Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Saalbach Hinterglemm Leogang Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

 April26, on 17th August 2011, 23:30, said:

Sfat:
Specificati din cererea de oferta o limita superioara de pret!

Nu cred ca e bun sfatul. In Obertauern ai primit asa oferte pentru ca in statiune cazarea e foarte scumpa.

#20
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 c_alecs, on 18th August 2011, 10:17, said:

Nu cred ca e bun sfatul. In Obertauern ai primit asa oferte pentru ca in statiune cazarea e foarte scumpa.

Asa o fi, cum zici, nu am cine stie ce experienta cu rezervarile, dar chiar ma gandeam sa aplic sistema si la cerea de oferte de vara din Grecia. Dar cred ca mai bine nu, grecii si asa sunt orientati, unul mi-a oferit pe mail mai scump ca pe site-ul vilei lui, zicand ca -mi face mare oferta.

Anul trecut, la solicitarile pe mail in Austria, n-a fost absolut de loc loc de negociere.

Oricum, am vazut comentarii ca s-au plictisit in Obertauern (in 2 zile!) si m-am mutat cu cautarile in zona Saalbach. De, strugurii acrii...

#21
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008

 April26, on 18th August 2011, 10:36, said:

Asa o fi, cum zici, nu am cine stie ce experienta cu rezervarile, dar chiar ma gandeam sa aplic sistema si la cerea de oferte de vara din Grecia. Dar cred ca mai bine nu, grecii si asa sunt orientati, unul mi-a oferit pe mail mai scump ca pe site-ul vilei lui, zicand ca -mi face mare oferta.

Anul trecut, la solicitarile pe mail in Austria, n-a fost absolut de loc loc de negociere.

Oricum, am vazut comentarii ca s-au plictisit in Obertauern (in 2 zile!) si m-am mutat cu cautarile in zona Saalbach. De, strugurii acrii...
Aia  in mod sigur nu aveau nici o treaba cu schiul ...cum sa te plictisesti intr-o zona unde e plin de partii? :nonobad: :bored:

#22
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Am mai facut un pas.
Am stabilit perioada: 4 - 18 februarie 2012.
Este in varf de sezon, mai scump fata de varianta initiala 7-21 ianuarie, dar cred ca scapam de ingrijorarea o fi sau nu muuuulta zapada.
S-a afisat structura anului universitar, vacanta de dupa sesiune este 4-12.02.2012 si vom avea si un student cu noi.

Acum reiau cererea de oferte, stransesem ceva variante bunute, am schimbat perioada si numarul de persoane... si am crescut sansele unei alte vacante memorabile, 2 saptamani la schi in Austria, cu intreaga familie.

Mai dureaza ceva pana apar cursele TAROM (sau AA direct?) pentru Salzburg.

#23
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
1. locul
2. perioada
3. biletele de avion: s-au afisat, le-am luat, sub 200 euro/pers., cursa directa.

#24
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008
Am rezervat dupa sapaturi adanci in perioada 7-14 ianuarie ,in Saalbach,la Casa Alpina,72 eur apt. 2-3 persoane si 90 eur apt 4 persoane (2 dormitoare si un living ).Hotelul are piscina si sauna ,e aproape se centru si de cablu si e cea mai buna oferta care am gasit-o in conditiile date. Am gasit si preturi mai mici dar fara sauna sau aruncate pe cine stie ce munte sau foarte departe de cablu...Am sa ma rog pentru zapada...nu am mai fost de 5 ani la altitudine atat de mica ( ...adica 2000 si putin cat are Saalbach Arena !!)

#25
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 Bazil-68, on 9th October 2011, 11:38, said:

Am rezervat dupa sapaturi adanci in perioada 7-14 ianuarie ,in Saalbach,la Casa Alpina,72 eur apt. 2-3 persoane si 90 eur apt 4 persoane (2 dormitoare si un living ).Hotelul are piscina si sauna ,e aproape se centru si de cablu si e cea mai buna oferta care am gasit-o in conditiile date. Am gasit si preturi mai mici dar fara sauna sau aruncate pe cine stie ce munte sau foarte departe de cablu...Am sa ma rog pentru zapada...nu am mai fost de 5 ani la altitudine atat de mica ( ...adica 2000 si putin cat are Saalbach Arena !!)

Si mie mi s-a parut intresanta oferta dnei. Barbara Steiner, dar am vazut ceva comentarii negative, ca ar fi apartamente mobilate prin anii '80, iar noi suntem cu alergiile - praf, puf, mucegai.
La intrebari punctuale - foto din apartamentul alocabil (atentie nu e hotel, ci bloc de apartamente cu diferiti proprietari si cu o administratoare - dna. Barbara) n-am mai primit raspuns.
Noi anul trecut, la Flachau, am stat intr-un astfel de apartament, a fost foarte bine, ca pret, localizare, confort, mobila noua, dar piscina n-am folosit-o, era o apa receee cam. 20 C (era cate un viteaz), vezi ca au o regula sa ai casca; sauna in schimb am folosit-o - te programezi pe o tablita, sa fii doar cate o familie; mai au si spalatorie/uscatorie comuna, masina de spalat rufe cu fise.
La Alpina mai este un avantaj, ai Billa in imediata apropiere.

Ne-am ales si noi cazarea, am platit avansul, la Haus Wimmer, intre Saalbach si Hinterglemm, 96 Euro/zi, appt. 45 m2, living/bucatarie + doua dormitoare (unul micut, de o persoana si unul de 2 persoane), 3 persoane, in varf de sezon. Skibusul are statie la 25-50 m, noi suntem mai greoi la carat echipamentul si am preferat variata cu skibus fata de mers cateva sute de metri pe jos.
O sa avem dificultati cu aprovizionarea seara, dar asta e!
Tinem legatura, am strans ceva informatii, dar mai am un potop de intrebari.

#26
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008
Am stat pe parcursul anilor si in locatii mobilate in anii 80 cum zici ,nici o problema,totul era mentinut in stare foarte buna si era foarte curat ,ceea ce conteaza.Sa nu uitam ca 2 stele plus in Austria inseamna mult mai mult decat reprezinta ele in Romania sau in Grecia de exemplu,iar timpul petrecut in camera ( la fel ca si in mult iubita noastra Grecie !!) conteaza prea putin.Dupa 9 ore pe partie insotit de schnappsuri si bere,plus apres- ski ,plus o piscina si sauna,plus o masa copioasa cred ca asi putea dormi si pe jos !!( in sac de dormit evident)

#27
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 Bazil-68, on 12th October 2011, 17:30, said:

2 stele plus in Austria inseamna mult mai mult decat reprezinta ele in Romania sau in Grecia

De acord! Austria e Austria.

Cateva harti:

Attached Files



#28
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 Bazil-68, on 9th October 2011, 10:38, said:

Am rezervat dupa sapaturi adanci in perioada 7-14 ianuarie ,in Saalbach,la Casa Alpina,......Am sa ma rog pentru zapada...nu am mai fost de 5 ani la altitudine atat de mica ( ...adica 2000 si putin cat are Saalbach Arena !!)

Va pregatiti?
36 ski lift-uri deschise (din 55)
strat de zapada azi: 25 - 60 cm! :peacefingers:

#29
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
34 ski lift-uri deschise (din 55)
strat de zapada azi: 225cm - 140 cm!

http://www.onthesnow...rt-roads-closed

Ski resorts across Austria are struggling to cope with the huge snow dumps and high winds.

More than a metre of snow has blanketed Austria over the last couple of days, leading to road closures and an elevated risk of avalanches.

The changeable temperatures, strong winds and heavy snow has put many resorts across Austria (Tirol, Salzburg, Vorarlberg) on high avalanche alert.

Rudi Mair, manager of the avalanche action team in Tirol, told Austrian Times, "With wind peaking at 170 kph we can safely talk about a hurricane. Heavy new snow, freezing temperatures and the hurricane we are talking about high risk. The avalanche risk across Tirol is high and it will rise."

Avalanche experts are working round-the-clock to assess the risks and where possible carrying out controlled detonations.

On Friday, 15,000 people were snowed in at resorts in the Arlberg. And 20 people were stranded in the restaurant at the top of the mountain in Dornbirn, Voarlberg, as the lifts were forced to close due to the high winds.

The Oetztal-Bludenz train line was closed all day yesterday and is expected to open this afternoon.

More heavy snow is forecast over the next few days.


Acum ma ingrijorez daca busul de la aeroport o circula. Plecam pe 4 februarie, s-o mai linisti vremea pana atunci.
Cred ca austriecii sunt (mai) organizati cu dezapezitul drumurilor.

Bazil-68, ati ajuns? Cum este?

Edited by April26, 08 January 2012 - 20:58.


#30
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Am fost pe partea cealalta de munte, Zell am See, de pe 21 dec pana pe 4 ian, ultimile zile a nins viscolit si instalatiile de sus de la 2000 au fost inchise din cauza vantului puternic, practic nu am skiat decat putin si in conditii proaste, vizibilitate redusa, vant si multa zapada proaspata pe partie facuta valatuci de incepatori.
Nu vreau s ate sperii, pana in februarie poti sa gasesti iarba la baza, in ceea ce priveste SkiCircus, am niste prieteni care au fost in aceeasi perioada, au zis ca nu au vazut asa investitie, instalatii noi, infrastructura exceptionala, unii stiu cum sa cheltuiasca fondurile europene.
Vacanta Placuta,

PS: desi ningea abundent nu am vazut blocaje pe sosea, noi am trecut pe langa Saalbach in drum spre Worgl.




 April26, on 8th January 2012, 20:56, said:

34 ski lift-uri deschise (din 55)
strat de zapada azi: 225cm - 140 cm!

http://www.onthesnow...rt-roads-closed

Ski resorts across Austria are struggling to cope with the huge snow dumps and high winds.

More than a metre of snow has blanketed Austria over the last couple of days, leading to road closures and an elevated risk of avalanches.

The changeable temperatures, strong winds and heavy snow has put many resorts across Austria (Tirol, Salzburg, Vorarlberg) on high avalanche alert.

Rudi Mair, manager of the avalanche action team in Tirol, told Austrian Times, "With wind peaking at 170 kph we can safely talk about a hurricane. Heavy new snow, freezing temperatures and the hurricane we are talking about high risk. The avalanche risk across Tirol is high and it will rise."

Avalanche experts are working round-the-clock to assess the risks and where possible carrying out controlled detonations.

On Friday, 15,000 people were snowed in at resorts in the Arlberg. And 20 people were stranded in the restaurant at the top of the mountain in Dornbirn, Voarlberg, as the lifts were forced to close due to the high winds.

The Oetztal-Bludenz train line was closed all day yesterday and is expected to open this afternoon.

More heavy snow is forecast over the next few days.


Acum ma ingrijorez daca busul de la aeroport o circula. Plecam pe 4 februarie, s-o mai linisti vremea pana atunci.
Cred ca austriecii sunt (mai) organizati cu dezapezitul drumurilor.

Bazil-68, ati ajuns? Cum este?


#31
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008

 April26, on 8th January 2012, 20:56, said:

...
Acum ma ingrijorez daca busul de la aeroport o circula. Plecam pe 4 februarie, s-o mai linisti vremea pana atunci.
Cred ca austriecii sunt (mai) organizati cu dezapezitul drumurilor.
...
Starea drumurilor (actualizata la fiecare 10 minute) http://forum.softped...m...&p=10918184

Edited by w140, 09 January 2012 - 01:05.


#32
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 Bazil-68, on 9th October 2011, 10:38, said:

Am rezervat dupa sapaturi adanci in perioada 7-14 ianuarie ,in Saalbach,la Casa Alpina,72 eur apt. 2-3 persoane si 90 eur apt 4 persoane (2 dormitoare si un living ).Hotelul are piscina si sauna ,e aproape se centru si de cablu si e cea mai buna oferta care am gasit-o in conditiile date. Am gasit si preturi mai mici dar fara sauna sau aruncate pe cine stie ce munte sau foarte departe de cablu...Am sa ma rog pentru zapada...nu am mai fost de 5 ani la altitudine atat de mica ( ...adica 2000 si putin cat are Saalbach Arena !!)

Chiar asa rau a fost, nu ne povestesti nimic?

Zapada a fost din abundenta, dar alte detalii?

Noi plecam peste trei zile :coolspeak: , ne-ar fi bune recomandarile tale!

#33
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Fuse, fuse si se duse! Inca o vacanta in Paradis :thumbup:

Saalbach-Hinterglemm, cazare Haus Wimmer, apartament 2 dormitoare (2 pers + 1 pers.) + living/bucatarie, baie, hol, balcon, 96 E/noapte + taxa statiune. Avans 150 E, restul la sosire. Internet.
Avion 200 E/pers. Bucuresti - Salzburg (direct, zbor de linie, nu low cost)
Transfer aeroport - vila si retur 86 km x2 (cu microbuz la dus, cu autocar la intors, regim taxi): 222 E pt. 3 persoane, inclusiv 3 echipamente ski.
Ski pass 13 zile 342 E/pers.

Alt fel de ski. Nu dat pe partii, ci haladuit pe munti, dintr-un munte in altul, soare, zapada (3 m!), 200 km de partii interconectate, te suiai dimineata dintr-un sat si coborai/urcai .....de n ori pe partii cu instalatii de ski (incalzite!) mereu altele, iar pe dupamasa coborai la trei sate distanta. Skibus inclus in ski pas.
Facut filmulete skimovie in Funpark-ul BMW, seara vedeam pe net kilometrajul si graficul de urcari/coborari (pe baza numarului de skipass, pe net; se puteau tipari graficele la instalatiile de cablu).

Schnitzel, kartoffelsalat, apfel strudel cu sos cald de vanilie, Kaiserschmarren, Jagermeister, weissbier...

Intrebari?

Attached Files


Edited by April26, 22 February 2012 - 21:19.


#34
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

 April26, on 22nd February 2012, 21:04, said:

Fuse, fuse si se duse! Inca o vacanta in Paradis :thumbup:

Saalbach-Hinterglemm, cazare Haus Wimmer, apartament 2 dormitoare (2 pers + 1 pers.) + living/bucatarie, baie, hol, balcon, 96 E/noapte + taxa statiune. Avans 150 E, restul la sosire. Internet.
Avion 200 E/pers. Bucuresti - Salzburg (direct, zbor de linie, nu low cost)
Transfer aeroport - vila si retur 86 km x2 (cu microbuz la dus, cu autocar la intors, regim taxi): 222 E pt. 3 persoane, inclusiv 3 echipamente ski.
Ski pass 13 zile 342 E/pers.

Alt fel de ski. Nu dat pe partii, ci haladuit pe munti, dintr-un munte in altul, soare, zapada (3 m!), 200 km de partii interconectate, te suiai dimineata dintr-un sat si coborai/urcai .....de n ori pe partii cu instalatii de ski (incalzite!) mereu altele, iar pe dupamasa coborai la trei sate distanta. Skibus inclus in ski pas.
Facut filmulete skimovie in Funpark-ul BMW, seara vedeam pe net kilometrajul si graficul de urcari/coborari (pe baza numarului de skipass, pe net; se puteau tipari graficele la instalatiile de cablu).

Schnitzel, kartoffelsalat, apfel strudel cu sos cald de vanilie, Kaiserschmarren, Jagermeister, weissbier...

Intrebari?

Felicitari pentru vacanta!

Cam scump, totusi, dar cred ca a meritat fiecare cent.

#35
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
Peste doua zile vom pleca si noi la Kaprun, dar avem in plan si o zi macar la Saalbach si as vrea sa va intreb: daca parcam masina intr-un sat iar dupa masa cand se opresc instalatiile suntem in altul ne putem intoarce la parcare cu skibusul ?
Inca ceva ;skipasul are ceva garantie returnabila ?
Multumesc.

#36
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 4rings, on 23rd February 2012, 20:58, said:

Peste doua zile vom pleca si noi la Kaprun, dar avem in plan si o zi macar la Saalbach si as vrea sa va intreb: daca parcam masina intr-un sat iar dupa masa cand se opresc instalatiile suntem in altul ne putem intoarce la parcare cu skibusul ?
Inca ceva ;skipasul are ceva garantie returnabila ?
Multumesc.

In skipass este inclus skibus-ul. Daca ai skiurile cu tine nu te intreaba soferul de bilet, dar daca esti fara, iti cere sa vada cardul sau platesti bilet.
Traseul autobuzelor il gasesti aici:
http://www.saalbach....n_2011_2012.pdf

Nu toate merg integral bucla si in tot intervalul 9-17. Atentie ca in unele statii, pe aceeasi banda (un fel de refugiu), opresc autobuze care o iau in ambele sensuri, verificati afisajul cu destinatia sau intrebati soferul.
Verificati, s-ar putea ca daca iei ski pass, parcarea sa fie gratis / mai ieftina, cred ca scria asa ceva.

Aici: http://www.saalbach....kiRunden_A4.pdf sunt trei variante de circuite recomandate.
De verificat, pe net sau la statia de telecabina cu care urcati prima data, starea instalatiilor, cand a nins mult, cele din partea superioara nu functionau toate (nu stiu daca era vorba neaparat de avalanse sau de tasarea corespunzatoare a partiilor).

Garantia la skipass este de 2 euro, returnabila. Oricum, pastrezi chitanta cu care achiti skipass-ul, in caz ca, desi ai skiuri, iti cere soferul cardul, pe care nu-l mai ai, ca l-ai predat, contra garantiei, cum am facut noi in ultima zi; sau poti preda cardul la statia de teleski din parcare (dar verificati orarul).

Deci, da, va puteti intoarce cu skibusul la parcare. Nu toate autobuzele sunt skibusuri.

Partiile albastre sunt cam spre rosii, mai ales in partea inferioara. Ar fi recomandat sa va stabiliti traseul in prealabil, vi se da si o harta o data cu skipass-ul, dar sunt atatea partii care se intersecteaza...

Edited by April26, 23 February 2012 - 21:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate