Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

rahitism rate

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
doru_constantiniu

doru_constantiniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.06.2007
Acum 1 luna am luat niste rate de 1 zi, care erau ok, mergeau, mancau.
Peste o saptamana, am luat, din alta parte alte rate, tot asa, ok.

Dupa alta saptamana, cu toate ca le-am dat furaj corespunzator (zice vanzatorul), adica unul ce contine si minerale si vitamine, ratele nu au mai putut merge, nu se mai puteau ridica. Mancau in continuare foarte bine. Furajul era Provimi furaj granulat pasari starter.

Avand ciocul moale, veterinarul mi-a zis sa le dau calciu.
Le-am amestecat in furaj (care deja avea 1% calciu + fosfor si D3) inca niste calciu vitaminizat de la Farmavet + vitamina AD3E in apa. In plus le-am dat un biostimulator de la IBNA, Avilact, ca sa fixeze calciul.
Degeaba insa, au facut progrese, insa nu sunt ok. Toate merg intr-un singur picior, iar celalalt e moale. Ciocul s-a mai intarit, dar nu cum trebuie.

Gandindu-ma ca furajul Provimi nu e bun si negasind altul pentru rate, farmacista mi-a zis sa incerc sa le dau furaj numai cu faina de peste si cu calciu.
Am amestecat cereale (80% porumb si 20% grau) uruite cu faina de peste vitaminizata si cu calciu vitaminizat (ambele de la Farmavet) si am continuat si cu Avilact si cu AD3E.
Inca nu se vede nicio imbunatatire.

Ma gandesc ca nu poate fi decat rahitism. Ratele mananca foarte bine. Azi am cantarit-o pe una si are 780 g (la 28 de zile)

Stiti cumva daca e bun tratamentul (adica furajul)? Ar mai exista si niste medicamente?
Am mai gasit un premix PVM de la Romvac, Cavitrom, care zic ei ca e bun (dar asa zic toti vanzatorii de produsele lor). Ati auzit de el?

Ps: ratele stau pe asternut de talas, in interior, cu bec, fara umezeala, fara aglomeratie (cate 2-3)

Multumesc.

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdoru_constantiniu, on 4th July 2011, 22:06, said:

Am amestecat cereale (80% porumb si 20% grau) uruite cu faina de peste vitaminizata si cu calciu vitaminizat (ambele de la Farmavet) si am continuat si cu Avilact si cu AD3E.

Da' ceva proteina nu le dai ? Cata faina de peste ai pus la un kg de amestec de cereale ?

#3
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011

View Postdoru_constantiniu, on 04 iulie 2011 - 21:06, said:

Acum 1 luna am luat niste rate de 1 zi, care erau ok, mergeau, mancau.
Peste o saptamana, am luat, din alta parte alte rate, tot asa, ok.

Dupa alta saptamana, cu toate ca le-am dat furaj corespunzator (zice vanzatorul), adica unul ce contine si minerale si vitamine, ratele nu au mai putut merge, nu se mai puteau ridica. Mancau in continuare foarte bine. Furajul era Provimi furaj granulat pasari starter.

Avand ciocul moale, veterinarul mi-a zis sa le dau calciu.
Le-am amestecat in furaj (care deja avea 1% calciu + fosfor si D3) inca niste calciu vitaminizat de la Farmavet + vitamina AD3E in apa. In plus le-am dat un biostimulator de la IBNA, Avilact, ca sa fixeze calciul.
Degeaba insa, au facut progrese, insa nu sunt ok. Toate merg intr-un singur picior, iar celalalt e moale. Ciocul s-a mai intarit, dar nu cum trebuie.

Gandindu-ma ca furajul Provimi nu e bun si negasind altul pentru rate, farmacista mi-a zis sa incerc sa le dau furaj numai cu faina de peste si cu calciu.
Am amestecat cereale (80% porumb si 20% grau) uruite cu faina de peste vitaminizata si cu calciu vitaminizat (ambele de la Farmavet) si am continuat si cu Avilact si cu AD3E.
Inca nu se vede nicio imbunatatire.

Ma gandesc ca nu poate fi decat rahitism. Ratele mananca foarte bine. Azi am cantarit-o pe una si are 780 g (la 28 de zile)

Stiti cumva daca e bun tratamentul (adica furajul)? Ar mai exista si niste medicamente?
Am mai gasit un premix PVM de la Romvac, Cavitrom, care zic ei ca e bun (dar asa zic toti vanzatorii de produsele lor). Ati auzit de el?

Ps: ratele stau pe asternut de talas, in interior, cu bec, fara umezeala, fara aglomeratie (cate 2-3)

Multumesc.


foarte bun cavitromul il folesesc ca premix in uruiala !!!!!

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Da-le melci. Acum cu ploile astea sunt gradinile pline de melci si mai mari si mai mici.

#5
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Posthoria66, on 06 iulie 2011 - 19:15, said:



Da' ceva proteina nu le dai ? Cata faina de peste ai pus la un kg de amestec de cereale ?

Domn' doctor, dupa dilema de asta vara calciu vs proteina ( animala, recte faina peste, ori drojdie) - io le zic la oameni ca trebe de-amandoua, da' ei nu si nu, ca sa le-o dau p'aia care zic io ca-i mai buna, dintre calciu si proteina... ( acu puteam sa zic proteina, ca e cativa lei mai mult, da' daca de fapt era calciu care letrebuia mai mult in acel particular moment ???), acu-mi bagarati alt morcov...calciu vs selevit...una pt oase, una pt muschi...si iarasi, de-acum, am putea da-o in " tri-leme"...

( in anu'I la anato, sa dea profu decpamant cu mine, cand zisei ca traheea ka rumegatoare se " bifurca-n trei"...)

Edited by delores, 18 September 2014 - 09:38.


#6
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Inca o " trilema"( de-acu putem sa-i zicem poli-lema) pe ziua de azi : selevit vs b-complex, la un cocosel care se impleticeste...din cate am intels nu parea sa aiba semne de distrofie musculara, asa ca...de data asta am mers pe var b...
PS : a facut cineva misto de mine ca as avea " tulburare tripolara"; e posibil asa ceva? Adica un lucru, stare, sa aiba mai multi " poli" ( in sensul de capete opuse, extremitati, etc)?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate