Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre sistemul juridic

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Ma uitam mai deunazi la un film, in care un politist citea drepturile unui infractor, cand il aresta. Printre altele zicea de genul ca daca nu isi permite avocat, ii va fi repartizat unul din oficiu. Cat de adevarat este lucrul asta? In romania exista acest "avocat din oficiu"?

A doua intrebare se refera la cheltuielile de judecata. Am inteles ca cel care pierde un proces (daca e proces civil), plateste cheltuielile de judecata. La ce se refera ele? Se refera si la onorariul avocatului partii care a castigat? Sau diferitele taxe, cheltuieli ale statului cu acest proces?

Am putea face acest topic, locul unde cei care nu se pricep la asa ceva(dar sunt curiosi) sa afle raspunsuri la intrebarile lor

#2
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

romaximusro, on Sep 19 2005, 16:50, said:

Ma uitam mai deunazi la un film, in care un politist citea drepturile unui infractor, cand il aresta. Printre altele zicea de genul ca daca nu isi permite avocat, ii va fi repartizat unul din oficiu. Cat de adevarat este lucrul asta? In romania exista acest "avocat din oficiu"?

A doua intrebare se refera la cheltuielile de judecata. Am inteles ca cel care pierde un proces (daca e proces civil), plateste cheltuielile de judecata. La ce se refera ele? Se refera si la onorariul avocatului partii care a castigat? Sau diferitele taxe, cheltuieli ale statului cu acest proces?

Am putea face acest topic, locul unde cei care nu se pricep la asa ceva(dar sunt curiosi) sa afle raspunsuri la intrebarile lor

<{POST_SNAPBACK}>

1.Exista. Doar pentru infractiuni mai grave sau cand nu-si poate permite/sustine apararea i se da un avocat de catre Barou.
2. Cheltuieli de judecata sunt atat in procesele penale cat si civile. Inseamna toate cheltuielile care s-au facut+onorariile de avocat.

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si aceste onorarii se stabilesc banuiesc in functie de factura emisa de avocat nu? (ca banuiesc ca avocatii emit si ei facturi). In privinta avocatului din oficiu, baroul are la dispozitie asemenea avocati sau are dreptul de a numi orice avocat? Banuiesc ca daca e a doua varianta, avocatul are si el dreptul sa refuze..

#4
presedinte

presedinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2005
si daca intr-un proces banal, sa zicem intre 2 vecini care isi disputa dreptul de proprietate pe 2 mp de teren intre curtile lor, cel care castiga vorbeste cu avocatul sa-i emita o factura de 10.000 $ in perspectiva ca vor face jumate jumate dupa ce pierzatorul achita ?
e posibil sa se intample asta ? e obligat cel care pierde sa suporte oricat apare pe factura respectiva ?

#5
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
presupun ca, costurile pentru serviciile avocatilor sunt reglementate, daca nu chiar "tipice"  :deadtongue:

#6
presedinte

presedinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2005

gmasterleo2000, on Sep 21 2005, 15:13, said:

presupun ca, costurile pentru serviciile avocatilor sunt reglementate, daca nu chiar "tipice"  :deadtongue:

<{POST_SNAPBACK}>


oare ? daca e pe-asa, ar trebui sa existe o regularizare a "tarifelor" practicate de avocati. sa zicem, o lista de preturi, care presupune ca, cavocatul care castiga mai mult o face pentru ca are procese mai multe, si nu ca ar avea tarif mai mare, ceea ce ma indoiesc.

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si eu cred ca te-ai ars daca partea adversa are un avocat scump, sau sunt chititi ca sa te jupoaie de bani. Mi s-ar parea absurd sa se limiteze sumele care se pot cere ca si cheltuieli de judecata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate