Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

DivX Playere Sony

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#19
parazitu2k5

parazitu2k5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.10.2005
Salut,

Mi-am luat si eu un dvd player Sony DVP-NS52P, si se pare ca imi incarca destul de greu dvd-urile. Spre exemplu am avut acelasi film pe 2 dvd-uri. pe unul l-a incarcat - un no-name absolut, iar la verbatim imi spune "cannot play disk"
Totusi la Cd-uri e ok, mai putin faza cu subtitrarea, care trebuie sa recunosc, indiferent ca e un brand sau nu, ca e absolut crunta.
Are cineva idee de ce imi face treaba cu DVD-urile ?

#20
leo980

leo980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 28.07.2005
Bravo Night Elf.. uite o parere serioasa...asa e: daca tot esti smeker cu plasma panasonic cat peretele de la vila, dc dracu nu te uiti doar l afilme pe DVD, care satisfac orice carcotash... Daca esti a lu' saracu din berceni, ca mine asa, ori iti iei un ebodacarestietot, ori pui un DVD writer la calc (LG4163b - 1.600.000 la CORA) si e toata lumea multumita... ai compatibilitate totala cu orice format de filme.
A, si sa va spun cum se face Eboda: se ia una bucata DVD Panasonic- foarte reusita dpdv estetic, si se fabrica o noua generatie eboda dupa chipul si asemanarea Panasonic, dar cu pise chinezesti (auzisem eu odata de aiwa, o fi adevarat oare???).

#21
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

leo980, on Oct 2 2005, 22:41, said:

A, si sa va spun cum se face Eboda: se ia una bucata DVD Panasonic- foarte reusita dpdv estetic, si se fabrica o noua generatie eboda dupa chipul si asemanarea Panasonic, dar cu pise chinezesti (auzisem eu odata de aiwa, o fi adevarat oare???).

<{POST_SNAPBACK}>

Nu este adevarat. In China sunt firme care fabrica fiecare dintre ele anumite parti dintr-un DVD. E-Boda (ca exemplu) poate sa ia carcasa dintr-un loc, placa video dintr-altul, cutia din alta parte, etc. Firmele respective au o oferta si E-Boda isi alege ce ii place.
Stai linistit ca si Panasonic are piesele facute tot prin China. Desfa un Panasonic, Sony, Pioneer, Philips cu DivX si apoi un player de la noi de pe piata la 2-3 milioane. Ai sa vezi ca inauntru nu este mare diferenta. Si sa nu imi zici ca de exemplu Elta a copiat dupa unul dintre granzi ca nu te cred. Ei au fost primii care au scos DivX player. Asa ca mai degraba firmele mari au vazut succesul firmelor mici care au marele avantaj de a se misca repede, au vazut ca se vand bine si ce au zis ei: hai sa facem si noi, Dar la alte preturi. Probabil ca si-au facut designul singuri dar tot la firmele alea din china au apelat ca sa le faca majoritatea componentelor. Doar ca le-au spus sa aiba grija mai mare la calitate.
Si acum E-Boda vs. firmele mari: 1-0 pentru E-Boda pentru ca s-au straduit sa aduca imbunatatiri de firmware. La unele firme mari nici nu exista asa ceva. Ai luat playerul, pa! Cei de la Pioneer nici nu au facut public firmware. Noroc cu "baietii" ca au scos firmware din aparat si ca l-au modificat. Si datorita lor playerele Pioneer se vand bine, pentru ca cel putin in Romania erau practic de neutilizat la capitolul subtitrari. Crezi ca se uita vreunu de la Pioneer la un roman care ii trmite un mail ca nu vede bine subtitrarea si in special sh, si tz? Iti spun eu: ii doare in pix. Tot la fel ii doare in pix si pe jegosii astia de mici importatori care iau si ei 1000 de playere din China, isi aleg un nume si le arunca pe piata. Cand ii cauti sa le zici ca nu se vede subtitrarea, daca ai marele noroc ti se da urmatorul raspuns: "inginerii nostri lucreaza". Si "inginerii" aia lucreaza pana te plictisesti sa ii cauti si bagi playerul in cutie sau se gaseste vreun fraier ca Mtz sa le faca softul ca i se face mila de userii care plang pe forum. Dar la firmele mari, nu primesti nici macar acel "inginerii nostri lucreaza".
Mi s-a facut scarba de toti jegosii astia care arunca playerele astea pe piata indiferent de brand si dupa aceea ii doare in pix de clientii lor. Mancai-ar OPC-ul. ;)

enjoy,
Mtz

#22
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
In decembrie 2001 am cumparat un dvd sony cu 430 DM. Dupa un an si ceva, am facut un video cd, l-am bagat in player, nu a mers. L-am spart de nervi, am mai scris unul, pe rw de data asta, l-am bagat, a mers. Fericit l-am facut pe cd-r din nou si nu a mers. Apoi am studiat pe net si am aflat ca DVP-NS300 nu e compatibil cu cd-r. Apoi am primit dvr-uri din canada (zona 1) si am aflat ca dvd-ul meu sony nu poate fi hackuit sa redea discuri din alte zone, spre deosebire de alte playere, chiar si de marca, care usor pot sa fie modificate sa fie free zone. Ma mir ca merge cu dvd-uri scrise in comp.

Simbata am cumparat pt ai mei un dvd vortex din selgros, 1,700,000, mai ales ca aflasem de pe forum ca sony cu div x nu recunoste subtitrarile. Sint fan sony, de la tv, combina cu dolby pro logic, camera video, VCR, ap foto dar cu dvd-ul sony am luat plasa.  

Tu unde crezi ca este facut sony? In japonia? Tot in china e facut. De ex 90% din cuptoarele cu microunde sint facute in acelasi fabrica, difera doar designul si firma de pe ela.

#23
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

blackcat, on Oct 2 2005, 19:00, said:

Night Elf, am o intrebare. De ce pe un TV de 73 cm sau pe o plasma se vede mai bine de pe Sony decit de pe E-boda? Ca as vrea sa-mi iau un TV la 100 Hz sau un LCD TV si sa stiu la ce sa ma astept.
Eu am TV Sony (50 Hz) si eboda se vede excelent. E vreo chestie sau ai aruncat si tu niste afirmatii, acolo?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu este doar o afirmatie. Am testat mai multe playere pe o plasma (in ideea ca si eu tot un 73@100Hz urmeaza sa-mi iau zilele astea). Nu m-a interesat partea de divx, pentru ca nu sunt fan divx  
Vorbesc strict de partea de dvd. Diferenta se simte daca ai ochiul fin. Eu unul care lucrez foarte mult cu dvd-uri si imagine in general sunt mai pretentios la imagine. Pe chinezarii (am testat e-boda si allview) apar asa zisele "masti" iar imaginea este putin mai "pixelata" culori mai naspa. Pe mine m-a interesat strict conexiunea pe RGB unde chinezariile mi s-a parut ca stau ceva mai prost Pe composit si s-video imaginea a fost aproape identica ca deh asa probabil au fost proiectate sa se vada bine pe composit ca omul simplu nu prea stie cum e cu cablele si e complicat pe alte conexiuni. Daca vrea cineva sa se convinga poate sa refaca experimentul. DVD-ul stand-alone a fost un pioneer model mai vechi 2-3 ani.

P.S. De audio chiar nu mai zic nimic... ca deja daca legi pe un sistem 5.1 hi-fi  si ca necunoscator in ale muzicii o sa simti diferenta. :punk:

Oricum pe partea de divx e-boda ramane de necontestat cel mai tare, meritul fiind in primul rand al lui MTz in nici-un caz al firmei in sine. Pacat ca cei de la e-boda nu mai coboara putin pretul. Sunt sigur ca le-ar mai creste vanzarile, dar deh, fiecare cu politica lui pe P.R. Toata stima MTz pentru ceea ce faci  :peacefingers:
Deci dupa cum spuneam in functie de buget iti cumperi ceea ce ti se potriveste. Sunt tare curios cati dintre voi ati facut o comparatie intre un dvd9 original si un divx ripuit dupa el. Eu am un principiu. Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine cu ghilimelele de rigoare. Mi-am luat si eu o asa zisa tapa cu un dvd/divx player copie dupa orion acum vreo 8-9 luni (ceva cu chipset Zorran). Initial am avut probleme cu diacriticele, in 2 luni am rezolvat cu un up-date original  problema, dar am constatat ca in decursul acestei perioade am vazut 3 divx-uri  :w00t: pe el. Prefer sa vad un film mai tarziu cu o luna-doua dar sa-l vad la calitate maxima decat sa vad un divx vai mama lui tras dintr-o sala  de cinema  :puke:
Oricum acum am in plan un dvd stand alone de firma fara divx si un TV 73@100Hz (preferabil 16:9)  :)

#24
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Imaginea aia pixelata poate sa fie din soft. Daca tot mai faci teste, pune un E-Boda fara divx si unul cu divx pe acelasi TV. Asta poti sa faci si cu un player "de firma".

enjoy,
Mtz

#25
Carloss Sacalu'

Carloss Sacalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.10.2005
Ghyo, frate, zi-mi si mie cum ai facut
chestia cu subtitrarea, de fapt cu ce soft...
Am un tovaras care se chinuie de cateva luni sa-l faca sa mearga...
Astept raspuns cat mai rapid...
:)

#26
forisc

forisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2005
Cred ca ar fi bine sa se faca un topic in sectiunea "GHIDURI" in legatura cu procedura asta de transformare a fisierului .AVI in "DivX Certified" cu subtitrare inclusa exact ca la DVD (nu pe imagine)...
Foarte putini din cei care au playere "DivX Certified" stiu cu adevarat de potentialul acestora si se plang pe forumuri ca nu pot vedea subtitrare in Divx, iar "binevoitorii" le recomanda pocnitori ieftine la care singurul avantaj este pretul mic si suportul MTZ.
Eu personal am un Panasonic care stie nativ (fara update de firmware) subtitrari (.srt, .sub si .txt) cu tot cu diacritice... Din curiozitate, am incercat metoda de la Ghyo si rezultatul este spectaculos: in mai putin de 5 min se obtine un fisier *.divx fara recomprimare (cred ca modificarile sunt la nivel de header) cu o subtitrare eleganta exact ca la DVD-Video...  :coolspeak:

#27
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005
iata softul (softurile) pt conversie. ele sunt free iar softul de baza a fost creat de un amator si nu are suport, asta pentru ca se lucreaza inca la standardul "DivX Certified". cititi fisierul text "How-To" pentru detalii

Attached Files



#28
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

ghyo, on Oct 5 2005, 10:08, said:

iata softul (softurile) pt conversie. ele sunt free iar softul de baza a fost creat de un amator si nu are suport, asta pentru ca se lucreaza inca la standardul "DivX Certified". cititi fisierul text "How-To" pentru detalii

<{POST_SNAPBACK}>

Multumesc mult, ghyo, e o chestie super!  :coolspeak:   A durat exact trei minute pana a fost generat divx-ul cu subtitrarea inclusa, ce mai, sunt superincantat! Am prieteni care au playere Denver si litera ț nu este afisata pe langa faptul ca subtitrarea dispare dupa cateva minute si da-i cu Slow si repeta procedura si tot asa... Sper ca in acest mod necazurile lor au luat sfarsit. Multumesc, inca o data!

#29
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005
si daca aveti ns32 sau ns52 atunci poate s-a invechit firmware -ul. aici gasiti firmware proaspat pt ele:

http://www.sonydigit...s.asp?l=ro&f=fw

#30
forisc

forisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2005
Ce aduce in plus update-ul?

#31
Carloss Sacalu'

Carloss Sacalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.10.2005
Bai, fratilor... am incercat si nu merge...  :confuzzled:
Sunt super-ofticat. La faza cu "Make Xsub" nu vrea deloc sa mearga...
Plus ca, dupa ce-i dau calea, nu gaseste nimic la capitolul "alege subtitrare pentru muxare". Imi face BMP-urile, dar atat, nimic mai mult.
Astept din partea voastra niste indrumari... Nexland, zici ca merge bine si repede, nu ?
La mine nu vrea deloc :angry:

#32
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

Carloss Sacalu, on Oct 7 2005, 01:00, said:

Bai, fratilor... am incercat si nu merge...  :confuzzled:
Sunt super-ofticat. La faza cu "Make Xsub" nu vrea deloc sa mearga...
Plus ca, dupa ce-i dau calea, nu gaseste nimic la capitolul "alege subtitrare pentru muxare". Imi face BMP-urile, dar atat, nimic mai mult.
Astept din partea voastra niste indrumari... Nexland, zici ca merge bine si repede, nu ?
La mine nu vrea deloc :angry:

<{POST_SNAPBACK}>

Merge super, am modificat 35 filme si tot nu-mi vine a crede... Atentie, numele fisierelor(avi si srt) modifica-le, astfel incat sa nu existe spatiu intre cuvinte. De exemplu: Finding Neverland->FindingNeverland; I'll Sleep When I'm Dead->I'llSleepWhenI'mDead, s.a.m.d...

#33
Carloss Sacalu'

Carloss Sacalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.10.2005
Mai, Ghyo, a mers cu update-ul... multumesc mult.
Dar mai e inca o problema. Prietenul meu spune ca subtitrarea este foarte mica.
Tu ai observat ceva la playerul tau ? Stii cum se poate modifica, sau daca se poate modifica fontul la subtitrare, marimea acestuia, ceva de genul asta ?
Multumesc mult.

#34
aralmoenax

aralmoenax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2005
[ Nu am reusit sa rezolv problema subtitrarilor  expusa de tine pentru home  cinema sony divx model DAV - DZ 100.Solutia ta este valabila si pentru cd sau numai pt dvd?In prima urgenta este cd pt mine.
            da-mi un sfat

#35
parazitu2k5

parazitu2k5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.10.2005
Am facut firmware upgrade la dvd player. Singura imbunatatire care am vazut-o e ca poate reda dvd-uri/cd-uri cu mp3-uri encodate la mai mult de 128kbps.
Ramane in continuare problema dvd-urilor cu filme. Am observat totusi ca singurele care nu merg sunt DVD-R (DVD+R, CD-R, CD-RW merg; audio - cda, mp3, video - avi,divx, photo - jpg)

A mai avut cineva problema asta ?

#36
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005
frati suparati posesori de Sony NS-52P , al meu aparat cu 108 MHz la bord a primit aseara "botezul'. in sensul ca am facut upgrade de firmware, desi am postat linkul in 6 octombrie. dupa update-ul care a durat cam 2 minute (o vesnicie) i-am facut proba: rezultatul este pozitiv, nu mai am nevoie sa convertesc filmele avi in divx cu sub inclus pentru ca acum citeste subtitrarile din fisiere externe, uraaa, desi nu le afiseaza in "explorer" le incarca automat pe cele care sunt scrise ca si filmul :
filmul preferat.avi
filmul preferat.srt

:coolspeak:

asa ca ma bucur ca am dat banii pe o scula de firma si nu pe un avion  :worthy:  chinezesc, nu mai pot de bucurie! desi eu am inceput acest topic permiteti sa ma retrag acum ca toate merg bine. faceti upgrade la firmware imediat daca aveti ns32 (la asta nu stiu cum o sa mearga) si la ns52p imediat si scapati de problema cu suburile. bye bye, o zi minunata va doresc.

http://www.sonydigit...s.asp?l=ro&f=fw


ps: se pare totusi ca subtitrarile apar un pic cam micutze dar pe televizorul meu urias nu-i o problema  :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate