Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

astigmatism miopic

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
re_ionut

re_ionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2009
Salut!
Am nevoie de cateva informatii legate de West Eye Hospital.Doresc sa fac operatia la ei si am dioptriii OS -4,5(cilindru) si OD -4(cilindru). Vreau sa stiu cat de mult se poate corecta astigmatismul. Sa auzim de bine!

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Bine ai venit pe forum!

Ce legatura are spitalul/policlinica mai sus amitita cu informatia pe care o vrei? PTu vrei referinte despre ei sau o/un informatie/raspuns medical (care nu tine de cine face interventia si unde)?

Nu stiu daca astigmatismul se poate corecta, dar miopia da. Prin metoda/interrventie chirurgicala.
ATENTIE insa ca:
1) oriunde te vei duce, iti vor trebuie niste analize amanuntite, de specialitate.
2) miopia trebuie sa fie stationara de cel putin 6 luni (adica sa nu fi evoluat (crescut)).
3) ca orice operatie, este cu risc. Este posibil (de aceea recomand un set de analize specializate) ca grosimea corneii tale sa fie la limita inferioara (undeva la 416-416), care poate pune probleme operatiei (recomandat peste 500).
4) NIMENI nu iti va garanta ca afectiunea nu va recidiva dupa nu stiu cat timp (ani). Deci o 'vindecare' 100%.


PS. Ce ai tu, este o miopie inca medie. Nu te tenteaza (ca solutie de compromis daca vrei) sa incerci si lentilele de contact?

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pana la -7 inclusiv se poate face operatie de tip Lasik pt. corectie de miopie.

Operatia este un artificiu, care nu reformeaza forma globului ocular deformat, ci modeleaza un profil de lentila corectoare direct pe cornee.
Se decoperteaza temporar un strat superior din cornee, deci este nevoie si pt. el de o grosime semnificativa din cornee, apoi sub el se remodeleaza ablativ corneea, tehnologia moderna fiind cu LASER cu excimer, in spectrul UV.

Datorita grosimii limitate a corneii, nu se practica operatii de corectie pt. mai mult de -7 dioptrii, deoarece aceasta ajunge prea subtire si poate ceda sau rupe ulterior.
Se fac si analize inainte pt. stabilirea grosimii, deoarece pot fi si cazuri exceptionale de cornee f. subtire.

Pt. astigmatism nu se gasesc comercial lentile de contact, deoarece in general astigmatismul are niste grade de rotatie fata de orizontala, cu diferente chiar si de la ochi la ochi, nu doar de la om la om, si utilizarea normala a lentilelor de contact nu prea este compatibila cu o pozitionare asa de precisa.
Chiar si pt. un astigmatism fara unghiuri deosebite, este necesara pozitionarea lentilelor la respectivul unghi si nu la altul.

Cu Lasik este posibila si corectia de astigmatism, insa poate depinde si de clinica si aparatura medicala utilizata.

Edited by loock, 17 August 2011 - 13:34.


#4
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postloock, on 17th August 2011, 14:33, said:

Operatia este un artificiu, care nu reformeaza forma globului ocular deformat, ci modeleaza un profil de lentila corectoare direct pe cornee.

Am vazut un filmulet pe Internet cu un oftalmolog american care facea operatii de reducere a dioptriilor si explica ca exista doua tipuri de miopii una cauzata de alungirea globului ocular si alta cauzata de forma coreei. Pe wikipedia am vazut ca ele sunt botate miopie axiala si miopie refractiva. Deci dupa parerea mea in cazul miopiei refractive operatia nu este un artificiu pentru ca ea actioneaza chiar asupra partii ochiului cu probleme adica asupra coreei. Nici in cazul miopiei axiale dupa parerea mea nu e artificiu pentru ca in final important e ca lumina sa se focalizeze corect pe retina in functie de acomodatie.

Eu m-am operat la alta clinica nu la West Eye, si aveam miopie combinata cu astigmatism miopic dar mi-au corectat doar miopia (de -4) si nu si astigamtismul de -0,5. Tot la clinica unde m-am operat am citit pe site-ul lor ca ei opereaza astigmatimsul pana la 3 dioptrii maxim. Si nu cred ca tine de clinica ci mai mult de aparate si de siguranta operatiei. La clinica unde m-am operat eu nu te-ar fi operat pentru dioptriile tale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate