Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Centrale Termice tiraj fortat, racord la cos.. Seria 4

- - - - -
  • Please log in to reply
4230 replies to this topic

#1693
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postannubis, on 21 noiembrie 2012 - 11:57, said:

..mesterul a zis ca totul e in regula.
atunci eu zic ca merita sa-i faci o poza si s-o pui aici: o inscriptionam cu Euroline, 11 year old, and still working. Sau o postam aici

Edited by scheleton, 21 November 2012 - 12:15.


#1694
eenolai

eenolai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2009

View Postscheleton, on 21 noiembrie 2012 - 11:33, said:

da, sunt de acord. La Laptopuri sau telefoane nu-i cam la fel ? Dar la masinile actuale ..?

Mai conteaza insa si alte chestii, pe care lumea le neglijeaza (concentrandu-se exclusiv pe discutiile de brand, etc.):
-Firma de montaj, respectiv modul de montaj al instalatiei de incalzire, precum si al centralei termice
-Firma de service.
-Elemente de protectie, de prevenire: filtre apa, stabilizator tensiune (ca regulatorul de gaze e obligatoriu oricum)

O centrala bine montata si bine reglata/servisata are sanse mult mai mari sa apuce multi ani (mai ales daca e si cat de cat protejata de influentele exterioare)
Sint de acord cu ce spuneti dar cind am cumparat centrala credeam ca e alegerea cea mai buna laudat mult pe vremea aceea.Si firma parea una serioasa nici nu s a pus problema unei montari necorespunzatoare insa cu timpul iti dai seama ca ceva nu s afacut cum trebuie .Din pacate este prea tirziu pentru regrete dar de data asta incercam sa nu facem economie .Ne am gindit si la o sonda exterioara insa nu stiu cit de eficienta este.chiar merita pusa?cei care si au pus sint multumiti?

#1695
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005

View Postflorin71_skoda, on 21 noiembrie 2012 - 00:09, said:

Cam mica de 28kw. Eu as merge pe macar un 31kw. Chiar daca tu ai spune ca ai calculat si ajunge aia de 28kw pentru incalzire, eu as spune ca-i mai buna aia de 31kw ca sa-ti incalzeasca rapid boilerul.

Ok, m-am orientat catre 33-35kw. In ceea ce priveste boilerul, pachete cu boiler de 300l sunt cu centrale mai mari, iar luate pe bucati costa mai mult decat un pachet cu boiler de 200l.

Ar fi ok un Bosch Condens 7000 W ZBR35 impreuna cu boilerul SO200-1 (este un boiler bivalent de la Bosch de 200l)? Pachetul asta l-am gasit la 11.000 lei.

Am mai gasit un sistem Baxi cu centrala de de 33kw model Luna 3 System HT 1.330  si boiler trivalent de 200l. Singurul argument care il vad aici este garantia de 8 ani, dar nu stiu ce costuri implica aceasta garantie. Pretul oricum nu este cu mult mai mic decat la Bosch 10.100 lei.

Vreo recomadare? Sau poate stie cineva vreo promotie?

#1696
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Posteenolai, on 21 noiembrie 2012 - 15:55, said:

..o sonda exterioara insa nu stiu cit de eficienta este.chiar merita pusa?cei care si au pus sint multumiti?
e un subiect controversat la noi: unii sunt multumiti, altii l-au anulat.
In Germania nu sunt dubii: de la o putere incolo. e dotare standard.

Ideea e sa mergi cat mai mult timp cu temperatura scazuta a agentului termic. Asta poti s-o faci si manual -problema e ca va trebui sa tot refaci reglajul, pe masura ce se face mai frig, iar ulterior, in primavara, sa reglezi in sens invers.
Un senzor extern functioneaza dupa o curba prestabilita si dupa temperatura exterioara, regland un niel cat mai jos al temperaturii pe tur in mod automat.

Cum e mai bine: cu robineti manuali de calorifer sau cu termostatici ..? Si pe primii poti sa-i inchizi mai mult, mai putin -problema e ca tot trebuie sa refaci regaljul, nu ?

View Postlucky_steps, on 21 noiembrie 2012 - 16:00, said:

..boilerul SO200-1 (este un boiler bivalent de la Bosch de 200l)? ..
SO200 e un boiler simplu, cu 1 serpentina si atat.

View Postlucky_steps, on 21 noiembrie 2012 - 16:00, said:

Vreo recomadare? Sau poate stie cineva vreo promotie?
promotia e chiar la Condens 7000 asta: garantie 4 ani pana la sfarsitul lui noiembrie.

#1697
eenolai

eenolai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2009
Va multumesc pentru ajutor !

#1698
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Eu personal recomand sonda externa ai un confort termic extraordinar la schimbarile de temperatura am observat zilele acestea cand am avut temperaturi exterioare de 2-4 grade urmate de cateva zile cu 10-12 grade putin soare etc. Am experimentat si cu temp fixa pe tur si nu e la fel de asemenea am observat un consum de gaz usor mai mare la temp fixa .

#1699
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
salutare...
avem nevoie de sfaturi! avem un de-dietrich montat la un ap de 3 cam, de 67mp, si am avut ceva probleme cu ea, de-a lungul anilor (montata-n 2004), si am fi vrut s-o schimbam!
problema cea mai mare e ca, fiind atatea modele pe piata, este foarte greu s-alegi!
si sa spunem asa: buget de maxim 4000 lei, apartament de 3 camere, 67mp, et. 4 pe colt, izolat, tamplarie noua, 3 persoane! apa din reteaua orasului; instalatie noua (calorifere, reteaua din casa, plus alimentarea cu apa rece este noua, cea din reteaua orasului ma refer!).
eu as merge pe viessman, buderus sau bosch, din cele de 24kw! si poate pe condesatie! spatiul de montaj este relativ ingust, dar nu foarte (bucataria este-n renovare, deci avem loc de...joaca, ca sa spun asa... un prieten ne-a recomandat si Chaffoteaux Centrala Termica Murala ALIXIA 25 FF!
v-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi, sa putem face o alegere cat mai buna!
multumesc!

#1700
tgs

tgs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.11.2012
Salutare,

Am nevoie de o solutie de incalzire pentru o garsoniera f mica intr-un bloc vechi in Bucuresti. Garsoniera are cu totul 22 de mp si 66 mc, cu jumatate din perimetru pereti exteriori. Din cate am citit pe aici am renuntat la ideea de a cumpara o centrala din cele mai ieftine pentru ca va costa mai mult intretinerea in timp.

Acum ma gandesc sa iau Bosch 4000W/Buderus U042, deci cu schimbator bitermic, in special pentru actuala oferta de garantie extinsa, dar un motiv de ezitare este acela ca sunt foarte interesat de confortul la dus (fara dusuri scotiene!). Asa ca apare intrebarea:

Dat fiind ca in afara de dus/cada mai exista un lavoar si o chiuveta la bucatarie si ca sansele sa fie foloste in paralel sunt mici, sa ma gandesc la un Bosch 3000 W, care are schimbator in placi?

Si, dar fiind ca nu sunt inca bransat la gaze, sa instalez pe GPL (pierzand, se pare, garantia si facand economie la sala de fitness cu caratul buteliilor) sau sa ma gandesc la o solutie cu centrala electrica (pe 220V), in acest ultim caz intrebandu-ma ce sanse am sa scap de spectrul dusurilor scotiene?

Multam!

Edited by tgs, 22 November 2012 - 19:03.


#1701
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
conteaza f. mult daca ai perspectiva imediata de gaze.. adica in max. 1 an. In acest caz, merita sa-ti faci o instalatie cu agent termic, la care sa racordezi o centrala termica.
-poti pune 1 cazan electric, pe care sa-l schimbi in momentul cand apar gazele in bloc.
-poti pune si o centrala pe GPL, insa nu pot sa-ti recomand tehnic asta: vei consuma toata ziua butelii mici, si vei functiona neautorizat oricum. Mai buna ar fi varianta cu butelii medii, eventual puse undeva pe pol, si montate in baterie (deci 2 bucati). Poate poti gasi un loc la parter pt. ele, nu stiu... Avantajul ar fi ca mai tarziu vei schimba doar duzele la centrala si altceva..nimic.

Daca nu vei avea gaz metan prea repede, atunci mai bine pui niste convectoare electrice +Boiler electric.. nu stiu ce sens ar avea sa-ti pui instalatie cu apa de pe acum.
-poti combina convectoarele cu aerul conditionat..

Revenind la centrale:
-nu stiu daca Gaz 4000 are si ea 4 garantie .. cred ca nu. Oricum, mai sigur Buderus U042-24K, ca e parca mai bine executata. Au fost si ceva probleme din start cu schimbatoarele la Gaz 4000.
-daca vrei cu schimbator in placi >> mai bine Viessmann Vitopend 100 WH1D. La Viessmann primesti rampa de gaze pt. GPL gratuit ! (intreaga rampa de gaze).

Edited by scheleton, 22 November 2012 - 19:26.


#1702
tgs

tgs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.11.2012
Multumesc, scheleton!

A, nu cu boiler electric si convectoare, asta e garantia dusurilor scotiene :)

Bransarea la gaze se va face relativ repede, blocul are gaze, eu nu am. Asa ca centrala pe gaze, cu toate ca imi dau si eu seama ca pretul total initial pe metru patrat (mai ales daca includ si bransarea) va fi disproportionat de mare, dar nu cred ca am ce face.

Asadar, sa vreau centrala cu schimbator in placi sau nu? As vrea sa evit variatiile de temperatura la dus si chiar nu imi dau seama de la ce nivel de utilizare incep sa apara. Stiu, e greu de raspuns, dar aici incepe mai mult o chestie de feeling decat de calcul.

Dar ca sa fie mai simplu: sa zicem ca e iarna, merg caloriferele, dar se foloseste doar dusul pt ACM. E Buderus U042 destul de bine facut incat sa curga apa la debit decent si la temperatura constanta?

Multumesc.

#1703
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Posttgs, on 22 noiembrie 2012 - 19:47, said:

..E Buderus U042 destul de bine facut incat sa curga apa la debit decent si la temperatura constanta?
cu siguranta.
Bosch eu zic ca e maestrul la apa calda, centralele moduleaza cel mai frumos (si ma refer la U042, ca tot de Bosch e facut).

Insa dac esti pretentios la apa calda (adica cauti confort sporit), este indicata o centrala cu boiler (probabil incorporat).
Mai sunt ceva masuri pe care poti sa le iei la instalatie (ca de fapt, de ea depinde mai mult din punctul meu de vedere):
-sa montezi baterii sanitare de calitate, negatuite
-sa executi instalatia de apa calda menajera cu teava cu diametru mai mare (daca nu e facuta aceasta instalatie)
-sa izolezi termic teava de apa calda
-sa iei masuri de ridicare a presiunii apei reci (in cazul in care aceasta e scazuta >> solutia ar fi hidrofor, insa montat probabil la subsolul blocului, deci in in apartament, si tot eventual, ar trebui sa fie investite comua a scarii de bloc).

Nu in ultimul rand conteaza modul de folosire al bateriilor sanitare: reglajul acestora nu trebuie refacut permanent in intervale scurte, ca asa apar dusurile scotiene.

U042-24 K mai e buna dintr-un alt motiv: ar eo putere termica minima printre cele mai scazute (8 kW), spre diferenta de Vitopend, care are parca min. 10 kW. Ori necesarul termic la tine e in jur de 4 kW.

#1704
iuriemaxim

iuriemaxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.11.2012
Ma intereseaza sa achizitionez o centrala termica pe GAZ pentru casa de la tara.
Referitor la necesarul energetic pentru incalzire 24 KW e suficient.
Apa calda menajera pentru 2 robineti simultan este suficient.
Referitor la buget 2000 - 4000 RON.
Casa nu e locuita permanent: cel mai mult e locuita vara 1-2 luni, iar primavara si toamana in unele weekenduri si foarte rar iarna.
Ma intereseaza sa achizitionez o centrala termica, am citit cate ceva pe forum, dar in continuare sunt nelamurit.
In primul rand ma intereseaza o centrala termica care sa poata sa fie cuplata in VIITOR la o instalatie solara care sa fie utilizata cel mai probabil doar pentru apa calda menajera. Nu am cos, deci trebuie o centrala cu tiraj fortat. Singurele la care am vazut ca scrie clar ca pot fi legate la o instalatie solara sunt cele de la Bosh. Sigur sunt si altele dar nu stiu care. Mai jos o lista de intrebari, poate ma puteti lamuri si pe mine la unele dintre subiecte. Nu neaparat toate odata:

1. Este adevarat ca nu trebuie sa ma uit la centralele cu boiler inclus?
2. Este adevarat ca nu orice centrala poate fi legata in viitor la o centrala?
3. Ce trebuie sa aibe o centrala ca sa poata sa functioneze in viitor si legata la o instalatie solara?
4. Ce recomandari de astfel de centrale sunt? Poate fi in condensatie sau nu.
5. M-am uitat pe site-urile producatorilor principali din europa de vest si am constat ca nu prea exista modelele care se comercializeaza in Romania, sau daca modelele au acelasi nume, caracteristicile difera. Pare ca pentru europa de est sunt produse alte modele mai ieftine. Exista vreo explicatie pentru care in Romania nu se gasesc modele din vest chiar daca pretul e similar (e valabil doar la centralele scumpe)?
6. Wiessmann am vazut ca au modele si caracteristici identice si in Romania si pe site-ul international al producatorului. iar cele care sunt mai scumpe, chiar si acelea difera. Mai sunt si alte marci care au aceleasi modele in Romania ca in vest? Poate cineva sa explice?
7. Am vazut ca pentru centrale termice insalatile solare costa destul de mult si necesita un boiler special pentru transfer termic apa - apa si pot fi folosite fie doar pentru apa calda menajera fie si pentru incalzire, insa totodata am vazut ca exista si instalatii solare mai ieftine cu rezervor de apa pe acoperis doar pentru apa calda menajera care trebuie golit iarna. E OK si sistemul cu rezervor pe acoperis? Pentru acest sistem trebuie o altfel de centrala?

#1705
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
toate cazanele functioneaza cu o instalatie solara.
Exista insa diferite tipuri de instalatii solare -citeste mai degraba pe topicul de Solare, ca sa te lamuresti mai bine.

Daca vrei o instalatie solara cu circulatie fortata cel mai indicat ar fi sa montezi o centrala cu Boiler cu 2 serpentine (de 300 litri).

#1706
iuriemaxim

iuriemaxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.11.2012
Multumesc scheleton.
Asa cum am mentionat doresc sa montez o instalatie solara in VIITOR.
Momentan doresc sa achzitionez centrala si in viitor sa ma preocup de instalatia solara. O sa citesc topicul de solare.
Voiam sa fiu sigur ca nu cumpar o centrala care sa nu fie compatibila in viitor cu instalatia solara INDIFERENT de tipul acestei instalatii solare.
Recunosc ca am fost derutat de faptul ca
a) doar la centralele Bosch am vazut clar stipulat in specificatii "centrala poate fi integrată - prin intermediul unui kit solar - într-o instalaţie de panouri solare".
Posted Image la multe centrale am gasit pe mai multe site-uri mentiunea "Functioneaza cu boiler extern" - NU. Exemplu Vitopend 100 WH1D si sunt multe asemenea.
E informatia eronata sau poate o centrala sa nu poata sa functioneze cu boiler extern si totusi sa poata sa functioneze cu o instalatie solara?

Edited by scheleton, 23 November 2012 - 00:30.


#1707
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
Daca captezi energie solara, o sa vrei (si o sa trebuiasca) si s-o stochezi >> e nevoie de un Boiler, de o acumulare..
Acel Vitopend 100 WH1D e in varianta de centrala cu preparare apa calda instant (cu schimbator in placi) >>nu poti s-o racordezi la un Boiler.
-exista insa si o varianta de Vitopend doar incalzire, care deci poate fi conectat la un boiler.

Eu am inteles ca vrei doar pe viitor sa iei panourile .. De aceea ti-am sugerat sa iei in Prezent Boilerul solar, ca mai tarziu va fi mai greu sa alcatuiesti o Instalatie solara.

Varianta cu boiler pe acoperis e o instalatie cu termosifon -dupa cum am spus, trebuie sa te decizi ce tip de instal. solara montezi: termosifon (circulatie naturala) sau cu circulatie fortata.
-in anume conditii, termosifonul se poate combina si cu o centrala ce prepara apa calda instant.
Per total, problematica asta a fost abordata in repetate randuri in topicul de solare -sunt convins ca o sa intelegi citind acolo.

Cat despre centrala.. ea nu stie daca e conectata la o instalatie solara sau nu.. Ea stie eventual daca e racordata la un boiler, mai exact daca primeste informatii de la un senzor de boiler.
-unele centrale au in soft-ul centralei diverse setari asa-zise de optimizare in functionarea impreuna cu o instalatie solara.. E cam frectie la picior..

Exista insa si solutii integrate (cum ar fi Vitodens cu automatizare Vitotronic si modul solar, ce inlocuieste automatizarea solara), dar sunt convins ca nu p-astea le ai in minte.

Edited by scheleton, 23 November 2012 - 00:40.


#1708
iuriemaxim

iuriemaxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.11.2012
Ok, deci nu toate centralele pot fi conectate la un boiler extern si implicit nici la o instalatie solara cu circulatie fortata.

Inca nu inteleg care centrale pot fi conectate la un boiler extern si care nu.

Din cele scrise as putea deduce ca cele care produc apa calda menajera nu pot fi conectate la un boiler extern, dar tocmai centralele Bosch contrazic aceasta afirmatie, caci pe site-ul producatorului din Romania scrie la sectiunea caracteristici a majoritatii centralelor "centrala poate fi integrată - prin intermediul unui kit solar - într-o instalaţie de panouri solare" inclusiv la centralele care produc apa calda menajera, exemple fiind Bosch Condens 2000 W, Bosh Condens 3000, Bosch Gaz 5000, Bosh Gaz 4000, Bosh Gaz 3000.

Prin urmare probabil ca raspunsul e unul mai complicat sau asa cum ai mentionat tine de faptul ca centrala trebuie sa aiba posibilitatea de a interpreta datele de la un senzor al boilerului.

1. Ca sa poata sa fie conectate la o instalatie solara cu circulatie fortata trebuie sa aiba posibilitatea de a citi informatii de la un senzor al boilerului extern, iar cele enumerate de la Bosch au aceasta functie?

Pe mine nu ma intereseaza acum sa achizitionez si boilerul, asa ca daca exista aceasta posibilitate, aceasta ar fi alegerea, urmand ca in viitor sa achizitionez si boilerul extern si panourile solare (daca merg pe varianta de instalatie solara cu circulatie fortata) sau sa achizitionez tot in viitor instalatia solara cu circulatie naturala*.

Sper ca cele la care faci referire ca ar fi cu circulatie naturala sunt alea de sunt peste tot la greci si turci pe acoperis, ca eu la alea m-am gandit.

Singurul lucru care ma preocupa este sa achizitionez o centrala compatibila cu ambele sisteme de instalatii solare sau daca nu este posibil, atunci macar cu unul dintre sisteme (circulatie fortata sau circulatie naturala).

Modelele de la Bosch par a satisface cel putin cerinta de a putea fi cuplate la sistemele solare cu circulatie fortata. Din cele scrise de tine "in anumite conditii termosifonul se poate combina si cu o centrala ce prepara apa calda instant".

2. Satisfac aceste modele de la Bosch si conditiile necesare pentru a fi cuplate cu instalatii solare cum sunt la Greci si turci pe acoperis, evident daca probabil si alte conditii trebuie probabil indeplinite?

Ai scris ca "mai tarziu va fi mai greu sa alcatuiesti o Instalatie solara." sugerand ca ar fi bine ca cel putin boilerul sa fie achizitionat acum si integrat in instalatie, insa nu inteleg de ce ar fi mai greu.

3. Exista vre-un risc ca centrala sa fie compatibila cu o instalatie solara acum, dar in viitor (sa zicem 5 ani) sa nu mai fie compatibila pe motiv de exemplu ca nu se mai fabrica boilerul cu senzorul care stie sa fie interpretat de catre centrala?

Pe forum am gasit informatii conform carora Bosch Gaz 5000 W are un echivalent la Buderus in gama U052-24K, insa pentru Buderus U052-24K am gasit o informatie conform careia nu ar functiona cu boiler extern, dar insa ar functioa cu boiler extern modelul Buderus LOGAMAX U042K - 24 kW.

4. Sunt informatiile corecte?

Totodata pe forum am gasit o informatie conform careia Bosch Condens 2000 W are echivalent la Buderus in Logamax Plus GB 012 K - 25 KW, unde K=Kombi, deci prepara si apa instant.

5. Poate Logamax Plus GB 012 K fi conectat la un boiler extern si implicit la o instalatie solara?

Am gasit aici o piesa destul de scumpa care insa permite racordarea centralelor kombi de la Buderus la instalatii solare prin intermediul unui asa numit kit solar. Centralele termice murale recomandate pentru utilizarea impreuna cu kitul solar Buderus sunt: Buderus Logamax U042 k - 24 KW, Buderus Logamax U052 k - 24 KW, Buderus Logamax U052 k - 28 KW, Buderus Logamax U052-28T, Buderus Logamax Plus Gb 022 K - 24KW. Pare ca se contrazic informatiile in ceea ce priveste Buderus LOGAMAX U042K - 24 kW pentru care pe unul din siteurile web figura ca aceasta centrala se poate cupla la un boiler extern.

6. Exista centrale Kombi care sa functioneze cu instalatii solare fara a fi necesara achizitionarea unui dispozitiv de genul "kit solar" precum cel de la Buderus?

7. Cele de la Bosch necesita si ele un astfel de "kit solar"?

8. Pot fi recomandate mai multe centrale termice combi (care sa prepare si apa calda menajera) si care in viitor sa poata sa fie cuplate la un boiler extern si implicit la o instalatie solara?

Edited by iuriemaxim, 23 November 2012 - 03:02.


#1709
iuriemaxim

iuriemaxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.11.2012
"Kitul solar" se utilizează cu o instalaţie solară cu boiler monovalent (cu o serpentina), pentru preîncălzire solară a ACM. Recomandarea ta era totusi sa utilzez un boiler cu doua serpentine, probabil fie pentru un randament mai ridicat, fie pentru a utiliza energia solara atat pentru apa calda cat si pentru incalzire.
Am gasit intr-o schema ca acest kit solar se utilizeaza in sisteme termosifon.
Care ar fi dezavantajele utilizarii unei solutii precum "kitul solar" de la Buderus?

Edited by iuriemaxim, 23 November 2012 - 03:35.


#1710
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
solarele cu termosifon poti sa le folosesti doar primavara-toamna. Iarna nu le folosesti in Ro.
-in Antalya in Ian. sunt ..+15 grd. Intelegi acum diferenta ..?

Daca vrei o instalatie solara pt. intregul an, trebuie una cu circulatie fortata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate