Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Masina comandata in martie

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
dynamik

dynamik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.08.2007
Salutare tuturor!

Am comandat o masina pe 8 martie (plata avansului si semnarea contractului).Intre timp , mi s-a aprobat si creditul si am platit mare parte din ea.
Masina inca nu e livrata. Conditiile din contract prevad livrarea in  60-75 zile de la data comenzii.

Ce e de facut ? De dat in judecata ? Reclamatie la OPC ?

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
ia-ti banii inapoi.

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Daca e japoneza (ma rog, facuta in Japonia), incearca sa-ti iei banii inapoi. Altfel mai negociaza niste revizii gratuite, dotari suplimentare, etc.

#4
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Incerca sa "primesti " de la ei cat de multe facilitati poti pentru intarziere. In contract ce este prevazut in cazul in care nu se livreaza masina?

#5
dynamik

dynamik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.08.2007

View Postadi_ab, on 9th June 2011, 16:19, said:

Incerca sa "primesti " de la ei cat de multe facilitati poti pentru intarziere. In contract ce este prevazut in cazul in care nu se livreaza masina?


nu e specificat decat ca ei nu sunt vinovati daca fabrica intarzie productia. bine , asta e cam ca si cum ai scrie pe un spital "noi nu avem nicio vina daca o sa muriti aici"

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Insista la dealer cu rugamintea de a mai verifica o data procedurile, poate au sarit vreun pas (vreo bifa, vreo semnatura) si de fapt masina nu e comandata. Intreaba-i cum figureaza la ei in sistem. Daca totul e in regula si e intirziere in productie, nu prea ai ce face, e vina fabricii. Eventual negociaza cu ei sa iei una de pe stoc, in avantajul tau. Oricum, primul pas ar fi sa comunici cu vinzatorul, fara frica, si fara scandal, ca doar te stii cu el.

#7
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Nu au trecut 75 de zile lucratoare..scrie ca sunt calendaristice?

#8
dynamik

dynamik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.08.2007
e vorba de calendaristice. ratele vin , stau cu banii blocati , in loc sa imi platesc din credit , ii tin ca poate vine masina si tre sa ii fac asigurare si sa ii platesc darile...

am primit un discount  cam de 3% din pretul platit de mine(scazute rablele). pt un model nou ,am considerat ca e binisor...

Edited by dynamik, 09 June 2011 - 15:36.


#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
1. Ce dealer, ce masina?
2. Ce scrie in contract?
3. Ratele le vei plati oricum, banca isi vrea banii, de aia e bun un leasing :)

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Si mie mi s-a intamplat sa intarzie  cu 30 zile mai mult fata de data stabilita . Insa era vorba de un leasing si scria ca incep sa platesc ratele odata cu intrarea in posesia bunului . Totusi cei de la leasing mi-au trimis o factura desi nu primisem masina , am discutat atat cu vanzatorul cat si cu societatea de leasing si s-a rezolvat . Societatea de leasing a anulat factura si mi-au modificat scadentarul , iar de la vanzator am primit scuze si cateva brizbrizuri

Daca nu rezolvi amiabil iar contractul e pe persoana fizica adreseaza-te la OPC .Daca e pe pers juridica rezolvi treaba in instanta.

Edited by polizei, 09 June 2011 - 17:32.


#11
dynamik

dynamik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.08.2007
Mit Motors , Kia Sportage

In contract e foarte imbarligata treaba , termenul e de 60-75 zile in anexa.
In contractul-cadru , termen 8 saptamani pt autovehicule efectuate la comanda(nu stoc).

#12
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
La Kia sunt probleme cu livrerea modelului Sportige 2.0 crdi in toata Europa, la fel si la Hyundai ix35, din cauza succesului fabrica nu face fata comenzilor!

http://www.autoparer...i-consegna.html
http://forum.quattro...list/48134.page

http://www.hyundai-c...o-consegna-ix35
http://www.omniauto....o-e-un-problema

#13
dynamik

dynamik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.08.2007
stiu , am citit si eu pe forumuri din germania si franta
ce e de facut, totusi ? nu e nimeni de vina ?

#14
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Un prieten a comandat Dacia Logan cred ca tot din martie, oricum, trebuia sa ii vina inainte de Pasti.... si i-a venit...saptamana asta! luni i-au dat actele, si azi a luat-o acasa!

Eu pe aia de la KIA ii inteleg. Astora din Moldoveni le-as da foc la carciuma!!!

Edited by Highlander91, 10 June 2011 - 20:54.


#15
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
e mai bine sa iei o masina dupa stoc , o ai intr-o zi pe hartie si 5 real

Edited by aalinn, 10 June 2011 - 21:41.


#16
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Unde sta stocul asta de se poate ascunde o masina dupa el?  :huh:

dynamik, in primul rand vezi ce zice contractul, ce poti face in cazul intarzierilor. In al doilea rand, vezi ce vrei tu sa faci: renunti la masina/comanda si cauti altceva aflat in curtea vanzatorului, incerci sa obtii de la vanzator ceva avantaje contra intarzierii amenintandu-l cu retragerea comenzii sau astepti sa-ti vina masina si speri sa nu intarzie si mai mult.

#17
dynamik

dynamik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.08.2007
Am discutat cu dealerul si mi-a promis ca se face tot posibilul , ca e vorba de ultimele masini intarziate si ca se vor produce cu prioritate.
Am vorbit si de discount si va exista. Nu e prevazut in contract ce si cat , dar deja nu mai e asta o problema , doar sa vina masina.
Altceva din curte ... nu se incadreaza in cerintele de pret si utilitate.

Sper sa nu mai dureze mult.

Multumesc tuturor pt sprijin!

#18
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Vorba aia, mult a fost, puțin a rămas. Eu zic să mai ai un pic de răbdare că vine și mașina, și din ce văd eu aici - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ToRj9UbfHSY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] chiar merită.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate