Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Televizoare 16:9

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Majoritatea filmelor de pe DVD sunt in format 16:9.
Majoritatea televizoarelor sunt in format 4:3.
Sincer m-am cam saturat sa vad filmele sub forma de o banda pe mijlocul ecranului.
Ma gandesc sa imi achizitionez un televizor cu ecranul in format 16:9. Ce parere aveti despre acest tip de televizor? De ce plusuri dar si de ce minusuri v-ati lovit in folosirea unui asemenea tip de televizor? Ce experiente placute sau neplacute aveti cu acest tip de televizor?
:scratchchin:

P.S. Am gasit ceva interesant. Ce ziceti de el?
http://www.magazinul...KV-29-CL-11.htm
:scratchchin:

Edited by eddingro, 20 September 2005 - 12:55.


#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
daca il iei doar ptr vazut dvd-uri, e ok. daca il iei si ca sa vezi filme, o sa remarci ca iti taie un pic din imagine sus si jos si iti lateste imaginea, astfel incat o sa remarci ca toate personajele au capatanile LATE.

#3
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 09.07.2005
Un CRT 16:9 arata foarte aiurea.
Un LCD sau o plasma insa pe care o pui pe perete..superb!!
Si s-au ieftinit destul astea ,de exemplu la Domo :

** Tv LCD Philips 26pf4310 diagonala 66 cm la 50 mil                        

sau

** Plasma Grundig 42pw110-5501 diagonala 107 cm la 70 mil.

#4
Andreiweb

Andreiweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.02.2003
mi se pare cam mult sa dai 70 de milioane pe un televizor.
In afara de faptul ca e mai plat un LCD si poti sa-l pui pe perete nu e performanta asa de mare incat sa justifice diferenta de pret fata de un CRT.

Probabil ca in viitor or sa apara ecrane din ce in ce mai performante si atunci or sa scada pretul destul de mult la versiunile mai vechi.

Ca idee cred ca e cool sa te uit la un film pe-un ecran 16:9. Chestia cu taiatul imaginii nu cred ca-i foarte importanta (oricum sigur se poate regla sa se vada normal). Una e sa te uiti la TV la stiri sau la o emisiunie si alta e feelingul de la un film pe DVD.

Edited by Andreiweb, 06 October 2005 - 14:56.


#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

Andreiweb, on Oct 6 2005, 14:53, said:

mi se pare cam mult sa dai 70 de milioane pe un televizor.
In afara de faptul ca e mai plat un LCD si poti sa-l pui pe perete nu e performanta asa de mare incat sa justifice diferenta de pret fata de un CRT.

Probabil ca in viitor or sa apara ecrane din ce in ce mai performante si atunci or sa scada pretul destul de mult la versiunile mai vechi.

Ca idee cred ca e cool sa te uit la un film pe-un ecran 16:9. Chestia cu taiatul imaginii nu cred ca-i foarte importanta (oricum sigur se poate regla sa se vada normal). Una e sa te uiti la TV la stiri sau la o emisiunie si alta e feelingul de la un film pe DVD.

<{POST_SNAPBACK}>



pai am si zis ca e OK daca te uiti pe DVD, dar e super naspa daca il folosesti pe post de televizor si te uiti la stiri sau vre-un film la HBO.

#6
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,279
  • Înscris: 28.11.2001
Am vazut in ultimul timp si la HBO filme in format 16/9 sau chiar 1:2,35 (format cinema).. de ex. Pirații din Caraibe

#7
Andreiweb

Andreiweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.02.2003
taote filmele sunt filmate in 2 moduri. unul 16:9 pt DVD si altul normal pentru TV.
Probabil ca aia de la HBO n-au pus mana pe formatul TV si-au bagat un DVD :D

#8
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,279
  • Înscris: 28.11.2001

Andreiweb, on Oct 6 2005, 21:36, said:

taote filmele sunt filmate in 2 moduri. unul 16:9 pt DVD si altul normal pentru TV.

<{POST_SNAPBACK}>


Aberezi amice ! Sunt filmate o singură dată cu o singură cameră care are de cele mai multe ori film pe 35 mm.

Ulerior , filmul este prelucrat pentru TV sau DVD. Dacă se dorește prezentarea în format  4/3 se folosește un procedeu pan&scan..

Mai multe detalii găsești pe net..

În orice caz, filmul nu se filmează în 2 moduri.

#9
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004
Majoritatea DVD-urilor sunt 16:9 si majoritatea programelor TV sunt 4:3. Acum depinde la ce te uiti tu mai mult. Eu am ales un 4:3 diagonala mare, pe care vad programele TV normal, iar pentru DVD-urile cu aspect 16:9 fac un pic de zoom.

Tine cont si de alta chestie: la aceeasi diagonala un televizor 4:3 are suprafata ecranului mai mare decat unul 16:9. Fa cateva calcule de geometrie elementara, si vezi daca nu cumva te pacalesti. De exemplu:

72cm / 16:9  inseamna aproximativ 63 x 35 cm laturile ecranului, si 2200 cmp suprafata

72cm / 4:3   inseamna aproximativ 57 x 43 cm laturile ecranului, si 2500 cmp suprafata

Deci imaginea vazuta full screen la un 16:9 nu este cu mult mai mare decat cea vazuta la un televizor 4:3 fara pan&scan, la aceeasi diagonala.

#10
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,279
  • Înscris: 28.11.2001

RAN, on Oct 7 2005, 10:19, said:

Deci imaginea vazuta full screen la un 16:9 nu este cu mult mai mare decat cea vazuta la un televizor 4:3 fara pan&scan, la aceeasi diagonala.

<{POST_SNAPBACK}>



Păi poți să iei cu diagonala mai mare , de 82 cm (32 inch) , 91 cm (36 inch) sau o plasmă 107 cm (42 inch).

Nici nu prea are sens să-ți iei televizor 16/9 cu diagonala mai mică de 32 inch

:)

Edited by Hawkie, 07 October 2005 - 10:28.


#11
Ami

Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.02.2005
fiecare dupa cum isi permite!

Pretul ar putea fi un motiv bun

#12
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Puteti folosi cu incredere zoom in, pentru ca actiunea se petrece INTOTDEAUNA in centru, n-o sa pierdeti nimic renuntand la margini. Am aflat de treaba asta mai demult, si am verificat-o destul.
Eu de obicei fac un compromis, adica nu maresc ca sa-mi umple inaltimea, ca oricum mai trebuie spatiu pentru subtitrare

#13
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Mulţumesc mult pentru toate sfaturile primite.
Ca o concluzie (la acest moment) s-ar desprinde că este totuşi mai bine să rămân la un televizor normal dar cu o diagonală mai mare şi să merg la DVD-uri cu un zoom...
M-am evervat aşa la vizionarea filmului ˝Dansând cu lupii˝ care cred că este în format cinema 1:2,35. Era pe mijlocul ecranului o bandă, cred că, de 15 cm. Pe de altă parte având filmate multe imagini afară, largi peisaje de preerie etc parcă nici zoom-ul nu-mi cădea prea bine...

Edited by eddingro, 19 October 2005 - 10:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate