Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Bloc Nou Str.Dambovita-vedere Lacul Morii

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
danutzuno1

danutzuno1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.10.2007
Va Salut,

Ca tot tanarul din ziua de azi am decis sa achizitionez si eu un apartament prin programul prima casa.
la prima casa 3 nu am mai apucat fonduri si acum astept la PC4

Am gasit un apartament cu 2 camere intr-un bloc nou pe strada Dambovita,Militari.(Duoa Mc-ul de pe Virtutii si Petromul de acolo prima strada la dreapta in sensul de mers catre Lujerului este Str.Dambvita.La numai 300 m de mers pe aceasta strada pe partea dreapta s-a construit un bloc nou cu vedere spre Lacul Morii.
Pretul pentru app cu 2 camere decomandat=60.000 euro(54mp utili)
Pretul pt.app.2 cam semidec=57.000 euro(53 mp utili)
Pretul pt app.3 cam=85.000 euro(cca 85 mp utili)
Blocul are parcare subterana-6000 euro/loc si Camera Antiatomica.
Contoare individuale de curent si gaze.
Mie ca zona mi se pare foarte ok.(acces rapid la tramvaiul 41 si la Metrou-Semanatoarea)

Specific ca apartamentele sunt predate la cheie(centrala inclusa)

La prima vedere blocul pare construit bine

Aceste informatii le-am obtinut de la agent si de la constructor.

Ideea este ca reprezentantul si defapt beneficiarul acestei constructii este o poersoana fizica

Vreau sa stiu daca a mai fost cineva la blocul mai sus mentionat sau daca are ceva cunostiinte despre el

Va Multumesc

#2
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postdanutzuno1, on 15th June 2011, 16:02, said:

... si Camera Antiatomica.

Ei, nici chiar asa. Alea sunt adaposturi civile, antiaeriene, in caz de razboi conventinal. Si care, in zilele noastre, au devenit boxe pentru depozitat muraturile si damigeana cu vin de la mama soacra.  :naughty:

#3
AlinaV85

AlinaV85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.02.2011
Salut,

Nu sunt foarte sigura, insa este posibil sa fie aceeasi cladire unde am fost si eu la un pas de a semna un antecontract tot prin Prima Casa. Si ma bucur in fiecare zi ca nu am facut asta. Atat agentia imobiliara care ne-a dus acolo cat si proprietarul sunt putin cam hoti. In primul rand la semnarea antecontractului nu sunt de acord sa specifice in acte faptul ca iti vor da avansul inapoi daca banca nu iti acorda creditul in final dintr-un motiv sau altul.

In a doua zi dupa vizionare, agentia imobiliara m-a sunat o data la jumatate de ora sa ma grabesc sa facem antecontractul REPEDE!!REPEDE!!!! Nu erau de acord sa foloseasca un notar la antecontract. Acesta trebuia incheiat doar la sediul agentiei imobiliare. Contractul in sine reglementa mai mult decat orice altceva comisionul platibil agentiei (Foarte ciudat pentru un antecontract de vanzare-cumparare intre mine si proprietar nu?)

Am obtinut foarte greu de la ei un draft de antecontract si actele imobilului inainte de posibila semnare. Cand am cerut sa se specifice returnarea avansului in antecontract, in cazul in care banca imi refuza creditul; mi s-a raspuns - "Ce sa specificam domne' mai mergem si pe incredere da?", ca sa ajungem la varianta finala de raspuns - "Deci nu specificam nimic sa va fie clar; daca banca nu va da creditul e vina voastra si eu opresc banii astia de avans fiindca am tinut apartamentul de la vizionari 1 luna!".

Am primit si actele imobilului - pentru ultimul etaj cladirea nu are autorizatie de construire pentru spatii de locuit. Acolo are trebui sa fie camerele tehnice si camerele de aerisire ale bailor. In mod real, acolo sunt apartamente scoase la vanzare. Si imi pare sincer foarte rau pentru cei care vor locui in spatiul unde teoretic se face aerisirea tuturor bailor de la etajele inferioare.

Cam asta ar fi experienta noastra. Inca o data nu stiu exact daca este vorva despre aceeasi cladire, insa din descrierea ta imi suna foarte cunoscuta. Eu iti urez succes in cautari si sfatul meu este sa te gandesti de ori inainte sa semnezi vreun act.   :rolleyes:

#4
danutzuno1

danutzuno1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.10.2007
posbil sa fie acel bloc

insa noi cu agentia ne-am inteles foarte bine.
am mentionat in antecontract orice am crezut de cuvinta ca se poate trece acolo inclusiva partea ca daca banca ramane fara fonduri primim avansul inapoi.
poate e vorba de alta agentie.
la utlimul etaj,adica 5 sunt apartamente si actele imobiliului este trecut ca fiind etaj tehnic locuibil

deja am vazut cateva famili care s-au si mutat acolo .din totalul de 20 apartamente 5-6 apartamente sunt deja locuite(din spusele agentului,dar am vazut si cu ochi mei ca stau oameni acolo)
Blocul a fost dat in folosinta in aprilie-mai 2011

#5
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Poti incerca sa iei legatura cu unul din locatari, sa te puna in legatura directa cu proprietarul. Si sa nu mai dai cateva zeci de milioane agentiei. Asta binenteles, daca nu crezi in avantajele unei agentii.

Edited by lokki, 17 June 2011 - 09:38.


#6
raluca_varga

raluca_varga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.03.2011

View Postdanutzuno1, on 15th June 2011, 15:02, said:

Va Salut,

Ca tot tanarul din ziua de azi am decis sa achizitionez si eu un apartament prin programul prima casa.
la prima casa 3 nu am mai apucat fonduri si acum astept la PC4

Am gasit un apartament cu 2 camere intr-un bloc nou pe strada Dambovita,Militari.(Duoa Mc-ul de pe Virtutii si Petromul de acolo prima strada la dreapta in sensul de mers catre Lujerului este Str.Dambvita.La numai 300 m de mers pe aceasta strada pe partea dreapta s-a construit un bloc nou cu vedere spre Lacul Morii.
Pretul pentru app cu 2 camere decomandat=60.000 euro(54mp utili)
Pretul pt.app.2 cam semidec=57.000 euro(53 mp utili)
Pretul pt app.3 cam=85.000 euro(cca 85 mp utili)
Blocul are parcare subterana-6000 euro/loc si Camera Antiatomica.
Contoare individuale de curent si gaze.
Mie ca zona mi se pare foarte ok.(acces rapid la tramvaiul 41 si la Metrou-Semanatoarea)

Specific ca apartamentele sunt predate la cheie(centrala inclusa)

La prima vedere blocul pare construit bine

Aceste informatii le-am obtinut de la agent si de la constructor.

Ideea este ca reprezentantul si defapt beneficiarul acestei constructii este o poersoana fizica

Vreau sa stiu daca a mai fost cineva la blocul mai sus mentionat sau daca are ceva cunostiinte despre el

Va Multumesc



Exista un site ceva sau o prezentare pe net  a respectivului bloc? As fi si eu interesata....


Multumesc!

#7
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011
Salutare,

Este vorba cumva de blocul cu 5 etaje cu lift doar pana la 4,, si vedere spre lac? Daca da, imi aduc aminte ca l-am vazut si eu, aceeasi graba cu agentia imobiliara... "repede, repede, ca s-au dat toate si nu mai sunt decat x apartamente, hai sa semnam acum, ca se dau si acelea". De parca as fi cumparat o pereche de ciorapi, nicidecum un apartament.

Si apropo de zona, nu va e teama ca drumul expres o sa va treaca pe la geam?

#8
Kickazz

Kickazz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 28.03.2007
cam la ce distanta e de 41 mers pe jos?
e aglomerat acolo sau se gasesc locuri de parcare? ca zona stiu ca e cam ... cu minoritari... acum depinde si strada respectiva cum e.
care e faza cu drum expres?!
e locuit?

Edited by Kickazz, 22 June 2011 - 11:59.


#9
danutzuno1

danutzuno1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.10.2007
e la 300 m de linia lui 41,
400m pana in statie/
ca zona e o zona linistita,unde s-au mai construit 3-4 blocuri de locuinte .
cu drumul expres se aude ca v-a trece prin spatele blocului la cateva zeci de metri(asta in cazul in care o sa se apuce de lucrare in vreo 10 ani)

#10
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011
De lucrare s-au apucat deja, daca treci prin zona splaiului ai sa vezi ca a rasarit un pilon de pod :)

#11
danutzuno1

danutzuno1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.10.2007
de pilon s-au apucat de la inceputul anului.
crearea  acestui drum expres il vad ca pe un beneficiu pt  zona.
Problema este ca nu mai au aprobata finantarea,inca

#12
dtudor

dtudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.11.2010

View Postdanutzuno1, on 30th June 2011, 21:40, said:

de pilon s-au apucat de la inceputul anului.
crearea  acestui drum expres il vad ca pe un beneficiu pt  zona.
Problema este ca nu mai au aprobata finantarea,inca
aveti contactul proprietarului? m-ar interesa pentru un prieten. multumesc

#13
dariaandra

dariaandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2015
Proprietarul este ok, problema lui principala este ca are oameni nepricepuți in jurul lui si cu acesti oameni vrea sa construiască blocuri.

#14
valeriu2020

valeriu2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.11.2015
Salut,
Am si eu doua intrebari pentru cie din zona aceasta:
-vara,exista mirosuri neplacute ce vin dinspre Lacul Morii?
-ce se stie de drumul express a lui Oprescu?
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate