca sa imi pot vinde linistita marfa.

#25
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 iordache32, on 03 noiembrie 2012 - 20:48, said:

Vasiuca ,regret sa spun dar ai probleme de intelegere sau de interpretare sau ambele(amandoua)
Poti sa-mi dai o definitie cu propriile tale cuvinte sau vorbe a ce numesti tu produse bio sau eco? fara
a te folosi de alte surse de inspiratie?

da tu definitzia si itzi zic io unde ai gresit.ce zici te prinzi?

Edited by vasiuca, 04 December 2012 - 17:21.


#26
iordache32

iordache32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.10.2012

 vasiuca, on 04 decembrie 2012 - 17:21, said:

da tu definitzia si itzi zic io unde ai gresit.ce zici te prinzi?

Daca nu ai habar despre ce vorbesti e bine sa te documentezi oricum nu cred ca esti in stare sa memorezi ceva cu atat mai mult o definitie.

#27
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 iordache32, on 04 decembrie 2012 - 20:14, said:

Daca nu ai habar despre ce vorbesti e bine sa te documentezi oricum nu cred ca esti in stare sa memorezi ceva cu atat mai mult o definitie.

da de unde doar seman cu cine ma lauda
dar eram sigur ca nu cunosti diferentza intre produsele bio si cele eco..noroc ca mai sunt pe lume si oameni desteptzi ce ne-am fi facut fara ei.?
Posted Image

#28
iordache32

iordache32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.10.2012

 vasiuca, on 04 decembrie 2012 - 20:53, said:

da de unde doar seman cu cine ma lauda
dar eram sigur ca nu cunosti diferentza intre produsele bio si cele eco..noroc ca mai sunt pe lume si oameni desteptzi ce ne-am fi facut fara ei.?
Posted Image

Dupa cum spuneam cu cateva posturi mai sus sunt acelasi lucru eco=bio
   Pentru a te lamuri m-am hotarat sa te ajut,Produsele ecologice, numite si produse bio
http://www.nutritie-...pii,-cure/1240/
   Poti sa te dai cu capul de perete in continuare
   Reciteste postul #21

Edited by iordache32, 05 December 2012 - 21:13.


#29
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 iordache32, on 05 decembrie 2012 - 21:10, said:

Dupa cum spuneam cu cateva posturi mai sus sunt acelasi lucru eco=bio
   Pentru a te lamuri m-am hotarat sa te ajut,Produsele ecologice, numite si produse bio
http://www.nutritie-...pii,-cure/1240/
   Poti sa te dai cu capul de perete in continuare
   Reciteste postul #21

te iau pa tine ca tovarash la dat cu capul ce zici te prinzi?
asta ce o pui tu stiam de mult daca te documentezi mai bine aflii si altele asa ca spor la cultivat.

#30
iordache32

iordache32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.10.2012

 vasiuca, on 06 decembrie 2012 - 13:39, said:

te iau pa tine ca tovarash la dat cu capul ce zici te prinzi?
asta ce o pui tu stiam de mult daca te documentezi mai bine aflii si altele asa ca spor la cultivat.

I-ti multumesc ca-mi urezi spor la cultivat adevarul este ca am pe ce,500 m.p solar e ceva nu ?Daca stiai ca nu e diferenta intre bio si eco dece nu ai spus-o?Bag de seama ca ai oarece probleme....

 vasiuca, on 06 decembrie 2012 - 13:39, said:

te iau pa tine ca tovarash la dat cu capul ce zici te prinzi?
asta ce o pui tu stiam de mult daca te documentezi mai bine aflii si altele asa ca spor la cultivat.


#31
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 iordache32, on 09 decembrie 2012 - 10:33, said:

I-ti multumesc ca-mi urezi spor la cultivat adevarul este ca am pe ce,500 m.p solar e ceva nu ?Daca stiai ca nu e diferenta intre bio si eco dece nu ai spus-o?Bag de seama ca ai oarece probleme....

nu inteleg ce are solarul cu bostanul dar na e posibil sa fie cultivati in solar pentru un eventual transplant.Posted Image

#32
vic_st50

vic_st50

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.07.2009

 magdalena16, on 04 decembrie 2012 - 15:09, said:

Pai asa iti spun toti,vor in primul an de conversie doar facturi si certificate ecologice,toti producatorii ii numeri pe degete care au aceste acte, pun culturi eco doar cu hibrizi,si pe acestea le procura tot de afara cu certificat,factura,traduse si para-traduse.Daca te lasa mana si ai un ban esti pe lista,daca nu ,nu te baga ca te rupe birocratia,certificarea eco, si iti goleste si ultimul banut.Pana una alta vinde la fel ca pana acum legume si seminte,nu pune eticheta de Bio sau Eco,care este tot acelasi lucru,asta ca sa nu te ia astia la intrebari in piata,si poti vinde fara probleme.Ideea este sa iti faci o nisa,cumaparatori fideli,nenea google,sa stie omul ca tu nu pui decat gunoi de porumbel si rame la legume si gata.Oricum pana nu scapam de birocratie nici nu am de gand sa le dau astora o galagie de bani ca sa imi pot vinde linistita marfa.
Aveti idee ce reguli trebuie indeplinite pentru a cultiva eco? Ce reguli trebuie indeplinite in perioada de conversie? Am gasit pe google seminte eco in Romania. Din cate am vazut costa cateva sute de euro actele pentru conversie. Este chiar asa greu? Stie cineva ce trebuie facut pas cu pas?
Multumesc

Gata am gasit raspuns la multe dintre intrebari aici http://www.fnae.ro/index.htm

Edited by vic_st50, 04 April 2013 - 03:13.


#33
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 dinpoplaca, on 23 decembrie 2011 - 04:20, said:

Fain de tot subiectul asta.
M-am apucat sa cresc si eu vegetale din cauza producatorilor, ca si majoritatea celor care produc pe aici. Tot ce stiu ei sunt pesticide si chimicale, care distrug microorganismele si viermii din pamant care au si ei un rol acolo, iar dupa cativa ani pamantul nu mai produce de loc si oamenii nu stiu de ce, si in acelasi timp nu sunt bune pentru sanatate.


Si ai uitat sa spui:si pentru ca nu mai creste nimic se mai adauga niste fertilizatori care otravesc si mai mult plantele.

 Dumbo79, on 17 februarie 2012 - 13:07, said:

CULTURA  eco  100%  e o utopie  in secolul  XXI .  Putem vorbi de produse  cat mai apropiate   de ce ar trebui sa fie  !  Prin urmare  multi se pacalesc crezand ca  mananca  din "hrana  zeilor"  se inseala  dar e bine  ca vor  ceva  mai bun !

Facand  analize  de apa si sol   de oriunde  se doreste, se  vor  gasi   substante  ce  sunt  considerate  nesanatoase  pentru  organismul uman   asa ca  eco   , bio lasati-le  mai moale   priviti  realistic !

 Dumbo79, on 17 februarie 2012 - 13:07, said:

CULTURA  eco  100%  e o utopie  in secolul  XXI .  Putem vorbi de produse  cat mai apropiate   de ce ar trebui sa fie  !  Prin urmare  multi se pacalesc crezand ca  mananca  din "hrana  zeilor"  se inseala  dar e bine  ca vor  ceva  mai bun !

Facand  analize  de apa si sol   de oriunde  se doreste, se  vor  gasi   substante  ce  sunt  considerate  nesanatoase  pentru  organismul uman   asa ca  eco   , bio lasati-le  mai moale   priviti  realistic !
Ai dreptate.Sunt multi care spun ca au folosit doar gunoi de grajd;oare stie cineva ce manaca vaca la o ferma?Numai chimicale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate