Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Observații astronomice

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Editare moderator: Scrieți aici observațiile astronomice


"Spectacular" Double Meteor Shower This Week, Pregatiti cu popcorn sub cer senin?

SURSA

Sa speram ca vom avea parte de cer senin

Edited by m3th0dman, 02 August 2011 - 23:14.


#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostEngineer_xxl, on 29th July 2011, 11:10, said:

SURSA

Sa speram ca vom avea parte de cer senin


astea de acum sunt sub asteptari, cu toate ca este cer senin fara luna.

#3
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Din ce am citit, anul asta este groaznic pentru observatiile de acest tip pentru ca toate "ploile de meteoriti" mai serioase se intampla simultan cu luna plina :(.
Sper totusi sa prind ceva...

#4
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Se pare ca astronomii au dat peste un eveniment observat in premiera:

O stea este devorata de o gaura neagra... mi-as fi dorit sa fiu cu Enterprisu' prin zona sa privesc fenomenul asta! AICI e si un mic articol in limba romana

Edited by Engineer_xxl, 25 August 2011 - 13:20.


#5
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Va fi ceva nemaipomenit.Ploaie de meteoriti,mai tare ca cea a Perseidelor!1000 meteoriti/ora!
De-a domnul vreme buna!
"Astronomer predicts dramatic Draconid meteor shower for October 2011"
Draconide=resturile unei comete.
:coolspeak:

http://earthsky.org/...or-shower-guide

#6
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
suuuper! se vad din romania?

#7
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
In 8 octombrie parca or zis nu?  B) super super, cica RO ii ceea mai bine pozitionata.

Edited by mviorel, 18 September 2011 - 08:43.


#8
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002

View Postrasistu, on 18th September 2011, 09:23, said:

suuuper! se vad din romania?


Precum vezi...se va vedea "brici"... :peacefingers:

http://www.ziare.com...toare draconide

#9
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Satelit mort.Nu cade la noi.Live.
http://www.ustream.t...atherspace-news

#10
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postdrgroza, on 18th September 2011, 09:07, said:

Va fi ceva nemaipomenit.Ploaie de meteoriti,mai tare ca cea a Perseidelor!1000 meteoriti/ora!
De-a domnul vreme buna!
"Astronomer predicts dramatic Draconid meteor shower for October 2011"
Draconide=resturile unei comete.
:coolspeak:

http://earthsky.org/...or-shower-guide
Trebuie mentionat, pentru cei care planuiesc o seara afara, ca estimarile de 1000/ora sunt cele mai optimiste dintre cele optimiste :).
Majoritatea astronomilor care au dat estimari de acest gen au venit cu cifre intre 600 si 750 de meteoriti / ora. In acelasi timp, sunt si unii care spun ca nu se vor depasi 40-60 pe ora. Dintre acestia, nu toti sunt neaparat vizibili cu ochiul liber, iar in orase cu fond luminos puternic sunt sanse si mai mici de a vedea foarte multi meteoriti.

Oricum, insa, eu o sa fiu pe camp. In masura in care reusesc sa fac si niste poze o sa le uploadez :).

#11
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Dupa caderea de azi urmeaza alta,mai nashpa.
La sfarsitul lui octombrie.

http://www.newscient...try-burnup.html

#12
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006
Pe 8 octombrie in Romania se va putea admira un fenomen rar, vizibil doar o data la cativa zeci de ani - Draconidele - un "roi" de meteoriti.
Fenomenul este mult mai rar decat "pleiadele" vizibile in fiecare an, in august.
(http://www.mediafax....de-ani-8761456/)
In articolul citat se zice ca, pe 8 oct, intre orele 19 si 21 se poate observa acest roi de meteoriti din Romania.

Probabil ca intrebarile mele pot face un astronom sa rada si sa imi recomande sa urmaresc constelatia x unde o sa fie draconidele vizibile.

Ce nu stiu eu - unde sa ma uit, in care parte a cerului - ca sa vad acest roi de meteoriti intre o.r.l. 19 si 21?.
Daca impart semisfera de deasupra blocului meu in 4 bucati de 90 grade care corespund (bisectoare-mediana) cu cele 4 puncte cardinale...unde se vor vedea draconidele, in Bucuresti? Si la ce unghi fata de sol (orizontala)?

Edited by gabicen, 26 September 2011 - 20:07.


#13
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Urmaresc si eu subiectul asta, ma intereseaza si pe mine mai ales ca la ultima pleiada nu am vazut nimic.

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cand va fi?
In noaptea dintre 8 si 9 octombrie?
Sâmbătă seara?
Ca să vezi ceva și dacă te afli într-un oraș, trebuie să ieși la câțiva kilometri, pentru a nu fi bruiat de luminile orașului.... :bouncey:

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
in urma cu multi ani, ma mai delctam cu http://www.stellarium.org/ S-ar putea s-ajute.

#16
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Constelația Draco (Dragonul) se află în partea nordică a cerului, și este vizibilă din România tot timpul anului.
Se întinde între constelațiile Ursa mare ( Carul mare), Ursa mică (Carul mic) și Hercule. Dacă te uiți spre
Steaua Polară, curentul meteoric intră lejer în câmpul tău vizual. Păcat că la ora aceea va fi și Luna pe cer.

PS   La ora aceea, Draco se află la  aprox. 50 grade deasupra orizontului nordic ușor spre vest, 20-40 grade
       în funcție de oră.

Edited by SylexMM, 26 September 2011 - 21:41.


#17
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

View PostSylexMM, on 26th September 2011, 22:30, said:

Constelația Draco (Dragonul) se află în partea nordică a cerului, și este vizibilă din România tot timpul anului.
Se întinde între constelațiile Ursa mare ( Carul mare), Ursa mică (Carul mic) și Hercule. Dacă te uiți spre
Steaua Polară, curentul meteoric intră lejer în câmpul tău vizual. Păcat că la ora aceea va fi și Luna pe cer.

PS   La ora aceea, Draco se află la  aprox. 50 grade deasupra orizontului nordic ușor spre vest, 20-40 grade
       în funcție de oră.


Am balconul orientat catre NW iar blocurile pe directie sunt departe, mult sub 50 grade.
O sa privesc in dreapta balconului cu binoclul meu de amator, Practika Falcon Eye.
Probabil ca Luna o sa fie in stanga balconului, spre SW si nu o sa ma deranjeze...

Multumesc pentru info SylexMM,

#18
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

View Postgabicen, on 26th September 2011, 23:08, said:

Am balconul orientat catre NW iar blocurile pe directie sunt departe, mult sub 50 grade.
Norocosule. La mine orizontul nordic este acoperit de dealuri, și colac peste pupăză, între mine și dealuri este orașul, foarte bine iluminat.
Contează foarte mult ca fondul să fie cât mai întunecat. Va trebui să ies vreo câțiva km spre vest din oraș ca să pot vedea ceva. Sper să
avem cer senin.

PS   Dacă te uiți spre est, la vreo 30 grade deasupra orizontului îl poți vedea pe Jupiter. Se vede ca o stea foarte luminoasă. Dacă binoclul tău are o putere
de mărire de 20x, poți vedea trei sateliți de-ai lui puțin la drepta sus. Sunt Io, Ganimede și Calisto. Momentan Europa este chiar pe discul lui Jupiter și nu poți
să-l vez decât la măriri mai mari. Încearcă să sprijini binoclul de ceva fix dacă nu ai posibilitatea să-l pui pe un trepied în timp ce faci observația, pentru a
diminua tremuratul imaginii

Edited by SylexMM, 26 September 2011 - 22:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate