Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Versiuni SIM

- - - - -
  • Please log in to reply
354 replies to this topic

#325
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postcopjob2000, on Mar 12 2009, 21:50, said:

[font="Georgia"][i]Am două numere pe același SIM (dual number) și are capacitatea de a stoca 250 de numere!
Da, SIM-urile Dual Number de la Voda sunt probbail SIM-uri 128K.

O alta înrebare : la COSMOTE nu s-a mai schimbat nimic, le gat de SIM-uri ?
Au aceleasi cartele, fara STK ? :huh:

#326
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005
Din fericire da, e fara aplicatii pe sim.

#327
lightning

lightning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.09.2006
Salutare!

Am o mica nelamurire in ceea ce priveste cartela SIM.

Detin un model mai exotic de telefon (de pe piata asiatica) si acesta se blocheaza adeseori cand reteaua este on. Pe modul OFFLINE functioneaza perfect.

Fostul proprietar, un amic de-al meu, il folosea cu un abonament Orange cu SIM 128K si se bloca foarte rar.

Eu am Prepay Orange, si nu stiu daca Orange elibereaza SIM 128K si la prepay.

Detine cineva aceasta informatie ?

#328
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Mie acum 20 minute mi s-a prajit simul orange in iphone... , am mai auzit probleme de genu. Era sim clasic de anu trecut,abonament, 250 numere, 50 mesaje,my banking,sim wallet,etc...

#329
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006

View Postvladtm, on 10th August 2009, 13:25, said:

Mie acum 20 minute mi s-a prajit simul orange in iphone... , am mai auzit probleme de genu. Era sim clasic de anu trecut,abonament, 250 numere, 50 mesaje,my banking,sim wallet,etc...

Ma auto-citez, in sfarsit mi-au dat baieti de la orange SIM 3G

#330
bogdanobi

bogdanobi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.11.2007
Nu aveti cumva pe acasa un sim de Bouygues din Franta? Am nevoie de un sim sa-mi activez un iphone. Daca stiti ceva, dati-mi un PM.
Multumesc mult

#331
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Ce parere aveti de aceste simuri "12 in 1 Super SIM" mai sunt si alte modele dar nu am gasit la noi in tara!
Eu personal am dual sim si nu prea sunt multumit!

#332
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Work with GSM SIM card version 1(Not includes V2, V3).

#333
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Am gasit o data si altele ce merg pe V2 si chiar V3...
La DigiMobil e V3 ?

#334
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Tocmai ce mi-am portat un nr. in reteaua Vodafone (prepay) si am ramas surprins cand cam vazut ca simul are o capacitate de doar 150 numere.
Stiti cumva, au introdus si simuri cu capacitatea de 250/numere ?

#335
ZEROO

ZEROO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 05.02.2006

View PostBandit, on 18th October 2010, 23:42, said:

Tocmai ce mi-am portat un nr. in reteaua Vodafone (prepay) si am ramas surprins cand cam vazut ca simul are o capacitate de doar 150 numere.
Stiti cumva, au introdus si simuri cu capacitatea de 250/numere ?
nu o sa vedem asa ceva prea devreme...prea zgarciti...de e criza....

#336
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
SIM-urile Vodafone care se ofera când achizitionezi optiunea Dual Number (LINK) ofera 250 de pozitii în agenda (sunt probabil 128K).
Restul ar fi 64K dar cu un meniu STK stufos.


Din câte îm amintesc, prin 2001 erau SIM-uri de 250 numere, în 2004 cu 200 de numere + introducerea SIM Toolkit (SIM "Smart"), iar în 2005 cu 150 de numere.
Meniul STK la SIM-urile Connex-Vodafone întotdeauana a fost unul bogat (de exemplu aplicatia de My-Banking, sau Grup Mesaje Scrise) asa ca ocupa ceva loc, mai mult probabil ca la SIM-urile Orange unde STK-ul pare sa fie mai simplu/lejer...

Edited by Cosconor, 27 October 2010 - 23:20.


#337
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Dar pâna la urma în momentul actual capacitatea agendei conteaza mult mai putin decât înainte (acum mai toata lumea pastrân-usi numerele în memoria telefonului).
Consider ca sunt alte aspecte mai importante :
  • calitatea meniul SIM Toolkit (STK)
  • numarul de SMS-uri care pot fi pastrate
  • lungimea numelor din agenda (de exemplu SIM-urile VDF nu accepta decât 12 caractere)
  • lugimea numerelor de telefon din agenda (de exemplu daca vrei sa memorezi si ceva comenzi DTMF asociate unui numar)
  • eventual definirea pe SIM a unor numere utile ale operatorului (nr. de casuta vocala, relatii cu clientii...) - Service Numbers

De exemplu SIM-urile Cosmote permit memorarea a 250 de numere în agenda + 40 SMS-uri, dar nu ai niciun meniu STK.

#338
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 14.12.2007
Doresc sa-mi schimb simul de la abonament cosmote. L-am avut intr-un Nokia 2730 classic si mi se restarta telefonul chiar in mijlocul convorbirii (nu depaseam 1 ora ca sa mi se inchida). Am fost cu el la garantii, mi-au pus placa de baza noua + ultima versiune de soft si iarasi mi se restarta. Am cumparat un Samsung E 2370 iar la acesta nu se restarteaza (sa se inchida si deschida singur), doar se intrerupe convorbirea. Culmea este ca aceste intreruperi de pe ambele telefoane le-am avut intr-o singura locatie si pozitie: acasa, in dormitor, langa geam. Acum am versiunea de sim modelul rotund in mijloc cu 250 numere si 40 sms, dar am mai vazut inca doua modele. Va rog recomandati care model de sim are cipul mai bun, mai stabil ?

#339
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Oricum, nu prea cred ca vei avea de ales : la shop nu-ti dau ce SIM au ei chef, sunt clasate pe HLR-uri asa ca se duc sa se serveasca din lotul de SIM-uri alocate HLR-ului de care apartii.

Si nu sunt deloc sigur ca SIM-ul este de vina, poate ca acolo la tine la geam are loc o situatuatie mai particulara (de genul bruiaje intense, Rx_Qual vai de capu' lui) care ducea pâna la urma la un restart al Nokia-ului (care avea pâna la urma o problema SW), si pur si simplu la o întrerupere a convorbirii pe Samsung.

#340
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 14.12.2007
E posibil ca celula prinsa de la geamul din dormitor sa fie solicitata de mai multi utilizatori si asta sa fie cauza ? La locul cu pricina (geam dormitor) am semnal full.
Referitor la sim, daca ma duc totusi in magazinul cosmote si solicit schimbarea simului, peste un timp doresc sa trec de pe abonament pe cartela, o sa am probleme cu simul ?

#341
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
sim-urile cosmote nu au momentan nici un SIM Toolkit instalate pe ele.
aveti idee de cine sunt facute sim-urile Comote?

#342
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postmike-5, on 26th January 2011, 12:44, said:

E posibil ca celula prinsa de la geamul din dormitor sa fie solicitata de mai multi utilizatori si asta sa fie cauza ?
Este posibil sa fie una din cauze, dar nu asta ar putea explica de ce t-i se restarta singur telefoul Nokia.

View Postmike-5, on 26th January 2011, 12:44, said:

Referitor la sim, daca ma duc totusi in magazinul cosmote si solicit schimbarea simului, peste un timp doresc sa trec de pe abonament pe cartela, o sa am probleme cu simul ?
Nu, nu exista nicio problema, vei pastra acelasi SIM.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate