Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Inteligenta forumistica

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#235
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postflying_soul, on 20th August 2011, 01:08, said:

Eu una nu pot sa fiu opusul a ceea ce sunt. De exemplu, pot doar sa-mi gestionez sentimentele si emotiile astfel incat sa nu imi exprim fatis dezgustul pt. cineva sau admiratia pt. altcineva  (daca persoana respectiva, sa zicem, nu-i interesata de mine). Nu pot fi totalmente falsa, mi-e imposibil, daca incerc asta nu reusesc. Tine de caracterul meu, care nu-mi da voie sa fiu si sa par ceea ce nu sunt.
In situatia descrisa de tine, in care promovarea mea ar depinde de sef, pot spune ca as putea sa indeplinesc anumite sarcini, care poate nu mi-ar sta in atributii, daca mi-ar cere-o, dar in niciun caz n-as face exces de zel ca sa-i demnostrz cat de grozava sunt, nici nu i-as ridica osanale: vai, sefu, ce bine va sta cravata cand e stramb pusa! vai, sefu, ce grozav va sta cu burta atarnand peste curea! :D

Dar e foarte posibil ca cineva care se baga mai cu spor sub pielea sefulu si il periaza mai bine, chit ca munceste mai putin sau mai prost ca tine, sa fie promovat in locul tau. Nu e asta definitia inteligentei emotionale, la urma urmei? Inteligenta de a folosi oamenii? Si da, sefu' stie ca e periat si ca respectiva persoana e a brown noser (in romana suna mai urat), dar primeste omagiile pentru ca e in firea omului sa-i placa lauda.

#236
Borgoz

Borgoz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2011

View Postflying_soul, on 20th August 2011, 01:11, said:

Inchipuie-ti ca exista oameni ale caror sentimente raman constante, in ciuda influentelor negative. :)
Stiu si eu unul: Rambo! :D

#237
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostBorgoz, on 20th August 2011, 01:11, said:

:D

O zi plina, nu?

:rolleyes: Combinata cu partea ne-forumista a zilei, chiar foarte.

View Postflying_soul, on 20th August 2011, 01:11, said:

Inchipuie-ti ca exista oameni ale caror sentimente raman constante, in ciuda influentelor negative. :) Daca sentimentele ti se schimba dupa cum bate vantul poti fi usor de manipulat, nu crezi?

E o diferenta mare intre a primi un stimul din exterior care-ti modifica normal si fluent sentimentele si a-ti ciunti emotiile pentru a te adapta situatiei externe.

View PostBorgoz, on 20th August 2011, 01:15, said:

Stiu si eu unul: Rambo! :D

Daca citesti cartea, vei vedea ca Rambo are sentimente. Ba chiar as spune ca sunt interesant de urmarit, neadaptare,  frica,  singuratate.

#238
Borgoz

Borgoz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2011

View PostThomas%26%23045%3B, on 20th August 2011, 01:19, said:

Daca citesti cartea, vei vedea ca Rambo are sentimente.
Rambo asta al meu nu are.
Verifica. :D

Edited by Borgoz, 20 August 2011 - 00:22.


#239
flying_soul

flying_soul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 06.08.2011

View PostThomas-, on 20th August 2011, 01:15, said:

Dar e foarte posibil ca cineva care se baga mai cu spor sub pielea sefulu si il periaza mai bine, chit ca munceste mai putin sau mai prost ca tine, sa fie promovat in locul tau. Nu e asta definitia inteligentei emotionale, la urma urmei? Inteligenta de a folosi oamenii? Si da, sefu' stie ca e periat si ca respectiva persoana e a brown noser (in romana suna mai urat), dar primeste omagiile pentru ca e in firea omului sa-i placa lauda.
Da, din pacate se intampla asta frecvent. N-as zice ca e definitia inteligentei emotionale, ci exploatarea in sens negativ a acesteia, pt. dobandirea de foloase proprii pe cai necinstite, in detrimentul altora, prin manipularea unei persoane. :) Majoritatea oamenilor sunt sensibili la laude, chiar daca isi dau mai mult sau mai putin seama ca, uneori acestea sunt folosite pt. a urmari un profit. Nevoia lor de confirmari e mare, aducandu-i in stadiul de a se comporta prosteste numai pt. ca le place sa li se repete cat sunt ei de grozavi.

View PostBorgoz, on 20th August 2011, 01:15, said:

Stiu si eu unul: Rambo! :D
Ala e un fel de handicapat emotional. :D

#240
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostThomas-, on 20th August 2011, 01:02, said:

Nicio diferenta.

Iti alterezi sentimentele in functie de celalalt.

Fals. Dar la varsta ta inca frageda, dupa cum se pare, se accepta....

Ma tem ca nici tu nu stii ce vrei sa spui cu asta. Sau, nah, vorbesti oricum ca omul care  nu-si controleaza emotiile, ci se lasa controlat de ele, chiar si de ale altora(!) :console: ...




View Postflying_soul, on 20th August 2011, 01:11, said:

Inchipuie-ti ca exista oameni ale caror sentimente raman constante, in ciuda influentelor negative. :)

Aia morti? B)

#241
flying_soul

flying_soul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 06.08.2011

View Postkaruna, on 20th August 2011, 15:14, said:

Aia morti? B)
:D Nu, aia care au inteles ca pot hotari singuri ce sa-i deranjeze si ce nu. E drept ca sunt extrem de putini, dar asta nu inseamna ca nu exista.

#242
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Sunteti niste emo.

#243
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009
Voi aici va dati inteligenti lingandu-va ranile?:lol:

#244
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

View Postchoppermaster, on 15th August 2011, 22:45, said:

Imi place sa ma cert pana cedeaza cealalta persoana..pana imi da` dreptate chiar daca stiu ca gresesc.Daca perseverezi majoritatea cedeaza.

It`s fun!

sau nu-si mai pun mintea cu tine, e si asta o optiune.

nu inseamna ca ai cistigat, inseamna ca ai reusit sa plictisesti, conversatia e inutila.

#245
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostThomas-, on 19th August 2011, 23:59, said:

Da, dar nu-i greu sa mimezi inteligenta emotionala, pe cand pe cea logica e cam imposibil. E suficient sa ai putina intuitie, sa citesti nitelus oamenii (daca mai stii si putin MBTI si te pricepi sa-i clasifici si mai usor) si-apoi sa le oferi ce vor sa auda.

Pai simplul fapt ca stii cum sa mimezi inteligenta emotionala, stii sa citesti oamenii si stii cam ce se asteapta de la tine in relatiile interumane inseamna ca de fapt ai inteligenta emotionala.

#246
Comfyro

Comfyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2011
Am invatat sa merg mai departe , dar greu. Inca am momente in care stau si ma cert, cu prosti evident!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate