Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Ka'ba si importanta sa in Islam

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

#19
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 18th February 2012, 18:10, said:

De acord.

Despre Masjid al Aqsa lui Umar nu stiu, nu am mai auzit asa ceva. Noi avem hadithuri clare ca e la Ierusalim si de acolo s-a ridicat Profetul sawas in calatoria nocturna. De aceea e un spatiu sfant pentru noi, plus prezenta celorlalti profeti pe acele locuri.
Masjid Al-Aqsa si Masjid al Haram sunt ambele in apropiere de Mekka.
Despre inaltarea in Cer a lui Mahomed, am citit ca sotia lui, Aisha, a spus ca profetul nu a parasit in acea noapte patul conjugal. Posibil. La urma urmelor nici nu era necesar, fiind vorba de o inaltare spirituala.  
Dupa cum se stie, Masjid Al-Aqsa inseamna "Moscheea de margine" si Masjid Al-Aqsa este chiar mai departata decit Masjid al Haram. Nu este necesar sa ne gindim la Ierusalim, pt. ca acolo inca nu exista nicio Moschee.
In afara de asta ce rost ar fi avut ca Inaltarea sa se faca dintr-un loc sfint evreilor?
Doar Islamul respecta religia iudaica.

View Postpoarta-cunoasterii, on 18th February 2012, 19:38, said:

Eu stiu ca e mentionata Masjid al Aqsa in 17: 1
Qur'anul nu specifica ca s-ar afla in Ierusalim.

#20
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

View PostThinkAbout, on 18th February 2012, 19:40, said:

Al 12-lea Imam despre care ati spus ca este ocultat, este clar ca este mai mult decat un om
Doar shiia spun asta.

#21
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 18th February 2012, 19:40, said:

Hai sa incercam o analogie, ce spuneti.
Cei 11 Immami au fost oameni speciali?
Al 12-lea Imam despre care ati spus ca este ocultat, este clar ca este mai mult decat un om
Presupun ca le purtati un respect adanc? Corect?
Presupun ca le cititi scrierile, corect?
Din acest punct de vedere putem spune ca sunt similari sfintilor din crestinism, de exemplu Sfantului Ioan?


Si de unde stiti ca Masjid al Aqsa este in Ierusalim?

Last edit.
Exista vreun simbolism al cifrei 12 in ceea ce priveste 12 Imami, 12 triburi ale lui Ismail?

Asa cum se stie ca Masjid al Haram e in Mekka. Cunoastere populara general acceptata in acea vreme.

Nu pot spune ca inteleg in profunzime statutul sfintilor in crestinism, de aceea ma feresc de analogii. Ca sunt oameni diferiti de restul, da, ca sunt mai apropiati de Dumnezeu, da, ca au o cunoastere superioara si o moralitate impecabila, presupun ca da. Rolul lor este de a calauzi oamenii in absenta profetilor si de a pastra interpretarea si invataturile autentice ale ultimului Profet sawas. Imamul Mahdi as este tot un om, dar cu un destin mai special . In Coran se mai vorbeste si de Khidr, invatatorul lui Moise as care traieste de secole si va trai pana la sfarsitul timpurilor, de Isus as care nu a murit ci este inaltat la ceruri si va reveni. Statutul special al imamului Mahdi as nu este ceva exceptional in islam.

View Postarakosta, on 18th February 2012, 22:09, said:

Doar shiia spun asta.

Doar noi spunem ca e ocultat, dar si sunnitii cred in calitatile si capacitatile sale speciale. Insa ramane un om,

#22
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 18th February 2012, 22:39, said:

Asa cum se stie ca Masjid al Haram e in Mekka. Cunoastere populara general acceptata in acea vreme.
Asa cum se stie ca Masjid al Haram si Masjid al Aqsa sunt ambele in Mekka.

#23
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostBen_Gal_1, on 18th February 2012, 23:21, said:

Asa cum se stie ca Masjid al Haram si Masjid al Aqsa sunt ambele in Mekka.

Nimeni nu stie astfel, nici acum, nici in epoca

#24
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 18th February 2012, 22:39, said:

Doar noi spunem ca e ocultat, dar si sunnitii cred in calitatile si capacitatile sale speciale. Insa ramane un om,
Am gasit destule hadith-uri pe net si chiar o aye (اية) in Corean , in care se zice ca Mohamed a zis ca dupa el vor venii multi profeti falsi si ca el este ultimul profet. EX:وفي صحيح مسلم عن ثوبان، قال: قال رسول الله: وإنه سيكون في أمتي ثلاثون كذابون، كلهم يزعم أنه نبي، وأنا خاتم النبيين، لا نبي بعدي
Traducere aproximativa:A zis profetul lui Allah: O sa fie in natiunea mea 30 de mincinosi, toti pretind ca sunt profeti, dar eu sunt ultimul profet, nu e profet dupa mine.
Sa inteleg ca shiiti nu cred ca Mohamed este ultimul profet?

#25
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postarakosta, on 18th February 2012, 23:50, said:

Am gasit destule hadith-uri pe net si chiar o aye (اية) in Corean , in care se zice ca Mohamed a zis ca dupa el vor venii multi profeti falsi si ca el este ultimul profet. EX:وفي صحيح مسلم عن ثوبان، قال: قال رسول الله: وإنه سيكون في أمتي ثلاثون كذابون، كلهم يزعم أنه نبي، وأنا خاتم النبيين، لا نبي بعدي
Traducere aproximativa:A zis profetul lui Allah: O sa fie in natiunea mea 30 de mincinosi, toti pretind ca sunt profeti, dar eu sunt ultimul profet, nu e profet dupa mine.
Sa inteleg ca shiiti nu cred ca Mohamed este ultimul profet?
A fi ultimul profet nu inseamna si cel mai bun.

View Postpoarta-cunoasterii, on 18th February 2012, 23:29, said:

Nimeni nu stie astfel, nici acum, nici in epoca
Greseala

Quote

Comentatorii Coranului au fost constienti de faptul acesta si au afirmat ca, prin ;templul (moscheea) cel mai indepartat ; se face referire la Ierusalim. Adevarul il desprindem insa din comentariul lui Umar bin Waqid din Kitab al- Maghazi: In Dji’rana – o localitate intre Mecca si Taif – existau doua moschei, dintre care una era numita „moscheea cea mai apropiata“, iar cealalta „moscheea cea mai indepartata“. Concluzia este foarte clara: nu poate fi vorba despre Ierusalim; In favoarea acestui adevar vorbeste si faptul ca Mahomed a interzis inca din anul 624 ca rugaciunea sa aiba loc in directia Ierusalimului.                 

Edited by Ben_Gal_1, 18 February 2012 - 23:59.


#26
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postarakosta, on 18th February 2012, 23:50, said:

Am gasit destule hadith-uri pe net si chiar o aye (اية) in Corean , in care se zice ca Mohamed a zis ca dupa el vor venii multi profeti falsi si ca el este ultimul profet. EX:وفي صحيح مسلم عن ثوبان، قال: قال رسول الله: وإنه سيكون في أمتي ثلاثون كذابون، كلهم يزعم أنه نبي، وأنا خاتم النبيين، لا نبي بعدي
Traducere aproximativa:A zis profetul lui Allah: O sa fie in natiunea mea 30 de mincinosi, toti pretind ca sunt profeti, dar eu sunt ultimul profet, nu e profet dupa mine.
Sa inteleg ca shiiti nu cred ca Mohamed este ultimul profet?

Ba da, cum sa nu. Muhammad sawas este ultimul profet si Coranul e ultima carte revelata. Nu stiu de unde ati fi putut intelege altceva. Imamii nu sunt profeti, nu au parte de darul profetiei, nu vin cu o lege noua, ei sunt doar pastratori ai ultimei profetii, invataoti, calauzitori conform cunoasterii transmise de catre profetul Muhammad sawas.

#27
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010
Si inca la

Quote

Intr-o localitate intre Mecca si Taif [Dji'rana] – existau doua moschei, una numita moscheea cea mai apropiata“, iar cealalta „moscheea cea mai indepartata

Quote

Muslim Koran interpretation (1880-1960
Abu Zaid who also identifies al-masdjid al-aqsa as the mosque of Medina in al-Dji'rana, ten miles from Mecca (al-Andalus xviii, 1953, 2, 323)

View Postpoarta-cunoasterii, on 19th February 2012, 00:01, said:

Ba da, cum sa nu. Muhammad sawas este ultimul profet si Coranul e ultima carte revelata
Sa nu-i uitam pe Bahai si pe Mormoni.

Quote

(a) The Quran (30:1) calls Palestine "the closest land" (adna al-ard). (B) This phrase was written before the Muslim conquest of Palestine; no mosques existed in Palestine at this time. © There were already two places that Muslim tradition of that time period called "the furthest mosque"; one was the mosque in Medina (Arthur Jeffrey, The Suppressed Quran Commentary of Muhammad Abu Zaid, Der Islam, 20 (1932): 306) and the other was the mosque in the town of Jirana, which Muhammed is said to have visitied in 630 CE. (Alfred Guillaume, Where Was Al-Masjid Al-Aqsa? Al-Andalus, (18) 1953: 323-36) and (d) When Muslims finally did conquer and occupy Jerusalem, they did not identify the Temple Mount with "the furthest Mosque".

Edited by Ben_Gal_1, 19 February 2012 - 00:56.


#28
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostBen_Gal_1, on 19th February 2012, 00:53, said:

Si inca

Mersi de informatii achi.
Deci, avem Abraham & Isak
Abraham& Ismail
2 Munti Moriah
Sa speram ca daca se vor convinge ca exista o delimitare a spatiului religios,poate fac si pace :notangel:

#29
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostThinkAbout, on 19th February 2012, 01:25, said:

Mersi de informatii achi.
Deci, avem Abraham & Isak
Abraham& Ismail
2 Munti Moriah
Sa speram ca daca se vor convinge ca exista o delimitare a spatiului religios,poate fac si pace :notangel:

Quote

Egyptian columnist Ahmed Arafeh rejects the established Islamic doctrine that Muhammad's celebrated night journey took him from Mecca to Jerusalem. He argues that the journey mentioned in the Quran's Surat al-Isra does not refer to a miraculous journey from Mecca to Jerusalem, but to Muhammad's emigration from Mecca to Medina


#30
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Opinia unui jurnalist in chestiuni de religie e irelevanta. Celelalte surse citate nu sunt valabile pentru shiiti si cred ca nici pentru sunniti.

Masjid al Aqsa e considerata a fi in Ierusalim, e un fapt asupra caruia exista consens cel putin in traditia islamica. Daca dvs incercati sa folositi aceste informatii ca sa dati o rezolvare conflictului Israel Palestina, intentia e laudabila, dar nu e necesar sa modificam o traditie religioasa ca sa gasim o solutie pacifista.

#31
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 19th February 2012, 09:58, said:

Opinia unui jurnalist in chestiuni de religie e irelevanta. Celelalte surse citate nu sunt valabile pentru shiiti si cred ca nici pentru sunniti.

Masjid al Aqsa e considerata a fi in Ierusalim, e un fapt asupra caruia exista consens cel putin in traditia islamica. Daca dvs incercati sa folositi aceste informatii ca sa dati o rezolvare conflictului Israel Palestina, intentia e laudabila, dar nu e necesar sa modificam o traditie religioasa ca sa gasim o solutie pacifista.

Opinia Israel-ului este ca Masjid al Aqsa se afla oriunde, insa Muntele Moria este al evreilor.
Mohamed nu a fost niciodata in Ierusalim si Quranul nu pomeneste de acest oras nici macar o singura data, pe cind in Tanach apare de peste 700 de ori.
Muntele a fost re-cucerit de Israel in 1967 si ceea ce conteaza nu este traditia islamica, ci adevarul istoric al Tanach-ului.
Oricum arabii se roaga cu fata la Mecca, indreptind spatele spre Muntele nostru.

"dar nu e necesar sa modificam o traditie religioasa ca sa gasim o solutie pacifista."

Modificarea a fost atunci cind arabii au decis ca ei sunt stapinii Muntelui nostru.

Edited by Ben_Gal_1, 19 February 2012 - 11:16.


#32
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostBen_Gal_1, on 19th February 2012, 11:14, said:

Opinia Israel-ului este ca Masjid al Aqsa se afla oriunde, insa Muntele Moria este al evreilor.
Mohamed nu a fost niciodata in Ierusalim si Quranul nu pomeneste de acest oras nici macar o singura data, pe cind in Tanach apare de peste 700 de ori.
Muntele a fost re-cucerit de Israel in 1967 si ceea ce conteaza nu este traditia islamica, ci adevarul istoric al Tanach-ului.
Oricum arabii se roaga cu fata la Mecca, indreptind spatele spre Muntele nostru.

"dar nu e necesar sa modificam o traditie religioasa ca sa gasim o solutie pacifista."

Modificarea a fost atunci cind arabii au decis ca ei sunt stapinii Muntelui nostru.

Va place sau nu va place, Ierusalimul este un loc sacru si in traditia islamica in virtutea recunoasterii tuturor profetilor anteriori, nu doar din cauza prezentei Masjid al Aqsa. Nu asta e calea de a face pace in zona, dar ma rog, incercati si metodele dvs si vedeti daca veti avea succes.

#33
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 19th February 2012, 11:49, said:

Va place sau nu va place, Ierusalimul este un loc sacru si in traditia islamica in virtutea recunoasterii tuturor profetilor anteriori, nu doar din cauza prezentei Masjid al Aqsa. Nu asta e calea de a face pace in zona, dar ma rog, incercati si metodele dvs si vedeti daca veti avea succes.
Israel vrea pace. Dovada e ca, desi Muntele Moriah e parte din Israel, Wakf-ului i s-a permit administrarea temporara acolo.
In islam Al-Aqsa este al III-lea locas dpdv al importantei, insa la evrei Muntele e intreg Israelul.
Daca exista Masjid al Aqsa in Medina, care este problema? Poate ca am putea ajunge la o intelegere si fiecare religie sa capete ceea ce i se cuvine.

#34
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostThinkAbout, on 18th February 2012, 15:36, said:

De unde concluzionez ca toate cele trei religii abrahamice au legatura cu "pietrele". Iudaismul-Templul din Ierusalim, crestinismul "aceasta este piatra pe care voi construi biserica mea" iar islamul Kaba :angel:


unii chiar le poarta la rinichi

Edited by abbulafia, 19 February 2012 - 22:49.


#35
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postabbulafia, on 19th February 2012, 22:48, said:

unii chiar le poarta la rinichi

Apai am o veste buna pentru ei.Nu reprezinta o problema. Se extrag usor.

#36
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostBen_Gal_1, on 19th February 2012, 20:43, said:

Daca exista Masjid al Aqsa in Medina, care este problema? Poate ca am putea ajunge la o intelegere si fiecare religie sa capete ceea ce i se cuvine.

Si daca nu e in Medina, nu se poate face pace?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate