Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 

Mister sicilian: ceasurile o iau înainte cu 10-20 minute zilnic

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.702
  • Înscris: 26.11.2001
Mister sicilian: ceasurile o iau înainte cu 10-20 minute zilnic

Quote

Un fenomen mai mult decât bizar s-a produs în insula italiană Sicilia: de mai mult de o săptămână, ceasurile digitale o iau înainte cu 10-20 de minute zilnic, au sesizat numeroși localnici, potrivit presei italiene.

Bizareria s-a produs în mai multe orașe din Sicilia și pentru prima oară în asemenea proporții.

Fenomenul reprezintă un mister total, deoarece până în prezent nu s-a reușit stabilirea cauzei sale.

Nimeni nu poate explica logic cum mai mult de o mie de dispozitive electronice (inclusiv ceasuri cu alarmă și diverse cronometre de uz casnic) o iau razna concomitent în diferite zone ale insulei.

Între timp, locuitorii insulei suferă incoveniente de tot felul, de la întârzierea curselor auto și feroviare, până la întârzieri la serviciu și la școală.

Experți de la Facultatea de Electrotehnică de la Universitatea din Catania au început să investigheze fenomenul în buna tradiție a filmelor X-files. Printre versiunile avansate figurează unele perfect plauzibile: panourile solare neadaptate, experimente radio, reparații ale cablului electric submarin, care au început să fie efectuate de la mijlocul lunii mai.

Totuși, până în prezent misterul ceasurilor care se grăbesc în Sicilia nu a fost descifrat.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.707
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nimeni nu poate explica logic cum mai mult de o mie de dispozitive electronice (inclusiv ceasuri cu alarmă și diverse cronometre de uz casnic) o iau razna concomitent în diferite zone ale insulei.
:lol: Pe cat facem pariu ca alea sunt alimentate la reteaua de 220 ?
Adica la fel ca toate ceasurile electronice cu radio si alarma de pe la noi.
Asta inseaman ca isi iau frecventa de tact de la frecventa retelei. Daca asta e mai mare de 50 Hz o iau inainte, daca e mai mica raman in urma.

Cine avea ceas din asta acum 20 de ani poate isi mai aduce aminte ca ramaneau in urmca cu 15-30 min pe zi, ptr ca frecventa la prize la noi prin 90 era de 47-48 Hz...

Caz rezolvat...

#3
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.097
  • Înscris: 18.03.2006
Cred ca au verificat deja chestia asta. Iar variatii atat de mari ale freceventei nu se mai intampla nici la noi, ce sa mai spun de Sicilia.

Editat de A_L_E_X, 10 iunie 2011 - 11:18.


#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.352
  • Înscris: 29.12.2009
Se mai fabrica astfel de ceasuri? Eu unul, nu cred.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.488
  • Înscris: 05.08.2002
chinezii produc orice, sigur fabrica si asa ceva
in plus, chiar daca nu "se mai fabrica", sunt in functiune destule

#6
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostCourage, on 10th June 2011, 11:07, said:


Sa fim seriosi: Dopo varie ipotesi il giallo degli orologi impazziti è stato risolto: la colpa è degli sbalzi di corrente elettrica, a causa delle operazioni di manutenzione del cavo sottomarino che aggancia la Sicilia alla Calabria. (Dupa formularea mai multor ipoteze, misterul ceasurilor dereglate a fost rezolvat: vina este a variatiilor de curent electric [tensiune/frecventa] cauzate de operatiunile de intretinere ale cablului submarin care leaga Sicilia de Calabria). Vezi si o relatare mai pe larg.

Editat de mdionis, 10 iunie 2011 - 11:32.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.707
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Se mai fabrica astfel de ceasuri?
Toate radiourile cu ceas din comert sunt asa. Cele ptr uz casnic.
E mai simplu de facut, iar dat fiind ca frecventa aia ar trebui sa fie stabila...

Quote

Iar variatii atat de mari ale freceventei nu se mai intampla nici la noi, ce sa mai spun de Sicilia.
La cate probleme au cu curentul de ani de zile in special vara... noi avem chiar mai putine.

Si ceasurile astea de la noi au abateri, doar ca 1-2 minute la cateva zile sunt greu de sesizat, mai ales ca variatiile sunt pe +/- si mai compenseaza.
Dar o dereglare mai mare, chiar pe timp scurt ar fi observabila.
Oricum m-as mira sa fi verificat asta, de obicei lucrurile cu care esti obisnuit sa fie ok le verifici ultimele, asta daca iti mai aduci aminte de ele.

L.E. Dat fiind ca am postat aproape in acelasi timp cu cel dinaintea mea si sa nu repostez, la linkul dat de el se pare ca am avut dreptate :D

Quote

Proprio questi flussi di energia elettrica non autoregolati possono causare variazioni di frequenza. Cos?, l'energia fornita agli utenti ha oscillato tra 50 e 50,13 Hertz, creando delle piccole accelerazioni ai timer negli elettrodomestici.

Editat de eiffel, 10 iunie 2011 - 11:36.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.519
  • Înscris: 10.08.2005

View Posteiffel, on 10th June 2011, 12:12, said:

:lol: Pe cat facem pariu ca alea sunt alimentate la reteaua de 220 ?
Adica la fel ca toate ceasurile electronice cu radio si alarma de pe la noi.
Asta inseaman ca isi iau frecventa de tact de la frecventa retelei. Daca asta e mai mare de 50 Hz o iau inainte, daca e mai mica raman in urma.

Cine avea ceas din asta acum 20 de ani poate isi mai aduce aminte ca ramaneau in urmca cu 15-30 min pe zi, ptr ca frecventa la prize la noi prin 90 era de 47-48 Hz...

Caz rezolvat...
Spunele si celor de la faculatea mentionata ....
eu dau vina pe radiiatii :)

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.707
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Spune-le si celor de la faculatea mentionata
Daca observi un pic mai jos s-a dat deja solutia, in urma masuratorilor.
E exact ce-am zis mai sus. Se pare ca, la fel ca la noi, handicapatii mentali din mass-media in goana dupa senzational au accentuat stirea si au raspandit-o fara verificari.

#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă ar fi toate ceasurile radiocontrolate o dată la două ore,nu ar mai fi o problemă așa de gravă frecvența rețelei de curent,dar.... :console:

Editat de Viorelsolar, 10 iunie 2011 - 12:06.


#11
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.097
  • Înscris: 18.03.2006
Sau ar putea sa utilizeze oscilatoare cu quartz. Ca la ceasurile de mana.

#12
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.517
  • Înscris: 04.04.2004
@Viorelsolar,

Prima mea impresie a fost ca toate respectivele ceasuri cu probleme sunt stiintifice (primesc ora exacta de la un releu), si ca a aparut o defectiune la releul respectiv.


Apropo de astfel de ceasuri, cred ca in viitor toate ceasurile vor fi stiintifice si li se va comunica ora prin unde radio - astfel toate vor arata intotdeauna exact acelasi minut/secunda/sutime. Chiar si cele de mana si din telefonul mobil.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.519
  • Înscris: 10.08.2005

View Posteiffel, on 10th June 2011, 12:57, said:

Daca observi un pic mai jos s-a dat deja solutia, in urma masuratorilor.
E exact ce-am zis mai sus. Se pare ca, la fel ca la noi, handicapatii mentali din mass-media in goana dupa senzational au accentuat stirea si au raspandit-o fara verificari.
am observat ... dar radiatiile dau bine la presa =)), mai ales cele solare despre care se spun vorbe

fiind in domeniu m-am gandit si eu la frecventa

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.707
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sau ar putea sa utilizeze oscilatoare cu quartz. Ca la ceasurile de mana.
Da, dar e mai ieftin de la retea. Si in mod normal abaterile sunt insignifiante.

Quote

Apropo de astfel de ceasuri, cred ca in viitor toate ceasurile vor fi stiintifice si li se va comunica ora prin unde radio
Exista de ani de zile. Inclusiv la noi, dar nu prea au prins. Am si eu unul.
Exista un emitator in Germania ( era si un topic dedicat subiectului pe-aici ) si pe o raza de 2000km se face sincronizarea in fiecare dimineata intre orele 3 si 5 noaptea.
Iar ceasuri de mana pe sistemul asta au fost pe la noi acum vre-o 8-9 ani de la Junghans, dar nu stiu ce s-a intamplat cu ei, ca marca a disparut complet de la noi din magazine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate