Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WTF !Comunicare cu animale mo...

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 

Arheologia si Tanachul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
436 replies to this topic

#397
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostBen_Gal_1, on 24th September 2011, 01:43, said:

o anumita persoana nu-si sa seama ca a ajuns de risul curcilor.
Domnule moderator! Fa-i un bine si arunc-o afara de aici inainte de-si sparge dovleacul de toti peretii disponibili. Nu vrem aici dovleci putreziti si asta din motive de igiena.
Ce iti e si cu narcisismul asta. Te uiti prea des in oglinda.
Nu stiam ca te si travestesti. Bag seama ca e indeletnicire noua de cand belit ciuntita nu te mai asculta.  :console:
Nu uita sa-ti schimbi si pampersul.

#398
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View PostBen_Gal_1, on 24th September 2011, 07:06, said:

habarnaMist sau habarnaNist ?
Oi Vai de dovleacu' teu, habarNistule  [habarNistu-le are buboase rau]
aşa este. Face la greşeli în romîneşte acest Vlachian de te umflă rîsul.

#399
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postflorrea2, on 24th September 2011, 11:40, said:

aşa este. Face la greşeli în romîneşte acest Vlachian de te umflă rîsul.
Mircea, Mircea tu crezi ca nu faci?
Conform gramaticii limbi romane, sa scrii romîn, romîneşte, Romînia cu î, este o greseala.
Si cand se folosea scrierea cu î aceste cuvinte se scriau cu â.

Sa nu crezi ca sunt de partea lui Fane, dar daca vrei sa fii bagat in seama, fii corect.

Edited by Megara, 24 September 2011 - 10:58.


#400
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Megara, ce dracu ai? Numai trolling faci pe aria asta, care e problema ta? Daca te intereseaza subiectele discutate atunci discuta la subiect si lasa atacurile asupra celorlalti utilizatori.
E ultimul avertisment pe care ti-l dau, apoi va trebui sa iti faci un alt cont.

#401
vlachian

vlachian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,720
  • Înscris: 30.07.2011

View PostBen_Gal_1, on 24th September 2011, 07:06, said:

nu
ha haha haha ha
ris cu sughituri
Fritz Haber
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/Fritz_Haber.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
a inventat celebrul gaz Cyclon  B.
Cica ar fi fost folosit la exterminarea haberilor la Ausschwitz

Edited by vlachian, 24 September 2011 - 17:42.


#402
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
Asa cum spunem, existenta lui Moise nu este sustinuta de nici o dovada arheologica si, in consecinta, mozaismul nu isi are nici o justificare.

#403
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

Quote

Asa cum spunem, existenta lui Moise nu este sustinuta de nici o dovada arheologica si, in consecinta, mozaismul nu isi are nici o justificare.
nici papa de la roma?

#404
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostBen_Gal_1, on 24th September 2011, 21:34, said:

nici papa de la roma?

Nici Iisus,nici Maria,nici Apostolii,nici crestinii,nici Mohamed,nici armsarul lui,nici musulmanii s.a.m.d. Cine ramane?

#405
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postperpetumobile, on 25th September 2011, 14:03, said:

Nici Iisus,nici Maria,nici Apostolii,nici crestinii,nici Mohamed,nici armsarul lui,nici musulmanii s.a.m.d. Cine ramane?
Al Burak era o iapa faina din care a iesit vestitul cal arabesc.

#406
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postperpetumobile, on 14th September 2011, 22:48, said:

Bineinteles ca nu dar am vrut sa inteleaga omul ca si daca evreii de azi nu ar fii fost descendentii acelora  care au fost expulzati de romani din tara lor ,asta nu are nici o importanta. Ca ce? Toti crestinii sunt urmasii primilor crestini sau toti musulmanii sunt nepotii lui Mohamed?

Cu ultima fraza  a ta nu sunt de acord deoarece  evreii au fost expulzati din Tara Sfanta inainte cu cam 2000 de ani,cand  arabii inca nu erau "la moda" mai bine zis nu existau ca arabi ci ca popoare pagane diferite care traiau ca nomazi. Cand arabii au ajuns pentru prima data in teritoriul Tarii Sfinte  ca se "aseze" a fost inainte cu numai cam 600 de ani si numarul evreilor pe loc era infim si nu gasesc nici un motiv ca in timp cand musulmanii raspandeau Islamul cu sabia,o parte din ei sa treaca la Judaism. Si nu am amintit cat de imposibil este a trece la Judaism.
Nu te face ca nu pricepi. Au existat comunitati de evrei pe intregul Orient Mijlociu. Au existat casatorii mixte in care partenerul s-a convertit la iudaism. Daca vrei iti fac scann pe documente si ti le trimit.
Si cand nu venise islamul care nu i-a creat si pe arabi pentru ca existau deja ca de exemplu musta`ribah, descendenti directi ai ismaelitilor. Unii  dintre ei s-au intors la sursa. Adica la iudaism.

View PostBen_Gal_1, on 17th September 2011, 21:04, said:

Proaste sunt alea care nu merg dupa bani. Ele, saracele, nu au nici bani si nici "neghina".
Inca mai aveti pe scafarlie ca femeia este inferioara barbatului sau v-ati lamurit ca lucrurile pot sta si altfel?

View Postperpetumobile, on 25th September 2011, 14:03, said:

Nici Iisus,nici Maria,nici Apostolii,nici crestinii,nici Mohamed,nici armsarul lui,nici musulmanii s.a.m.d. Cine ramane?
Cum cine?
Ramane MEGARA :lol:

Edited by ThinkAbout, 30 September 2011 - 03:30.


#407
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostThinkAbout, on 30th September 2011, 04:16, said:

Inca mai aveti pe scafarlie ca femeia este inferioara barbatului sau v-ati lamurit ca lucrurile pot sta si altfel?

"aveti"?

Sa nu generalizam.

Eu vorbesc numai in numele meu.

#408
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postperpetumobile, on 14th September 2011, 22:48, said:

Cu ultima fraza  a ta nu sunt de acord deoarece  evreii au fost expulzati din Tara Sfanta inainte cu cam 2000 de ani,cand  arabii inca nu erau "la moda" mai bine zis nu existau ca arabi ci ca popoare pagane diferite care traiau ca nomazi.
Faptul ca traiau ca nomazi le invalida calitatea de arabi?
Denumirea de arab figureaza intr-o inscriptie din 853 i.e.n. dimpreuna cu denumirea de tinuturi locuite de arabi. Mai exact pe o piatra care glorifica Batalia de la Karkar in care, regele asirian Shalmaneser al III-lea numeste pe unii din cei infranti, arabi. Din plictiseala  a facut si el o lista  ca sa se dea mare pentru posteritate:

Twelve Kings is an Akkadian term meant to symbolize any kind of alliance. The most famous example is in the Kurkh Monolith, where an alliance of eleven kings are listed as twelve in the Assyrian document as fighting against Assyrian King Shalmaneser III in the battle of Qarqar.

Shalmaneser's inscription describes the forces of his opponent Hadadezer in considerable detail as follows:[2]

King Hadadezer himself commanded 1,200 chariots, 1,200 horsemen and 20,000 soldiers;
King Irhuleni of Hamath commanded 700 chariots, 700 horsemen and 10,000 soldiers;
King Ahab of Israel sent 2,000 chariots and 10,000 soldiers;
The land of KUR Gu-a-a (sometimes identified with Que - Cilicia) sent 500 soldiers;
The land of KUR Mu-us-ra- (sometimes identified with Egypt but possibly somewhere near Que) sent 1,000 soldiers;
The land of Irqanata (Tell Arqa) sent 10 chariots and 10,000 soldiers;
The land of Arwad sent 200 soldiers;
The land of Usannata (in the Jeble region of Lebanon) sent 200 soldiers;
The land of Shianu (in the Jeble region) - figures lost
King Gindibu of Arabia sent 1000 camel-riders;
King Ba'asa, son of Ruhubi, of the land of Aman (anti-Lebanon)[citation needed] - numbers lost
http://en.wikipedia....attle_of_Karkar


Deci prin ce an ai citit tu ca au inceput sa fie arabii la moda?

View PostBen_Gal_1, on 30th September 2011, 04:27, said:

"aveti"?

Sa nu generalizam.

Eu vorbesc numai in numele meu.
Nu am generalizat.
Doar am citit cum tu si celalalt spuneati ceva de niste proaste.
Daca nu ma inseala pe mine la ora asta cunostiintele mele de lb.romana  proaste-feminin, cu referire la femei
Presupun ca nu vorbeati despre biciclete

Edited by ThinkAbout, 30 September 2011 - 03:45.


#409
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostThinkAbout, on 30th September 2011, 04:34, said:

Nu am generalizat.
Doar am citit cum tu si celalalt spuneati ceva de niste proaste.
Daca nu ma inseala pe mine la ora asta cunostiintele mele de lb.romana  proaste-feminin, cu referire la femei
Presupun ca nu vorbeati despre biciclete
Era acolo o generalizare pe doua plnuri ortogonale. Cred ca acum intelegi si apropo:
tare imi plac bicicletele.

#410
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostBen_Gal_1, on 30th September 2011, 04:48, said:

Era acolo o generalizare pe doua plnuri ortogonale. Cred ca acum intelegi si apropo:
tare imi plac bicicletele.
Cele mai nashpa explicatii invoca planuri ortogonale.
Nu de alta dar daca-ti plac bicicletele inteleg ca in unghi proastele femei ramant la fel de proaste.
Cred ca intelegi ca am inteles.

#411
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostThinkAbout, on 30th September 2011, 05:17, said:

Cele mai nashpa explicatii invoca planuri ortogonale.
Nu de alta dar daca-ti plac bicicletele inteleg ca in unghi proastele femei ramant la fel de proaste.
Cred ca intelegi ca am inteles.
Sa nu gresesc:

Tie iti plac bicicletele?

A bicyclette BOURVIL Karaoké
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ppUO_cm3BN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sarkozy VS Bourvil
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QvYKQKaEqo4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ben_Gal_1, 30 September 2011 - 08:53.


#412
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostThinkAbout, on 30th September 2011, 04:34, said:

Faptul ca traiau ca nomazi le invalida calitatea de arabi?
Denumirea de arab figureaza intr-o inscriptie din 853 i.e.n. dimpreuna cu denumirea de tinuturi locuite de arabi. Mai exact pe o piatra care glorifica Batalia de la Karkar in care, regele asirian Shalmaneser al III-lea numeste pe unii din cei infranti, arabi. Din plictiseala  a facut si el o lista  ca sa se dea mare pentru posteritate:

Twelve Kings is an Akkadian term meant to symbolize any kind of alliance. The most famous example is in the Kurkh Monolith, where an alliance of eleven kings are listed as twelve in the Assyrian document as fighting against Assyrian King Shalmaneser III in the battle of Qarqar.

Shalmaneser's inscription describes the forces of his opponent Hadadezer in considerable detail as follows:[2]

King Hadadezer himself commanded 1,200 chariots, 1,200 horsemen and 20,000 soldiers;
King Irhuleni of Hamath commanded 700 chariots, 700 horsemen and 10,000 soldiers;
King Ahab of Israel sent 2,000 chariots and 10,000 soldiers;
The land of KUR Gu-a-a (sometimes identified with Que - Cilicia) sent 500 soldiers;
The land of KUR Mu-us-ra- (sometimes identified with Egypt but possibly somewhere near Que) sent 1,000 soldiers;
The land of Irqanata (Tell Arqa) sent 10 chariots and 10,000 soldiers;
The land of Arwad sent 200 soldiers;
The land of Usannata (in the Jeble region of Lebanon) sent 200 soldiers;
The land of Shianu (in the Jeble region) - figures lost
King Gindibu of Arabia sent 1000 camel-riders;
King Ba'asa, son of Ruhubi, of the land of Aman (anti-Lebanon)[citation needed] - numbers lost
http://en.wikipedia....attle_of_Karkar


Deci prin ce an ai citit tu ca au inceput sa fie arabii la moda?

Inteleg ca am gresit cand am scris ce am scris de arabi  dar dupa cum ai scris tu lista,observ ca era numai un rege Israelit in Israel si cei care se numeau arabi veneau din "Arabia" care este si azi peninsula arabica sau Arabia Saudita exact cum am descris eu... Restul regilor erau in mare parte regi feudali pe un oras sau un restrans teritoriu.
Faptul ca acei arabitraiau ca nomazi nu le invalida calitatea de arabi ci le invalida dreptul lor la tara in care ei nu au facut nimica decat sa pazeasca caprele la pasune.Nu armata,nu politie,nu tribunale,nu guvern,nu au facut drumuri sau canale de irigatie, nimica! Ei s-au purtat in tara asta exact cum se poarta tziganii nomazi in tarile pe care colinda.  Ei nu pot sa pretinda ca evreii le-au furat tara ca tara nu a fost niciodata a lor. Punct.

Tocmai ieri seara am vazut un film documentar despre soldatele israeliene care in serviciul lor militar ele invata si antreneaza o lunga lista de combatanti in tot felul de meserii. Soferi de tancuri, tanchisti,soferi de masini blindate, instructoare de tir,de putere fizica,instructoare de recruti si inca multe altele.Avem femei piloate de lupta si de elicoptere.Avem femei macaniciene aeroportate si avem soldate care invata ebraica pe noii recruti care inca nu stiu bine ebraica.Cu asta nu se termina lista. Tinerele femei,soldate israelienee au mare valoare deoarece fiecare din ele elibereaza un soldat in servicii combatante.

#413
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postperpetumobile, on 30th September 2011, 15:46, said:

Inteleg ca am gresit cand am scris ce am scris de arabi  dar dupa cum ai scris tu lista,observ ca era numai un rege Israelit in Israel si cei care se numeau arabi veneau din "Arabia" care este si azi peninsula arabica sau Arabia Saudita exact cum am descris eu... Restul regilor erau in mare parte regi feudali pe un oras sau un restrans teritoriu.
Faptul ca acei arabitraiau ca nomazi nu le invalida calitatea de arabi ci le invalida dreptul lor la tara in care ei nu au facut nimica decat sa pazeasca caprele la pasune.Nu armata,nu politie,nu tribunale,nu guvern,nu au facut drumuri sau canale de irigatie, nimica! Ei s-au purtat in tara asta exact cum se poarta tziganii nomazi in tarile pe care colinda.  Ei nu pot sa pretinda ca evreii le-au furat tara ca tara nu a fost niciodata a lor. Punct.

Tocmai ieri seara am vazut un film documentar despre soldatele israeliene care in serviciul lor militar ele invata si antreneaza o lunga lista de combatanti in tot felul de meserii. Soferi de tancuri, tanchisti,soferi de masini blindate, instructoare de tir,de putere fizica,instructoare de recruti si inca multe altele.Avem femei piloate de lupta si de elicoptere.Avem femei macaniciene aeroportate si avem soldate care invata ebraica pe noii recruti care inca nu stiu bine ebraica.Cu asta nu se termina lista. Tinerele femei,soldate israelienee au mare valoare deoarece fiecare din ele elibereaza un soldat in servicii combatante.
Vad ca ai luat-o serios pe miriste.
Nu de alta dar discutam despre altceva. Eu ti-am demonstrat ca unele triburi nomade de arabi s-au convertit la iudaism.
Daca nu-ti convine abroga-le convertirea.Oricum de generatii intregi sunt evrei...
Vorbeam de anul 853 i.e.n.
Cred ca ai baut ceva mai multa apa aztazi.
Hai Saltare si sanatate!

#414
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostThinkAbout, on 30th September 2011, 16:09, said:

Vad ca ai luat-o serios pe miriste.
Nu de alta dar discutam despre altceva. Eu ti-am demonstrat ca unele triburi nomade de arabi s-au convertit la iudaism.
Daca nu-ti convine abroga-le convertirea.Oricum de generatii intregi sunt evrei...
Vorbeam de anul 853 i.e.n.
Cred ca ai baut ceva mai multa apa aztazi.
Hai Saltare si sanatate!

Adevarat ca apa am baut azi si numai apa. Nu am inteles si nu am observat  ca mi-ai demonstrat "ca  unele triburi nomade de arabi s-au convertit la Judaism".Sa  zicem ca asa a fost. Cu ce schimba ceva din ce am scris eu?
Si evreii au sosit in Tara Promisa ca nomazi, crescatori de oi si capre dar diferenta inre ei si arabii musulmani care au venit mult mai tarziu este in cum s-au refrit evreii si arabii la tara. Evreii au facut proiecte publice,si drumuri,au cladit orase si cetati ,au avut armata care sa luptat ca sa apere tara evreilor de dusmani.Sa nu amintim platirea de impozite a cetatenilor si construirea unui edificiu enorm,Marele Templu din Ierusalim. Ce au facut arabii in tara si pentru tara?
Se pare ca-i mai bine de baut apa si nu Arak Zahlaui...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate