Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Termoizolatie peste subsol: sub/peste planseu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adrian_stan00

adrian_stan00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2005
As avea rugamintea sa-mi oferiti un sfat: cum e mai eficient sa fac termoizolatia peste subsol: cu polistiren expandat sub planseu sau cu polistiren extrudat peste planseu?
Precizez ca intentionez sa imbrac tot subsolul pe exterior cu polistiren extrudat, peste hidroizolatia de bitum topit.
Va multumesc.

#2
spidi2005

spidi2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.08.2005
Din cate stiu eu, este recomandabil ca termoizolatia sa se faca pe partea mai rece a peretelui pentru evitarea formarii de condens. Daca se face la interior se pune o folie hidroizolanta. asa ca cea mai buna izolatie este sub plaseu pentru subsol, deasupra temeperatura fiind mai ridicata.

#3
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
mult mai ieftin sa lucrezi cu polistiren expandat
eu chiar mi-am pus polistiren expandat pe sub sape, peste planseu si se simte.
am pus de 2cm.
si n-am inteles de ce la exterior pui extrudat?
acolo se pune expandat.
extrudatul rezita la o greutate/m mai mare decat expandatul.

#4
rall

rall

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.10.2005

 cmd, on Sep 16 2005, 19:18, said:

mult mai ieftin sa lucrezi cu polistiren expandat
eu chiar mi-am pus polistiren expandat pe sub sape, peste planseu si se simte.
am pus de 2cm.
si n-am inteles de ce la exterior pui extrudat?
acolo se pune expandat.
extrudatul rezita la o greutate/m mai mare decat expandatul.

si peste polistiren ai mai pus ceva plasa din fibra de sticla, plasa de buzau?

#5
rall

rall

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.10.2005

 cmd, on Sep 16 2005, 19:18, said:

mult mai ieftin sa lucrezi cu polistiren expandat
eu chiar mi-am pus polistiren expandat pe sub sape, peste planseu si se simte.
am pus de 2cm.
si n-am inteles de ce la exterior pui extrudat?
acolo se pune expandat.
extrudatul rezita la o greutate/m mai mare decat expandatul.

si peste polistiren ai mai pus ceva plasa din fibra de sticla, plasa de buzau?

#6
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
nu se mai pune nimic
sa fie polistiren expandat f20.
sa fie mai dens putin.
sapa sa fie de cel putin 3,4 cm
si sa fie un b100, 150 sau pe romaneste spus, 1 lopata de ciment la 6-7 nisip, minim.
eu am facut chestiile astea.

#7
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
pe de alta parte cel mai corect e cum zice spidi: daca ai subsol si vrei sa izolezi pardoseala (placa de peste planseu)cel mai corect e sa pui poliester expandat peste tavanul subsolului (partea mai rece a pardoselii).
desi eu am subsol (jumatate placa de la parter) am pus poliester pe pardoseala si apoi sapa deoarece mi-am tras tevile pentru incalzire catre calorifer prin pardoseala.
parerile sunt impartite in privinta asta.
cred ca e bine fie pe pardoseala fie pe tavanul subsolului. mai ieftin cred ca e pe pardoseala

#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
nu vreau sa par rautacios...dar am impresia ca se confunda doua lucruri...polistirenul extrudat se foloseshte la exterior cin este expus la apa....de obicei se foloseshte la soclul casei....cei 30-100 cm de la nivelul cotei terenului amenajat, in sus....picaturile de apa "lovesc" soclul casei...umezesc tencuiala shi ataca termozilatia....polistirenul extrudat este o masa de material....nu e alcatuit din sferele clasice....polistirenul clasic "bin sfere" este atacat de apa....acele sfere se desprind intre ele cind sunt expuse la apa....deci...la soclu, la subsol, sub placa parterului, este umezeala...atunci se foloseshte polistiren extrudat.....pt fatzade se foloseshte polistiren clasic....

#9
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
nu vreau sa par rautacios, dar cand romanu vorbeste pe impresii - de obicei apare o problema. si de aia se fac in romania case scumpe si proaste multe dintre ele. oamenii sunt ignoranti , nu cunosc desi de multe ori sustin un lucru fara sa fie destul de bine documentati.
Desi nu prea am inteles explicatia ta in afara de chestia cu polistirenul compus din sfere - imi aduc aminte din copilarie cand frecam cu el peretele si cadeau sfere - singurul lucru care imi spune ceva.
in rest, daca ai consulta un site al producatorilor de poliester din ro , ai observa:
atat expandat cat si extrudat au aprox aceleasi proprietati in prezenta apei; ex: absorbtia de apa este de 3-5% din volum si la marie si la palarie. prin comparatie, lemnul poate absorbe si 50-60%. deci nici expandat nici extrudat nu sunt hidrofuge.
as putea sa mai continui mult si bine galceava asta a "inteleptilor" da mi-e teama ca i-am plictisi/scarbi pe ral, pe adrian si nu asta e obiectivul
lectura suplimentara:http://www.austrotherm.ro/pexpandat.html
vezi eps a20 - recomandat la izolatii incarcate mecanic - sape, incalziri prin pardoseala
si suplimentar la suplimentar: http://www.austrothe.../pextrudat.html
hope I made mysels clear enough
numa cele bune
cmd

Edited by cmd, 17 November 2005 - 21:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate