Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Browser-ul OPERA e complet FREE !

- - - - -
  • Please log in to reply
405 replies to this topic

#397
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006

View PostPig_on_Acid, on Jan 8 2008, 00:47, said:

<<Microsoft illegally ties its Web browser, Internet Explorer, to its dominant Windows operating system.

Microsoft is also "hindering interoperability by not following accepted Web standards," the company said.>>
Linux e gratis deci face cum vrea - nu as exclude ca in curand sa aiba si Opera - asa ar fi corect. Iar Safari merge si pe Windows, demult.
Deci e vorba de interoperabilitate si standarde web - conditii indeplinite de Opera, Safari, Mozilla.

..cam asa intelesei eu..

Safari nu e pe windows decat de vreo 6 luni (nu-i chiar asa mult) si IE a avut versiuni si pentru Mac (pana in 2005 cred).

Pe mine ma deranjeaza foarte mult unul din motivele pe care le invoca cei de la Opera ("By tying its Internet Explorer product to its monopoly Windows operating system [...] Microsoft deprives consumers of a real choice in Internet browsers"), de aici si gluma cu Linux si MacOS.

Nu faptul ca IE vine gata instalat pe Win te obliga sa-l folosesti, ci faptul ca unele siteuri nu functioneaza decat pe IE, in rest treaba ta ce browser vrei sa folosesti, nu iti este ingradita libertatea de a alege un browser (sau orice alt soft) alternativ.

Deci, problema cea mai mare, din punctul meu de vedere, e ca nu se fac siteurile conform standardelor W3C, nicidecum faptul ca Windows vine cu IE instalat. O campanie de genu "Fa siteul dupa W3C, nu dupa IE" ar trebui sa incerce Opera :).
Trebuie avut in vedere ca MS nu mai poate sa garanteze produsul daca il trimite cu soft 3rd party netestat, teste care daca sunt facute inseamna cine stie cate zeci de mii de dolari. Daca Opera reuseste sa castige procesul de ce n-ar castiga Mozilla si restul browserelor care mai exista? La cat de vulnerabil e Windowsul acum, inchipuie-ti cum o sa fie cand vine cu 10 browsere 3d party preinstalate.

#398
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
Opera mea e NEBUNA :))

din cand in cand imi blocheaza tot calculatoru , imi foloseste peste 200.000 din memorie, si ingheata tot pentru cateva secunde/minute .

am patit asta cu opera 7,8 si acum cu 9 ...


mentionez ca , la 7 si 8 intra in conflict cu driverul de la tastatura. dupa ce il inchideam, revenea la normal. dar acum am schimbat tastatura,am scos driverul si tot asa imi face. aveti vreo idee ?

Attached Files


Edited by Sima2k, 20 January 2008 - 00:11.


#399
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Depinde si pe ce site-uri ai intrat.Daca au multe poze atunci e posibil sa utilizeze mai multe resurse.Poti folosi block contentul de la opera.Mouse 2 pe pagina respectiva==>block content==>si dai click pe ce vrei sa fie blocat.Apoi apesi done.
Daca nu intri pe site-uri cu multe animatii si poze si tot ai astfel de probleme,incearca asa:

Uninstall la opera.Cauti in documets and settings\application data si stergi tot ce vezi opera de acolo.Stergi registry cu programe de sters.Apoi iei ultima versiune de pe site-ul lor(chiar daca tu tot ultima ai pus-o,mai copie odata,posibil sa se fi busit).Instalezi opera,flash player,shockwave player.Si vezi dupa.Ar trebui sa nu ai probleme.

#400
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
am si eu o intrebare pt utilizatorii de opera. ce alternative am in opera pt ***** si no script din firefox?
edit am vazut ca nu am voie sa le zic. deci este vorba despre acea extensie de blocat acele imagini de pe situri.
apropo foloses opea 9.5 beta. la asta exista asa ceva?

Edited by geo_fly, 12 March 2008 - 15:43.


#401
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
In Opera poti sa dezctivezi complet Java Script prin apasarea tastelor F12 + J. Daca vrei ca un site anume sa foloseasca java script: click dreapta pe pagina -> edit site preferences -> scripting -> Enable Java Script -> Ok
Pentru a doua problema rezolvarea o gasesti chiar aici

#402
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007

View Postkill_them_all1000, on Mar 12 2008, 16:09, said:

In Opera poti sa dezctivezi complet Java Script prin apasarea tastelor F12 + J. Daca vrei ca un site anume sa foloseasca java script: click dreapta pe pagina -> edit site preferences -> scripting -> Enable Java Script -> Ok
Pentru a doua problema rezolvarea o gasesti chiar aici
super, multumesc. de azi m-am convertit, am trecut la opera, nu foloseste memorie, foarte rapid, nu omoara harul...the best

#403
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006
Merge acceptabil, dar tot la firefox voi ramane datorita addon-urilor pe care nu le gasesc (inca) pentru opera. Daca stiti ceva gen faviconize sau cooliris preview v-as ramane indatorat. De cooliris stiu ca nu este decat pentru ie si FF, se chinuie sa-l faca si pt opera. faviconize este util pentru ca am taburile mici doar cu favicon
Cam are si buguri, in gmail imi afiseaza aiurea

Browsing rapid!

#404
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
De versiunea finala de la 9.5 ce se mai aude? Tot beta e din august 2007. (de fapt prima data a fost alpha)

Edited by ady_9, 31 May 2008 - 18:44.


#405
aswy_haubau

aswy_haubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 19.03.2007

View Postady_9, on May 31 2008, 17:44, said:

De versiunea finala de la 9.5 ce se mai aude? Tot beta e din august 2007. (de fapt prima data a fost alpha)
e doar la beta 2 deci  o sa mai dureze ceva vreme..:P

#406
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Nu neaparat, depinde de cate bug-uri o sa fie descoperite pe parcursul testelor. Eu deocamdata nu am descoperit niciunul, doar ca mai are nevoie de optimizari.
PS: Oare la o interfata grafica noua nu s-au gandit? :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate