Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

viteza sunetului in vid

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
dan6969

dan6969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.04.2009
Ma contrazic cu un prieten pe acest subiect. El spune ca viteza sunetului in vid este 0 , sunetul avand ca suport de propagare aerul. Mie imi vine greu sa cred asa ceva si i-am adus ca argument sunetele captate de antene din spatiu. Contraargumentul lui este ca de fapt sunt unde radio. Deci, daca tragi cu arma intr-o camera vidata , sunetul ajunge la pereti odata cu fumul degajat , poate dupa 5 minute?

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sunetul nu se propaga in vid . Desi daca ai tupeul sa scoti urechea in spatiu ori o incinta vidata , o sa afli singur :) .

#3
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,144
  • Înscris: 10.04.2006
Ca sa fiu un forumist adevarat: cauta mai intai definitia sunetului. definitia vidului si vezi daca faci corespondenta.

#4
Hodorogul

Hodorogul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 21.09.2009
Logica mea elementară, îmi șoptește la ureche, că nu poți trage cu o armă convențională în vid. Arderea are nevoie de oxigen, cică. :)

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,516
  • Înscris: 10.08.2005
sunetul (unda sonora) exista in Audio Frecventa si  Radio Frecventa.

prietenul tau are dreptate.

Edited by MarianG, 15 June 2011 - 19:06.


#6
bogdan2036

bogdan2036

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 10.05.2011
Alo,antenele din spatiu folosesc unde radio.Ai vazut tu astronauti sa urle prin spatiu?

Edited by bogdan2036, 15 June 2011 - 19:06.


#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,144
  • Înscris: 10.04.2006
Cum adica exista sunetul ca unde radio ? Mp3 urile? La fel ca si filmele care sunt unde radio prin wi-fi ? :D

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Undele radio sunt unde electromagnetice si nu au nicio legatura cu sunetul, care este o vibratie mecanica.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,516
  • Înscris: 10.08.2005
undele sonore de frecventa inalte ce sunt?

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001
Ai auzit de expresia "in space no one can hear you scream ?

Sunetul este propagare mecanica a unei unde printr-un mediu ce ii permite (aer, apa etc).

In vid nu exista nimic, de aia e vid...
Armele (unele) pot functiona in vid, pt ca in fct de substantele folosite pt propulsie, reactia chimica paote duce la eliberarea spontana de gaze -> propulsia proiectilului.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 MarianG, on 15th June 2011, 20:12, said:

undele sonore de frecventa inalte ce sunt?
Nu stiu pe cine ai intrebat. Daca la comentariul meu ai facut referire, atunci iti spun ca sunetul pe orice frecventa este o vibratie mecanica. Sunetul, sau undele sonore, tot aia.

#12
Hardstyle1

Hardstyle1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 02.04.2011
eu am vazut acum ceva ani la tv niste boxe pe baza de plasma parca si care nu foloseau aerul. asa am retinut.

si am gasit ceva pe net, facut pe genunchi: http://www.instructa...Plasma-Speaker/

Edited by Hardstyle1, 15 June 2011 - 19:51.


#13
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,144
  • Înscris: 10.04.2006
Nu foloseau aer la ce? La subwoofer? Ca sigur nu se referea la mediul de transmitere a sunetului :)

#14
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009

 dan6969, on 15th June 2011, 19:59, said:

El spune ca viteza sunetului in vid este 0 , sunetul avand ca suport de propagare aerul.
Right!

#15
Hardstyle1

Hardstyle1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 02.04.2011

 Nenea Zap, on 15th June 2011, 20:50, said:

Nu foloseau aer la ce? La subwoofer? Ca sigur nu se referea la mediul de transmitere a sunetului :)

nu se miscau, nu aveau membrane si am inteles ca se auzeau fara ajutorul aerului, bune si in spatiu. :D

ps: cum ar fi sa faca astia de pe statia spatiala discoteca si sa ne deranjeze noaptea cand trec pe deasupra? :)

Edited by Hardstyle1, 15 June 2011 - 20:01.


#16
dan6969

dan6969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.04.2009

 Hodorogul, on 15th June 2011, 20:04, said:

Logica mea elementară, îmi ?opte?te la ureche, că nu po?i trage cu o armă conven?ională în vid. Arderea are nevoie de oxigen, cică. :)
Logica mea spune ca nu-i trebuie oxigen pentru ca il are deja. Cartusul are cantitatea suficienta de aer-oxigen in tub.

 YOUR_GOD, on 15th June 2011, 20:08, said:

Undele radio sunt unde electromagnetice si nu au nicio legatura cu sunetul, care este o vibratie mecanica.
Corect. Pe scala de masura a hertilor avem intre aprox 25 si 17000 Hz ceea ce emitem si ceea ce percepe urechea noastra. Apoi ce ne depaseste urechea prindem cu aparatele de radio s.a.m.d. Nu am citit nicaieri ca sunetele nu se propaga in vid.
http://www.scritube....12120171812.php

 Hodorogul, on 15th June 2011, 20:04, said:

Logica mea elementară, îmi ?opte?te la ureche, că nu po?i trage cu o armă conven?ională în vid. Arderea are nevoie de oxigen, cică. :)
Desi, daca tragi cu o arma in vid gazul rezultat va umple imediat incinta si se va auzi aproape instantaneu - daca e o camera vidata

Edited by dan6969, 15 June 2011 - 21:08.


#17
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 dan6969, on 15th June 2011, 22:07, said:

Apoi ce ne depaseste urechea prindem cu aparatele de radio s.a.m.d. Nu am citit nicaieri ca sunetele nu se propaga in vid.

Gizăs, omule, iti lipsesc cele mai elementare notiuni de cultura generala. Ti-a spus cineva mai devreme ca sunetele si undele radio au naturi diferite. Unele sunt de natura mecanica, altele electromagnetica. Unele merg cu 360 m/s, altele cu cca. 300.000 km/s. Ce e asa de greu de inteles????

#18
dan6969

dan6969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.04.2009

 Wittmann2, on 15th June 2011, 22:10, said:

Gizăs, omule, iti lipsesc cele mai elementare notiuni de cultura generala. Ti-a spus cineva mai devreme ca sunetele si undele radio au naturi diferite. Unele sunt de natura mecanica, altele electromagnetica. Unele merg cu 360 m/s, altele cu cca. 300.000 km/s. Ce e asa de greu de inteles????
Da a zis. Dar nu am citit nicaieri ca sunetele nu se propaga in vid! E ceva deplasat sa cauti raspunsul care te lamureste?
Sa presupunem ceva: esti intr-un glob de sticla separat de mediul inconjurator de un mediu vidat cu o grosime de un fir de par. Daca in jurul tau e AC-DC in concert nu auzi nimic? De ce? Ca n-are ce vibra. Greu de crezut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate