Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Observații astronomice

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
eXistenZSIN

eXistenZSIN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.09.2007
Salutare

In ziua de 08.10.2011 curentul de meteoriti numit Draconiadele va atinge punctul culminant in jurul orelor 20:00. Din Bucuresti fiind imi doresc sa vad acest eveniment probabil unic in viata mea dintr-un loc senin, usor departat de Bucuresti. Prin usor departat de Bucuresti ma gandesc la 20-30 Km maxim intrucat la ora 23 intru in tura de noape. Imi poate recomanda cineva o locatie cat de cat, unde cerul este senin ?

Multumesc.

#20
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View PosteXistenZSIN, on 5th October 2011, 13:19, said:

Salutare

In ziua de 08.10.2011 curentul de meteoriti numit Draconiadele va atinge punctul culminant in jurul orelor 20:00. Din Bucuresti fiind imi doresc sa vad acest eveniment probabil unic in viata mea dintr-un loc senin, usor departat de Bucuresti. Prin usor departat de Bucuresti ma gandesc la 20-30 Km maxim intrucat la ora 23 intru in tura de noape. Imi poate recomanda cineva o locatie cat de cat, unde cerul este senin ?

Multumesc.
Maximul estimat va fi intre orele 19-01 TLR (UTC+3)
Luna va fi fost trecuta de faza de prim patrar si va apune pe la ora 3, afectand vizibilitatea eventualilor meteori mai slabi pana pe la orele 1~2.
Locatii cu cer acceptabil dpdv al poluarii luminoase se gasesc catre sudul Bucurestiului. E plin de campii si miristi accesibile cu o masina decenta pe drumurile de tara.

#21
eXistenZSIN

eXistenZSIN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.09.2007

View PostIxtl, on 5th October 2011, 15:06, said:

Maximul estimat va fi intre orele 19-01 TLR (UTC+3)
Luna va fi fost trecuta de faza de prim patrar si va apune pe la ora 3, afectand vizibilitatea eventualilor meteori mai slabi pana pe la orele 1~2.
Locatii cu cer acceptabil dpdv al poluarii luminoase se gasesc catre sudul Bucurestiului. E plin de campii si miristi accesibile cu o masina decenta pe drumurile de tara.

Va multumesc !

Sper sa avem parte de un cer senin :)

#22
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Din pacate pare ca fix sambata seara se va innora in Bucuresti. Sau cel putin asa zice pe unul dintre site-urile de vreme...

#23
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002

View Postcrz, on 6th October 2011, 09:32, said:

Din pacate pare ca fix sambata seara se va innora in Bucuresti. Sau cel putin asa zice pe unul dintre site-urile de vreme...

Conspiratie... :thumbup:

#24
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Eu voi iesi in seara asta.
Sansele sa vad ceva azi sunt minuscule, dar macar testez combinatia telescop-camera pentru alte evenimente :). Wish me luck :).

#25
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Partea proasta e ca nu am mai iesit azi.
Partea buna e ca prognozele s-au imbunatatit. Se pare ca norii vor intarzaia pana duminica spre pranz...deci sanse bune pentru cer senin :).

#26
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Dacă "prinzi" ceva, arată-ne și nouă. Aici în BM e înnorat de n-am treabă cu Draconidele. Nici măcar cu Luna.

#27
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
In Slatina ploua si e nor. Naspa.

#28
nmd19

nmd19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 09.11.2007
Bre, prin constanta s-a vazut ceva? , ca a fost senin in sud est aseara. Sau ne ofticam degeaba? Duculeana unde esti?

#29
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Saptamanile trecute am prins o seara racoroasa si semi-senina (s-a innorat la un moment dat partial, insa nu m-a incurcat) intr-o zona de "la tara".
Am vazut excelent Jupiter si satelitii "galileeni", iar apoi luna. Evident, din cauza lunii (aproape) pline, insa chiar si asa privelistea a fost senzationala.

Sper ca in curand sa pot face rost de o camera (daca am bani cumpar una dedicata, daca nu adaptez un webcam) pentru a impartasi observatiile. Pana atunci va doresc succes si voua :).

PS:
Telescopul este unul mic, de 60mm, insa suficient pentru observatii ca aceasta. Luna se vede excelent, iar Jupiter si Saturn relativ ok (se disting trasaturile caracteristice majore).

#30
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Inca o seara frumoasa, friguroasa si senina. Am vazut Betelgeuse - un red giant extrem de interesant, chiar si cu ochiul liber :).

#31
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostSylexMM, on 26th September 2011, 22:39, said:

Norocosule. La mine orizontul nordic este acoperit de dealuri, și colac peste pupăză, între mine și dealuri este orașul, foarte bine iluminat.
Contează foarte mult ca fondul să fie cât mai întunecat. Va trebui să ies vreo câțiva km spre vest din oraș ca să pot vedea ceva. Sper să
avem cer senin.

PS   Dacă te uiți spre est, la vreo 30 grade deasupra orizontului îl poți vedea pe Jupiter. Se vede ca o stea foarte luminoasă. Dacă binoclul tău are o putere
de mărire de 20x, poți vedea trei sateliți de-ai lui puțin la drepta sus. Sunt Io, Ganimede și Calisto. Momentan Europa este chiar pe discul lui Jupiter și nu poți
să-l vez decât la măriri mai mari. Încearcă să sprijini binoclul de ceva fix dacă nu ai posibilitatea să-l pui pe un trepied în timp ce faci observația, pentru a
diminua tremuratul imaginii
Lasa Jupiter. Ai vazut Venus? De citva timp se vede foarte bine seara. Eu totdeauna am crezut ca Jupiter e cel mai luminos astru (in afara de Soare si Luna, bineinteles), pina am vazut Venus.

#32
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

View PostDihorul Razboinic, on 19th February 2012, 21:00, said:

Lasa Jupiter. Ai vazut Venus? De citva timp se vede foarte bine seara. Eu totdeauna am crezut ca Jupiter e cel mai luminos astru (in afara de Soare si Luna, bineinteles), pina am vazut Venus.
Da am văzut. Dar nu este întotdeauna așa luminos. Depinde în ce fază este așa ca și Luna. Acum de exemplu este aproape în faza plină și de aceea se vede așa de bine imediat după apusul Soarelui.
În octombrie, Jupiter era cu aproape 200000000 km mai aproape decât acum și atunci el era în faza plină. Apune și el imediat după Venus, putând fi văzute amândouă imediat după apus.

#33
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View PostSylexMM, on 22nd February 2012, 00:02, said:

Da am văzut. Dar nu este întotdeauna așa luminos. Depinde în ce fază este așa ca și Luna. Acum de exemplu este aproape în faza plină și de aceea se vede așa de bine imediat după apusul Soarelui.
În octombrie, Jupiter era cu aproape 200000000 km mai aproape decât acum și atunci el era în faza plină. Apune și el imediat după Venus, putând fi văzute amândouă imediat după apus.
Ba pardon, Venus nu e in faza 'plina', asa ceva nici nu se poate observa de pe Pamant, ca pentru oricare planeta interioara acestuia, ci e intr-o faza de ~2/3.
Faptul pentru care Venus se vede asa de stralucitor este ca apune din ce in ce mai tarziu i.e. se afla la o distanta unghiulara aparenta din ce in ce mai mare de Soare, distanta care va tot creste pana cand Venus va ajunge la elongatia magima de 46 grade pe 27 martie.
Spre deosebire de Venus, Jupiter nu are faze fiind o planeta (mult) exterioara orbitei Pamantului.

Edited by Ixtl, 23 February 2012 - 10:33.


#34
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Stiu ca este o idee cam devreme dar spre sfarsitul anului viitor (asta daca nu vine sfarsitul anul asta in decembrie :D) vom avea unul din cele mai rare evenimente astronomice: o cometa de 15 ori mai mare decat luna va trece prin apropierea pamantului... deci va fi un show ce cred eu ca nu va trebui ratat si va fi foarte bine vazut din emisfera nordica. Aveti timp sa va pregatiti cu telescoape sau bonocluri mai puternice. Se zice ca omenirea nu a mai vazut pana acum o cometa care sa treaca asa de aproape de planeta noastra.

Sursa

#35
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View PostEngineer_xxl, on 29 septembrie 2012 - 21:05, said:

o cometa de 15 ori mai mare decat luna va trece prin apropierea pamantului
Mai mare ca...? Diametru aparent? Diametru fizic al nucleului? Stralucire?

Quote

Sursa
Se explica atunci...

Quote

Speculation
Although this comet is over a year from passing closest to the sun, there was a lot of speculation during the first week following its discovery. Here are a few of the details:
*Several people have suggested the comet might reach a maximum magnitude of -6 to -10 when the comet is closest to the sun, which would enable it to be seen in broad daylight. As of 2012 September 25, the Central Bureau for Astronomical Telegrams web site indicated a maximum brightness of -13.1 on 2013 November 28 at 21:00 UT.
*J. E. Bortle (New York, USA) wrote the following, "based on the development of past major comets with perihelia less than 0.1 AU, together with the earth-comet-sun alignment of 2012 S1 during early to mid December of 2013, and assuming a typical rate of dust production, that the dust tail generated by 2012 S1 might be among the longest ever recorded."
*Reinder J. Bouma (Netherlands) first pointed out on 2012 September 24 that the orbit of this is "somewhat similar" to the orbit of the great comet of 1680. Others have suggested the possibility that the 1680 comet and this new comet might have split in the distant past.
Concerning the first two points, all have suggested caution until more is known about this comet. In particular, Bortle noted the past incidences of the last few decades, when comets failed to live up to the early expectations. Only time will tell.
E foarte dificil deocamdata de estimat o stralucire pentru zona periheliului, sau oricare alta zona de pe orbita.
O magnitudine aparenta de -13.1 e putin mai mult (cu 44%) decat stralucirea Lunii pline (-12.7). Putin mai mult pentru ca ochiul uman e capabil sa sesizeze o variatie de luminozitate incepand cu o crestere/scadere de ~33% sau mai mult.
Insa in cazul unui obiect difuz, asa cum este o cometa, estimarile de magnitudine se fac pentru o sursa punctiforma echivalenta, i.e. o cometa cu coada+coama de magnitudine -12.7 va fi mult (enorm de mult) mai slaba in stralucirea de suprafata decat Luna plina.

Quote

Se zice ca omenirea nu a mai vazut pana acum o cometa care sa treaca asa de aproape de planeta noastra.
C/2012 S1 nu ajunge nici macar in Top 40 al apropierilor cometelor de Pamant.
Orbita cometei va fi foarte apropiata de cea a Pamantului, insa distanta minima intre cele 2 - toate estimate folosind informatiile preliminare - va fi de ~60 mil. km. in jurul datei de 31 decembrie 2013, ceea ce nu-i tocmai aproape, e distanta minima la care planeta Marte se apropie de Pamant odata la ~2.5 ani.
Pamantul va intersecta planul orbitei cometare, in zona de apropiere maxima a celor 2 orbite pe la jumatatea lui ianuarie 2014. Insa cometa in discutie va fi trecut prin acest punct - cel mai apropiat de orbita Pamantului - la inceputul lui noiembrie 2013.

Edited by Ixtl, 01 October 2012 - 11:34.


#36
thesun

thesun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.08.2006
In 1910 cometa Halley a trecut la 0.35 a.u. (52.000.000 km) de Pamant si s-a vazut bine-mersi. Iar in 1986 la 0.45 a.u. (67.000.000 km) si de asemenea s-a vazut.
Cu siguranta se va vedea si C/2012 S1 chiar daca pentru un timp mai scurt (cateva zile) pt ca inclinatia orbitei e destul de mare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate