Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

aparat foto f zgomotos

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
salut, am un aparat foto olimpus E300, nu stiu de ce dar in ultimul timp pozele facute noaptea (cu expunere mare de timp) sunt tot mai zgomotoase.La inceput cand am cumparat aparatul nu aveam probleme, dar observ ca cu tipul aparatul devine tot mai zgomotos. Poate fi din cauza prafului?.
Imi puteti da un sfat va rog, daca este din cauza prafului, exista vre-o modalitate de a curata ccd-ul

astept sfaturi  :peacefingers:

Attached Files

  • Attached File  foto.jpg   217.41K   198 downloads


#2
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
...a era sa uit

in poza de mai sus timpul de exp. 15s/200iso

#3
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
ar fi o idee sa nu mai pui pe iso 200 .. incearca si la 50 sau la cat te lasa minim ..  :confuzzled:

#4
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
De regula cu cat e expunerea mai lunga cu atat apare mai mult zgomot pe imagine.

#5
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Senzorul la dSLR se poate curata de praf prin suflare cu aer (cred ca e cea mai eficienta metoda), dar nu cred ca asta e problema ta.
Incearca sa scazi ISO-ul cu care lucrezi; apoi, e adevarat si ce zice Necro: expunere lunga = zgomot mai mult in imagini.

#6
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
HA am depistat cum sta treaba....
problema care ma deranja la el era ca si cu capacul pus imi aparea zgomot in poza, practic nu intra pic de lumina.
Pana la urma am activat din meniu optiunea 'reducere zgomot' care mie mi se parea ca nu face nimic, in schim nu mai are pic de zgomot, nu imi vine sa cred...
binenteles ca atunci cand fac poza cu iso mai mare de 200 o sa fie zgomot dar cu siguranta nu ca poza de mai sus

am probat exp. time. 30/iso 400 (cu apacul pus) 2% cred ca e mult
dezavantajul ar fi ca dupa ce face poza sta cateva secunde ocupat oricum nu ma deranjaza asa tare    :proud:


multam pt sfaturi

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
La aparatul tau din ce scrie la ei pe site nu trebuie curatat senzorul, se curata cu ultrasunete (sau ceva de genu).

A, si imi place umbra fotografului de pe scari  :D

#8
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
aia sunt hot pixels. adica pixeli care nu mai raspund cum trebuie. presupun ca apar in fiecare poza cu expunere lunga exact in acelasi loc. se pot elimina in 2 moduri din cate stiam eu: dark frame si firmware. prima metoda se face din camera, din meniu. practic el mai trage un cadru cu cortina inchisa din care isi sustrage pixelii morti/fierbinti. a doua metoda implica vizita la service si dat ceva bani pentru a introduce in firmware-ul camerei informatia despre acesti pixeli.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate