Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Care stiti un lipici foarte bun?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Alex_2

Alex_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.06.2010
Vreau sa lipesc metal de un plastic. Problema e ca trebuie sa reziste la o anumita presiune desi e o supratafa destul de mica; o tablita de metal de  aprox 1 cm. Am incercat prenandez, super-glue(de ala la 50 de bani), sau sa lipesc cu plastic topit . Nu a mers. Aveti idee cu ce lipici, care se gaseste prin comert, ar merge?

#2
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Alex_2, on 18th June 2011, 23:53, said:

Vreau sa lipesc metal de un plastic. Problema e ca trebuie sa reziste la o anumita presiune desi e o supratafa destul de mica; o tablita de metal de  aprox 1 cm. Am incercat prenandez, super-glue(de ala la 50 de bani), sau sa lipesc cu plastic topit . Nu a mers. Aveti idee cu ce lipici, care se gaseste prin comert, ar merge?

Picatura e foarte buna! M-a ajutat de multe ori.
Depinde si de presiune acum!
Superglue-ul e de tot rahatul, Picatura e mult mai puternica.

#3
Nautical

Nautical

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 16.08.2010

 Charger, on 18th June 2011, 23:56, said:

Picatura e foarte buna! M-a ajutat de multe ori.
Depinde si de presiune acum!
Superglue-ul e de tot rahatul, Picatura e mult mai puternica.
Nu e tot cacatul ala si Picatura? :thumbdown:

#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
La Picatura e bine sa nu nimeresti tubul gol deja (multe tuburi sunt goale...). Deci cumpara-ti macar doua tuburi (3lei x 2 = 6 lei)

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Charger, on 18th June 2011, 23:56, said:

Superglue-ul e de tot rahatul, Picatura e mult mai puternica.
Superglue = Picatura, aceeasi formulare chimica, difera pretul si producatorul care este de regula Fenedur SA de prin Uruguay (e un producator renumit de adezivi).

 Alex_2, on 18th June 2011, 23:53, said:

Am incercat prenandez, super-glue(de ala la 50 de bani), sau sa lipesc cu plastic topit . Nu a mers. Aveti idee cu ce lipici, care se gaseste prin comert, ar merge?
Din cate stiu nu mai sunt multe variante, daca componenta comuna din Superglue nu ajuta mai ai varianta adezivilor bicomponent, 2 variante ar fi, Poxipol A+B transparent sau normal sau solutia de forta chit Poxilina care merge pana si la tevi insa aceasta actioneaza pe un volum mai mare si se poate si pili/gauri dupa intarirea definitiva care dureaza cam 24h (primele 10 min modelarea dupa prima ora are 30% rezistenta dar intarirea finala ia si 24 ore), eu nu stiu acum ce vrei sa lipesti exact... dar mai exista o regula la lipiri, daca suprafata e lucioasa e nevoie sa pilesti sa generezi asperitati pentru adeziune.

Edited by andreic, 18 June 2011 - 23:36.


#6
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 andreic, on 19th June 2011, 00:34, said:

Superglue = Picatura, aceeasi formulare chimica, difera pretul si producatorul care este de regula Fenedur SA de prin Uruguay (e un producator renumit de adezivi).

Din cate stiu nu mai sunt multe variante, daca componenta comuna din Superglue nu ajuta mai ai varianta adezivilor bicomponent, 2 variante ar fi, Poxipol A+B transparent sau normal sau solutia de forta chit Poxilina care merge pana si la tevi insa aceasta actioneaza pe un volum mai mare si se poate si pili/gauri dupa intarirea definitiva care dureaza cam 24h (primele 10 min modelarea dupa prima ora are 30% rezistenta dar intarirea finala ia si 24 ore), eu nu stiu acum ce vrei sa lipesti exact... dar mai exista o regula la lipiri, daca suprafata e lucioasa e nevoie sa pilesti sa generezi asperitati pentru adeziune.

Nu stiam de formula chimica, insa le-am incercat pe ambele si Picatura mi se pare mult mai bun. Si-a facut treaba foarte bine (frigider, mobilier de lemn, altele), mai putin la picioarele unui scaun de birou unde presiunea era mult prea mare pentru orice adeziv.

M-am gandit si eu la Poxipol sau Poxilina dar cum el a spus ca suprafata e una foarte mica, m-am gandit ca nu vor avea efectul asteptat.


 florinbad, on 19th June 2011, 00:17, said:

La Picatura e bine sa nu nimeresti tubul gol deja (multe tuburi sunt goale...). Deci cumpara-ti macar doua tuburi (3lei x 2 = 6 lei)

Mda, mi s-a intamplat o data.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Charger, on 19th June 2011, 00:39, said:

M-am gandit si eu la Poxipol sau Poxilina dar cum el a spus ca suprafata e una foarte mica, m-am gandit ca nu vor avea efectul asteptat.
In afara de Superglue/Picatura care este methyl-2-cyanoacrylate numai poxipol ar mai putea fi "tras" pe suprafete mici si presate si sa si mearga in cazul asta, Poxilina e prea groasa. Prenadezul in nici un caz, ala e lipici elastic pentru incaltaminte in general, cauciuc etc...
Superglue nu e un adeziv extraordinar insa e comod, ieftin si bun la plastice si polimeri in general datorita cyanoacrylatului dar nu are rezistenta buna la torsiune, temperatura si umiditate, la un moment dat cedeaza si exista chiar o formula chimica speciala care-l termina instant, il face lichid din nou, se numeste de-bonder superglue. Adezivii bi-component sunt in general superiori.

Edited by andreic, 19 June 2011 - 00:20.


#8
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Legat de lipire, gasesc si eu sa lipesc o bara din plastic la o masina? Este deplasa 1 cm, si vreau s-o lipesc de partea fixa. Lipiciul acela care il gasim in tuburi, precum spuma de la termopane, nu este bun? Eu am folosit sa lipesc un geam de 2,5 m x 1 m pe un perete si nu-l mai dezlipesti decat sa spargi geamul. Bine, nu comparam suprafetele intre cele doua. Bara care trebuie lipita, da sa iasa in exterior, deci trebuie ceva sa lipeasca rapid si rezistent.

#9
Alex_2

Alex_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.06.2010
I-am dat cu Poxipol si a lipit foarte bine. Mersi de sfat, nu m-am mai incurcat cu al de Picatura. A fost investitia mai mare ca mi-am luat si manusi de protectie(am respectat instructiunile  :rolleyes: ) dar sper sa fi meritat.Dupa 10 min vad ca are efectul dorit, dar zice ca rezistenta maxima se obtine in 24 de ore deci sper sa se faca si mai tun.

#10
stanculie

stanculie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2014
puneti soda caustica peste orice solutie gen picatura ,superglue...
sunt filmulete pe youtube
e  bine de stiut, foarte util

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate