Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Saalbach Hinterglemm Leogang Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Saalbach - Hinterglemm - Leogand - Saaefelden / Ski Circus, zona cu cea mai mare suprafata de schi conectata (peste 200 km), din Austria, destinatia ideala pentru o vacanta la schi, la cca 15-20 km de Zell am See - Kaprun.
Schi la maxim, fara limite. Partii domoale pentru incepatori si “negre” pentru profesionisti, fun parks, schi fond si piste de concurs campionat mondial - Ski Circus le are pe toate.
Fara sa te urci in masina sau alte mijloace de transport (cu exceptia celui pe cablu), Saalbach - Hinterglemm - Leogang este cu adevarat un paradis al schiorilor profesionisti sau incepatori.

Asa se recomanda zona, iar pe mine m-au convins.
Iarna asta va fi Ski Circus in Saalbach - Hinterglemm - Leogand - Saaefelden.

Am inceput sa caut cazarea, ofertele sunt rezonabile, transportul va fi cu avionul Bucuresti - Salzburg, apoi cu microbuz- maxi - taxi, rezervat din tara.

Asa ca deschid acest subiect, zona putand a fi una de interes. Nu am gasit prea multe referinte in forum, desi in topurile statiunilor de schi din Austria, in zona Salzburg, este pe primul loc.

#2
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008
Desi nu mi-am facut inca concediul de vara,am zis (incalcandu-mi un principiu!)-sa aleg o statiune pentru ski,ca in fiecare an-am spus sa fie Saalbach anul acesta,cand colo peste cine dau aici?...  :coolspeak: ...colega mea inragostita de Grecia!! Buna April26,ma bucur ca si de data asta am gandit la fel (crezi in efectul telepatic?)...Mai vorbim despre zona!! ;)

#3
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Buna,Bazil-68!
Noi ne-am luat portia de Grecia pe anul asta si am inceput visele de iarna.
Si am constatat ca nu e deloc devreme, cateva dintre apartamentele la care am cerut oferte au deja ocupate saptamanile la care ne gandisem.
Inca nu ne-am decis, iar o prima dilema este daca sa alegem Saalbach sau Hinterglemm pentru cazare.
Sunt partiile interconectate, dar seara iesim la cina si nu mi-e indiferent daca sunt 3 restaurante sau 20, daca sunt la 400 m sau 4 km (nu vom avea masina cu noi).
Oferte bune ca pret am gasit cam in afara celor 2 sate sau in Vordenglemm.

#4
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008
Fericiti sunteti!!Nu stiu ce m-a apucat pe "praful"asta ,sa rezerv din iarna 14 zile la Barcelona,mai bine faceam si noi un Thassos de criza! :confuzzled: Revenind la Saalbach,ar fi cam prima experienta intr-o zona fara ghetari,6 ani la rand am ales doar mari altitudini dupa o iarna in care ne-am uitat la iarba in Austria! :wallbash:

#5
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 Bazil-68, on 15th August 2011, 15:06, said:

Fericiti sunteti!!Nu stiu ce m-a apucat pe "praful"asta ,sa rezerv din iarna 14 zile la Barcelona,mai bine faceam si noi un Thassos de criza! :confuzzled: Revenind la Saalbach,ar fi cam prima experienta intr-o zona fara ghetari,6 ani la rand am ales doar mari altitudini dupa o iarna in care ne-am uitat la iarba in Austria! :wallbash:

Am ajuns in iulie, o saptamana, in Barcelona, merita tot efortul! 14 zile doar in Barcelona sau si Catalunia? Dar despre asta sa vorbim pe topicul Spania.

In ce luna n-ati avut zapada in Austria si unde?
Noi am fost in februarie in Flachau si a fost foarte cald, soare, privelisti peste munti si vai, 0 - 8 grade pe partie, iar zapada daca nu ar fi fost pregatita seara de seara, ba si char si ziua, cred ca s-ar fi cam dus.
Asa, erau cam 40- 50 cm  cred, ei ziceau 80 cm; nu era gheata, nici flescaiala, nici pietre.
A nins la jumatatea lunii ianuarie si cam asta a fost zapada.
Cat am stat 14 zile, a fulguit putin intr-o zi.
Am vazut ca in Saalbach ar fi sanse de strat substantial, desi nu e ghetar.
Oscilam intre ianuarie, cand e mai ieftin si februarie.

#6
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008

 April26, on 15th August 2011, 21:52, said:

Am ajuns in iulie, o saptamana, in Barcelona, merita tot efortul! 14 zile doar in Barcelona sau si Catalunia? Dar despre asta sa vorbim pe topicul Spania.

In ce luna n-ati avut zapada in Austria si unde?
Noi am fost in februarie in Flachau si a fost foarte cald, soare, privelisti peste munti si vai, 0 - 8 grade pe partie, iar zapada daca nu ar fi fost pregatita seara de seara, ba si char si ziua, cred ca s-ar fi cam dus.
Asa, erau cam 40- 50 cm  cred, ei ziceau 80 cm; nu era gheata, nici flescaiala, nici pietre.
A nins la jumatatea lunii ianuarie si cam asta a fost zapada.
Cat am stat 14 zile, a fulguit putin intr-o zi.
Am vazut ca in Saalbach ar fi sanse de strat substantial, desi nu e ghetar.
Oscilam intre ianuarie, cand e mai ieftin si februarie.
S-a intamplat la inceputul lui ianuarie,la Zell am See-noroc cu vecina,Kaprun-si tot cam in aceeasi perioada de inceput de an in Zillertal Arena!  Noi cred ca in prima sambata din ianuarie-in sfarsit ,dupa multi ani vacanta scolara (de care depindem!) este pana pe 15 ianuarie.Plus ca e cea mai ieftina perioada din an,cea de dupa sarbatori !!

#7
Amtal

Amtal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.02.2010
Buna seara,
Ma intereseaza si pe mine o vacanta la schi in Austria. Si eu depind de vacanta scolara, asa ca m-am gandit la perioada 07.01-14.01.
Anul trecut am fost in Ischgl si as mai merge inca o data acolo. Dar, daca e bine si in Saalbach, atunci as merge si eu. In februarie am fost cu avionul pana la Viena: 130 euro, apoi trenul pana la Landeck, tren care trece si prin Salzburg.
Daca va ganditi la Ischgl, atunci va pot ajuta cu informatii precise, daca ramane Saalbach, atunci am putea cauta impreuna cazarea. Noi suntem 2 adulti + 2 copii de 12 si 11 ani.

#8
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008

 Amtal, on 16th August 2011, 22:56, said:

Buna seara,
Ma intereseaza si pe mine o vacanta la schi in Austria. Si eu depind de vacanta scolara, asa ca m-am gandit la perioada 07.01-14.01.
Anul trecut am fost in Ischgl si as mai merge inca o data acolo. Dar, daca e bine si in Saalbach, atunci as merge si eu. In februarie am fost cu avionul pana la Viena: 130 euro, apoi trenul pana la Landeck, tren care trece si prin Salzburg.
Daca va ganditi la Ischgl, atunci va pot ajuta cu informatii precise, daca ramane Saalbach, atunci am putea cauta impreuna cazarea. Noi suntem 2 adulti + 2 copii de 12 si 11 ani.
Este si Ischgl pe lista dar il las pe altadata !Eu din pacate (sau din fericire,caci am un stres legat de avion!),merg de fiecare data cu masina,suntem 4 schiori in familie si avem mult echipament...Ideea e interesanta dar mai greu de pus in practica dintr-o multime de considerente. Asta nu inseamna ca nu ne putem intalni la o bere...(sa povestim despre Grecia  :D)

Edited by Bazil-68, 16 August 2011 - 22:38.


#9
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 Amtal, on 16th August 2011, 22:56, said:

In februarie am fost cu avionul pana la Viena: 130 euro, apoi trenul pana la Landeck, tren care trece si prin Salzburg.

Noi mergem cu avionul, dar direct Salzburg, avem echipament si ne este greu trambalatul.
Si asa, din aeroport mai luam un microbuz pentru cei 90km. Asa am facut si anul trecut pentru Flachau si a fost ok.
Faci rezervarea pe internet, am corespondat si am convenit sa platim la fata locului, ne-au grupat cam 8 persoane care am ajuns in aeroport in interval de cca. 1 h si ne-au distribuit pe fiecare la hotel/vila.
Despre avion:
deocamdata nu sunt afisate curse directe Bucuresti- Salzburg, nici TAROM nici Austrian - apar mai spre toamna.
Anul trecut ne-am pacalit cumva, am tot urmarit preturile la TAROM, am vazut ca la un moment dat au disparut biletele de tarif minim (cred ca 200 si ceva euro) si m-am grabit si am cumparat cu 300 Euro, prin octombrie.
Dupa vreo luna au mai bagat o cursa si au scos bilete la oferta mai ieftine cu cca. 80 Euro; nu au vrut sa mi le schimbe. Trebuia sa le returnez pe cele cumparate, pirdeam mult si apoi cumparam unele la noul tarif si ieseam tot acolo sau chiar mai scump. M-am necajit.
Pe de alta parte, o data platita cazarea (avansul), nu poti risca sa nu prinzi bilet la avion.

#10
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
@April26
Cat a costat transferul cu busul Salzburg-Flachau pe persoana? Unde ai facut rezervare?

#11
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 c_alecs, on 17th August 2011, 15:38, said:

@April26
Cat a costat transferul cu busul Salzburg-Flachau pe persoana? Unde ai facut rezervare?


70 km, 123 E/3 pers/dus-intors, inclusiv schiuri.
Anul asta vad ca au scumpit:
The price for a return reservation is € 50,-- p/p and includes 30 kg of luggage and one pair of skis. The price of a one-way transfer is € 26,-- p/p.

Huber Reisen
http://www.huberreis...entransfer.html

Despre Flachau vorbim daca vrei si alte info, la topicul Flachau.

#12
Amtal

Amtal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.02.2010
O.K., cu transportul ne vom descurca fiecare, in functie de preferinte sau de buget. Si eu pot lasa Ischgl pentru alt an, mai ales ca doresc sa vad ceva nou.
Ideal ar fi sa gasim cazare impreuna, astfel incat seara, sa putem povesti despre tarile calde: Grecia, Turcia, etc.
Voi v-ati orientat spre o anumita locatie?

#13
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008

 Amtal, on 17th August 2011, 17:49, said:

O.K., cu transportul ne vom descurca fiecare, in functie de preferinte sau de buget. Si eu pot lasa Ischgl pentru alt an, mai ales ca doresc sa vad ceva nou.
Ideal ar fi sa gasim cazare impreuna, astfel incat seara, sa putem povesti despre tarile calde: Grecia, Turcia, etc.
Voi v-ati orientat spre o anumita locatie?
Eu personal nu am avut timp,dupa cum spuneam nu mi-am facut nici concediul de vara :ack: ,cred ca april26 e mai avansata decat mine in sensul asta !!

#14
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 Amtal, on 17th August 2011, 17:49, said:

O.K., cu transportul ne vom descurca fiecare, in functie de preferinte sau de buget. Si eu pot lasa Ischgl pentru alt an, mai ales ca doresc sa vad ceva nou.
Ideal ar fi sa gasim cazare impreuna, astfel incat seara, sa putem povesti despre tarile calde: Grecia, Turcia, etc.
Voi v-ati orientat spre o anumita locatie?

Asta ar fi prima intrebare.
Inca nu ne-am decis, daca sa alegem Saalbach sau Hinterglemm pentru cazare.
Oferte bune ca pret am gasit cam in afara celor 2 sate sau in Vordenglemm.
Noi, daca nu o sa avem masina, am prefera intr-o localitate cu ceva restaurante si un SPAR sau similar pentru aprovizionare.
Cautam un apartament selfcatering, cu bucatarie, nu hotel BB, HB sau AI.
Azi am primit plicul cu harti si brosuri, le-am cerut pe net acum 10 zile.

A fost cineva in zona, sa ne lamureasca unde ar fi mai bine sa ne cazam, sa fim si aproape de piirtii?

#15
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008
Dupa selfcatering,apartament insa,ma uit si eu !

#16
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 Bazil-68, on 17th August 2011, 23:07, said:

Dupa selfcatering,apartament insa,ma uit si eu !

Sfat:
Specificati din cererea de oferta o limita superioara de pret!
La prima runda (Obertauern), am cerut ce am cerut si n-am dat o limita; m-am trezit cu oferte de la hoteluri 2-3 mese/zi, mai toate peste 120 euro/zi/ persoana.

La a doua incercare (Saalbach - Hinterglemm), am cerut sub 70 euro/zi appt. pentru 2 persoane si am primit oferte de la 50 Euro/camera si de la 70 Euro/apartament cu 1-2 camere (un dormitor si un living - bucatarie) +  local tax € 1,115 per day and adult si final cleaning.

Edited by April26, 17 August 2011 - 22:32.


#17
Amtal

Amtal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.02.2010
Si pe mine ma intereseaza apartament selfcatering, in apropiere de restaurante. Daca putem gasi in apropiere de partii, ar fi si mai bine. In februarie am fost tot la un apartament mai departe de partii, restaurante, market.

#18
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Baril, help!
Sau esti in vacanta in Grecia? :thumbup:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate