Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Telefonia Mobila in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
Bun ... am zis sa deschid un subiect nou pe aceasta tema si sa nu spamez alt topic deja existent.
Dat fiind ca nu stiu pentru ce sa optez m-am hotarat sa vad ce parere au altii care sunt stabiliti de mai mult timp in Spania si ma pot sfatui.Momentan eu folosesc Digi Mobil, am cumparat cartela la inceput cu gandul de a vorbi ieftin in Romania, fapt pentru care nu ma plang vorbesc destul de bine, insa sunt si dejavantaje cum ar fi lipsa internetului, a buzonului ( foarte nasol in cazul in care ramai pe undeva fara baterie nu vei putea sti cine te-a apelat), covertura cam lasa de dorit in unele momente ( sau poate doar aici pe insula datorita distantei, desi imi aduc aminte ca si in peninsula aveam probleme de genul cand munceam in Reus trebuia sa ies de tot afara de pe santier ca sa pot vorbi clar). In aceste circumstante, si cu multitudinea de oferte pe care le afiseaza locutoriile de aici, m-as fi gandit sa fac o portabilitate (datorita faptului ca vreau sa imi pastrez numarul si nu trebuie sa platesc nimic suplimentar nici sa umblu dupa nu stiu ce acte, deoarece se ocupa ei de tot) la una dintre companiile de telefonie mobila Lebara sau Yoigo ( in nici un caz Movistar pentru ca te fura la bani marunti :)) ).
Si acum, daca e cineva care utilizeaza sau a utilizat una dintre aceste 2 companii, as dori si eu opinii pro si contra din majoritatea punctelor de vedere:
-acoperire
-preturi pentru Spania, dar si pentru Romania ( si m-ar interesa preturile la orice ora din zi si din noapte, nu acele optiuni orare pentru ca nu imi sunt pe plac) cu tot cu IVA ( am inteles ca in Canarias nu se include IVA, nu stiu cat de adevarat este) care dintre cele 2 ar fi mai convenavil
-internet mobil la cele 2 companii care e mai avantajos ( asta pentru cand vor fi posibilitati financiare, dar e bine sa fie acolo)
-daca dispun de roaming si care ar fi tarifele (desi nu am ganduri de a-mi visita ¨draga familie¨prea curand, dar niciodata nu se stie)
-optiunea buzon ce preturi are sau cum sta treaba mai exact (dat fiind ca nu am beneficiat de aceasta optiune cu Digi nu cunosc multe informatii, stiu ca la Movistar spre exemplu daca ai telefonul inchis te notifica gratuit cine te-a apelat in acest timp, ceva in genul Comoste la noi)
-orice alta informatie utila

Precizez ca portibilitatea intentionez sa o fac pe Tarjeta nu Contrato ( ca si in cazul companiilor noastre, si aici te fura la bani marunti :)) )
Accept si alte posibilitati daca ati utilizat sau cunoasteti (dar sa nu fie Movistar, nu stiu de ce dar toate persoanele care le-am cunoscut si au utilizat, ziceau ca se fura ca in codru, nu stiu cat de adevarat e dar stiti cum e zice 1, zic 2, 3 si tot asa ... )

Am vazut ca la yoigo poti face portabilitatea direct de pe site-ul lor completand niste campuri ( numarul portat, compania, codul de 20 de cifre al tarjetei, etc ) fiind ceva mai comod, dat fiind ca la lebara se dezcarca un formular de portabilitate trebuie imprimat completat si trimis la un numar de fax ... ma rog asta nu conteaza foarte mult, dar asa ca specificare. Am citit eu mai multe chestii pe site-urile lor, dar stiti cum e una e ce scriu ei, si alta e cand utilizezi tu si vezi ca anumite lucruri nu sunt cum trebuiau sa fie :)

Multumesc tuturor celor care imi vor raspunde por adelantado :D

Edited by rob3r7o, 08 August 2011 - 20:54.


#2
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
una pregunta, por favor... te gusta a trabahar ?

#3
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
@rob3r7o.  Ce pot sa iti spun decat Ca e cam greu cu llamadas pt ro. Si internet si la cum vrei cu tarjeta este mai greu dar nu imposibil.pt acoperire din ce ai amintit tu este yoigo.eu sunt Vodafone am fost si Movistar si am renuntat exact despre ce ai spus.Iti recomand amago a Orange,Vodafone,yoygo,pepefone(si mai ieftin decat yoygo numai Ca nu cunosc gradul de acoperire).Eu iti recomand amago(portabilidad),asa am cele mai noi telefoane si cu descuentos de 50% timp de 1an in tarifa,dar na eu sunt la contrato.Asadar forul gsm spain iti da solutia la acoperire,internet,tarifa,tarjeta si compania care te intereseaza cel mai mult.scuze pt scris dar de pe telefon,jajaja.Bueno haber si hay suerte y te pones en la red.A2 tío.

#4
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007

 f1gio, on 8th August 2011, 23:03, said:

@rob3r7o.  Ce pot sa iti spun decat Ca e cam greu cu llamadas pt ro. Si internet si la cum vrei cu tarjeta este mai greu dar nu imposibil.pt acoperire din ce ai amintit tu este yoigo.eu sunt Vodafone am fost si Movistar si am renuntat exact despre ce ai spus.Iti recomand amago a Orange,Vodafone,yoygo,pepefone(si mai ieftin decat yoygo numai Ca nu cunosc gradul de acoperire).Eu iti recomand amago(portabilidad),asa am cele mai noi telefoane si cu descuentos de 50% timp de 1an in tarifa,dar na eu sunt la contrato.Asadar forul gsm spain iti da solutia la acoperire,internet,tarifa,tarjeta si compania care te intereseaza cel mai mult.scuze pt scris dar de pe telefon,jajaja.Bueno haber si hay suerte y te pones en la red.A2 tío.
Foarte bine, mersi mult pentru informatii :) stai linistit ca ne intelegem :))


 nelubuz, on 8th August 2011, 22:08, said:

una pregunta, por favor... te gusta a trabahar ?
Para ti, querido amigo:¨Te gusta trabajar¨  .... hmmm tu ce zici imi place sau nu ?

Edited by rob3r7o, 09 August 2011 - 13:20.


#5
Ripe12

Ripe12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.01.2009
Buna rob3r7o,
nu stiu daca te-ai portat sau nu, dar sa stii ca si DIGI are internet, casuta vocala si roaming. Cel putin eu cunosc persoane care au... de cateva zile e drept... si am inteles ca in max. 2 saptamani vor lansa oferta si pentru clienti.

Avantaje Lebara:
- 1 cent daca suni in Romania pe FIX in limita a 15 minute per apel (taxa de conectare - 29 c!)
- bonusuri la reincarcare (in lunile cu promotie)
- au linie de la Vodafone (deci unde ai acoperire Vodafone ai acoperire Lebara)
- gratis de pe Lebara pe Lebara (plus cei 29 centi de taxa de conectare)

Dezavantaje:
- taxa de conectare enorma - 29 centi!!!
- internet cu 15 centi per 1 Mb!!! - inchipuie-ti ce inseamna sa ai trafic de 500 Mb/ luna - 75 euro!
- Vodafone e destul de slab ca acoperire 3G (fata de Movistar)
- se intrerupe destul de des (pt a te taxa cu cei 29 c de "establecimiento de llamada")

Despre Yoigo nu stiu prea multe, doar ca e al patrulea mare operator de telefonie mobila din Spania care are o parte infrastructura lui si o alta parte e inchiriata de la Vodafone (parca)
Dezavantajul mare pe care il stiu e ca de pe orice operator primesti apelul, acest apel e taxat mai mult decat in mod normal!!! Adica cei care te vor suna pe Yoigo, ei nefiind in Yoigo, vor plati mai mult decat ar suna pe orice alta companie mobila din Spania!!!
Alt dejavantaj ar fi ca incep sa se comporte ca si marii granzi (Movistar, Vodafone, Orange): consum minim, taxa de conectare mare - 15 centi, contract cu permanenta...
Aaa, sa nu uit, daca suni in Ro, vei plati nu gluma!!!

Eu as ramane la digi :D - evident am digi... si are acoperire Movistar si doar 5 centi de taxa de conectare. Daca intradevar baga internetul cu 5 euro/ luna in prepago (asa am auzit) e "la leche".

Durata medie a unei convorbiri in Spania e de 2 minute, deci ceea ce te taxeaza nu e pretul pe minut ci "establecimiento de llamada"

Sper ca am fost de folos.

#6
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
super ... mersi mult de tot pentru informatii :D foarte folositoare :D cred ca in final, cu ce-am mai aflat eu cred ca cel mai avantajos e un abonament la orange, si anume delfin 30 ( 300 de min in orice retea la orice ora si internet nelimitat :D ) dar asta mai tarziu ca acum nu e momentul sa ma implic intr-un abonament :)

#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Merg pt o saptamana in Spania (Barcelona) si m-ar interesa ce variante ieftine dar bune sunt pt telefonie mobila prepaid (eventual si internet pe mobil). Acoperirea nu prea cred ca e importanta deoarece merg in Barcelona si pe langa (cam 50 km) unde banuiesc ca este acoperire.

Cine sta pe-acolo sau cine a mai fost imi poate recomanda si mie ceva?

Multumesc anticipat :)

#8
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007

 Ravy, on 16th June 2012, 23:47, said:

Merg pt o saptamana in Spania (Barcelona) si m-ar interesa ce variante ieftine dar bune sunt pt telefonie mobila prepaid (eventual si internet pe mobil). Acoperirea nu prea cred ca e importanta deoarece merg in Barcelona si pe langa (cam 50 km) unde banuiesc ca este acoperire.

Cine sta pe-acolo sau cine a mai fost imi poate recomanda si mie ceva?

Multumesc anticipat :)
Eu de un an si ceva folosesc Digi Mobil si sunt foarte multumit de ei. De curand au introdus si optiunea de internet cu 5 euro pe luna ai 500 de Mb de viteza maxima iar dupa epuizarea celor 500, iti scade putin viteza, sau poti lua alti 200 de mb cu 2 euro parca. Acum vad ca e moda LycaMobile, nu stiu cum functioneaza nu am probat dar vad ca tot mai multi isi cumpara. Eu sunt multumit cu Digi, vorbesc in tara pe fix cate 20 - 30 de minute cu 2 euro si ceva :) un alt avantaj e ca ai 2 numere de telefon pe acelasi sim, unul spaniol si unul romanesc, deci vei putea folosi cartela pe teritoriul ambelor tari, fara roaming, fara taxe suplimentare. Bine ca poti face si cum am facut eu si anume sa pastrezi numarul spaniol pe teritoriul romaniei, dar atunci sunt taxate ambele persoane, si cel care suna si cel care este sunat, dar oricum taxeaza putin. Dezavantajul este ca in roaming poti primi doar apeluri, daca iti trimite cineva mesaj pe numarul spaniol, fiind in romania cu roaming nu il primesti. Succes

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate