Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
salut!
vreau sa incep prin a spune ca am de-abia 14 ani, deci nu radeti daca ce veti citi e o absurditate. :)
mi-am adus aminte de un experiment de la fizica in care treceam un magnet printr-o bobina conectata la un ampermetru, si acul ampermetrului se misca.
intrebarea mea e: se poate folosi energia astfel obtinuta pentru a alimenta, de exemplu, un bec?

#2
boos4ever

boos4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2010

View Postnewbie13, on 3rd August 2011, 17:29, said:

salut!
vreau sa incep prin a spune ca am de-abia 14 ani, deci nu radeti daca ce veti citi e o absurditate. :)
mi-am adus aminte de un experiment de la fizica in care treceam un magnet printr-o bobina conectata la un ampermetru, si acul ampermetrului se misca.
intrebarea mea e: se poate folosi energia astfel obtinuta pentru a alimenta, de exemplu, un bec?

sa ma corecteze colegi daca gresesc dar nu e asta la dinam???

#3
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009

View Postnewbie13, on 3rd August 2011, 18:29, said:

salut!
vreau sa incep prin a spune ca am de-abia 14 ani, deci nu radeti daca ce veti citi e o absurditate. :)
mi-am adus aminte de un experiment de la fizica in care treceam un magnet printr-o bobina conectata la un ampermetru, si acul ampermetrului se misca.
intrebarea mea e: se poate folosi energia astfel obtinuta pentru a alimenta, de exemplu, un bec?
teoretic este perfect posibil, practic tind sa cred ca nu poti produce destula energie fara un magnet mult mai puternic decat poti obtine [acesta este principiul transformatoarelor/transmitere energiei prin inguctie magnetica, si te gandesti ca in loc de electromagnetul sursa, ai unul permanent]

P.S. @boos4ever un dinam transforma miscarea circulara, nu forta magnetica in electricitate

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postnewbie13, on 3rd August 2011, 18:29, said:

salut!
vreau sa incep prin a spune ca am de-abia 14 ani, deci nu radeti daca ce veti citi e o absurditate. :)
mi-am adus aminte de un experiment de la fizica in care treceam un magnet printr-o bobina conectata la un ampermetru, si acul ampermetrului se misca.
intrebarea mea e: se poate folosi energia astfel obtinuta pentru a alimenta, de exemplu, un bec?

Cred ca te gandesti la un perpetuum mobile, adica energie gratuita, nu ?
Stai linistit, au fost destui inaintea ta si o sa fie si destui dupa.

Da , se poate obtine energie din magneti, dar nu fara a consuma energie mai multa inainte !

#5
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
da, la ceva gen  perpetuum mobile ma gandeam. :P
ideea aparatului mi-a venit acu' cateva luni, de atunci ma tot gandesc la el si nu reusesc sa ii gasesc vreo hiba. :w00t:

Edited by newbie13, 03 August 2011 - 18:33.


#6
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Și tu dacă nu mănânci (nu consumi energie) cum poți mișca miezul de fier?

#7
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postnewbie13, on 3rd August 2011, 19:33, said:

da, la ceva gen  perpetuum mobile ma gandeam. :P
ideea aparatului mi-a venit acu' cateva luni, de atunci ma tot gandesc la el si nu reusesc sa ii gasesc vreo hiba. :w00t:
Curentul indus de magnet in bobina produce un cimp magnetic care se opune deplasarii magnetului. Trebuie sa-i dai energie magnetului ca sa il treci prin bobina. Chestia asta se observa mai bine cind magnetul se deplaseaza foarte repede printr-o bobina mare. Asa ca trebuie sa maninci ca sa il misti pe-acolo. :)

#8
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008
... si iote asa s-a descoperit legea lui Lentz.

#9
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Cele mai rapide trenuri din lume (cca 500 Km/h) au ca principiu campul magnetic. Japonezii au exploatat acest lucru. (este explicat AICI mai pe larg). Nu s-ar putea crea, bazandu-se pe acelasi model, un dispozitiv care sa produca energie electrica rezultata din impingerile repetate ale magnetilor?

#10
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Da, se poate obtine energie electrica dar si miscarile magnetilor sunt consumatoare de energie!
Se pune problema daca ce iei pe pere iti ajunge sa cumperi mere....sau mai pui banuti din buzunar!

Chestia cu trenurile e alta mancare de peste. Si acolo se poate genera energie electrica pe timpul
franarii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate