Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 

sunspendare permis

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
zala

zala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 19.05.2008
Mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 60 de zile iar pe proces nu scrie nimic sa dau sala. Dar din ce am citit pe NET nu sunt tocmai 60 de zile ci inca 30. Deci pana la urma eu iau permisul din nou dupa 60 de zile sau inca 30 pe langa acestea? Eu nu am cum sa dau testul de reducere pentru ca am sub un an experienta.
Multumesc

#2
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postzala, on 15th July 2011, 05:22, said:

Mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 60 de zile iar pe proces nu scrie nimic sa dau sala. Dar din ce am citit pe NET nu sunt tocmai 60 de zile ci inca 30. Deci pana la urma eu iau permisul din nou dupa 60 de zile sau inca 30 pe langa acestea? Eu nu am cum sa dau testul de reducere pentru ca am sub un an experienta.
Multumesc

Cel mai bine te informezi la serviciul circulatie.Mie mi s-a suspendat pt 90 zile si l-am luat dupa 8 zile.Am dat examen(nu a fost mentionat in pv)si cand comandantul circulatiei jud. a vazut ca in ultimii 25 ani nu am avut abateri m-a trimis direct la biroul permisa pt a-l lua chiar in ziua cand am dat examenul si am facut cererea de reducere pedeapsa.De mentionat ca permisul a fost suspendat pt '' defectiuni la sistemul de franare si directie''--in realityate joc la pivotii superiori,in situatia cand revizia fusese facuta la RAR cu 3 luni in urma.

#3
rintintin

rintintin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.08.2010
Zicem ce mi s-a-ntamplat mie:
suspendare pe 60 de zile: daca in 60 de zile dai sala si o iei, ti se da permisul. Daca nu iei sala, se prelungeste suspendarea cu inca o luna. Deci suspendarea inseamna 90 zile. Daca nu te duci sa dai sala, la fel, se prelungeste cu inca o luna. La fel, suspendarea inseamna 90 zile.
cel mai bine ar fi sa te duci, totusi, sa te interesezi, avand in vedere ca il ai de mai putin de un an.

#4
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Suspendarea dreptului de a conduce un autovehicul poate aparea in situatia in care conducatorul auto a acumulat cel putin 15 puncte de penalizare sau pentru savarsirea unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce. Masura suspendarii dreptului de a conduce poate fi luata pentru o perioada de 30, 60 sau 90 de zile.

Restituirea permisului se va face dupa sustinerea unei verificari a cunoasterii regulilor de circulatie de catre contravenient. Verificarea consta in completarea unui test-grila, ce contine 15 intrebari din legislatia rutiera. Promovarea verificarii presupune cel putin 13 raspunsuri corecte.

In cazul unei suspendari de 60 sau de 90 de zile a dreptului de a conduce, perioada poate fi redusa la 30 de zile, la cererea titularului permisului de conducere.

Pentru a putea beneficia de reducerea perioadei de suspendare, titularul trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii, cumulativ:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b ) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.

Conducatorii de autovehicul nu pot beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
b ) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
c) a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune

Edited by medley, 15 July 2011 - 08:18.


#5
zala

zala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 19.05.2008
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate