Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

minor spaniol, cum poate intra in Ro.?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dannS

dannS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2011
Buna ziua,

Dupa ce am citit sau cred ca am citit tot, cazul meu inca nu exista pe forum, asa ca va cer o mana de ajutor, un sfat, o informatie cat mai exacta daca e posibil.

Vara asta vreau sa vin cu copilul meu de 3 ani in tzara pentru o vacantza de 2 luni. Mama este spanioloaica, dar NU va calatori cu noi in RO[/u]., copilul nostru  are C.I. spaniol iar eu cum am mai spus sunt roman. Deci tatal roman si fiul spaniol (are doar cetatzenie spaniola) vor sa intre si sa iasa, in doua luni, din Romania.

Intrebarea mea este: pentru a putea intra si iesi cu copilul din RO, copilul minor, in afara de C.I. spaniola si Cartea de Familie mai are nevoie de alte documete sau hartzoage? Pot avea probleme la intarea in RO? Am nevoie de vreo procura pentu a intra si iesi din RO cu copilul meu, avand in vedere ca mama lui nu ne insotzeste?

Va rog sa-mi spunetzi ce lege se aplica cazului meu.

Multzumesc anticipat pentru timpul acordat de Dvs. pentru a citi si a raspunde cazului meu

Edited by dannS, 24 June 2011 - 18:56.


#2
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Pentru a fi sigur ca nu ai probleme este mai bine sa faca mama copilului o declaratie prin care este de acord ca tu sa calatoresti cu copilul in perioada x iunie - y septembrie pe ruta Spania - Romania si retur.

#3
iufiuf

iufiuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 19.05.2008
[quote name='dannS' date='24th June 2011, 20:51' post='10068018']
procura din partea sotiei cum ca este de acord cu respectiva calatorie.
fara asta nu ai cum sa iesi cu copilul din spania.
in romania treaba asta se face la notar, presupun ca si acolo e la fel
bafta

#4
dannS

dannS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2011

 Cnox, on 24th June 2011, 19:02, said:

Pentru a fi sigur ca nu ai probleme este mai bine sa faca mama copilului o declaratie prin care este de acord ca tu sa calatoresti cu copilul in perioada x iunie - y septembrie pe ruta Spania - Romania si retur.

Ok voi merge aici in Spania la notar, si am sa va spun ce am facut...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate