Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

taxe vamale magazine online

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
nicu05

nicu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.01.2009
as dori sa stiu daca in momentul in care comand un produs din afara de pe un magazin online, pretzul transportului afisat pe siteul respectiv include toate taxele care se percep pana la livrarea produsului (pana in momentul in care eu intru in posesia lui) sau daca mai intervin si alte taxe vamale sau alte taxe de orice fel. pe de alta parte, produsul o data ajuns in tara de unde este ridicat? unde ajunge mai exact? de unde il voi ridica eu? banuiesc ca nu vine curierul din anglia spre exemplu cu el pana la usa mea... multumesc!

Edited by nicu05, 08 August 2011 - 23:33.


#2
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Depinde in primul rand din ce tara comanzi si in al doilea rand cu ce curieri lucreaza ei: DHL, USPS, UPS etc

Edited by horatziu, 08 August 2011 - 23:38.


#3
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Pretul acela nu include si taxele vamale, scrie cam peste tot asta. Ma rog, taxe ai doar cand comanzi dintr-o tara non-UE.

Edited by edy_3dz, 08 August 2011 - 23:38.


#4
nicu05

nicu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.01.2009

View Postedy_3dz, on 9th August 2011, 00:38, said:

Pretul acela nu include si taxele vamale, scrie cam peste tot asta. Ma rog, taxe ai doar cand comanzi dintr-o tara non-UE.
spania  ca tara de unde vine produsul. iar ca magazin online e vorba e shopul oficial al unei echipe de fotbal. sa inteleg ca pretzul afisat pe site cu privire la transport va ramane acelasi fara sa se adauge nimic? iar produsul unde va ajunge mai exact in tara? de unde il ridic?

Edited by nicu05, 08 August 2011 - 23:41.


#5
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Daca e din Spania, atunci nu se aplica alte taxe.
De ridicat, nu pot sa iti raspund. Depinde. Fie de la posta vamala, fie iti vine la usa. Oricum, intr-un fel sau altul, coletul ajunge in posesia ta in cele din urma.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. Depinde d eunde vine produsul.
Daca vine din UE, ai de achitat pretul afisat si transportul, nimic altceva.
2. Daca vine din afara ue, si are valoare declarata mai mare de 50 USD, atunci se plateste tva si daca e cazul, taxa vamala.

In practica am cumparat de sute de USD de pe ebay (non-ue) si nu am platit nimic in plus la Posta Romana.
La DHL & Co insa... platesti :)

#7
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View PostCourage, on 9th August 2011, 00:47, said:

2. Daca vine din afara ue, si are valoare declarata mai mare de 50 USD, atunci se plateste tva si daca e cazul, taxa vamala.

Am impresia ca acei 50 de dolari valoare maxima s-au transformat recent in doar 10.

#8
nicu05

nicu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.01.2009

View PostCourage, on 9th August 2011, 00:47, said:

1. Depinde d eunde vine produsul.
Daca vine din UE, ai de achitat pretul afisat si transportul, nimic altceva.
2. Daca vine din afara ue, si are valoare declarata mai mare de 50 USD, atunci se plateste tva si daca e cazul, taxa vamala.

In practica am cumparat de sute de USD de pe ebay (non-ue) si nu am platit nimic in plus la Posta Romana.
La DHL & Co insa... platesti :)
bun si de ridicat de unde ai ridicat? produsul ti-a ajuns pana la usa?  cei de pe FCBshop pt romania au doar varianta de Express Delivery - €18.54 (1 - 4 Days).

#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Posthoratziu, on 9th August 2011, 00:51, said:

Am impresia ca acei 50 de dolari valoare maxima s-au transformat recent in doar 10.
Valoarea reala de scutire pentru bunuri din afara UE este urmatoarea:

cumparaturi: 10 euro - se include si transportul in valoarea asta deci daca cumperi ceva care costa 1 euro si transportul 10 deja ai intrat la valoarea de 11 la care se aplica tva pe care il achiti la oficiul postal vamal

bunuri primite de la un prieten / ruda cumparate si expediate pe costul lui (acum sigur ca tu poti sa ii trimiti banii ca nu stie nici dracu), cu valoare declarata si factura pusa in colet:
45 euro (deci cam 60 dolari) - aici nu conteaza cat a costat transportul, conteaza doar valoarea din colet. nu va faceti insa iluzii, vamesii stiu ca un laptop sau iphone nu costa doar 50 de dolari. ei insa ar prefera sa citeasca o carte buna de "caragiale" decat sa va "jecmaneasca"

peste valorile astea si sub valoarea de 200 sau 300 euro (aici nu o mai stiu exact) se plateste tva
daca depaseste 300 euro se plateste tva si taxe vamale caz in care e naspha

dar poate dati de un vames "de treaba" ... presupun ca toti devin de treaba daca le citesti din "caragiale"    :thumbup:

va rog sa nu ma intelegeti gresit, nu instig la "lectura"

Edited by onlyone, 09 August 2011 - 01:40.


#10
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postnicu05, on 9th August 2011, 01:02, said:

bun si de ridicat de unde ai ridicat? produsul ti-a ajuns pana la usa?  cei de pe FCBshop pt romania au doar varianta de Express Delivery - €18.54 (1 - 4 Days).

Din cate stiu eu, barca da comenzi prin DHS. Am avut si eu o comanda din Anglia, tot prin DHS, am dat comanda miercuri seara si vineri dimineta deja era in Otopeni comanda si mai pe la pranz m-a sunat baiatu de la dhs sa ma intrebe daca sunt acasa sa vina sa-mi lase coletul. Taxe vamale pt. spania nu platesti, deci doar ce ai tu in cosul de cumparaturi + taxe curier.

#11
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View Postonlyone, on 9th August 2011, 02:38, said:

bunuri primite de la un prieten / ruda cumparate si expediate pe costul lui (acum sigur ca tu poti sa ii trimiti banii ca nu stie nici dracu), cu valoare declarata si factura pusa in colet:
45 euro (deci cam 60 dolari) - aici nu conteaza cat a costat transportul, conteaza doar valoarea din colet. nu va faceti insa iluzii, vamesii stiu ca un laptop sau iphone nu costa doar 50 de dolari. ei insa ar prefera sa citeasca o carte buna de "caragiale" decat sa va "jecmaneasca"

Asta inseamna ca se poate comanda de pe ebay din China si daca valoarea e pana in 45 de euro scapi de taxe? Ma refer la faptul ca ei trimit cu transportul gratuit si bunurile sunt platite in avans prin Paypal.

#12
nicu05

nicu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.01.2009

View Postoauzor, on 9th August 2011, 02:44, said:

Din cate stiu eu, barca da comenzi prin DHS. Am avut si eu o comanda din Anglia, tot prin DHS, am dat comanda miercuri seara si vineri dimineta deja era in Otopeni comanda si mai pe la pranz m-a sunat baiatu de la dhs sa ma intrebe daca sunt acasa sa vina sa-mi lase coletul. Taxe vamale pt. spania nu platesti, deci doar ce ai tu in cosul de cumparaturi + taxe curier.
prin UK express delivery se trimite, cel putin asa e trecut pe site. oricum multumesc tuturor pt raspunsuri!

#13
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005

View Posthoratziu, on 9th August 2011, 09:59, said:

Asta inseamna ca se poate comanda de pe ebay din China si daca valoarea e pana in 45 de euro scapi de taxe? Ma refer la faptul ca ei trimit cu transportul gratuit si bunurile sunt platite in avans prin Paypal.
Doar daca destinatarul este persoana fizica si daca marfa nu e in mod mai mult decat evident subevaluata.

Si o precizare, pentru ca am vazut de atatea ori aberatia ca daca pe factura scrie "gift" nu se mai platesc taxe sau TVA. Nimic mai fals. Conteaza marfa si valoarea, nu ca e cadou sau nu.
Si inca ceva. Curieratul rapid intocmeste declaratiile vamale si se prezinta apoi cu hartiile (si coletul, daca e cerut pentru inspectie fizica) in vama. Incercand sa fenteze vama, risca sa-si piarda autorizatia de declarant vamal. De aici si faptul ca nu prea ai cum scapa de taxe (acolo unde sunt) cu curieratul rapid.
La posta se schimba treaba, un vames este detasat acolo pentru aceste colete, de unde si posibilitatea mai mare de "lectura", dupa cum plastic se exprima @onlyone.

#14
nicu05

nicu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.01.2009
pentru cei care ati mai comandat din afara lucruri, adresa de livrare (adresa voastra) ati scris-o in limba romana?

#15
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Livrarea se face in Romania de catre romani, asadar se scrie in romana. Cei de aici trebuie sa o inteleaga nu cei de la origine.

#16
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Posthoratziu, on 9th August 2011, 09:59, said:

Asta inseamna ca se poate comanda de pe ebay din China si daca valoarea e pana in 45 de euro scapi de taxe? Ma refer la faptul ca ei trimit cu transportul gratuit si bunurile sunt platite in avans prin Paypal.
Nu se poate pentru ca evident marfa o sa vina de la un chinez sau firma chinezeasca care e clar ptr orice vames care are macar o zi de experienta in vama, ca nu e prietenul tau din hong kong care iti trimite o atentie.

Dar asa cum am zis, la vama se citeste multa literatura romaneasca, cu predilectie este indragit Caragiale, poti sa aduci in discutie si zborul facut de Aurel Vlaicu, mai neinteresante sunt picturile lui Grigorescu. De George Enescu insa nu ii mai pasa nimanui.

#17
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Mi-am comandat din China mai multe produse de acelasi tip pentru revanzare. Cat de mare e sansa sa iau teapa la posta si sa nu le pot ridica daca nu le iau pe firma? Sunt vreo 50 de huse de telefon pentru care am platit 40 euro. In acest caz, pot sa cer sa mi se calculeze TVA-ul+vama (pentru 200 de lei e irelevanta suma pe care o calculeaza ei) daca nu am factura in colet (l-am rugat sa trimita gift si fara factura)?
Ce ar zice vamesul daca i-as face cunostinta cu Caragiale in situatia asta?

In caz ca nu vrea sa mi le dea, ce pot sa patesc ulterior (din partea Vamii Oficiului Postal)? Pot aparea probleme legale?

Edited by horatziu, 10 August 2011 - 17:20.


#18
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Unii nu vor sa inteleaga si pace. Chiar nu inteleg de ce mai ceri sfaturi pe aici daca oricum nu le iei in seama.

Aberatia cu gift n-are nicio relevanta iar fara factura nu-ti da nimeni coletul. Iar cu 50 de huse pe persoana fizica e cam greu sa scapi. Probabil ca iti va face vama la pretul de catalog (mult mai mare decat cei 40 euro platiti de tine) sau, daca refuzi sa platesti, coletul va ramane abandonat.
N-au ce probleme legale sa apara daca abandonezi coletul. De-acum totul depinde de vames daca si in ce conditii primesti coletul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate