Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Ochi rosu de cateva zile :(

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,414
  • Înscris: 04.08.2010
Dupa cum scrie si in titlu, de cateva zile am ochiul drept rosu. Doar ochiul drept. Am tot zis ca-mi trece, ca-mi trece si nimic...
Fac cateva specificari:
- In casa uneori se mai intampla sa fie curent... Cand este foarte cald, las geamurile deschise;
- Stau la PC ziua 3 ore si seara in jur de 6 ore, dar seara imi pun adeseori ochelari de soare pentru ca LCD-ul meu are lumina destul de puternica;
- Somnul il am intre orele 3:15 si 11:00.
Nu stiu ce sa fac, de aceea apelez intai la voi. As dori niste sfaturi.
Multumesc! :)

Edited by Cipry7, 27 July 2011 - 19:56.


#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Sa te duci la un doctor e cea mai indicata solutie.Si chestia cu ochelarii de soare..i lol'd.Stii ca poti seta luminozitatea la monitor banuiesc..

Edited by diahim, 27 July 2011 - 20:02.


#3
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
in loc sa iti pui ochelari de soare ai putea sa dai luminozitatea si contrastul mai mici
nu sta la calculator cu lumina stinsa noaptea

#4
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,414
  • Înscris: 04.08.2010

 diahim, on 27th July 2011, 21:00, said:

Sa  te duci la un doctor e cea mai indicata solutie.Si chestia cu ochelarii  de soare..i lol'd.Stii ca poti seta luminozitatea la monitor banuiesc..
Am crezut ca ofera o oarecare protectie ochelarii de soare. Luminozitatea este la 80/100 si contrastul la 50/100. Trebuie redus mai mult?

 reventon, on 27th July 2011, 21:01, said:

nu sta la calculator cu lumina stinsa noaptea
Eu stau cu lumina stinsa... Din cauza asta sa fie oare problema?

Edited by Cipry7, 27 July 2011 - 20:11.


#5
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
poate ca da

eu stiu pe cineva care citea carti sub patura noaptea pentru ca nu il lasau parintii (acum omul are 40 de ani), iar de la 15 ani a purtat ochelari toata viata

#6
omsuparatpeviata

omsuparatpeviata

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 616
  • Înscris: 14.06.2011
Mie uneori imi curgeau ochii,tot de la chestia cu lumina stinsa noaptea?

#7
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Iti strici vederea super repede daca stai la calculator fara lumina dintr-o sursa externa.

#8
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,414
  • Înscris: 04.08.2010

 msmihai, on 27th July 2011, 21:23, said:

Iti strici vederea super repede daca stai la calculator fara lumina dintr-o sursa externa.
Eu chiar stateam cu lumina aprinsa, dar am ajuns sa platesc peste 100 lei/luna factura de lumina si am zis sa fac economie...

Edited by adadoi, 28 July 2011 - 12:48.
citare post sters


#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
du-te la doctor sa-ti dea niste picaturi

#10
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Si mie uneori mi se inrosesc ochii si ustura rau dar usturimea trece cam in 15 minute si roseata dispare in maxim o ora. Patesc asta de regula cand transpir si imi curge transpiratia pe fata si intra in ochi. Mi se intampal destul de des si cand fac dus cu apa calda si se scurge apa in ochi sau cand intra praf in ochi sau un corp strain. Dupa ce am facut operatia de reducere a dioptriilor la un ochi mi s-au prescris picaturi lacrimi artificiale si de multe ori dupa ce puneam acele picaturi se inrosea ochiul si ustura. Deci la mine cand ochiul intra in contact cu un corp strain fie el si lichid exista riscul sa se inroseasca si sa usture.

Din cate tin minte ochiul rosu este de regula cauzat de o afectiune numita conjunctivita. Probabil si tu ai o forma ceva mai grava de conjunctivita aparatura dintr-o anumita cauza necunoscuta. Daca roseata nu trece in cateva zile e obligatroiu sa mergi la oftalmolog.

Mi-a spus oftalmologul la un control ca statul mult timp in fata monitorului calculatorului poate sa cauzeze aparatia ochiului uscat datorita scaderii frecventei clipirii. Acum insa nu stiu daca aceasta probleme poate cauza roseata ochiului.

#11
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,414
  • Înscris: 04.08.2010
Acum vreo 6-7 ani, am mai avut mici probleme in sensul ca clipeam prea des. Am primit atunci o crema pe care am pus-o in "saculetul" din partea inferioara a ochiului timp de o saptamana. Din cauza acestei creme, frecventa clipirii scadea, fiind ingreunata de vascozitatea acesteia.

Asadar... Concluzii...

Cauze:
- Luminozitatea monitorului;
- Lipsa de lumina externa.

Rezolvari:
- Reducerea luminozitatii ecranului;
- Nu mai stau pe intuneric la PC;
- Daca nu trece pana luni 1 august, ma duc la doctor... (m-a speriat chestia cu conjunctivita)
- Nu mai folosesc ochelari de soare; (Later edit)

Eu credeam ca problema mea este cauzata de lipsa de somn si de curentul din casa.

Va multumesc mult pentru sfaturi!

Edited by Cipry7, 28 July 2011 - 13:31.


#12
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Si nu mai folosi ochelarii de soare, dauneaza si mai mult ochiului.

#13
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

 Cipry7, on 27th July 2011, 21:40, said:

Eu chiar stateam cu lumina aprinsa, dar am ajuns sa platesc peste 100 lei/luna factura de lumina si am zis sa fac economie...

i-ati un bec economic de 15w si faci economie
eu am in toata casa si in gradina dinastea
de asemenea, dupa o ora de stat in fata monitorului se recomanda o pauza de 10-15 minute

#14
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Seteaza luminozitatea la 30-40 si contrastul 80-90  luminozitatea te termina iar contrastul te oboseste . Bine ca nu aveti monitoare crt de la Eizo Nanao sa le tineti pe 100 luminozitatea , va si bronzau in timpul navigarii  :D
Sunt de cumparat lampi de birou cu regulator de intensitate , costa 22 lei in supermaketuri .
Cel mai optim bec este cel halogen , exista becuri mai nou sistem "bec in bec" adica un bec halogen introdus in 'para' unui bec obisnuit , costa 7-12 lei si unul de 23w este suficient pe birou .
Cel mai sanatos (acolo unde se poate) e ca lumina sa vina din spatele monitorului iar becul sa fie unul cu redare cromatica RGB , philips a introdus acum citiva ani la televizoare in rama asa ceva "philips amby light"

#15
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

 Cipry7, on 28th July 2011, 14:22, said:

Eu credeam ca problema mea este cauzata de lipsa de somn si de curentul din casa.
Este si de la curent, cum sa nu fie? N-ai auzit de expresia "m-a tras curentu"? Teoretic dormi destul, dar mi se par proaste orele alese.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate